Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme airbag, martori airbag + service aprinsi

mihai63@yahoo.com
post 22 Nov 2008, 12:24
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 November 08




Salut.Am avut si eu probleme cu semnalizare airbag am fost la service in perioada de garantie si imi spuneau ca e un contact sub scaunul soferului.Dupa ce schimbam pozitia scaunului disparea semnalizarea. Am fost la service se rezolva in cinci minute dar dupa un timp aparea din nou semnalizarea .Acum nu mai dispare si cei de la serice sv. au spus ca ar fi un contact de la volan.Cica ar fi o bobina acolo care s ar fi rupt.Air bag nu am in aceste conditii.Pt inlocuire trebuie schimbat tot blocul de lumini si nu costa decit 11 milioane lei vechi.Problema e ca daca nu am insistat atunci cind era masina in garantie acum trebuie sa platesc singur reparatia.Deci ATENTIE insistati sa vise remedieze problema daca aveti masina in garantie altfel sinteti buni de plata si nu e deloc ieftin.Mihai


--------------------
megane 2 megane sedan influence 2005 megsne sedan influence - sv o3 dcr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enache_sorin
post 22 Nov 2008, 23:55
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 17 February 06
From: Bucuresti




Am schimbat si eu pe garantie (extinsa) blocul de lumini datorita benzii airbag rupte. Masina are 2 ani jumate si cam 70000 km. De pe la 65000 km a inceput volanul sa faca ca toate alea si pana la urma sa intampat inevitabilul. Reparatia ar fi costat cam 10 mil.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 benzina 1.6 august 2006 luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 24 Nov 2008, 19:29
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




astept si eu niste preturi de la cei care au schimbat panglica(conectorul rotativ)??
si unde, noi, SH.....


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 5 Dec 2008, 09:40
Post #94


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




A dat si la mine semne ca se duce,s-a aprins martorul azi de 2 ori,dupa ce am rotit volanul s-a stins.....cred ca o sa caut SH panglica,am iesit din garantie,exact de ce mi-era frica de aia n-am scapat mad.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 5 Dec 2008, 10:34
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Va urez succes in gasirea unei panglici SH....se dau ultra rapid ca e cerere mare, iar cei care dezmembreaza asemenea masini le dau rapid si mai si tin pretul lor sus...
In afara retelei reno piesa costa de la 700 la 1500 lei...depinde cat de mult si-a pus adaos respectivul magazin. In reteaua reno e 520 lei.
Am cautat o sapt. intreaga si pana la urma s-a lasat cu una noua din reteaua reno...


Ce nu inteleg totusi, e de ce nu exista aceasta panglica drept piesa de schimb....Indiferent de ce si cum, aceasta se va rupe odata si odata, ptr. ca e facuta parca sa se rupa la ceva timp..pic de toleranta nu are plus sistem de 2 bani....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 5 Dec 2008, 11:31
Post #96


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Pai asa e gandit renoul,dupa 2 ani incepe sa pice smile.gif Bine ca pica chestii marunte,dar sunt scumpe....
Oricum daca merg asa ce se poate intampla,in afara ca n-am airbag la sofer?


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 5 Dec 2008, 11:39
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu mai ai masina de 5* EuroNcap wink.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 5 Dec 2008, 12:16
Post #98


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Mare paguba si la 4* este bine radmasa.gif
Merci!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Dec 2008, 12:20
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Intereseazate sa nu cumva sa nu ai nici 4*... sa nu cumva sa fie dezactivate toate airbag-urile cat ai martorul ala aprins (exceptie pt airbag pasager care are buton de dezactivare).


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 5 Dec 2008, 12:20
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Razi tu razi...dar nu e rasul tau... In caz de ai nevoie de el Doamne Fereste...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nr1_gogon_1979
post 5 Dec 2008, 15:04
Post #101


MEMBRUL


Group: Members
Posts: 729
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti: Floreasca & Muncii




are dreptate dantes,nu va jucati cu viata voastra.desi am vazut cazuri cand a dat unu intr-o gura de canal si au sarit TOATE airbag-urile si pretensionarile de la TOATE centurile au lucrat si cazuri cand a intrat unu in spatele unei semiremorci si a facut masina praf pe partea dreapta dar nu a sarit NICI MACAR un airbag...am zis DOAMNE FERESTE sa ai nevoie de airbag la megane!!!


