Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane Coupe 1,6 16 V 110 CP versus Lancer Sportba, argumente pro/contra

jus
post 13 Nov 2010, 12:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 November 10




Salutare !
Am cautat un topic pentru Renault versus.. , dar nu am gasit.
Rog un moderator sa schimbe locatia daca e gresit postat.
Multumesc.

ce parere aveti de :

renault megane coupe : http://www.renault.ro/gama-renault/autotur...erala/index.jsp VERSUS
mitsubishi lancer sportback: http://www.mitsubishi-motors.ro/modele/lan...ack/introducere

ma intereseaza orice argument pro/contra, daca ati condus/detinut una dintre ele, sau daca pur si simplu aveti chef sa va dati cu parerea smile.gif

evident doresc sa comparam mere cu mere, mai concret motorizare 1.6 benzina :
Megane Coupe 1,6 16 V 110 CP
Lancer Sportback 1.6 MIVEC M/T 117 CP

Va multumesc !

<span class='edit'>13 Nov 2010, 13:28:</span>
Salut,
Revin si cu o intrebare concreta : ce greutate are megane coupe-ul ?
Multumesc !

This post has been edited by jus: 13 Nov 2010, 13:55


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abo
post 13 Nov 2010, 13:35
Post #2


Planificarea atentă nu poate înlocui norocul chior.


Group: Members
Posts: 288
Joined: 14 August 10
From: Codlea/Brasov




o parere personala ... nu am condus nici unul din ele ...
dar lancer-ul sportback e urat in draci biggrin.gif
Eu detin un megane 2 si pot sa spun ca la capitolul calitatea finisajelor megane 3 sta bine, calitate foarte buna si daca iei si o varianta mai dotata, viata la interior e chiar una buna blush.gif . In schimb nu stiu cum se descurca in timp. Ma refer la reparatii, cel putin la megane 2 e jale.
Daca as alege pe capitolul aspect as lua megane ... daca as cumpara o masina pentru a o conduce cativa ani buni, as alege lancerul. Daca as avea banii pentru a cumpara una din cele 2 mi-as lua Mazda 3 sau Seat Leon laugh.gif
... dupa cum am spus la un inceput ... este o parere personala ... nu vreau sa supar pe nimeni rolleyes.gif

This post has been edited by Abo: 13 Nov 2010, 13:36


--------------------
Renault Megane Hatchback 2005 1.5 dCi 82 CP - BV 92 ABO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jus
post 13 Nov 2010, 13:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 November 10




multumesc pentru parere Abo !
Eu chiar azi m-am intors de la test drive-ul cu Mitsu si a fost peste asteptarile mele dpdv al tinutei de drum, confortului si senzatie percepute de mine la volan, in plus motorul gadila tare placut urechile. La minusuri finisajele interiaore..
Astept cu interes luni si test-drive-ul cu megane-ul coupe.

Ai perfecta dreptate si Seat Leon-ul este in vederile mele..
Mazda 3 insa depaseste bugetul pt aceiasi motorizare, aceleasi dotari !

This post has been edited by jus: 13 Nov 2010, 13:57


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 13 Nov 2010, 13:44
Post #4


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Salut,
Nici eu nu am condus Lancerul nou, doar pe ala vechi care mi-a facut o impresie buna...Megane-ul meu coupe (II) are 1300 kg si era cam puturos vizavi de Lancerul clasic.... Inca un plus pt Lancer, stabilitatea....(tine cont de faptul ca Megane III nu are nimic in plus fata de II in afara de design...aceeasi punte spate, acelasi motor lesinat). Daca vrei dotari si aspect fizic frumos...Megane, pt performanta, eu as merge pe Lancer...
Eu zic sa faci un test drive cu ambele modele...


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jus
post 13 Nov 2010, 13:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 November 10




multumesc Alex!
cu mitsu am inceput, urmeaza si megane-ul.

