Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Austria

AL
post 20 May 2004, 09:50
Post #31


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Si tunelurile dintre Franta si Italia costa mult: Frejus 30 euro si Mont Blanc 25 euro... cam peste tot se pare ca tunelurile au preturi separate de autostrazi (fie ca autostrada se plateste normal, fie ca exista vigneta)... alt exemplu e Croatia, unde exista un tunel care costa destul de mult (aprox 12,5 euro daca tin minte bine)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stfp
post 16 Jun 2004, 11:04
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti, Romania




Vara asta am de mers in Germania si Italia; vreau sa merg cu DSN din Romania pana undeva langa Viena si apoi sa-mi continui drumul de acolo cu trenul. Am deci nevoie sa las masina in Austria vreo 3 saptamani. E ok s-o las pur si simplu undeva intr-un satuc, in vreo parcare langa gara, in acest interval? Nu mi-e ca mi-o fura ci as vrea sa stiu daca e legal si daca nu
cumva s-ar supara politia. Exista si alte solutii - gen parcari cu plata pe termen lung?

Multumesc,
Stefan


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 16 Jun 2004, 17:06
Post #33


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Daca e parcarea gratis si permanenta, atunci da. Daca nu e gratis sau nu e permanenta, atunci mai bine mergi cu masina...

Evident ca exista si parcari permanente cu plata, unde sa iti poti lasa masina cit doresti. Dar in cazul asta e mai IEFTIN sa mergi cu masina... :mrgreen: Chiar iti suride sa dai cam 20-25 euro/zi pentru parcare? :shock:

Vezi ca o poti lasa la aeroport in Viena (cu plata) sau linga Schonbrun (cea cu plata!) La gara in general e parcare de scurta durata.

Vezi ca trebuie sa fie parcari PERMANENTE pentru ca sa poti lasa masina mai mult timp!!!


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 24 Jun 2004, 09:15
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




IN Viena sunt multe de vizitat:
Palatul Schonbrun, Belvedere, Hofburg, Yona Ringului, Opera, Catedrala Sf Stefan, Sediul ONU, Praterul, Maria Hilfestrase, Landstrase si placerea de a te plimba intr-un oras cu o arhitectura superba (Primaria ,Palatul de justitie, Universitatea, Teatrul National ) min 10 yile pt a putea face lucrurile cat e de cat bine. Pe fuga vreo 4.
Salzburg e o frumusete de oras, minion si plin de lux. Casa lu Mozart si mai este un castel al unui nobil dar imi scapa numele .


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Jun 2004, 17:23
Post #35


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




In Viena un lucru care merita vizitat este si turnul Dunarii. Are si un restaurant rotitor, de unde se vede intreaga Viena. E superb.

Atentie! :!: Este scump! Urcatul in turn costa, iar restaurantul NU este ieftin!!! Oricum, comparativ cu USA, este... gratis icon_twisted.gif

La intrarea in Austria sa nu va puna Michiduta sa stati la coada pentru EU icon_twisted.gif Pur si simplu va vor da afara de la coada!!! Asa a fost si azi cu mai multe masini de RO. Cum vad o masina de RO la coada aia, parca fac alergie si imediat o scot afara din rind! Asa ca... ATENTIE !!!

Ungurii de cind sint in UE sint cu nasul pe sus, de nu le mai ajungi cu prajina la nas!!! icon_evil.gif Se cred mai destepti decit e cazul! Nu le dati prilej de satisfactie sa va dea afara din rind! Abia asteapta! icon_twisted.gif icon_evil.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 5 Jul 2004, 06:58
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