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2007
Dacia 1310 TX/1989
Renault Laguna I RN/1994
Chrysler 300c /2010
Mercedes E280 CDI 4Matic /2009
Mercedes C200 diesel /1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 19 Dec 2008, 14:36
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Cat timp da eroare la bord, nu o sa sara nici un airbag , garantat de service.
si astia la SH sunt chiar nesimtiti, cer 150 euro pe o panglica, si mai afirma ca se potriveste la orice varianta, lucru care nu e adevarat, daca vreti sa va cumparati SH nu merita mai mult de 150 RON si sa fi-ti atenti sa aiba EXACT aceleasi dotari...
succes.
eu m-am dat batut cred ca o sa o pun noua 540 RON
Pt cei care nu au prea multe dotari pe masina, se gasesc la 150 RON......


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 2 Jan 2009, 14:22
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




Exista panglica aia de airbag sofer , separat la 150 roni? unde?
Cred ca panglica in sine, nu are nici o legatura cu celelalte dotari ale masinii ( probabil doar cu exceptia celor cu cruise control-nu stiu cum e la alea) caci se inmufeaza doar cu airbag-ul din volan si cu masa volanului.
Are idee cineva daca si unde se gaseste de cumparat doar panglica, sau cel putin doar capacul blocului de lumini care contine sistemul de infasurare a panglicii?
E cam absurd sa cumperi un sistem intreg (blocul de lumini) doar pentru un subsistem (panglica)... o sa ajungem sa cumparam un Megane intreg pentru o piesa?


--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianme
post 3 Jan 2009, 14:57
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 9 April 08




salutare

intrebarea este daca respectiva mufa poate fi schimbata cu una mai calitativa ... nu tot de renault?


--------------------
renault clio 2001 1.4 16V - B 57 UNR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 4 Jan 2009, 17:53
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




Corect...dar cum sa gasesti panglica mai calitativa, de la alta marca, cand chiar e dificil sa se potriveasca piese de la aceiasi marca si model dar ani de fabricatie diferiti?
E cam stupid sa schimbi un bloc de lumini intreg (4-6 mil am citit pe-aici) din cauza unui rahatis de panglica dezlipita...Asta arata cat suntem la mana fabricantilor si delerilor de masini care comercializeaza subsisteme...

Din ambitie, am demontat tot blocul de lumini, am dat jos panglica (cu mufe cu tot) si voi incerca sa o duc la ceva meseriasi electronisti, poate pot s-o lipeasca la loc - cei care repara telefoane mobile au ceva tehnologie ptr lipituri asa fine...Personal, am avut norocul ca aceasta panglica sa se rupa din mufa ...si nu pe lungimea ei...

Am remontat blocul de lumini inapoi (dar fara panglica) si va pot spune din experienta proprie ca lipsa panglicii nu efecteaza in nici un fel alte functiuni ale masinii (nici macar a claxonului) Citisem pe aici pe forum ca sunt si alte simptome care demasca ruperea panglicii....ca nu se mai deblocheaza volanul...ca nu se mai inchid usile...vraji.. nu este adevarat. Singurul aspect negativ este ca nu mai functioneaza airbag-ul (nu stiu sigur daca toate sau doar cel de la volan) si raman aprinse becurile martor (airbag+service)
In rest..masina merge la fel...
Pentru cei interesati atasez ceva poze...cu panglica si mufa...

4 Jan 2009, 17:58:
PS: Cred ca temomatul mai este pe acea panglica ..din pacate eu nu am tempomat...asa ca nu e afectat...

