Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Recensamantul Circulatiei Rutiere, are loc in luna august, anunta CNADN

Leone
post 1 Aug 2005, 13:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania anunta conducatorii auto ca in zilele de 3, 17 si 24 august 2005, pe intreaga retea de drumuri publice se va desfasura Recensamantul Circulatiei Rutiere.

Astfel, in puncte determinate prin metode statistice, pe intreaga retea de drumuri nationale se vor afla echipe de recenzori si agenti de circulatie. Aceste echipe vor intervieva conducatorii auto cu privire la: originea plecarii in cursa, destinatia cursei, ruta, scopul calatoriei, in cazul vehiculelor de marfa – ce tip de marfa transporta, in cazul vehiculelor de calatori - care este numarul de calatori, etc. Nu se vor inregistra numarul de inmatriculare al vehiculului, numele conducatorului auto sau alte date de inmatriculare – identificare.
Prin aceasta actiune de nivel european se urmareste:
• fundamentarea strategiilor si politicilor locale de dezvoltare a retelei rutiere;
• fundamentarea planificarii si proiectarii investitiilor rutiere;
• planificarea lucrarilor de intretinere si reparare a drumurilor;
• fundamentarea masurilor de organizare a circulatiei rutiere;
• stabilirea si urmarirea dinamicii de evolutie a traficului pe reteaua rutiera;
• elaborarea de statistici cu caracter national si international in legatura cu evolutia si distributia traficului pe reteaua rutiera.

Acest recensamant prezinta o importanta deosebita pentru Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania deoarece permite realizarea unei baze de date statistice pentru determinarea curentilor de trafic in scopul orientarii investitiilor, alocarea bugetelor si ajustarea strategiilor de dezvoltare.

sursa: http://www.administratie.ro


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Aug 2005, 13:20
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bai, da' s-au gandit astia...
Unde naiba au invatat cetatenii nostri statistica?
Pai asa determina ei statistic datele necesare fundamentarii chestiilor alea enuntate?
Fac un recensamant intr-o singura luna pe an (poate in mai este alt trafic, iar prin septembrie mai apare si traficul agricol, nu mai vorbesc ca iarna nu-i ca vara...).
Plus ca eu nu inteleg de ce "recensamantul" se face doar miercurea. Pai sa inteleg ca este ziua cea mai relevata? De ce nu se face si vineri (cei cu transporturi de tir stiu de ce intreb...)?
Eu traiesc cu impresia ca e facut ca sa fie actiunea bifata, nu e pentru relevanta statistica...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 1 Aug 2005, 13:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




Hmmm.Oare nu fac asta să-i știe pe toți fără ITP?Să-i scoată din circulație.


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 1 Aug 2005, 19:09
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Eu cred ca astia impusca mai multi iepuri dintr-un foc: fac ei si recensamintul asta, care o sa iasa asa cum o iesit si cel al populatiei din 2002, adica una spun cifrele si alta e realitatea, dar o sa-i urmareasca si pe aia fara ITP/rovinieta/lumini/directie/cauciucuri bune/s.a.
Eu tocmai am sa fiu pe drumurile tarii in perioada aia (Iasi - Praid - Piclele Mari/Mici - Mamaia - Iasi) si d'abia astept sa dau ochii cu ei! smile.gif


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 2 Aug 2005, 13:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




Si eu astept sa le vad fetele.Mai ales pentru ca multi cred ca daca,conduci o Lada nu ai ce minca sau asa ceva.La mine nu e cazul,eu conduc Lada pentru ca eu am reconditionat-o si pentru ca imi plac masinile vechi.Bine nu spun ca sunt plin de toti banii din lume,dar sunt curios sa vad ce fata or sa faca aia.Probabil ca o sa zica''uite-l si pe ala cu Lada gata i-am pus cruce ultimii lui km''.Dar cind o sa vada ca totul arata ca nou si la motor si pe dedesubt sa vezi atunci oftica pe ei ca nu au ce sa-mi faca.Asa am patit cu aia de la RAR care la inceput erau mistocari ca deh nu exista la noi apreciere pentru masinile vechi ,dar masina era abia terminata si vopsita ce mai arata ca noua si vedeam pe fetele lor cum se chinuiau ca nu au putut sa-mi faca nimic rau.Chiar nu stiu de ce atata dorinta de a ne face rau unul altuia. 022.gif In orice caz treaba loveste tot in amarat.Adica in ala care are si el un hirb cu care aduce si el o rosie de la tara,pentru ca n-are servici s-o ia din Bucuresti si n-are nici bani sa-si puna masina la punct.Asa ca recensamantul e tot pentru demnitari sa nu le mai strice privelistea vreun hirb pe sosea.
O alta campanie din ciclul'' combaterea saraciei si eliminarea saracilor''. gun3.gif


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leone
post 3 Aug 2005, 14:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 29 January 05
From: Toronto




Astazi e prima zi de incercare/masurare/monitorizare.

Daca avem dacioti din clubul nostru care au trecut prin furcile astea caudine, poate dau un semn sa ne spuna cum a fost!


