Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Clio 3 in emisiunea Autoforum

claudiu78
post 4 Sep 2006, 10:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 May 06




Salutare tuturor,

Sunt producatorul emisiunii Autoforum de la Prima TV. In editia noastra de sambata 9 septembrie o sa avem un subiect in care prezentam parerile de pe forumuri despre Renault Clio III. Vor fi incluse si postari de pe reno.ro, dar si de pe forumul nostru unde va astept cu interes ca sa postati off-urile voastre despre masina si serviciile care o inconjoara, mesaje pe care noi le vom difuza in emisiune. Precizez ca emisiunea noastra se difuzeaza in fiecare sambata de la 10 dimineata si, in reluare, in fiecare joi de la 7.30 dimineata.

Multumesc.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Sep 2006, 10:27
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.866
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu stiu de ce nu am eu incredere in chestii din astea....poate pt.ca reporterii posteaza numai ce vor ei...si de obicei nu prea sunt obiectivi....poate ca da.... sau depinde de cine plateste emisiunea...cam asa iese si descrierea masinii ....dar este doar parerea mea personala ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 4 Sep 2006, 10:44
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




Masina este exceptionala si este etalon in clasa ei , consider eu alaturi de Peugeot 207 , din pacate la Renault problema o constituie Renault Romania si nu masinile Renault, la acest capitol nici PEugeot nu sta cu mult mai bine. Pacat , ca sunt 2 masini cu adevarat bune si ar fi meritat un service si servicii dupa vanzare la fel de bune ca si ele.


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Sep 2006, 14:19
Post #4


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In aria de Clio III s-au discutat toate lucrurile legate de acest model, si cu bine si cu rele. Un sumar cel mai bine faci tot tu, ca producator al emisiunii.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raz
post 4 Sep 2006, 14:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 9 October 05
From: Bucuresti




sal,

o masina excelenta???!!!!!! radmasa.gif , hai ca va zic eu ce excelenta a fost a mea:

6000 km la bord - schimbat amortizor dreapta spate -era scurs
- schimbat chedere usi fata stanga dreapta ( au venit prost lipite din fabrica)
- schimbat contact pedala frana - am aflat in momentul cand era sa ma faca cineva zdrente din spate si sa mi se si spuna ca sunt un pericol public ca merg fara stopuri pe frana.

la 13 000 eur asta e masina?????!!!!

poate am avut eu ghinion , dar nu ziceti ca e o masina excelenta!


--------------------
renault clio III 1.4 16v confort dynamique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Sep 2006, 15:22
Post #6


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




raz, vezi ca e unul pe alte forumuri care ne arata accidentul lui cu Audi Q7 de 80.000 euro, datorat unei piese care s-a rupt, ce a cauzat caderea rotii, ce a dus la rasturnarea masinii. La >80.000 EUR aia e masina????

Sper sa vezi diferenta si sa vezi ca situatiile tale pot fi cazuri izolate.

La 13.000 ce masina mai iei in Romania, cu motor de 100CP si cu dotarile pe care le ai tu pe Dynamique?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raz
post 4 Sep 2006, 15:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 9 October 05
From: Bucuresti




aaaaa,

apropo de service ca am uitat! amortizorul schimbat dupa o luna, chederele mai intai a venit unul dupa o luna si jumatate ,doar unul, iar dupa alta luna a venit si celalalt cheder, au fost schimbate dupa ce am sunat zi de zi o saptamana si reclamatii la vocea clientului ca service-ul nu s-a obosit sa ma sune sa-mi spuna si mie ca a venit vreo piesa, astia fiind cei de la meridian vest, in schimb cei de la filaret super ok, ca acolo am schimbat contactul de frana, au zis o saptamana dupa 6 zile am primit telefon sa ma duc sa-l schimbe!

m-am lecuit si de masina renault si de service-urile renault ! mad.gif predau leasing-ul ieftin , vrea cineva? rolleyes.gif

ps: si nu cred ca sunt singurul nemultumit de renault ! poate daca se spune in presa ce se intampla cu masinile si service-urile renault in romania se vor simti cei care sunt raspunzatori pentru imaginea renault in Romania si vor lua masurile care sunt absolut necesare!




--------------------
renault clio III 1.4 16v confort dynamique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raz
post 4 Sep 2006, 15:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 9 October 05
From: Bucuresti




da alexc poate tu ai dreptate dar pentru mine 13 000 eur este o suma si am tot dreptul sa am pretentii la banii astia daca nu imi pastram loganul si ziceam " e am dat 6000 eur atata face" . sper sa ai dreptate si sa fie numai un caz izolat desi lasa-ma sa ma indoiesc de asta!

ce am scris este doar parerea mea stricta pe baza a ceea ce mi s-a intamplat!