This post has been edited by criv: 4 Jan 2009, 17:58

Attached thumbnail(s)
panglica_rupta_din_mufa.JPG ( Size: 811.23k ) Number of downloads: 1510
panglica_in_mufa_si_nelipita.JPG ( Size: 518.81k ) Number of downloads: 1685


--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 5 Jan 2009, 15:03
Post #106


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




" PS: Cred ca temomatul mai este pe acea panglica ..din pacate eu nu am tempomat...asa ca nu e afectat..."

Asa este,tempomatul este pe panglica,la mine nu mai merge.....
Dar merg proiectoarele.

Bafta!



--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 5 Jan 2009, 22:58
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




Da, problema s-a rezolvat la un centru de reparat telefoane mobile...mi-au facut baietii lipituri fine...precum cele originale...
Bineinteles, impreuna cu ei am verificat toti pinii...sa nu cumva sa faca contact firele si intre ele... totul pare ok... mi-au mai pus si ceva pasta izolatoare deasupra (in caz de condens sa nu faca circuit intre lipituri) si urmeaza sa-l montez...zilele urmatoare ca s-o mai muia frigul afara
Sper sa fie totul in regula... sa nu sara airbag-ul la punerea bornelor si sa nu se adevereasca proverbul :"scumpul mai mult pagubeste"... Oricum, din toate verificarile panglicii... reiese ca e OK
Va tin la curent...


--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 6 Jan 2009, 08:35
Post #108


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Deconecteaza bateria daca vrei sa fi sigur ca nu te trezesti cu airbag-ul in fata.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jan 2009, 09:13
Post #109


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Asta e mit maestre. Airbagurile se dezactiveaza din CLIP, caci calculatorul de airbag are baterie proprie (ar fi si stupid daca intr-o manevra premergatoare unui impact s-ar intrerupe alimentarea cu energie electrica si in impact nu s-ar declansa airbagurile). Mai grav ar fi sa ai o activare intempestiva de airbag cand mergi pe autostrada la 130 km/h.
Ca informatie, in reteaua Renault e interzisa orice reparatie la cablahurile airbagurilor sau pretensinerelor, fiind accepatat numai inlocuirea cablajului defect.
Nu inceteaza sa ma uimeasca romanul care isi ia masina de 12 000 de euro si apoi se zgarceste la orice aspect legat de intretinerea ei, cu atat mai mult cu cat priveste si siguranta.

This post has been edited by einstein1984: 6 Jan 2009, 09:16


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 6 Jan 2009, 19:01
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




einstein 1984, sa-ti spun drept, nici pe mine nu inceteaza sa ma uimeasca nesimtirea si escrocheria dealerilor si service-urilor care te obliga sa schimbi uin ansamblu intreg (blocul de lumini) care n-are nici o legatura cu alt subsistem (airbagurile).
Ce legatura e intre blocul de lumini si panglica airbag...nici una, cu exceptia faptului ca au fost proiectate astfel incat sa te faca sa le platesti pe amandoua in caz ca se strica una singura.... Dar, trebuie sa traiasca si smecherii de la service-uri si reprezentante din ceva...mai precis din fraiereala clientilor ...care vezi doamne, n-au de ales trebuie sa schimbe jumate de masina , ca sa se simta in siguranta...
De ce nu se poate cumpara acea panglica separat, ca e la mintea cocosului ca n-ar mai "carpi" nimeni chestiile astea...?
Dar ma rog, fiecare are viziunea lui...Eu in viata vreau sa muncesc nu ca sa intretin o masina... altfel nu mai stii care pe care slujeste...masina pe mine sau eu pe masina...
Si intr-adevar, rusine pentru producatorul Renault , care te pune in stfel de situatii...dupa ce dai 12 000 pe o masina...sa mai puna sa dai si alte cateva mii pe intretinerea ei!
Pana acum am fost multumit de Megan, i-am acordat note din cele mai bune, acum pot sa zic ca-i acord un 3 pentru sistemul asta...Ca o comparatie , alte marci de masini au acest sistem de infasurare a panglicii distinct (vezi VW) astfel incat se poate schimba separat...si nu cu tot bordul!

