Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ridicari auto, abuziv,zic eu

Victoras2001
post 11 Feb 2011, 20:51
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Teoretic (ca practic io stiu pe pielea mea ca nu-i asa) exista justitie. Cum dracu' sa-i retii cuiva un bun drept garantie? Cine ssti si cu ce drept sa faci asta? Bine, nici ala nu trebuia sa le sparga poarta, dar de obicei animalele astea reusesc cu succes sa te scoata total din minti.


--------------------
ZAZ Zaporojež 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Feb 2011, 21:01
Post #152


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Tipul a avut un prea mare tupeu si nu stiu pe ce s-a bazat. Trebuia sa intre pe picioare, sa-si lase masina la intrare... asa a dat din lac in putz.
A nu se intelege ca pun parte firmei, insa nu poti proceda asa. Daca au fost in stare niste "neica nimeni" sa-l scoata din minti, atunci merita sa treaca prin asta.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 11 Feb 2011, 21:56
Post #153


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Cheia problemei aici este daca firma de ridicare are un drept de retentie asupra masinii tale.

Atunci da, detentia ei este legala si tu nu ai niciun drept sa iei masina fara consimtamantul lor/fara sa-ti indeplinesti obligatiile.

S-ar putea considera ca da, au drept de retetie, fiind in esenta un depozitar in virtutea legii consimtamantul deponentului (adica al tau) este practic suplinit/cenzurat de vointa legii (dispozitia organului competent - de politie). Astfel ei au detentia precara legala a autoturismului tau si au acest drept de retentie cat timp tu ai o datorie la ei.

Oricum ce-a facut persoana asta este ultimul lucru ce i se poate recomanda cuiva.

Daca sarea un nebun de portar sa-i opreasca masina si il prindea intre poarta si masina... MUUULTE probleme.


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2011, 22:03
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pe mine m-ati lasat fara cuvinte daca sustineti ca aia aveau dreptul sa-i retina a doua masina. Pentru mine e prea mult. Ia ziceti, sa-i faca nevasta posta n-aveau dreptul? Ca doar si aia era pe numele lui, iar ala avea o datorie la ei.


--------------------
ZAZ Zaporojež 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Feb 2011, 22:27
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(adi_ar @ 11 Feb 2011, 20:45)

Daca aceste documente nu exista sau ti se refuza (de preferat cu martori), ca proprietar ai tot dreptul sa reclami la 112 retinerea abuziva/furtul autoturismului.

*



asa daca facea, mare boier era smile.gif

QUOTE(BZN @ 11 Feb 2011, 21:48)
Eu am zis inainte. biggrin.gif
Si daca masina a fost retinuta drept garantie pentru distrugerea portilor?
Speculez, (cum au facut-o si altii) daca imi farami poarta, (proprietatea) te astepti sa te salut  cand, ulterior, vii sa-ti iei "scula" cu care ai intrat, prin efractie sau nu? blink.gif

*



cu ce drept sa retina ei drept garantie? se retin bunurile drept garantie cand este pus gaj pe ele, cu acte. este la fel ca prostii care accepta sa li se retina masina in service pana deconteaza firma de asigurari, desi raportul e intre service si firma, ei nu au nicio treaba (total diferit de situatia cand te pun sa accepti conditia ca sa inceapa reparatiile sau cand o duci pe banii tai si ti se zice de la inceput). asa, tu daca ai sa-mi dai bani, ce fac, te pandesc si daca lasi ceva din mana ti-l iau drept garantie, nu? smile.gif

11 Feb 2011, 23:29:
QUOTE(Executron @ 11 Feb 2011, 22:56)
Cheia problemei aici este daca firma de ridicare are un drept de retentie asupra masinii tale.
*



drept de retentie asupra masinii cu care a venit sa-si ridice masina ridicata? exclus, poate drept de retentie asupra masinii ridicate, pana plateste ridicarea si depozitarea. asa, un drept de retentie constituit ad-hoc, de tipul ”cine intra la noi si are de dat, pleaca cum poate”..


This post has been edited by Marian66: 11 Feb 2011, 22:29


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Feb 2011, 22:36
Post #156


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 11 Feb 2011, 22:27)

cu ce drept sa retina ei drept garantie? se retin bunurile drept garantie cand este pus gaj pe ele, cu acte. este la fel ca prostii care accepta sa li se retina masina in service pana deconteaza firma de asigurari, desi raportul e intre service si firma, ei nu au nicio treaba (total diferit de situatia cand te pun sa accepti conditia ca sa inceapa reparatiile sau cand o duci pe banii tai si ti se zice de la inceput). asa, tu daca ai sa-mi dai bani, ce fac, te pandesc si daca lasi ceva din mana ti-l iau drept garantie, nu? smile.gif


*


Da' ala cu ce drept a faramat poarta?
Adica vii la mine in casa, cu un palton, il lasi in cui. Iti iei papucii (pe care ti i-am luat eu, se presupune, legal), si cand iesi, rupi usa. Ai pretentii sa-ti dau paltonul, fara sa platesti usa?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Feb 2011, 22:40
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




in primul rand, da, normal ca daca e paltonul meu tre sa mi-l dai, ca nu esti politie sa-mi confisti bunurile; daca vrei sa iti platesc usa, ai actiuni si in penal si in civil la dispozitie, nu poti sa iti face dreptate singur. in al doilea rand, daca tu incui usa si nu ma lasi sa plec, nu e normal sa fac tot posibilul ca sa ies? eu as merge pana la sa spun ca a actionat in legitima aparare respectivul


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Feb 2011, 22:46
Post #158


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Ei pe dracu'. laugh.gif Adica eu am parghii sa cer repararea portii da' tu n-ai, sa-ti recuperezi masina. Trebuie sa-mi rupi poarta.
Masina aia era in custodia lor, raspundeau pentru ea, pot spune foarte usor ca nu cunosteau identitatea celui in cauza. Daca era un hot? Si, chiar daca, masina (prima) nu putea parasi incinta aia decat in urma indeplinirii unor obligatii, nu asa...
LE
Am facut mai multe modificari.
Ce om intreg la minte isi provoaca o dauna mult mai mare, benevol? Paznic fiind, nu poti gandi ca ala poate fi hot?

