Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault 5

n_irod
post 9 Jul 2012, 09:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 July 12




buna
am un Renault 5 si am ramas fara aprindere
se pare ca nu e de la blocul de aprindere, pentru ca am incercat cu altul si tot nu am scanteie....cineva mi-a sugerat ca e senzorul de rotatie de pe coroana (ceea ce am inceput sa banuiesc si eu)....
la bloc vine 12V (atunci cand dau la cheie)...oricum, imi trebuie schema electrica a masinii...mi-ar fi de mare folos pe viitor....si acum...am probleme si cu bateria; e veche sau nu mai incarca...vreu sa adaptez un releu de incarcare de Dacie....astia de la magazin ma ucide cu preturile lor...!!!
daca o are cineva sau imi spune cum s-o gasesc, i-as fi recunoscator...
multumesc! :)


--------------------
Renault 5 1400 cmc 1987 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 10 Jul 2012, 15:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




Am eu tot ce am gasit pe net despre R5, manuale... Da-mi add si ti le trimit. Am avut si un r5 si l-am dezmembrat, daca ai nevoie de piese, intr-o oarecare masura te pot ajuta.
YM: andishors


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n_irod
post 3 Aug 2012, 07:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 July 12




adresa mea este n_irod@yahoo.com
eu locuiesc in Brasov
in acest moment am doua module de aprindere si trei senzori, si tot nu merge, dar nimeni nu poate sa imi dea un sfat sau o sugestie.
Am gasit variante de scheme, practic, identice; teoretic, lucrurile sunt simple: doua fire pentru alimentare si doua fire pentru senzor. Cumva, mi-e greu sa cred ca cei trei senzori pe care ii am sunt toti defecti, dar toate aparentele conduc la aceasta concluzie.
Practic, nimic din restul schemei electrice nu concura la aprindere.
Daca ma poti ajuta, iti raman recunoscator
Toate bune!


--------------------
Renault 5 1400 cmc 1987 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 3 Aug 2012, 08:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




Pe prima mufa de la bobina trebuie sa ai 3 fire. baterie+, masa, turometru. in ordinea asta. vezi ca cele 2 fire pe care zici tu ca le ai la alimentarea modulului sa fie pe + si masa. Senzorii aia stiu ca se strica foarte greu, deci problema e in alta parte. Modulele de aprindere functioneaza sigur ? Scanteia ai verificat-o cu fisa centrala la masa ? Poate ai ghinonul sa nu fie bune modulele, sau bobinele de pe module. Stii ca modulul de carburatie(ala cu vacuum) nu se potriveste la injectie... Sfatul meu e sa lasi un senzor pe masina si sa iei de la cineva un modul(care stii sigur ca merge, eventual de pe masina functionala) si sa incerci cu el. Ca alte probleme nush, verifica contacte imperfecte, fire rupte/dezizolate, continuitatea fiselor(vezi ca fisa centrala sa nu fie intrerupta)...


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:42
Dacia