pai va dau afara din rand pt ca o cautati cu lumanarea. Mereu avem boala in a da vina pe altii pt simplu fapt ca noi sau unii din conationalii nostri nu respecta niste reguli de bun simt si nu numai. Sunt convins ca acei vamesi nu o faceau cu rautate ca aveau ceva cu romanii ciu pt ca erau indignati de aceasta sfidare a regulilor in propria lor tara si probabil nu se asteptau ca romanii sa fie asa de nesimtiti si tupeisti, de fapt unii romani pt care noi ceilalti suntem vazuti ca paria europei si aven o eticheta pe care suntem nevoitiu sa o purtam din cauza unor conationali lipsiti de cei 7 ani de acasa.
Daca coada este pt EU de ce sa te asezi la ea cand sti bine ca inca nu esti in EU. Crezi ca acolo e ca la noi sa nu se respecte regulile? Asa ca ne umilim singuri pt ca nu stim sa citim sau pt ca pur si simplu credem ca acolo e ca la noi adica lipsa de respect pt reguli si lege. Foarte bine au procedat si asa o sa procedeze in continuare....atata timp cat "smecherii cu tupeu" sa aseaza la coada unde nu trebuie. Nu are conotatie personala acest mesaj se refera la toata lumea care procedeaya dupa cum a descris money.

INca un amanunt ca nu se prea intelege din mesaj era granita Austria-Ungaria la care din vamesi austrtieci sau unguri? Nu ca ar avea vreo importanta , ca oricum aveau dreptate, dar asa de curiozitate?


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 5 Jul 2004, 09:21
Post #37


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Ca sa fiu clar: nu pe mine m-au dat afara (eu respect intotdeauna regulile acolo unde ma duc) ci pe ceilalti cu masini de RO :twisted: Insa ma deranjeaza aerele de superioritate pe care si le dau ungurii... Nu ca mi-ar face ceva, ci modul in care se uita la masinile de RO... Si sa ii vezi ce satisfactie au in priviri cind e coada mare la non-eu, iar la eu nu e nimeni... Nasol e ca mai nou pun stampile in pasaport, inainte nu puneau. Asa mi se va umple foarte repede pasaportul :evil: (ca sa nu mai vorbesc de apucaturile ceausiste ale militiei de frontiera de la noi :evil: sintem cred singura tara din europa cind ai tai iti stampileaza pasaportul la intrarea in tara!!! :evil:) Tarile civilizate NU mai stampileaza pasapoartele cetatenilor ei de ani de zile! Una e sa iti verifice pasaportul si alta e sa ti-l umple de stampile.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 5 Jul 2004, 10:35
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




@MoneyTalks

Nici nu-mi inchipuiam ca tu esti cel in cauza, la cat de umblat esti banuiam si eu ca sti unde sa te asezi la coada. cat priveste aerele de superioritate nu stiu se poate atat timp cat nu-ti refuya intrarea pe motive artificial create si alte mizerii din astea nu e problema. Poate e doar e chestie de competitie asa ca intre foste tari comuniste ca de.. ei au intrat inantea noastra, altfel nu-mi explic acest aer de superioritate nu l-am intalnit nici la vamesii danezi, nici la nemti, si nici la austrieci. As putea spune ca la austrieci pe aeroport am fost chiar invitati sa mergem si la ghiseul Eu ca sa mearga mai repede nici nu s-a uitat la mine a pus stampila si drum bun.
Stampile pe pasaport se pun atat la intrare cat si la iesirea din tara si e normal sa fie asa pt a contabiliza timpul cat stai in spatiul UE (in lege se spune ca nu poti sta mai mult de 90 zile in decursul a 6 luni ca turist).
IN tarile din cardul UE nu se mai pune stampila , cred ca la asta te refereai, adica odata intrat in austria unde te stampileaya de intrare daca treci apoi in germania nu te mai intreaba nimeni nimic.
In rest vorba predecesorului meu lasa-i ca isi toaca banii la noi laugh.gif


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Jul 2004, 21:39
Post #39


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Pentru cei ce vor sa vina in concediu in Austria: luati-va haine mai groase si de ploaie. Vremea e cam rece (13-16 grade) si ploua zilnic :vmad: Greu ajunge temperatura pe la 20 grade :evil:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 28 Jul 2004, 14:08
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




Am venit din Austria acum 2 saptamini.Am stat 10 in total 10 zile.Asta a fost a 4-a oara cind merg in Austria.Autostrada costa 7.60 euro pt 10 zile.Asa cum s-a mai scris vigneta se cumpara din prima benzinarie de dupa granita cu ungaria la Nickelsdorf.

Pretul motorinei era in jur de 0.8 euro.Pe autostrada era mai scump iar pe drumuri mai laturalnice mai ieftin.Eu am luat si cu 0.74 euro.Nu va feriti sa mergeti pe drumuri mai putin aglomerate mai ales daca vreti sa vedeti peisajul! ele sint foarte bune si au indicatoare astfel incit daca sinteti cit de cit atenti nu va rataciti sub nici o forma.