13 Nov 2010, 14:15:
Abo, iti multumesc frumos pt mail si recomandare !
Doamne ajuta !

This post has been edited by jus: 13 Nov 2010, 14:15


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Nov 2010, 20:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




dupa ce te plimbi ceva si cu m3 poate ca o sa fie totul mai obiectiv.
nu am mers cu mitsu, dar dupa cum vezi posed un m3.
ce pot sa-ti spun ?
ca de pe la 4000 turatii in sus orice treapta de viteza, bine 1-4 iti pare foarte scurta?
in interior iti spun fara sa ma urc in japoneza nu cred ca exista comparatie.
Important e cum te simti si cum sinti masina, in rest parerile noastre?.... numai pareri.
Apropo azi am mers asa sa cumpar o minge de baschet din Medias pana in Sibiu numai cu pilot automat, in treapta a V a cu viteze cuprinse intre 45-110km/h. Ce misto e sa schimbi viteza din buton, sa simti adevarata frana de motor si in acelasi timp cum accelereaza.
Oricum senzatia ta la bordul unei masini nu se poate compara cu a mea deci nici sfaturile mele nu pot sa stea in calea dorintelor tale.
Ce vreau sa iti mai spun si iti spun cu toata sinceritatea sa uiti sau sa nu bagi in seama miturile reno. Nu mai sunt de actualitate. Am fost si sunt posesor de reno de 4 ani, am vazut reprezentanta doar de trei ori, adica trei revizii. Eu consider ca de la aparitia lui Clio III s-au facut pasi mari in ceea ce priveste calitatea.
Inca o data ceea ce ti-am spus sunt numai pareri despre masina care o am, dar cred cu tarie ca nu exista diferente intre ele si aici vorbesc la general (acelasi motor-putere), totul tine de starea ta de bine intr-o masina sau alta.
Oricum ca si concluzie nu conteaza pentru mine, noi ce masina o sa alegici important e ca tu sa fi multumit, sa te simti bine si sa o conduci intotdeauna cu placere. Eu unul asa fac si ma simt.

This post has been edited by tatimeu: 13 Nov 2010, 20:24


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jus
post 14 Nov 2010, 09:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 November 10




Multumesc Tatimeu !



14 Nov 2010, 10:13:
Ca o prima concluzie dupa cele mentionate de voi si altele citite pe acest forum, am retinut/constatat urmatoarele :
puncte slabe ale lui megane 3 (comparativ cu mitsu):
- fiabilitate mai slaba (schimb de piese mai des si mai scump);
- motorizare inferiora.
puncte forte ale lui megane 3 (comparativ cu mitsu):
- dotari superioare in aceiasi bani;
- finisaje interiore de calitate superioara.

Daca mai cunoasteti si alte puncte pozitive/negative, astept cu maxim interes comentariile voastre!
Multumesc frumos Tatimeu,Alexumf,Abo !
Luni este o zi importanta pentru mine, nu atat pt ca am sa fac un test drive si cu megane-ul 3, ci pentru ca sunt hotarat sa iau o decizie..

Duminica placuta !



This post has been edited by jus: 14 Nov 2010, 10:13


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Nov 2010, 12:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




jus inainte ti-am spus sa lasi deoparte miturile despre fiabilitate. Incepand cu Clio III fiabilitatea a crescut asta si numai daca ne raportam la problemele avute de posesorii de megane. Eu unul la Clio III in aproximativ trei ani de utilizare am fost doar la doua revizii unde nu am schimbat nimic decat uleiul si filtrele necesare. Acum cu m3 la 25kkm nu am absolut nici o problema, o singura revizie numai ulei si filtre. Nu am greieri, batai suspecte, probleme de ambreiaj, nu trage nici stanga nici dreapta, Eu unul conducand masina zilnic pot sa spun ca se comporta la fel ca in prima zi.
Ai zis de motorizare mai slaba. Acum nu stiu coupe-ul pe ce platforma este dar daca e pe cea initiala B95 diferenta e numai de CP cred, iar acea diferenta de 7 cai in plus nu cred ca se simt.
Oricum orice alegere faci sa o folosesti sanatos si drumuri numai placute.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 14 Nov 2010, 12:58
Post #9


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




Sincer si mie imi place la nebunie Lancer-ul sportback si din cate stiu si am vazut (am mers cu cineva cu Lancer sedan ) la stabilitate sta foarte bine ,peste megane , insa la finisaje sta ceva mai bine Megane 3-ul.
La motoare nu cred ca e chiar asa mare diferenta, daca te uiti pe forumul de la mitsu multi zic ca motorul vechi de 1.5 si cred ca si acesta de 1.6 il considera submotorizat pentru Lancer.
Fiabilitatea la renault nu e chiar asa de proasta, inainte de Megane 3-ul actual am avut in familie un Megane 2.1 Sedan si inafara de schimbarile necesare la revizii nu am avut vro problema.


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jus
post 14 Nov 2010, 17:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 November 10




Maine sper sa vad la lucru si m3-ul, doar dupa asta ma decid..
Multumesc tatimeu, multumesc redspider22!



