Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie Laguna III - second hand, motor 1.5 dci

bvirgil
post 7 Aug 2010, 13:42
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 9 November 06
From: Oradea




Salutare,

Am inceput sa ma uit dupa o Laguna III ca sa mi-o schimb pe Laguna II din semnatura.

Desi am niste dubii ca ar fi putin submotorizata (nu sunt prea incantat nici de puterea benzinarului meu), si ma gandeam la varianta 1.5 dci cu niste dotari decente.

Care sunt preturile la second hand pentru aceasta varianta?

De exemplu, am gasit o Laguna III Expression, 1.5 dci, 149.000 km, din 02.2008. la 7600 EUR/pret de Germania.

Cat credeti ca merita? Care ar fi problemele/dezavantajele motorului 1.5 dci, in afara de puterea mai mica?

Astept niste pareri.

Merci


--------------------
Renault Laguna III Carminat 1.5 dci 2010
Laguna III Carminat, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 7 Aug 2010, 21:06
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu este deloc submotorizata. Are treptele de viteza mai scurte si se descurca f. bine. In plus de asta, consumul este imbatabil ptr. o laguna 3.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 7 Aug 2010, 23:06
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Si eu m-am gindit sa iau o L3, cu motor de 1.5, are taxi mai mici, consum mai mic in oras, dar sa ma apuc iar sa-i fac distributia, sa-i schimb placute, bucse, amortizoare (ceea ce i-am facut la actuala L2 -1.9 dci), care banuiesc ca sunt mai scumpe ca la L2..........mai bine mai astept pina va mai scadea pretul. Eu am luat masina din Franta si ma asteptam sa fie ok ,dar tot a trb sa schimb amortizoarele, bucsile pe spate, bielete si capete de bara ,pt ca nu fusesera schimbate deloc pe masina............. de obicei cei ce le vind le dau exact atunci cind trb sa bage bani in ele , sau mai exact nu schimba nimik pe ele pina nu pica de tot. Eu as cauta mai degraba o L3 rulata in romania, au si km mai putini, si primii proprietari le tin din scurt, o masina din afara e alergata mai mult si nu schimba nimik pe ea pina n-o vinde.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 9 Aug 2010, 07:43
Post #4


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Aveti grija ca cele din vest nu au Pachet de Drumuri Grele. E vorba de alte amortizoare, alta garda, la sol si, mai ales, scut metalic.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 9 Aug 2010, 14:58
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Da' se tine mult mai bine in curbe wink.gif ...

Oricum...la noi in Rro trebuie musai PDG+ daca se poate...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinu_victor_88
post 10 Aug 2010, 10:42
Post #6


Membru Ager


Group: Members
Posts: 229
Joined: 7 December 08




Nu sunt cam multi kilometri?Stiu ca nemtii au strazi ca lumea dar totusi nu se uzeaza numai bucsi si amortizoare..Sigur nu e vreo masina de distributie?


--------------------
Renault Laguna 2003 Lux Privillege - CT-07-MEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexdan
post 10 Aug 2010, 13:32
Post #7


juventus


Group: Members
Posts: 227
Joined: 16 March 10
From: Bucuresti / Constanta




@bvirgil: ai putea sa-i ceri parerea si colegului de pe forum care sta in Franta si are laguna 3 2.0t. Din cate tin minte (sper sa tin minte bine), dupa ce a venit in Romania, a avut de schimbat cateva lucruri. In felul asta, iti vei putea face o parere daca merita o laguna fara pdg in Ro.


--------------------
Opel Insignia Sports Tourer 1.5T AT6 165CP Innovation (2019) - B
15k km VW Up 1.0 TSI (2017-)
46k km Kadjar 1.2 TCe (2016-2018)
121k km Laguna III 2.0 16v (2008-2016)
47k km Clio 1.4 8v (2005-2008)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bvirgil
post 12 Aug 2010, 21:04
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 9 November 06
From: Oradea




Nu cred ca pachetul PDG este ceva esential. Adica ai o masina ceva mai joasa si mai stabila. Ma lipsesc de scutul de fier, nu vreau sa fac off-road cu ea.

Ce ma intereseaza mai mult ar fi motorul de 1.5 dci, cat de reusit e in general si cum se comporta pe Laguna. Si care ar fi un pret bun pentru un astfel de model.