In legatura cu cazarea sint de preferat pensiunile cu super preturi (20-25 euro/pers) si conditii super.Unele complet echipate (gen apartament cu bucatarie , 2 bai, tv satelit ,etc,etc si asta pt 21 euro/pers)

In Viena sint multe de vazut.Mergeti pe Ring un fel de centura interioara care margineste centrul! Sint de vazut palatul Schonbrun, palatul Belvedere, parcul Prater (un parc de distractie), eventual calatorie pe dunare cu vaporasul, cartierul Grinzing,si multe alte frumuseti.Va recomand sa mergeti cu transportul public (metrou autobuz).Eu am cumparat bilete pt 24 ore care costa 5 euro si te plimbi cu orice timp de 24 ore.E mult mai convenabil plus ca scapi de stresul gasirii locului de parcare,riscul sa te ratacesti cu masina (si nu e greu:))),economie de combustibil.

Atentie la parcare in general in marile orase costa destul.La Innsbruck de exemlu 3 ore (maxim) a costat 3 euro.Sint parcari pe strada care sint semnalizate cu o dunga albastra pe sosea.Se cumpara un bilet de la automat si se pune in parbriz.Pe el este inscrisa data si ora pina la care e valabila parcarea.

Asa este in perioada in care am fost eu la munte in Tirol era destul de frig seara si dimineata in jur de 7 grade!! Asa ca luati-va cu voi haine groase!!

Daca cineva e interesat de mai multe detalii sint dispus sa i le ofer cu placere!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 28 Jul 2004, 14:51
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Unde ai fost anume in Tirol? plec si eu in curand . baza o sa o am la Pertisau ca sa fiu aproape de Garmish si de Innsbruck. Poate dau o fuga si la Vaduz sau St Gallent.
Da, Viena e superba plec chiar sapt viitoare acolo .eu am vazut-o iarna dar acum abia astept e mult mai frumos.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 28 Jul 2004, 15:02
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




Drum bun in primul rind! Eu am stat la Zell am See, Mitersil, Ried(aproape de granita cu elvetia) spre Sankt Moritz! ,inainte de Innsbruck (nu mai retin localitatea).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 28 Jul 2004, 15:22
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




merci , deocamdata merg cu avionul si o sa inchiriez acolo masina pt excursiile locale


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 29 Jul 2004, 06:56
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




Daca esti pe linga Garmisch du-te sa-l vizitezi! si Garmisch si Partenkirchen sint superbe! Mai du-te sa vezi Kitzbuhel! Superb de asemenea! Cind am fost eu era o intilnire anual a posesorilor de Harley!!!Si sa vezi motoare acolo:)))


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Jul 2004, 11:26
Post #45


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




S-ar putea sa ajung in Viena pentru vreo doua-trei zile cu masina, impreuna cu niste prieteni, si as dori si eu sa stiu cateva lucruri:

1. Ce posibilitati de cazare sunt in jurul Vienei sau la marginea orasului? Ceva cat de cat acceptabil. Suntem 2 perechi. alf, pensiunile de care vorbesti sunt in jurul Vienei?
2. Ce merita sa fie vizitat in Viena, dat fiind ca vom sta, cel mai probabil, maxim 4 zile?
3. Cum este cu parcarea? Exista locuri unde se poate parca fara taxa? E mai bine de lasat masina intr-o parcare si de circulat cu transportul in comun? Vad ca alf99 a dat cateva date. Are altcineva o o alta opinie?
4. Ce este bine de stiut acolo? In afara de regulile elementare de bun-simt. ceva de genul "E bine sa nu ..."

