Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Carenaj fisurat

SandelBS
post 31 Jan 2010, 13:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Iarna asta , cand a dat prima zapada, prin troienele aferente, imi faceam si eu drum spre casa. Cand sa dau coltul, imi tot face semn cineva ca mi-a cazut ceva de la masina. Era inchizatoarea de la bara (fata, stanga, nu stiu cum e denumita in limbaj tehnic)-asta am aflat-o dupa vreo 2 saptamani( pentru inceput am luat-o si am pus-o la masina, nu stiam de unde poate fi), ca in acest timp, imi tot cadea furtunul de evacuare de la baterie . culmea ca m-am dus la Apan Braila sa le arat ce mi s-a intamplat cu furtunul si a mers cineva de acolo si l-a prins intr-o clama ai atat. Nici el nu si-a dat seama ca lipsea inchizatoarea. Dupa vreo saptamana, nu stiu cum de m-am uitat eu pe sub masina in fata si vad inchizatoarea din dreapta putin lasata ( daca vreti o sa fac si niste poze) si apoi mi-am dat eu seama de piesa aceea. Toate astea s-au intamplat in vacanta de iarna si nu am avut cand sa ma duc la service. Ajuns in Bucuresti, am mers la Meridian , le-am spus intamplarea, mi-au pus inchizatoarea la loc ( m-a costat 30 de lei) prinsa in niste suruburi de plastic sau nituri ( scuzati-mi greselile, nu ma pricep la denumirile lor) si mi-au pus-o la nivelul celei drepte. Le-am mai spus sa-mi verifice de ce s-aude un scartait cand mergeam inapoi ( am rezolvat asta simplu) si au gasit carenaj fisurat la roata stanga (nefiind asta cauza zgomotului si o constatare in urma verificarii). Eu care habar nu aveam ce inseamna aia, ii intreb ce si cum, mi-au spus ca ma costa 250 de lei, merge si pe asigurare reparata si o sa o fac peste o saptamana in vacanta, dar ma duc si la alt service sa mai faca o verificare. Fisura asta ar fi putut aparea din cauza inchizatorii barii?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 13 Apr 2021, 19:46
Post #2


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Intreb si eu aici. Mi-am cumparat carenajele de la rotile de pe fata la masina din semnatura si ca sa le inlocuiesc trebuie sa denontez si extremitatile de la bara fata?

Sau sunt doar suruburi si braduti de pe partea interioara a carenajului?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 13 Apr 2021, 22:17
Post #3


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Pentru carenajele din față ai numai șuruburi și brăduți...nu ai treabă cu bara.


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 14 Apr 2021, 07:26
Post #4


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Super.. mersi cheers.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:46
Dacia