--------------------
Toyota/Mazda Corolla/3 2012 - INCANU
Nu e peste ca Bibanu', nici dacie ca Loganu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai5
post 3 Aug 2005, 16:25
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 2 September 04
From: Craiova




Am facut astazi un drum Craiova-Tr. Severin si retur. La iesirea din oras era organizat un "punct ancheta circulatie" sau cam asa ceva. N-au intrebat decat de unde vin si unde ma duc. La dus a fost mai aglomerat, am asteptat ceva vreme (eu credeam ca sunt semafoare, deorece drumul este in lucru), dar la intoarcere a fost mult mai lejer, capatasera deja experienta...



--------------------
Renault Megane II Sedan 2005-1.6 16V - DJ-06-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 3 Aug 2005, 18:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




prins si eu un punct d-asta de ancheta smile.gif in Motca jud. Iasi...

am fo la Suceava si inapoi...intrebare simpla adresata mie de 2 ori...punctul de plecare si destinatia si scopul, personal sau al firmei...smile.gif

mai mult incurcau circulatia...prima data am crezut ca e drum in lucru, pentru ca asa aratau semnele...dup-aia ca e vr-un filtru sa-i caute pe soferi de detectoare si dup-aia mi-am adus aminte de marea ancheta asa ca m-am linistit...

...vedem noi ce concluzii trag ei din marea ancheta...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 3 Aug 2005, 19:19
Post #9


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Mers azi TgMS-Sighisoara si retur, in acelasi loc, satul Valeni m-au oprit: 10 secunde - de unde veniti, unde mergeti, placere sau afaceri... apoi la intrarea in Campia Turzii... atat.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 4 Aug 2005, 22:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu va mai mirati atat;
nu stiu daca stiti faza cu cei care monitorizeaza cu peoplemeterele audientele TV (un joint venture intre primele 2 companii mondiale); au venit niste francezi si au facut un audit si a reiesit ca studiul e facut varza, peoplemetere defecte, companiile de cablu schimba frecventele programelor si nu se mai pupa cu ce programeaza astia, sau televiozare care merg singure, etc, etc.. aia au zis ca or sa ia masuri, or sa rezolve, etc..

pai daca aici unde sunt bani multi e varzete, ce va asteptati de la politie?hehe...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 12 Aug 2005, 23:33
Post #11


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




M-au oprit si pe mine cand am venit saptamana trecuta de la Mare . M-au intrebat de unde vin si incotro ma duc . Legal cred ca era treaba mea . Civic , le-am spus ce vroiau sa afle . Ceau


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 13 Aug 2005, 06:47
Post #12


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




@klaus

Treaba sta asa: se pun mistretii la interviuri (personal cnadnr, tineri absolventi de la div institutii...astia din urma fac treaba intelectuala tongue.gif scriu toate datele)...recensamantul nu se face numai miercuri, joia trecuta am fost oprit la intrarea in pitesti, culmea cu masina beneficiarului (numar de AND) ....dar nu asta e important, dupa ce se culeg datele, se dau la institute specializate (si la mine la serv avem colectiv de trafic..)
Studiul de trafic se face tot timpul dar nu neaparat cu interogare (exista numaratori speciale care numara masinile ce trec pe un drum)
Toate aistea cumulate, prelucrate statistic (unde au invatat statistica? tu nu ai vazut ca in spatele ministerului e centrul de calcul? wink.gif Trei flotari fara maini tongue.gif ) se concretizeaza intr-o clasa si categorie de importanta a drumului respectiv.
In acest moment se doreste monitorizarea traficului pe dn1 si dn7, asta ca sa se bunghesca obletii in ce baga banu'....culoarul IV sau transilvania motorway...
ideea e ca vor sa vada de la C-ta pan' la unguri si'n moldova pe unde ajungi mai repede...UE a zis ca da bani pt dn7 si se doreste o argumentare smile.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 13 Aug 2005, 07:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Adrian13 @ 2 Aug 2005, 14:49)
In orice caz treaba loveste tot in amarat.Adica in ala care are si el un hirb cu care aduce si el o rosie de la tara,pentru ca n-are servici s-o ia din Bucuresti si n-are nici bani sa-si puna masina la punct.
*


Acea masina nepusa la punct reprezinta un grad mare de risc pentru ceilalti participanti la trafic. Asa ca mai bine ca posesorul ei sa circule cu transportul in comun. Pentru o rosie nu se merita sa mai ingroape cateva persoane.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 14 Aug 2005, 11:59
Post #14


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian13 @ 1 Aug 2005, 13:31)
Hmmm.Oare nu fac asta să-i știe pe toți fără ITP?Să-i scoată din circulație.
*


don't worry, politisti prezenti nu intreaba nimic de itp, doar cei de la and te intreaba de unde vii, unde te duci, cand te intorci...


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 14 Aug 2005, 16:39
Post #15


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




oprit ieri de 3 ori.
o data pe centura aradului
Am raspuns frumos
A doua oara pe centura Devei
A treia oara pe la Sibiu...
La sibiu am raspuns ca vin de la Iasi si ma duc la Vaslui dar am auzit ca sunt podurile cazute si fac un mic ocol..
Se uitau la mine ca la urs..da' ma saturasem
Din cauza filtrelor lor am pierdut ENORM de mult timp pt ca se faceau cozi de masini...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 14 Aug 2005, 19:35
Post #16


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




La Iasi nici nu se obosesc sa te opreasca wink.gif
Stau in ghereta si doar noteaza cite masini trec smile.gif

Unu cred ca asculta Eminem, ca dadea din cap mai ceva decit mine pe Parazitii smile.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 02:26
Dacia