Multumesc.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Jul 2004, 11:48
Post #46


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




2. De vizitat:
- Schonbrun (castelul+tot ce e acolo, sa ai bani destui pentru asta, costul e cam de 50/persoana pentru tot, dar merita). Ai nevoie de o zi intreaga pentru a vizita totul aici.
- Prater, sa te urci si in roata aia mare, poti vedea mult din Viena
- Turnul Dunarii. Are un restaurant in virf, care se roteste. Vezi intreaga Viena de acolo. Merita, dar e cam scump. Costa si urcatul in turn si sa iei ceva la restaurant. Nu stiu pretul, am fost pe vremea shilling-ilor. Estimez cam la 30-40 euro/persoana.
- Dom-ul. E gratis
- Ringul si parcurile.
- Malul Dunarii de linga centrul de conferinte (la capatul lui U1 parca)
- Belvedere

Mai sint si alte locuri, nu mi le amintesc.

3. Parcarea e gratis la Schonbrun, eu intotdeauna parchez acolo. Doar sa prinzi loc. Daca esti inainte de 9am, nu e o problema. De acolo poti lua un bilet (24h Viena ticket sau cum se numeste), costa 5 euro si umbli cu orice. Metroul acopera cam toata Viena, nu prea trebuie sa mergi cu nimic altceva. E mult mai bine de circulat cu transportul in comun.

Later edit: Viena e un oras scump. Pentru vizitari sa iti rezervi cam 200/persoana, sa nu ai surprize.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Jul 2004, 11:58
Post #47


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Money, multumesc frumos pentru informatii. Le-am scos la imprimanta deja! smile.gif Le pun bine langa cele cu privire la Praga.

Ceva muzee? Istorie veche? Carti mai ieftine? Muzica mai ieftina? Mici suveniruri?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 30 Jul 2004, 12:41
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




Eu am stat in Viena la Alfapension in cartierul Oberlaa.A fost 70 euro/camera cu mic dejun.Am vazut si oferte de 20 euro/pers pe drumul B17 (cam 15km de viena) spre Baden! Nu stiu cum erau.Am vazut reclama din masina! Pensiunile de care am pomenit erau in Tirol. Masina o poti lasa si gratis mai departe de centru dar e bine sa te uiti sa nu fie vreun semn prin zona! Sa nu blochezi vreo intrare in curte sau ceva de genul asta ca ti-au si ridicat masina.Te orientezi la fata locului.
Cel mai bine daca stai 4 zile vezi ca sunt bilete de transport si pt 72 ore.Eu am stat doar o zi de data asta si de-aia am luat pe 24 ore.Fata de ce ti-a spus MoneyTalks mai poti vizita cartierul Grinzing si HundertWasser (cred ca am scris bine) o zona deosebita si in general tot ce este marginit de Ring.Vezi ca la Rathaus (primarie) era un festival de film de opera in fiecare seara fiind proiectii! este gratis! Merita macar pt atmosfera.Se bea bere, se poate minca ceva,etc.Drum bun!!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Jul 2004, 12:47
Post #49


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Multumesc frumos tuturor pentru informatii . Sper sa pot oferi si eu date mai amanuntite dupa intoarcere.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 12 Aug 2004, 15:05
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




In Austria, spre deosebire de Germania, radarul are voie sa te ia si din spate. Asa ca politaii austrieci stau in tufis in multe sate si te opresc un kilometru mai incolo. Sunt mult mai porci decat colegii lor din Germania.

Stie cineva cazare ieftina prin Stubaital? Eu am gasit in centru in Innsbruck, langa Arcul de Triumf la hotelul Goldene Krone camera de 2 paturi cu 45eur.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nitafront
post 19 Aug 2004, 18:02
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 August 04
From: Galati




Fratiloooor! Am o Dacia din '96 si la anul vreau sa fac un tur al Europei cu ea si di cate am auzit astia nu prea ma lasa sa intru cu ea in UE! Va intreb...... pot sa incep sa-mi fac planuri??????


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raig
post 19 Aug 2004, 22:30
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 July 04




Asa auzisem si eu dar sa stii ca n-am auzit niciunul bine, citeste daca vrei dovada : http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=6706


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 48 kW nov 2003
RaiG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 24 Aug 2004, 22:50
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Ce e cu acest sistem de plata electronica a taxelor de autostrada Europass ? Am inteles ca deocamdata e obligatoriu pt cei cu masini peste 3,5 t . Money , e adevarat ? Se va introduce si pentru autoturisme ?


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Aug 2004, 08:52
Post #54


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Nu stiu, eu am vigneta pe un an. Nu am auzit de asa ceva.

