Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Piese de la dezmembrari, este sau nu este bine sa se apeleze la ele?

Clio 2002
post 17 Jan 2007, 13:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




Propun sa isi spuna parerea cei care cunosc mai multe despre partea mecanica precum si cei care au avut experiente pozitive sau negative cu privire la piese achizitionate de la dezmembrari.
Aceasta pare o optiune pentru multi datorita pretului foarte mare la piesele noi.
Este limpede ca nu poti lua de la dezmembrari elemente de directie spre exemplus, insa altele? Este bine sa le luam de acolo?
Cine are experienta legata de acest subiect, rog sa o impartaseasca si cu noi.
Tks.


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 17 Jan 2007, 13:52
Post #2


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Dupa parerea mea, daca masina e noua n-ai ce cauta pe acolo, daca ai facut efortul sa cumperi masina noua, tine-o tot asa, daca insa masina e mai veche, mai merge cautat si pe acolo, pe la portiere, faruri, semnalizatoare, exclus piese ce privesc siguranta rutiera. Oricum asta e un domeniu vast, depinde de fiecare caz in parte.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 17 Jan 2007, 14:03
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Depinde de skillurile tale mecanice. Daca stii sa deosebesti o piesa proasta de una buna, diferite repere le poti lua de la dezmembrari fara sa iti para rau.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 17 Jan 2007, 17:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




traffictours Posted Today, 13:52
Dupa parerea mea, daca masina e noua n-ai ce cauta pe acolo, daca ai facut efortul sa cumperi masina noua, tine-o tot asa, daca insa masina e mai veche, mai merge cautat si pe acolo, pe la portiere, faruri, semnalizatoare, exclus piese ce privesc siguranta rutiera. Oricum asta e un domeniu vast, depinde de fiecare caz in parte.


Evident, daca masina este noua este pacat sa te gandesti la piese mai vechi decat masina.
Este vorba aici despre masini care au trecut de prima tinerete (2-3 ani minim).


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 17 Jan 2007, 17:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




Dar piese gen pompa de injectie, pompa de motorina/benzina care sunt mai greu de diagnosticat pe raftul vanzatorului merita cumparate?
A cumparat cineva piese de la dezmembrari ca sa ne poata oferi detalii?


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 17 Jan 2007, 17:17
Post #6


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Majoritatea parcurilor de dezmembrari iti ofera o oarecare garantie. Te duci, pui piesa pe masina, nu merge, te intorci cu ea, iti da alta...si tot asa...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 17 Jan 2007, 17:21
Post #7


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Se merita daca ai certitudinea ca provin de la o masina accidentata(ma refer la pompe injectie/benzina)care nu avea prea multi km, dar aici e greu de dibuit, doar sa stie ala care vinde, daca a dezmembrat-o el, in general ei sunt comercianti, nu prea stiu, trebuie cercetat la fata locului.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumeu
post 17 Jan 2007, 20:12
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 2 January 07




stie cineva vreun centru de dezmembrari prin cta sau prin aropiere??
am nevoie de cateva chestii:P


--------------------
renault clio 1.5 dci 65CP 2002 bicorp - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 18 Jan 2007, 09:27
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




adumeu, incearca pe link poate gasesti acolo ceva util prin apropiere de C-ta.


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumeu
post 18 Jan 2007, 10:21
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 2 January 07




merci clio 2002, am gasit 2 parcuri dar nu au adresa...se pare ca va trebui sa sun sa vad pe unde sunt


--------------------
renault clio 1.5 dci 65CP 2002 bicorp - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 21 Feb 2007, 09:20
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




Am inlocuit pompa de injectie cu una cumparata de la dezmembrari. Am avut ceva dubii daca sa recurg la aceasta varianta insa m-a convins pretul si faptul ca acel parc de dezmembarri oferea 90 zile garantie, indiferent unde era montata pompa.
Pe scurt:
- 300 EUR pompa
- Montajul "in regie proprie"
- Merge excelent (a depasit perioada de garantie cu brio)
- oamenii de la acel parc de dezmembrari par profesionisti in ceea ce fac (nu sunt ca arabii de pe sos. Mihai Bravu) si au preturi foarte decente

Sper sa nu aveti nevoie, dar ... contact: 0722.982.257


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 21 Feb 2007, 12:45
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




ce fel de pompa ai schimbat? motorina?
daca da atunci cum ai schimbat-o? Parca pompa de motrina e antrenata de cureaua de distributie.

vechea pompa ce avea de ai schimbat-o?