--------------------
renault clio III 1.4 16v confort dynamique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 4 Sep 2006, 18:19
Post #9


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Nu ma intelegeti gresit, eu ce as vrea sa vad in toate emisiunile Auto este ca masinile Renault sunt excelente, dar ca service-ul si in general atitudinea Renault Romania fac ca vanzarile sa scada de la o luna la alta si sa fie sute(mii) de clienti nemultumiti. Poate asa o sa schimbe si ei ceva, acum ca vanzarile incep sa se dea de-a dura.

@Claudiu, am citit intr-o statistica ca de la inceputul anului s-au vandut 1903 Clio, impartite asa:
- Symbol - 1664
- Campus - 14
- Clio III - 225

Renault nu are cum sa spuna ca are vanzari mai mici datorita unor modele imbatranite, daca nici macar modelele noi (Clio III, Megane 2.2 sau Laguna 2.2) nu se vand fara discount-uri imense. Om trai si om vedea, poate 2007 ne va aduce revizii mai ieftine si timpi de asteptare mai mici. In Bulgaria nu o sa mergem pt. revizii, dar parca la aia de 60.000km o excursie in Ungaria nu e un capat de tara, nu?

Renault are preturi mici la masini, preturi medii la revizii si preturi mari la piese Daca aduni si tragi linie, reviziile sunt cam scumpe pt. preturile masinilor, iar piesele sunt si mai scumpe fata de aceleasi preturi.

This post has been edited by AlexC: 4 Sep 2006, 18:26


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu78
post 4 Sep 2006, 21:53
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 May 06




Noi tot timpul am spus in emisiune ca exista doar masini bune si masini foarte bune... in caz contrar nu le-am mai cumpara si multi producatori ar da faliment. Din pacate, exista si cazuri nefericite, cum este cel al lui Raz, caruia-i inteleg supararea si-i urez sa nu mai aiba parte de astfel de neplaceri in viitor. La o masina noua, micile frecusuri cu piese care cad prea repede sunt inerente, insa problemele din service si cele legate de serviciile vanzare-postvanzare trebuie rezolvate. Sper ca emisiunea noastra, prin rubrica Forum, sa traga macar un semnal de alarma. Pentru ca este un subiect delicat, nu ne permitem sa facem greseli, prin nuantarea reportajului pro sau contra importatorului. In aceasta rubrica facem o selectie cu laudele si criticile reprezentative, fara a "omite" nimic important. Atunci cand vom difuza emisiunea sper sa-i risipim neincrederea lui cj98czh si celor care simt la fel ca el.
Bafta tuturor si multi km fara probleme.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 5 Sep 2006, 07:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




eu personal in 1 an de service renault m-am ales cu o lovitura a masinii in service si cu refuzul de a mi se schimba flanshele la 21000km pe motiv ca masina mi-a iesit din garantie la 20000 smile.gif garantie infecta pt o masina de 15000 euro

This post has been edited by atoma: 5 Sep 2006, 07:23


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 5 Sep 2006, 09:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Calitatea servisurilor se rezuma pana la urma la oamenii care lucreza acolo. Daca oamneii sunt de nimic se pot crampona de chestii cum sunt flansele lui atoma fara sa se gendesca ca prin asemenea gest afecteaza imaginea marcii si pana la urma si salariul pe care el ii primeste .

Mentalitate de 2 lei a servisurilor din romania.

Ca experienta personala eu nu am avut probleme cu servisurile renault cel mai des apeland la IPSO Ploiesti. O mai dau si ei in bara dar in medie sunt OK asa ca nu pot sa ma plang...deocamdata.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
senior
post 5 Sep 2006, 11:19
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 26 April 06




Salut,
am un clio III 1,4 16V din aprilie anul acesta. Am facut cu el 10000 de km fara probleme majore. una peste alta sunt multumit, dar iata cateva probleme care totusi m-au deranjat:
1. Ar fi problema chederelor de pe marginea usilor, care se dezlipesc incontinuu
2. Climatronicul, care indiferent la ce temperatura il setezi, la un moment dat nu mai face fata.
3. Sistemul rotii de rezerva, desi modern, este destul de complicat si avand in vedere ca un segment important al clientilor acestei masini este reprezentat de femei, avem o problema.
4. La rabatarea bratelor stergatoarelor de parbriz, acestea se lovesc de marginea capotei motorului existand pericolul zgarierii vopselei.
5. Cea mai importanta problema este totusi politica post-vanzare a reprezentantei Renault in RO si daca veti naviga pe acest forum veti vedea si de ce.