Later edit: Ceva de genul Europass este pentru drumurile care au tuneluri pentru care se plateste, ca de exemplu A9 Linz-Graz. Daca circuli intr-un an de mai mult de 3 ori pe acea autostrada, e mai ieftin sa cumperi acest "abonament", care este extra fata de vigneta.

Camioanele au un regim special si mult mai strict. Dar banuiesc ca nu vrei sa vii aici cu camionul... :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 29 Aug 2004, 13:20
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




In Austria se introduce un sistem asemanator celui ce functioneaza in Italia , Telepass , o modalitate de taxare electronica din mers, fara sa opresti , ai un dispozitiv pe bord , probabil platesti un abonament , te ,, citeste " din mers !
http://www5.autostrade.it/press-wcm.nsf/0/...e1004381e2?Open


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 29 Aug 2004, 22:50
Post #56


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Telepass e valabil numai pentru tuneluri! Am mai scris la topicul despre Austria


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Aug 2004, 13:24
Post #57


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Multumesc tuturor pentru sfaturile date anterior calatoriei mele la Viena.

Am reusit sa vizitam destul de multe in doua zile pline de stat in oras (3 nopti dormite): castelul Schonbrunn (aproape tot), muzeul tehnicii, domul, muzeul fluturilor, muzeul ceasurilor, muzeul cu instrumente muzicale, arme si armuri (se viziteaza impreuna cu muzeul Efesului, cu un singur bilet), muzeul papirusului (cam micut si scump - o singura camera, 4 euro/turist, parca :cry: :cry:), cartierul ONU (doar o parte). Zona centrala, pe jos, seara. Praterul.

Am fost pe malul Dunarii, la terase. Execelent. Am mancat intr-o seara acolo. Am trecut Dunarea pe pod, seara, sprea cartierul ONU. Superb.

Noi am luat transportul in comun, abonament pe 72 de ore. Am calatorit mai mult cu metroul si tramvaiul.

Cazarea a fost buna. Un apartament cu doua camere, complet mobilat, in districtul 5 al Vienei, la circa 6 statii de tramvai de Opera, sau 15 minute de mers pe jos. 3 nopti - 285 de euro, cu tot cu taxe. Adica 142,5 de euro de pereche. Mozart Apartments parca se numea firma.

De la 8 seara si pana a doua zi dimineata la ora 9 se putea parca in fata cladirii. Pentru intravalul 9-20, daca vroiam sa lasam masina acolo, trebuia sa platim tichete de parcare, valabile pentru maxim 2 ore, pe care ar fi fost nevoie sa le schimbam la expirare. Dar ni s-a spus ca in districtul 10, adica la doua strazi de noi parcarea este libera. E situat dincolo de bulevardul Wiedner (daca e denumirea corecta). Am sa verific numele. Am lasat masina pe strada, in fata unei benzinarii, in zona special delimitata pentru parcare. Nici o problema. Masinile intre care am parcat nu s-au miscat nici ele timp de 2 zile, cat a stat a noastra acolo. Pe trotuarul de vis-a-vis se parca pe troatuar, de asemenea, intr-o anumita zona marcata pe asfalt.

Fata de Romania, indicatoarele "Oprirea interzisa" nu sunt insotite de sageti pentru a delimita zona de actiune a acestora, ci de placute pe care scrie "A.." (scuze dar nu cunosc limba germana), pentru inceputul zonei, si "Ende", pentru sfarsitul ei.

Daca imi mai aduc aminte si alte elemente ce pot fi de folos le postez.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Sep 2004, 22:52
Post #58


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




De la 1 ianuarie va fi obligatoriu si in Austria sa aveti vesta reflectorizanta in masina! :idea:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 20 Sep 2004, 23:36
Post #59


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
De la 1 ianuarie va fi obligatoriu si in Austria sa aveti vesta reflectorizanta in masina! :idea:

:shock: :?: :shock: :?: Ce aia si la ce foloseste?
"si in Austria" Dar unde mai trebuie?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Sep 2004, 23:58
Post #60


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Adica e vesta cum poarta militia romana :wink: Mai trebuie in Italia si Spania. Citeste tot ce scrie aici pe forum, s-a discutat problema cu celelalte doua tari.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:26
Dacia