--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 14 Nov 2010, 18:29
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(jus @ 14 Nov 2010, 09:38)
puncte slabe ale lui megane 3 (comparativ cu mitsu):
- fiabilitate mai slaba (schimb de piese mai des si mai scump);
- motorizare inferiora.
puncte forte ale lui megane 3 (comparativ cu mitsu):
- dotari superioare in aceiasi bani;
- finisaje interiore de calitate superioara.

Daca mai cunoasteti si alte puncte pozitive/negative, astept cu maxim interes comentariile voastre!
*



Eu as mai adauga:
- un plus de siguranta pentru megane 3
- norma de poluare, care in cazul renault megane, poti opta pentru motor euro 5. nu uita de taxa de prima inmatriculare.


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jus
post 14 Nov 2010, 19:04
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 November 10




Marius, ambele motaore sunt euro 5, nu tin cu mitsu dar sa stii ca are 2 airbaguri in plus, pentru protectia genunchilor..


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 15 Nov 2010, 09:02
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




pentru alexumf, probabil ca tu ai un motor lesinat pe megane , dar asta nu inseamna ca toate sunt lesinate , inseamna ca nu stii sa-l folosesti sa-l trezesti la viata.
mai intreaba si alti posesori de megane 3 daca motoarele de 1,6 sunt lesinate. foflosit cum trebuie nu este deloc lesinat


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 15 Nov 2010, 10:36
Post #14


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Eu sunt posesor de megane 3 si sta bine cam la toate capitolele: fiabilitate buna, tinuta de drum buna, calitate destul de buna la interior... piesele sunt putin mai scumpe dar nu-i problema. Tin sa precizez ca nu am testat mitsubishi, dar o sa-l testez in curand sa-mi fac o parere.

Eu am megane varianta 2009, cutie 6+1 Euro 4 care parca are treptele de viteza mai scurte.

Daca stii sa mergi cu un 1.6 16v nu e lenes chiar deloc, al meu are aproape 16000km si cand il calc, se duce(schimbat treapta viteza undeva la 5500-6000rpm).


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 16 Nov 2010, 17:23
Post #15


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




dar de ce comparam 2usi cu 4 usi?
nu mai corect era megane generatie 2010 de turcia vs lancer sportback?


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 30 Nov 2010, 01:20
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Megane (mai ales coupe) e mult mai frumos(design) ca mitsu.

Ca sentiment la condus desi Megane 3 e mult mai bun ca Megane 2(am un Megane 2 sedan din 2004 si un Megane 3 coupe 2009 deci nu e nevoie sa imi spuna altcineva care e diferenta), Mitsubishi e cu 2 clase peste.
Motorul de la Megane 3 e ok, chiar suna frumos, cutia e buna.

Calitativ... Sa fim seriosi nu cred ca renault se compara cu Mitsubishi (mama are mitsubishi colt 2007 cu motorul de 1.5 109 cai).
Ca sa exemplific:
- Megane coupe 2009 actualmente 41500 km motor 1.6 16v 6 trepte Euro 4:
- Probleme:
- Scaunele nu mi se mai rabateaza cum trebuie cand trebuie sa intri in spate, adica nu se mai blocheaza intotdeauna pe sina cand tragi scaunul la loc, asta pe langa faptul ca nu mai revin la pozitia initiala
- Am un chitait deosebit de enervant de undeva din fata si am inteles ca toate il au
- Consuma considerabil mult mai mult decat in carte (versus mitsu care consuma exact ca in carte)
- e mult mai putin sportiv decat mitsu colt (ironic nu? masina "sport" coupe e mai slaba ca performante si in linie dreapta si pe serpentine decat o masina clasa mica cu 4 usi cu un motor mai mic)

- Parti bune:
- Arata super
- Se tine bine pe sosea
- Scaunele din fata sunt super confortabile.

Mitsu colt 1.5:
Probleme:
- nu are pana acum si face aproape 4 ani (in care crede-ma am alergato de a innebunit nu de alta da fuge de rupe pentru ca imi place de mor cum se tine pe sosea si cum urca in 7200 RPM si accelereaza)

Avantaje:
- nu are micile probleme tipice masini frantuzesti genul, ceva care e marunt sa se strice(cum sunt scaunele la megane-ul meu)
- NU chitaie
- are o tinuta de drum exemplara cel putin spus


Asa... in concluzie.