6 Jan 2009, 19:12:
post-336-1110552475.gif PS: Apropo de reteau Renault si despre ce spun ei...am avut experiente foarte neplacute cu un astfel de service, care prin "meseriasii" lui de toata jena, ar fi schimbat 2 pompe de injectie care nu erau defecte, in loc sa schimbe cablajul electric care era defect... Ca sa vezi..."marii meseriasi" cand ii vad asa plini de aere...! Bine ca sunt buni la sfaturi scumpe...!

This post has been edited by criv: 6 Jan 2009, 19:12


--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Jan 2009, 08:49
Post #111


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da , bravo, de parca dealerul si service-ul au proiectat piesa aia dintr-o bucata si nu separat. Intamplator, faptul ca anumite componenete vin montate deja impreuna, cum e cazul si aici, face ca pretul ansamblului sa scada la achizitionarea masinii (daca tot era asa bun Golful, de ce nu ti-ai luat? pentru ca era mai ieftin Megane de obicei). Deh, ai dat mai putin pe masina, dai mai mult pe piese (nu ca alea de VW ar fi ieftine).
Am zis ca reteaua Renault din Roamnia e f buna/profesionista/competenta? Doamne fereste, dar asta e masina, asta e piesa, asta e metoda de reparatie.
Eu iti doresc sa nu ai probleme cu reparatia si sa nu ai probleme cu airbagul (nici sa nu se declanseze singur, nici sa nu ai nevouie de el in vreun impact).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 7 Jan 2009, 14:03
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




Pai da, chiar asta e escrocheria...comercializarea unor ansambluri intregi care contin piesa defecta si nu a piesei in sine... dar chiar si din proiectare (producatorul) a gresit , ingloband capacul de la blocul de lumini cu sistemul de infasurare a panglicii.... dar macar de s-ar comercializa separata capacul...!

einstein 1984, spre stiinta ta, iti pot spune ca mai sunt proprietarul unui Passat 2006 (poti verifica pe forumul vw, am acelasi user)...
Nu vreau sa intram in polemica...dar se pare ca unul din noi doi n-a inteles ideea acestui forum, respectiv a acestui topic ,intitulat " Probleme frcvente, utilizare si reparatii..." ,.
Dupa parerea mea aici sunt binevenite orice idei cu privire la problemele ivite sau mai ales cu privire la modalitatea de reparare a acestora.
Eu in cazul de fata, cel al panglicii electronice de la airbag volan, am expus o modalitate (fie ea chiar si cea mai ieftina sau rapida) de remediere a acestui defect. Daca eu am rezolvat asa cum am descris (prin lipirea acestei panglici), n-am facut decat sa exemplific o metoda de rezolvare...Nu dau nimanui nici o indicatie si nu sfatuiesc pe nimeni sa-mi urmeze metodele mele, si totodata nu astept multumiri sau aluzii rautacioase de la nimeni...Poate astept doar sfaturi pentru metode mai eficiente (prin eficienta inteleg performante+costuri) decat cea expusa de mine.
Eu daca am abordat aceasta cale de remediere si poate (nu zic nu) mi-am asumat un risc, sunt constient de acesta si nu oblig pe nimeni altcineva sa o faca.

Ori, ce farmec ar mai avea acest forum ,daca ,in general s-ar discuta de genul:

user X: "am o problema ...Z"
user Y : "eu zic ca ar fi bine sa merg la service sa vezi cum se rezolva problema Z"
user X : "am fost la service, s-a rezolvat problema Z" eventual..."nu a costat nimic ca a fost pe garantie"
Da, pentru unii asa ar avea forumul mai mult farmec... eu personal cred ca pentru ....snobi.

Rog moderatorii sa-mi scuze off-topicul...dar am considerat necesar...