--------------------
Renault Laguna III Carminat 1.5 dci 2010
Laguna III Carminat, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itadrian
post 13 Aug 2010, 07:30
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 1 February 09




K9K este un motor reusit. Dovada este longevitatea lui si multitudinea de variante existente. Banuiesc ca tu vrei sa-l compari cu cel de 2 litri. Deci am sa incerc o comparatie intre cele doua:
- 2l are distributie pe lant, 1.5 pe curea, dar este acelasi kit ca la Logan, adica 420 ron la reprezentanta. Se schimba la 90k in ro;
- 1.5 consuma mai putin. Acum am consum mediu de 4.2, pe 3000km. In cei 9000km, de cand o am nu am depasit consum mediu de 4,6. Am ales 1.5 tocmai pentru acest lucru, pentru ca o perioada am avut si un Megane 1.5dci si m-am invatat cu consumurile astea mici;
- 1.5 nu este deloc subdimensionat, insa nu poate fi comparat cu 2l. Comparabil cu benzinarul meu 1.5 este mai puturoasa, cu exceptia reprizelor in aceeasi treapta la turatii reduse, cand se cunoaste dieselul; (comparatia cu benzinarul am facut-o pentru ca ai adus in discutie 1.6)
- pretul pentru acea masina din Germania este foarte bun. Si in Franta se invart tot pe acolo.

Concluzia mea este ca daca vrei un consum foarte mic si un motor simplu alegi 1.5. Daca vrei putere si accelerari puternice alegi 2l.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Dynamique, 1,8L 16V
Renault Laguna III, 1.5dci, 110cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Aug 2010, 08:17
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




As mai adauga ca un 1.5 cu cipcirip se descurca mai mult decat onorabil si personal nu as da castigul din consumul lui 1.5 pe castigul de putere al lui 2.0.
Plus de asta, atentie la masinile cu motor de 2l dci fabricate inainte de jumatatea anului 2009....

Succes in cautari...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 13 Aug 2010, 08:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@dantes Care e problema cu cele de dinainte de jumatatea lui 2009?


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Aug 2010, 08:43
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Materialele folosite la fabricarea pompei de ulei sunt de o calitate indoielnica si multe au dat rateuri in diferite regimuri de folosire a motorului si nu apare nici o notificare pe bord. In functie de cat de mult au mers fara ungere si la ce regim de folosire, se poate ajunge pana la schimbarea motorului. Daca ai garantie e ok si se schimba tot motorul, cine nu...ghinion...
Dupa o anumita data s-au schimbat niste specificatii si nu mai sunt probleme. Chiar si inainte de aceasta data nu toate au primit pompa de ulei buclucasa....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ariciul76
post 1 Nov 2010, 14:59
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 4 April 09




QUOTE(dantes @ 13 Aug 2010, 08:43)
Materialele folosite la fabricarea pompei de ulei sunt de o calitate indoielnica si multe au dat rateuri in diferite regimuri de folosire a motorului si nu apare nici o notificare pe bord. In functie de cat de mult au mers fara ungere si la ce regim de folosire, se poate ajunge pana la schimbarea motorului. Daca ai garantie e ok si se schimba tot motorul, cine nu...ghinion...
Dupa o anumita data s-au schimbat niste specificatii si nu mai sunt probleme. Chiar si inainte de aceasta data nu toate au primit pompa de ulei buclucasa....
*




Hai ma m-ai bagat la idei. De unde ai informatia, ca m-am uitat e internet si nu zice nimeni nimic. E reala? Ca sa-mi fac socotelile avind in vedere ca ma ''calific''...
Stie cineva de unde pot cumpara pompa? Producatorul macar?


--------------------
renault Laguna 2.0 dci CVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 1 Nov 2010, 16:18
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ia informatia "as is"... Daca nu-ti place raspunsul, ignora-ma.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itadrian
post 1 Nov 2010, 22:22
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 1 February 09




"as is"-urile astea fac mai mult rau decat bine pe topicul acesta. La sectiunea Cafenea poate ar fi mai bine primite.
Presupusul defect expus de tine mai sus este unul extrem de important si are nevoie de documentatie pe masura, altfel nu ramane decat o "vorba-n vant" care polueaza inutil topicul.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Dynamique, 1,8L 16V
Renault Laguna III, 1.5dci, 110cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 2 Nov 2010, 07:55
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Poti considera ca polueaza topicul. Nu voi intra in astfel de polemici. Orice informatie pe un astfel de forum este "as is". Sa-ti mai zic de centura de la sofer? Foarte posibil din cauza mea sa se fi facut revenirea cu centura. Nu o sa zic de ce, sau de unde stiu sau cum am ajuns la concluzia asta...tot "as is" e. Intr-un cadru privat, pot explica ce si cum, daca cunosc persoana. Public, sub nici o forma.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 2 Nov 2010, 08:54
Post #17


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Revenim on-topic.
Un vecin si-a luat LIII cu motor 1,5dCi si a avut surpriza sa fie Euro3, adica a platit taxa de inmatriculare.
Cum stii ca este euro 3 sau 4? La mine, motor 2dCi euro4, la numarul omologarii de tip din talon scrie, la sfarsit, "e4". Confirma cineva?


