Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

HELP PLS! Ambreiaj Renault Clio

leon1.9tdi
post 26 Oct 2004, 16:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 July 04




Va salut
Acesta este primul meu post pe acest forum care mi se pare destul de klumea.Felicitari pentru idee! biggrin.gif
Sunt student in anul V la AR si tocmai am primit proiectul de diploma care suna cam asa: 'Proiectarea tehnologiei de reparare a ambreiajului la Renault Clio si elaborarea tehnologiei de fabricatie a volantului'
As fi extrem de recunoscator celor care ar putea sa puna pe acest thread orice legat de acest subiect: schite, date tehnice,poze, desene de ansamblu sa executzie , orice este binevenit.
Sunt dispus sa facem schimb de idei sau de documentatie in privinta oricarui domeniu auto.
Mersi 8)
Spor la scris forum!!!!


--------------------
FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 27 Oct 2004, 17:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Cand termini proiectul sa-l postezi pe forum ca sa stim si noi ce ne asteapta! biggrin.gif


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leon1.9tdi
post 27 Oct 2004, 20:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 July 04




Asha o sa fac
Sper sa primesc si ceva ajutor de p'aici laugh.gif laugh.gif


--------------------
FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 28 Oct 2004, 00:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




tare..exact unde e muci clio: la ambreiaj, nuca/furca/disc/rulmet


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 28 Oct 2004, 09:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Floro, cine a venit cu aceasta idee de lucrare de diploma? Tu, un profesor, Renault Romania, ...?
Nu prea inteleg ce este sub 'Proiectarea tehnologiei de reparare a ambreiajului la Renault Clio'. Eu am vazut ambreiajul masinii mele desfacuta, acolo un singur lucru se poate repara, si anume sa se rectifice pe un strung discul de presiune. In rest totul se schimba, nu se repara. Rectificarea aceea dupa mine este o operatie banala, nu este demna sa fie titlu de lucrare de diploma.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Oct 2004, 09:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi aasta e si ideea generala ! poate sa fie o metoda de service sau o metoda de fabrica ! mult mai ieftin e sa repari decat sa schimbi , asa cum de fapt cel mai corect ar fi sa reproiecteze sau sa remedieze eroarea !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Oct 2004, 10:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ideea e: se schimba pentru ca pur si simplu nu se poate repara, sau se schimba pentru ca Renault prefera sa schimbe si sa nu repare?
In cazul al doilea, subiectul lucrarii ramine valabil. smile.gif

Sau poate ca am putea extinde putin conceptul de "reparare" si sa includem in el si inlocuirea pieselor existente cu altele mai durabile sau mai usoare sau mai usor de reparat la nevoie, etc. Inlocuirea kitului standard, nereparabil, cu un kit de ambreiaj reparabil.
Ar putea iesi o lucrare de diploma din chestia asta, cu un pic de imaginatie.

Iar faptul ca ambreiajul de Clio, cum zicea Radu, "e muci", e un motiv in plus sa cauti solutii de reparare sau de inlocuire cu ceva mai bun. wink.gif

Din pacate eu nu am nici un fel de documentatie pe tema asta. Ar fi bun un manual Haynes, daca exista. Presupun ca ar trebui sa existe deja, pentru ca modelul curent de Clio e pe piata inca din 1998, deci ar fi avut timp destul sa scoata un manual. Iar daca cumva ambreiajul nu a suferit modificari (sau cel putin nu majore) in 1998, ar merge un Haynes pentru Clio 1 (1990-1998). Ala sigur exista.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Oct 2004, 20:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




uite cum stiu eu ca stau treburile ! in cazul directie electroasistate de la clio megane si altele rezolvarea este reintroducerea compensatorului de uzura ! din studiile reno a rezultat ca e mult mai ieftin sa schimbi cateva repere in romania decat sa repoiectezi atatea sisteme ! asta pt ca in afara nu o sa fie sesizat acel zgomot care de fapt doar asta e ..un zgomot


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leon1.9tdi
post 28 Oct 2004, 20:52
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 July 04




Pai ideea este urmatoarea: reparare=idei si solutii noi pe care eu le-as putea aduce la repararea oricarui subansamblu al ambreiajului(aici se include, pe langa disc de ambreiaj, placa de presiune,rulment de presiune,volant si alte componente cum ar fi sistemul de actionare mecanic sau hidraulic , parghia de actionare,etc)
Normal ca in unele cazuri reparare = inlocuire.Daca as reusi sa aduc ceva idei noi cu privire la refolosirea acelei piese care in mod normal ar trebui schimbate ar fi o realizare klumea.Eventul folosirea unui alt material pt piesa respectiva inca din faza de proiectare, alta forma constructiva care sa confere un mai bun comportament la uzura, etc ar fi niste solutii la care m-as putea gandi.Oricum eu trebuie sa aduc ceva nou, insa tinand cont si de aspectul economic.
Se pune fff mare accent pe tehnologia de reparatie, de aceea trebuie sa punctez fiecare procedeu de reparare al fiecarui subansamblu.
Ce ma dispera cel mai mult este partea de vorbarie pt care am de umblat de numa(n-am ce face, asta e!), trebuie sa ma duc pe la Renault sa gasesc pe cineva binevoitor sa imi dea ceva documentatie, date tehnice, schite, repere, orice.
De asemenea am nevoie de un fel de istoric al ambreiajului, cum a evoluat, vrajeli de astea.
Deocamdata nu am primit de la profesorul conducator de proiect exact cuprinsul necesar al proiectului, mi-a zis numai sa caut bibliografie si atata tot, nici un ajutor.Imi zicea ca abia dupa ce ii voi duce ceva titluri bibliografice ma va putea ajuta.
De aceea orice legat de aceasta tema este binevenit de la voi, inclusiv ceva titluri de carti sau linkuri de net daca stiti, credeti-ma ca am cautat o zi intraga si nu am prea gasit mare lucru.
Mersi mult, mai vorbim despre al dreaq ambreiaj si nu numai laugh.gif laugh.gif
Va salut biggrin.gif


--------------------
FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 28 Oct 2004, 21:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




daca vrei te poti uita dupa masina mea prin poli ! e clio ala din poza ! eu sunt tot la transporturi armr si iti povestesc tot ce am patit eu cu ambreiajul tulmentul de presiune etc !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leon1.9tdi
post 6 Jan 2005, 13:45
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 July 04




Mai da secretosi sunt astia de la Renault, nu vor sa-mi dea nici un detaliu despre nenorocitu de volant de pe clio.
Nu stiti cumva vreun site unde pot gasi ceva date tehnice despre volant , cote, eventual ceva desene ..... sau poate aveti careva dintre voi din gresheala asa ceva biggrin.gif
M-a innebunit Clio asta si ambreiajul lui
Nu gasesc NIMIK
Help pls, ajutatzi un biet inginer in devenire biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif :oops:


--------------------
FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:54
Dacia