--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 Jan 2009, 14:17
Post #113


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




coolspeak.gif Bravo criv,chiar ma gandeam si eu la un service de telefoane,acum sa mai treaca gerul asta si ma duc si eu,nu mi se pare normal ca la o masina de 2,5 ani si 30.000 KM sa crape elementele de siguranta....indiferent ca este 12.000e sau 16.000 e.
Nu cred ca are importanta cat dai pe masina, conteaza sa te poti baza pe ea!

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Jan 2009, 14:54
Post #114


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si te poti baza pe ea, atata timp cat vei respecta metodele de reparatia si vei folosi piese sigure. Eu am vrut sa atrag atentia ca metoda de reparatie a lui criv se poate dovedi periculoasa (nu am zis ca e intrinsec periculoasa).
Insa cu panglica aia lipita sa nu vii sa te plangi ca nu s-a deschis vreun airbag daca lovesti ceva.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 7 Jan 2009, 15:51
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




Deci, as vrea sa fie clar pentru toata lumea:
Nu sfatui pa nimeni sa recurga la tot felul de improvizatii si reparatii prin alte metode decat cele recomandate de producator.... Asta nu inseamna insa ca , in unele cazuri....nu pot exista si alte metode...fiecare le abordeaza...dupa caz si dupa mintea sa...
Intr-adevar , e chiar contraindicat sa te apuci sa carpesti acea banda, daca , (ghinion) este franjurata in fel si chip... N-as avea incredere nici in cel mai bun electronist profesionoist ca va putea reface o asemenea banda electronica franjurata.
Insa rezolvarea care am expus-o eu, a avut la baza un oarecare noroc: panglica s-a dezlipit din una din mufe...si nu s-a franjurat. Nu vad de ce, refacerea acelor lipituri, in mod similar cu cele efectuate de fabrica, poate implica un grad asa mare de risc si de ce unii cred ca numai specialisti (mai precis furnizorii) renault pot efectua acea lucrare de lipire... Mai mult...alti pot reface acele lipituri chiar mai bine decat fabrica (dovada ca acele lipituri nu au fost efectuate suficient de bine este chiar ruperea ei, prematura, in unele cazuri dupa 2 ani)
In subsidiar, am mai atras atentia asupra faptului ca a fi posesor de Renault nu ar trebui sa fie echivalent cu a fi sluga masinii , respectiv a reprezentantelor si service-lor acestei masini...ca vezi Doamne...numai si numai ei sunt cei mai buni!

Uite ca in cazul panglicii, Renault cu toti ai sai dovedeste chiar ca nu sunt buni deloc, prin 2 aspecte:
- panglica nu este fiabila...avem colegi pe forum cu doar 30 000 km care semnaleaza ruperea (fapt prematur dupa parerea mea)...lipsa asta de fiabilitate nu este un pericol la care ne expune Renault?
- schimbarea acestei panglici nu se poate face separat, ci esti escrocat spre a cumpara si alte piese (destul de importante apreciez eu) cum este in cazul de fata blocul de lumini...
Deci, in cazul acestui defect: calitate proasta...rezolvare proasta....
Chiar credeti ca altii nu pot face mai bine?
Nu ca as fi eu nu stiu cat de destept (sau m-as da) dar totusi....am colegi care nu stiau tabla inmultirii in liceu si acum sunt plini de aere in cap lucrand pe la reprezentante...Chiar sa am mai multa incredere in ei decat in mine insumi? Singurele lucruri pe care se bazeaza ei....sunt exact aerele de "mari maestri", e lipsa noastra de experienta, sau chiar comoditatea noastra in a aborda o problema(defect)... Ca sa nu mai vorbesc ca pentru orice problemuta...te-ar jupuii de bani...Din pacate preferam uneori sa muncim zile intregi pentru a plati o amarata de piesa... ca asa recomanda colegii sus mentionatii.


Conduceti cu grija...