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 2 Nov 2010, 09:49
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Si eu stiam la fel... la mine (daca e numarul de la campul K din talonul nou) scrie 04 ... dar sigur e trecuta euro 4... E ciudat sa fie euro 3...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 2 Nov 2010, 09:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Confirm, in CI numarul de omologare se termina in e4 - randul 10 din CI vechi. Am platit si eu in 2008 taxa de prima inmatriculare vreo 2000 RON.

This post has been edited by pcs: 2 Nov 2010, 09:52


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
terorel
post 26 Jul 2011, 07:38
Post #20


vax albina


Group: Members
Posts: 114
Joined: 23 November 10
From: home




QUOTE(tse @ 2 Nov 2010, 08:54)
Revenim on-topic.
Un vecin si-a luat LIII cu motor 1,5dCi si a avut surpriza sa fie Euro3, adica a platit taxa de inmatriculare.
Cum stii ca este euro 3 sau 4? La mine, motor 2dCi euro4, la numarul omologarii de tip din talon scrie, la sfarsit, "e4". Confirma cineva?
*



laugh.gif
Hai las-o moarta ! Asta este din ciclul "povesti sa povestim" ! Renault nu mai fabrica motoare euro 3 de la jumatatea anului 2005 incoace. Tot ce este motor 1.5 dci fabricat din septembrie 2005 incoace de 70, 85, 105, 110 CP sunt motoare EURO 4 100%. Motoarele de 1.9 DCI din 2006 incoace, de 110, 120, 130 CP, toate sunt moatoare care au clasa de poluare EURO 4 + filtru de particule, de motoarele de 2.0 dci nici nu mai vorbim pentru ca unele dintre ele s-ar putea sa fie si euro 2 wink.gif


--------------------
Renault Megane III Hatchback 2010 Dynamique 1.5dCi
cuget...deci exist !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 26 Jul 2011, 15:01
Post #21


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




QUOTE(terorel @ 26 Jul 2011, 07:38)
laugh.gif
Hai las-o moarta ! Asta este din ciclul "povesti sa povestim" ! Renault nu mai fabrica motoare euro 3 de la jumatatea anului 2005 incoace. Tot ce este motor 1.5 dci fabricat din septembrie 2005 incoace de 70, 85, 105, 110 CP sunt motoare EURO 4 100%. Motoarele de 1.9 DCI din 2006 incoace, de 110, 120, 130 CP, toate sunt moatoare care au clasa de poluare EURO 4 + filtru de particule, de motoarele de 2.0 dci nici nu mai vorbim pentru ca unele dintre ele s-ar putea sa fie si euro 2  wink.gif
*



Multumesc teorel,
M-am clarificat... nu este Euro3 pe Laguna 3.
Asemenea, cele comercializate in 2009 in Romania sunt Euro4, cu sau fara FAP, care a devinit obligatoriu din ian 2010 in Romania si din ian 2009 in Franta.
La tine ce caractere se gasesc in numarul de omologare, la sfarsit? E4 sau altceva?
Si, daca poti, mai tempereaza-ti tonul, te rog.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
terorel
post 26 Jul 2011, 16:14
Post #22


vax albina


Group: Members
Posts: 114
Joined: 23 November 10
From: home




Salut! In primul rand nick-ul meu este "terorel", probabil ca a fost o gresala de scriere si o tratez ca atare. Mai, ce sa-ti spun, eu masina mi-am achizitionat-o de curand, inca nu i-am platit nici taxa de poluare ( sau de prima inmatriculare), dar nici nu se poate pune in discutie ce norma de poluare va avea, este limpede ca va fi euro IV. In mod automat, pentru masinile care au fost deja inmatriculate in Romania, pentru a se clarifica ce norma de poluare au, asa cum ai spus si tu, in cartea de identitate este specificat la sfrsitul numarului de omologare "E4".
Ce tine de tonul meu, nu este nimic in neregula cu el. Atat timp cat sunt vehiculate unele informatii in mod eronat si fara niciun suport tehnic, doar simple zvonuri, era normal sa ma amuz si in acelasi timp sa tratez spusele tale cu o mica doza de sarcasm. Gandeste-te ca sunt oameni care habar nu au de masini, de norme de poluare,etc si care din curiozitate "arunca un ochi" pe forum si gasesc informatia, total eronata, de genul " Un vecin si-a luat LIII cu motor 1,5dCi si a avut surpriza sa fie Euro3 ".