This post has been edited by ionutmar: 21 Feb 2007, 12:45


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 22 Feb 2007, 09:25
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




Pompa de motorina. Intr-adevar, este antrenata de cureaua de distributie. De la dezmembrari am cumparat-o cu tot cu suportul ce contine rola zimtata pe care vine cureaua insa nu am putut sa il folosesc pe acesta pentru ca nu se potrivea cu ce aveam eu pe masina (ar fi trebuit ajustate gaurile pt suruburi care nu se potriveau perfect). Acel suport difera de la o masina la alta, de la un an de fabricatie la altul.
Problema celei vechi era actuatorul de avans care nu mai functiona cum trebuie.
Simptome: daca la o turatie peste 2000-2500 ture o lasam in frana de motor dadea in nas si se aprindea martorul de bujuie incandescenta pe bord. Era foarte deranjant, mai ales in traficul din oras cand nu poti merge numai pe acceleratie. Isi revenea apoi in cateva secunde daca o lasam sa curga cu ambreiajul calcat sau scoasa din viteza.
Pentru diagnosticare am umblat prin o multime de service-uri ale concesionarilor Renault.
Intr-un final a fost corect diagnosticata la Meridian Vest. Iar pretul numai pentru actuatorul de avans era 350 EUR + manopera.
Asa ca am preferat o pompa intreaga la 300 eur iar pe cea veche o voi repara in timp.


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clio 2002
post 22 Feb 2007, 10:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 September 06




Ca sa raspund si intrebarii "cum am schibmat-o" trebuie sa spun ca am schimbat si distributia cu ocazia asta (ajunsesem la 120.000 km), deci am desfacut totul in acea zona.

Intai se desfac capacele si tamponul de pe partea respectiva ca sa ramana accesul liber. Apoi am dat jos roata, masina fiind suspendata pe elevator.
Mare grija la calarea motorului pe parcursul operatiunii: are un surub pozitinat central in partea de jos care trebuie desfacut si se elibereaza o fanta prin care se introduce o pana metalica (eu am folosit un spiral) pentru a bloca motorul la punctul aratat se semnul de pe volanta (semnul este o linie subtire imediat langa un decupaj mai amplu, vizibile in partea dreapta a motorului printr-o fereastra deasupra volantei).
Se invarte motorul manual cu tubulara cu prelungitor de la rola din spatele contraaripii si se aseaza la punct, pentru a fi blocat cu pana de care am amintit.
Se desfac urmatoarele:
- bornele de la baterie pentru a evita orice surprize neplacute
- distributia (sola intinzatoare, rola de ghidaj si cureaua de distributie),
- cureaua de accesorii,
- conductele metalice de pe injectoare si din pompa,
- celelalte furtune de pe pompa de injectie (daca imi amintesc bine mai sunt 2),
- mufa cu contactele electrice ale pompei
- pompa de injectie: are 3 suruburi care o prind (cu tot cu suport) in partea stanga + inca 4 suruburi care o fixeaza sub rampa de injectie
Odata demontata pompa se poate schimba suportul fara probleme desfacand numai surubul din centrul rolei si cele trei suruburi mici din spatele acesteia.
La montaj trebuie avuta grija cu noua curea de distributie pentru a fi asezata exact cu marcajele potrivite peste semnele de pe role. Aici am fost ajutat de un prieten care a mai facut operatiunea de mai multe ori.
La montaj trebuie procedat astfel:
- se monteaza pompa pe suport
- se monteaza pompa cu tot cu suport pe motor
- se monteaza conductele, furtunele si mufele de la pompa
- se monteaza rola de ghidaj de la distributie
- se monteaza rola intinzatoare, lasand-o nestransa
- se monteaza cureaua de distributie (cu atentie la marcaje) si se intinde cu rola intinzatoare pana cand este bine tensionata dar are o mica elasticitate totusi. Rola intinzatoare are un mecanism de intindere a curelei care se actioneaza cu imbus
- se monteaza cureaua de accesorii. Pentru asta trebuie intai slabit alternatorul, apoi montata cureaua si apoi intinsa cu alternatorul

Sper sa nu fi omis nimika important.
Daca sunt 2 persoane si totul merege fara mari dificultati dureaza vreo 4 ore. Dar aproape sigur apar dificultati mai ales datorita pozitiei in care trebuie sa se lucreze si a faptului ca este foarte putin spatiu in acea zona.
Succes.


--------------------
Renault Clio 2002 / II - if-01-rnu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 20:52
Dacia