Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot dupa 40km/h, Renault clio 2 1.4 v8

Elf-Gordini
post 4 Apr 2021, 21:07
Post #1


Gordini


Group: Members
Posts: 61
Joined: 6 September 13
From: BUCURESTI




Salut baieti.

Va cer si eu un sfat pentru un renault clio 2. Acum 5 luni, dupa o plecare de la semafor mai tare 1.2.3 a inceput sa huruie ceva... (doar in treptele 3 4 5) Am ajuns acasa am verificat masina pe la roti, nimic suspect. Timp de 2 saptamani a tacut nu se mai auzea nimic, pana intr-o zi cand a reaparut la mers normal 50km/h (mentionez, doar in treapta de viteza se aude cand o scot pe liber, tace). Bun, ce ma gandesc eu? hai sa desfac cutia... dau cutia jos, schimb rulmentii pe treapta 5. Urc cutia sus, asta se intampla in octombrie 2020, merge super bine pana intr-o zi de ianuarie 2021 cand incepe iar sa faca zgomot... deja ma luase capul.... Dau un telefon la Timisoara, la un baiat care dezmembreaza clio, iau o cutie de pe un symbol cod JB1, o aduc acasa, o curat, o fac ca noua si pe 18 martie o urc sus pe masina... Ce sa vezi, ieri dupa aproape 3 saptamani, incepe si asta sa scoata acelasi zgomot... Nu face tot timpul, se aude doar in treptele 3 4 5 si dupa 40km/h. (Am vrut sa dezmembrez masina ieri de nervi)...
Eu zic asa, daca ar fi rulment de roata... nu ar face tot timpul? De ce cand o scot pe liber nu se mai aude? Sa fie planetara dreapta (cea lunga) descentrata si a facut joc in rulmentii de la grup? Sa fi stricat 2 cutii de la o planetara? Si inca ceva, merg drept, se aude zgomot, iau dreapta tot se aude, iau stanga brusc, tace. Sa fie rulment de roata, partea dreapta?
Astept un sfat, o parere din partea voastra... sper intr-un final sa-i dau de cap...
Multumesc

This post has been edited by Elf-Gordini: 4 Apr 2021, 21:23


Attached thumbnail(s)
20210319_143623.jpg ( Size: 2.68mb ) Number of downloads: 90


--------------------
R 8/12 G 1969/1971
www.gorde.org, www.g-forum.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 5 Apr 2021, 07:11
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Rulmentul de roata cand se strica:
-se aude tot timpul, de la plecarea de pe loc, ori;
-se aude de la 50-60 km/h
-sunet mai accentuat cand este presiune pe el, gen in viraje.
Asta stiu de la mine, asa am patit cu ambi rulmenti de pe fata. Cei de pe spate doar de la 50-60 km/h incepeau sa huruie.
As miza pe ceva rulment de la cutie, de pe partea dreapta.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Elf-Gordini
post 5 Apr 2021, 22:25
Post #3


Gordini


Group: Members
Posts: 61
Joined: 6 September 13
From: BUCURESTI




Multumesc Razvan.
Maine daca am timp, ridic masina pe capre, ii scot planetara dreapta sa vad daca depistez ceva.


--------------------
R 8/12 G 1969/1971
www.gorde.org, www.g-forum.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 07:58
Dacia