This post has been edited by terorel: 26 Jul 2011, 16:15


--------------------
Renault Megane III Hatchback 2010 Dynamique 1.5dCi
cuget...deci exist !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 27 Jul 2011, 07:02
Post #23


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Poate a dat de vreun destept care s-a documentat gresit si l-a pus sa plateasca Euro3, asa, ca sa fie sigur.
Ai gasit undeva informatia despre norma euro a fiecarui motor/masina in parte? Eu cred ca producatorul stie, poate RAR-ul sa stie. Dar la RAR, bazele de date le actualizeaza oamenii. Eu am fost rechemat la ITP pentru ca datele masinii stocate la RAR nu corespundeau.
Scrie cumva de FAP in numarul prin cartea de identitate a masinii, altfel decat la Observatii? La mine omologarea este:
K: e2*2001/116*0363*04
Mersi.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
terorel
post 27 Jul 2011, 07:48
Post #24


vax albina


Group: Members
Posts: 114
Joined: 23 November 10
From: home




Salut! Nu am gasit in nicio parte informatii despre caracteristicile fiecarui motor de la reno. Nu vreau sa intru in alte detalii dar pot sa-ti spun doar ca reno nu a mai fabricat motoare euro 3, diesel, de la jumatatea anului 2005. Deci toate motoarele diesel fabricate de reno de la sfarsitul anului 2005 pana in prezent sunt motoare E4 sau E5. Filtrul de particule...de obicei este pus doar pe motoarele mari, cele de 1.9 sau 2.0 dci, pentru ca doar acolo era nevoie de noxe scazute. Motorul de 1.5 dci (1461 cmc) de la jumatatea anului 2007 pana in prezent este "eco2" - are catalizatorul schimbat, noxele sunt foarte mici, asadar nu se mai jusifica prezenta filtrului de particule atat timp cat emisia de noxe este undeva intre 115-125 gCO2/km. Sunt multe cazuri, chiar si eu am patit-o, cand cei de la RAR nu recunosc filtrul de particule prezent pe anumite modele de masini, pentru ca in baza lor de date nu figureaza ca omologat filtrul de particule pe respectivul tip de motor. In acest caz, de duci frumos la o Rep. Reno, le faci cunoscut ca tu esti "apropritarul" respectivei masini si le soliciti emiterea unui document (contracost) din care sa rezulte ca fabricantul masinii tale, in speta reno, a montat filtrul de particule pe tipul tau de motor. Cei de la reno vor intra in baza de date confidentiala si pentru seria ta de sasiu vor emite un document (o fisa tehnica) cu toate dotarile pe care masina ta le are. Tot in acel document se vor regasi informatii precum tipul cutiei de viteze, tipul motorului, clasa de poluare, daca are sau nu are FAP etc. Cu acel document stampilat si semnat de cei de la Reno te vei duce la RAR si in mod cert la rubrica "observatii" in cartea ta de identitate va aparea scris negru pe alb - filtru de particule, in cazul in care masina ta are asa ceva montat de fabricant.

<span class='edit'>27 Jul 2011, 08:09:</span>


Pentru cei care vor sa-si achizitioneze un autoturism reno din afara, pentru a verifica existenta filtrului de particule pe respectivul autoturism pot folosi degetul aratator din dotare. Masinile dotate cu FAP(filtru de particule) in mod neconditionat trebuie sa aiba esapamentul curat. Pentru necunoscatori - masinile dotate cu FAP nu scot fum negru pe teava de esapament sub nicio forma. De obicei, reno a montat FAP pe motorizarile de 1.9 dci in formele de putere de 110, 120 CP de la jumatatea anului 2007. Motorizarea de 2.0 dci de 130,150,180 CP, de la jumatatea anului 2007, are FAP, cel putin masinile construite de reno pentru Europa de Vest respecta aceasta regula . Cu toate acestea, cel mai simplu este sa verificati metoda cu degetul - nu da niciodata gres biggrin.gif

