Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accelerare cu lag

Dragos85
post 19 Jun 2021, 23:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 August 11




Va salut. Sunt proaspat proprietar se o Laguna IIII Initiale Paris 2008 2.0 150hp automata. Sunt foarte incantat de masina dar exista si cateva semne de intrebare la care sper sa ma ajute aceasta minunata comunitate. Am tot cautat ceva asemanator sau chiar rezolvarea problemei pe forum dar nu am gasit nimic. Rog moderatorul sa ma indrepte unde trebuie daca am deschis un topic inutil. blink.gif
Asadar...problemute sunt mai multe dar as vrea sa incep cu ce ma deranjeaza cel mai tare:
Accelerarea de pe loc si chiar in viteza se face cu intarziere destul de mare....2 3 secunde. . Sunt constient ca nu e cea mai buna cutie automata de pe piata,ca are totusi 13 anisori sau ca nu e vre un DSG dar totusi cred ca e cam mare LAG-UL. Imi e teama sa intru intr o depasire ca nu stiu cand pleaca si cum pleaca. Va rog sa mi spuneti voi daca e normal sau bat eu campii si speram sa raspuna mai bine la pedala sau pur si simplu bat campii. Multumesc!


Attached thumbnail(s)
20210619_114210.jpg ( Size: 2.8mb ) Number of downloads: 165


--------------------
Renault Clio 2005 1.5 Diesel - b 101 del
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 20 Jun 2021, 07:52
Post #2


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Salut! Masina are 1.6 tone, motorul nu e prea puternic, iar cutia e una orientata spre confort, fara mari performante dinamice (demaraj in 10 secunde). Lagul ala poate fi rezolvat printr-un stil de condus mai sportiv (cutia e adaptiva) sau, inainte de lansarea intr-o depasire, poti forta retrogradarea cu un kickdown, apoi va sta mai turat motorul o scurta perioada, cat sa iti asigure o lansare mai rapida. Oricum, trebuie calcata pedala pana la fund cam in toate situatiile. Chiar daca nu pare, stie ea ce face wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj77shv
post 1 Jul 2021, 09:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 21 April 08
From: Cluj-Napoca




Are dreptate mars... cam asa aveam si eu impresia cand am luat-o, ca nu pot sa intru in depasiri, dar dupa un timp te obisnuiesti cu acceleratia si stii cam cat sa o dozezi ca sa retrogradeze o treapta (daca faci kickdown retrogradeaza 2 si te duce cam in 4k rpm), si intri in depasiri fara niciun stres.


--------------------
Renault Laguna 3 Grandtour 2.0dCi, BVA6 2008 - Initiale Paris - CJ-56/95-JON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 22:53
Dacia