7 Jan 2009, 16:07:
PS: einstein1984, poate ai vrut sa atragi, intr-adevar o oarecare atentie...pana una alta ai reusita prin faptul ca ai imbratisat o atitudine destul de aroganta prin afirmatia "Nu inceteaza sa ma uimeasca romanul care isi ia masina de 12 000 de euro si apoi se zgarceste la orice aspect legat de intretinerea ei, cu atat mai mult cu cat priveste si siguranta"
Poate, desi indirect deja ti-am explicat...nu e vorba de zgarcenie... e vorba de ratiune...Ratiunea de a nu te lasa inselat si escrocat de capitalismul asta feroce de la noi....
Si daca as fi miliardar in euro, n-as plati o chestie mai mult decat face.... nu e prost cine cere...e prost cine da!

This post has been edited by criv: 7 Jan 2009, 16:07


--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 12 Jan 2009, 19:12
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Si eu am lipit panglica m-a costat 50 RON si mi-a dat si garantie.
Am intampinat ceva probleme la montare si as dori daca cineva poate sa faca o poza la cum vine infasurata panglica in interiorul blocului .
As dori ca cei care au lipit sa pecizeze de cat timp merg cu ea lipita sau dupa cati Km s-a dezlipit....
si eventual sa o masoare cineva cu exactitate, pt ca eu as incerca in cazul in care se rupe sa-i pun panglica de la calc, pare mai sanatoasa decat ce am vazut eu ca a folosit RENO, e drept nu trebuie nici prea groasa pt ca nu o sa mai fie flexibila
Parerea mea e ca se poate repara si mult mai bine decat daca ai pune una noua,pt ca risti sa se rupa.
Aceasi problema o am si cu joja de ulei, e rupta si refuz sa cumpar una noua pt ca o sa se rupa cum s-a rupt si cea originala.... biggrin.gif doar eu am rupt-o ...cat de usor a fost, si cu cata grija
Revin cu afirmatia: poate exista vreun bine voitor care in momentul in care da panglica jos face si o poza,sa vad cum vine panglica infasurata (in pozitie cu rotile drepte). si cred ca o sa-i prinda bine si lui cand o sa o monteze.
MULTA BAFTA


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 12 Jan 2009, 19:22
Post #117


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 12 Jan 2009, 19:26
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Aaaaaaa......!!!!!!!!
Stati linistiti ca nu sare nici un airbag, nu mai resetati calc , ca nu-si are rostul.
An dat panglica jos cu contactul pus, atata timp cat nu vine impulsul electric codificat de la calc de airbag nu are cum sa sara airbag-ul, e normal, facand scurt pe panglica nu face decat sa apara eroarea pe bord si sa se dezactiveze airbag-ul. Cum ar fi in momentul in care se rupe panglica sa sara airbag-ul(tocmai asta e motivul pt care exista calc pt airbag), mare atentie sa nu pune-ti tensiune pe panglica sa nu arde-ti calc de airbag, aici trebuie avut grija
Si becul se stinge fara sa se stearga eroare, sau sa se reseteze calc, pur si simplu nu mai ramane aprins...


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criv
post 12 Jan 2009, 21:05
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.049
Joined: 13 December 08
From: Drobeta Turnu Severin




Cred ca ar face bani grei careva care s-ar specializa in lipit/inlocuit panglica asta...E hotie pe fata sa cumperi un bloc de lumini intreg pentru naspetul ala de panglica ce se tot rupe.
Pune si tu ceva date de contact (oras, telefon ,nume) , sa fie de folos celor mai "zgarciti" care vor sa-si lipeasca panglica
Si eu am lipit-o si n-are nici pe draq... da' sunt unii mai speriosi pe aici care zic ca se poate intampla sa-ti sara airbag-ul in fata in viteza... Acum nu stiu ce sa zic...ori lucreaza la reno, ori lucreaza pentru reno (adica isi dau salariu pe piese de reno).....


--------------------
RENAULT MEGANE IV 1,6 dci 130CP Intens 2016, Intens, full options
Renault Megane IV 1,6 dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 14 Jan 2009, 19:30
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Criv de cat timp ai panglica lipita?, sau mai bine de cati Km? si daca ti se aude vreun fosnet de cand ai lipit-o?


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 19:30
Dacia