Am tinut sa precizez toate acestea, cu gandul ca mai sunt oameni care nu tin cont de taxa de poluare din Romania si vor sa-si achzitioneze din afara masini cu motoare mari, 1.9 sau 2.0 dci. Motorul de 1.5 dci NU ARE FILTRU DE PARTICULE, sa nu credeti asa ceva niciodata !!! Aviz amatorilor care cumparati masini de pe autovit ! smile.gif

This post has been edited by terorel: 27 Jul 2011, 08:17


--------------------
Renault Megane III Hatchback 2010 Dynamique 1.5dCi
cuget...deci exist !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Jul 2011, 08:15
Post #25


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Anumite informatii(norma poluare/dotarii) se pot obtine si aici pe forum(free).
http://www.reno.ro/Numar-identificare-auto...ml#entry3078108
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 27 Jul 2011, 08:16
Post #26


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




QUOTE(terorel @ 27 Jul 2011, 07:48)
Salut! Nu am gasit in nicio parte informatii despre caracteristicile fiecarui motor de la reno. Nu vreau sa intru in alte detalii dar pot sa-ti spun doar ca reno nu a mai fabricat motoare euro 3, diesel, de la jumatatea anului 2005. Deci toate motoarele diesel fabricate de reno de la sfarsitul anului 2005 pana in prezent sunt motoare E4 sau E5. Filtrul de particule...de obicei este pus doar pe motoarele mari, cele de 1.9 sau 2.0 dci, pentru ca doar acolo era nevoie de noxe scazute. Motorul de 1.5 dci (1461 cmc) de la jumatatea anului 2007 pana in prezent este "eco2" - are catalizatorul schimbat, noxele sunt foarte mici, asadar nu se mai jusifica prezenta filtrului de particule atat timp cat emisia de noxe este undeva intre 115-125 gCO2/km.



Sa fim rigurosi, Renault Franta nu a mai facut motoare Euro3 din 2005. Renault Turcia a facut si in 2007.
Omologare Clio 1,5Dci 2007.03 = ABRE291N11U56E3 / 2007.
Si Dacia a schimbat tot in 2007.06 motorul E3/65CP de pe Logan cu E4/70CP.
Eu am primit confirmarea ca masina mea, Laguna 3 cu motor 2.0 Dci, fabricatie 2008, este norma Euro4 si NU are filtru de particule. Asa este, teava este murdara. Nivel CO2 trecut in carte: 156gCO2/KM.


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
terorel
post 27 Jul 2011, 08:27
Post #27


vax albina


Group: Members
Posts: 114
Joined: 23 November 10
From: home




Da, este foarte posibil ! Vorbeam doar de masinile construite de reno pentru Europa de Vest si in general de Laguna sau Megane. Este foarte posibil ca pentru Europa de Est, reno sa nu fi montat FAP pe toate tipurile de motoare si asta nu m-ar surprinde. Oricum ar fi, filtrul de particule nu este necesar decat pentru masinile neimatriculate in Romania, cele pe care le aduci de afara, singurul convenient la acest filtru de particule este ca diminueaza taxa de prima inmatriculare cu cca. 25 %, in rest este o mare pacoste !


--------------------
Renault Megane III Hatchback 2010 Dynamique 1.5dCi
cuget...deci exist !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r2d3
post 27 Jul 2011, 09:20
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 4 June 11




Hai ca le-ai facut varza cu FAP-ul asta. Ai spus ca 2.0dci nu exista fara FAP... au venit colegi care au zis ca NU au FAP. Mai sus spui ca nu exista lagauna 3 1.5dci cu FAP si vin si eu si-ti spun ca exista la greu lagune 1.5dci cu FAP... numai ca nu prea sa vand pe la noi. Pana la urma ne poti da un sfat pe care sa ne bazam???


--------------------
Renault Laguna 3 2008 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 Jul 2011, 08:19
Post #29


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




exista lagune 2 cu 2.0 dci cu FAP - mandru posesor de una si stiu.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 3 Aug 2011, 20:38
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Am vazut pe autovit, o L3, full, cu rulaj mic la 10850 €, mi se pare suspect anuntul, avind in vedere ca cel ce o vinde a mai scos la vinzare ceva asemanator la aceiasi bani. Astept opinii, fata de linkul http://www.autovit.ro/renault-laguna-C19713752.html.


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:33
Dacia