Revenind la masina, este deocamdata OK, pentru pretul ei, dar fiind un model nou apar tot felul de probleme care poate vor fi rezolvate odata cu maturizarea acestui model.
Sa nu uitam ca totusi aceste lucruri se intampla mai pe la toate marcile.


--------------------
Renault Clio 3 1,4/16V
Renault Clio III, 1,4 16V, 98CP, confort dynamique, 2006, bleu-gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 7 Sep 2006, 21:11
Post #14


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




@claudiu78

In caz ca reusesti sa stai de vorba cu un reprezentant Renault, poate afli si pentru noi cat cantareste oficial Clio 3 smile.gif
IN cartea masinii pe care am primit-o, la motorizarea mea scrie 1090, pe talon 1207 kg iar lui fade2black iau trecut mai mult
Uite asa poate au trecut si 75 Cp putere in loc de 61 cat sustine dack ca a rezultat la un test


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kekemes
post 9 Sep 2006, 09:11
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 March 06




cam prashtie sectiunea din emisiune rezervata pt clio iii....
n-a facut decat sa citeze cateva posturi (cele mai vechi, de prin martie aprilie)
n-a aratat nici o imagine din interiorul masinii...doar un clio amarat plimbandu-se prin Romania...5-7 minute...
si la sfarsit remarca aia grea pe care l-am rugat toti sa o faca, visavis de service-ul din ro...ca cica eh...nu se face treaba cum trebuie dar suntem obisnuiti...etc

im pare rau ca m-am trezit sa ma uit...
daca e ...e, daca nu ...nu e, aia e!


--------------------
Renault Clio III 2006 Dynamique 1.4 16V, bleu gri, senzor parcare, climatronic, mp3, jante aliaj, FR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 10 Sep 2006, 15:29
Post #16


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




Era de asteptat... din pacate. Emisinuile acestea sunt faute ca sa promoveze anumite marci si nu sa prezinte aspectele negative. Ma mai uitam la emisiuni de acest gen insa nu am observat (poate nu am fost suficient de atent - astept contra-argumente) ca sa se 'vorbeasca de rau' o anumita marca sau serviciu conex.
Pacat sad.gif ca nu s-a putut prezenta si varianta celor nemultumiti. Cred ca asta nu se va intampla... daca erau interesati cei de la Renault puneau un 'gicolo' sa intre pe forum si sa-i reprezinte, insa sunt tot mai convins ca nu-i intereseaza decat sa-si vanda marfa. POate doar daca vor aparea pe la stiri reportaje legate de micile probleme si tot mai des se va auzi cam cat de prost sunt reprezentati o sa-si faca probleme


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Sep 2006, 07:35
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.866
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(claudiu78 @ 4 Sep 2006, 22:53)
Pentru ca este un subiect delicat, nu ne permitem sa facem greseli, prin nuantarea reportajului pro sau contra importatorului. In aceasta rubrica facem o selectie cu laudele si criticile reprezentative, fara a "omite" nimic important. Atunci cand vom difuza emisiunea sper sa-i risipim neincrederea lui cj98czh si celor care simt la fel ca el.
Bafta tuturor si multi km fara probleme.
*



Mai ma lesi.....

Din pacate ...mi se intareste inca o data convingerea ca emisiunele auto sunt facute in functie de cine plateste....
Neincrederea nu ai reusit sa mi-o risipesti dimpotriva....a fost un reportaj scurt fara sare si fara piper in care nu ati zis cam nimic.....
Imi pare rau dar imi mentin parerea.....nu mai faceti pe interesatii ca oricum nu dati pe post decat ce vreti voi...sau ma rog cel care va plateste emisiunea...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 11 Sep 2006, 09:08
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




super echilibrata emisiunea..toate alarmele sau tras finut... felicitari producatorului wink.gif ...


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 22 Oct 2006, 23:06
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Nu mai luati apararea Renault si colaboratorilor. Daca se creeaza o imagine proasta, atunci cineva trebuie sa munceasca si sa isi dea silinta sa o imbunatateasca. Mai bine sa ii vorbeasca de cele rele intai, apoi sa aminteasca de cele bune, dar numai in contrast cu ce se intampla la alte marci. Normalitatea trebuie sa isi faca loc in Romania, iar critica e cea mai buna arma impotriva celor care nu cred ca e normal sa isi trateze clientii cu respect.

Eu sunt un potential client Renault si ma sperie ce vad si aud despre ei.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 10:06
Dacia