Parerea mea:
Renault? ia-ti diesel(dar vezi ca sedane-ul meu care e 1.5 dci 100 cp sa stricat de m-a innebunit), benzinele consuma mult si nu ofera cine stie ce performanta. Calitativ sunt rezervat asupra renault, asta din prisma multitudinilor probleme avute cu prima mea masina (clio symbol 2001 1.4 benzina), megane-ul din 2004 care a fost un dezastru ca fiabilitate (doar anul asta a mancat 240 milioane lei) si abia astept sa il vand.
Ca sa raspund si curiosilor de ce mi-am luat tot megane acum, pretul a fost motivul. 10800 o masina practic noua care arata super si cu inca 3 ani garantie(de care o sa abuzez din plin... presimt)

Mitsu? din experienta proprie iti pot spune ca nu te vor dezamagi ca performante, consumul va fi exact ca in carte chiar daca nu conduci ca o baba, fiabilitate sunt sigur ca sunt peste renault.

Ai bani si vrei o masina doar de condus, care sa fii aproape sigur ca va fi o alegere durabila, nu te intereseaza cum arata asa mult? Buy Mitsubishi!

Vrei o masina care arata foarte bine, in aceeasi bani ca mitsu e posibil sa vina cu ceva mai multe dotari dar care s-ar putea sa aiba o calitate ceva mai indoielnica, deci sa nu fie o alegere asa buna pe termen lung? Buy Renault!


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 1 Dec 2010, 22:52
Post #17


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




vrei sa pierzi 5000 euro in primele 2 minute cand ai iesit cu masina de pe poarta dealerului? da cu banul si alege una din cele 2.. nu conteaza care smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todea
post 21 Dec 2010, 06:03
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 7 December 08




nu vreau sa supar. deci nu trageti in pianist. mitsubishi versus renault. nu prea merge comparatia. daca tragi de un renault 2000 km numai pe rosu cu turometrul, nu stiu ce mai ramane din motor. nu ca as vrea sa incerc. lancer si colt le am pe ambele. nu pot sa va spun ce am facut cu ele. astea sunt masini care sunt construite sa le omori la propriu. singura hiba pe care am gasit-o in 3 ani de exploatare, este un mic delay la colt care are acceleratia electrica. in rest, dai in ele ca in tobe si nu zic nimic saracele. este adevarat ca reviziile le fac la austrieci. service-urile mitsubishi de la noi, mai bine le uiti. imi aduc aminte de prima revizie de la mcar. cand a venit nenea mecanicu' cu uleiul intr-o stropitoare de flori. l-am intrebat ce e acolo si mi-a zis ca e mobil 1. l-am intrebat daca e sigur si nu e de masline'. in rest renault e o masina corecta pentru pretul platit, iar motoarele sunt fiabile.


--------------------
- - - - -----------
Mitsubishi Lancer-2008
Mitsubishi Colt-2008
Renault Megane 3 1.6 110 Authentique-2010
Renault Twingo Trend 2.2 1.2 16v-2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Dec 2010, 09:32
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.866
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu-ti fie frica ca nu pateste nimic ... motoarele sunt ok si bine facute ... de la anul o sa regasesti motoare Renault si pe Mercedes ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Farmy
post 15 Oct 2012, 15:17
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 6 October 12




Renault sa faca motoare pentru mercedes?
blink.gif


--------------------
Renault Megane Olympic nr:001 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 15 Oct 2012, 17:46
Post #21


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Postul e din 2010... toata seria E de la Mercedes e echipata deja, din 2011, cu motoare Renault. Daca nu ma insel sunt aceleasi ca pe Clio. 1.5 dCI. Daca nu stiai...

This post has been edited by romeo_id: 15 Oct 2012, 17:47


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 15 Oct 2012, 18:23
Post #22


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




E150 CDI 4MATIC? laugh.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor cristian
post 30 Nov 2012, 22:05
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 May 07
From: Bucuresti




da,e adevarat,au facut niste schimburi de tehnologie,penultimele E si C au fost un dezastru la multe puncte,electronica,motor,fiabilitate.nici noul E nu sta mai bine,sapte reveniri in service pana in 60.000km,toate facandu-se in intervalul 50-60000,majoritatea defectelor fiind de natura electronica-soft dar si pompa apa,semering de la nu stiu ce ca se si pierduse uleiul,perdere de antigel pe la nu stiu ce garnitura.masina e a sefului meu si e in pragul disperarii dupa ce a avut un passat2005 fara sa-i faca belele pana la 200000km.


--------------------
renault LagunaII 1.8,16v 2003limousine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 10:21
Dacia