This post has been edited by BZN: 11 Feb 2011, 22:53


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 11 Feb 2011, 23:12
Post #159


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Evident mariane ca ma refer la masina care i-a fost ridicata nu masina omului cu care a intrat acolo.

Poate sunt eu confuz. Nu a iesit sa iasa de pe poarta cu masina pe care i-au ridicat-o? Masina aia clar era in detentia legala a firmei de ridicari.

Nu prea e ad-hoc... Am spus mai sus cum o calific... Ca sunt sigur ca ar fi atacat multi aceasta detentie precara. Cei care au castigat au facut acest lucru anuland PV-ul, nu cerand in instanta bunul inapoi printr-o actiune posesorie sau in revendicare...

This post has been edited by Executron: 11 Feb 2011, 23:17


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Feb 2011, 23:27
Post #160


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Deformatie profesionala.
Unii se incurca in detalii, uitand esentialul. Puteau paznicii sa lase masina aia sa iasa? Nu, pt ca raspundeau pt ea. Putea ala care a fortat poarta sa fie hot? Da, ca altfel nu-si provoca daune mai mari. Si nu-si lasa o alta masina, de nebun, pe proprietatea lor. Care e scopul? wacko.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Feb 2011, 23:47
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




da BZN, dar lumea e scandalizata de a doua masina. pt prima, situatia e reglementata f bine; pt a doua... ti-am zis, ideea ca le-a rupt poarta (cum le-a rupt-o e discutabil) si ca ei ii opresc masina e strigatoare la cer pt un stat de drept.
Adi, spuneam drept de retentie ad-hoc pt a doua masina.

omu a incercat-o, probabil ca multi ar fi incercat sa plece cu masina daca era poarta deschisa, si cand a vazut-o inchisa s-a crezut chuck norris. un idiot la faza asta;

eu raman la parerea mea cu tot subiectul: amenzi ca pana acum pt stationari aiurea (si chiar si opriri in unele locuri), ridicat doar cand incurca circulatia cu adevarat (deci si zona sa fie aglomerata), iar firmele de ridicat sa aiba contract cu primaria ca orice prestator de servicii si sa incaseze o suma fixa lunara din buget, nu din buzunarul contravenientului. ca doar amenzile tot la buget se duc, deci tot sacul ala e. si bagat un sistem la amenzi care sa tina loc de repetabilitate, adica a 3a oara cand te prinde ca ai oprit unde nu trebuie sa creasca minimul.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 11 Feb 2011, 23:51
Post #162


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




eu ma intreb de ce nu a intrat iar...daca tot a rupt poarta aia... mai intra o data sotia se urca in masina nr.2 si plecau fericiti... eventual o rupea a 3-a oara.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 12 Feb 2011, 00:18
Post #163


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 11 Feb 2011, 23:47)
da BZN, dar lumea e scandalizata de a doua masina. pt prima, situatia e reglementata f bine; pt a doua... ti-am zis, ideea ca le-a rupt poarta (cum le-a rupt-o e discutabil) si ca ei ii opresc masina e strigatoare la cer pt un stat de drept.
Adi, spuneam drept de retentie ad-hoc pt a doua masina...
*


Lasa faza a doua, ca daca nu era prima, nu avea loc.
Ce sa fie discutabil? Le-a spart-o si gata.
Eu chiar nu inteleg, si expun pt ultima oara o situatie.
Mi se ridica un bun, (consideram legal) se depoziteaza intr-un spatiu autorizat in acest scop, sa zicem... Politie. Acolo usa e deschisa. Intru deci liber, imi iau cu forta bunul sechestrat, si la plecare sparg si poarta. Voit, imi las fesul acolo si ulterior ma intorc dupa el. Surpriza, nu ma lasa sa-l recuperez! E normal? Eu cred ca da.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 12 Feb 2011, 02:06
Post #164


٩(×̯×)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(BZN @ 11 Feb 2011, 22:36)
Da' ala cu ce drept a faramat poarta?
Adica vii la mine in casa, cu un palton, il lasi in cui. Iti iei papucii (pe care ti i-am luat eu, se presupune, legal), si cand iesi, rupi usa. Ai pretentii sa-ti dau paltonul, fara sa platesti usa?
*



Referitor la chestia asta :
acum ceva vreme a trebuit sa merg la un coleg de-al tatalui meu sa las ceva, am cautat eu un loc de parcare "neinchiriat", dar nu am gasit. Cum urma sa stau doar 2 minute am parcat pe locul cuiva. Cand am ajuns inapoi la masina ... surpriza ... posesorul locului de parcare ma blocase.
Mi-am cerut scuze apoi el m-a intrebat : "Vrei sa pleci ?" am spus ca da apoi el si-a incuiat masina si a dat sa plece (pe jos). Normal ca m-am enervat si el a inceput cu amenintari. Intre timp m-a sunat tata sa vada de ce nu vin, i-am explicat situatia si mi-a zis sa plec cu tot cu masina lui sa nu stau sa ma bata ala. Cand i-am spus respectivului treaba asta a inceput mai rau cu amenintarile chiar si-a chemat si cateva ajutoare (oricum ar fi putut linistit sa ma bata singur radmasa.gif ). Am zis totusi sa incerc si la politie. Am sunat, le-am spus exact ce s-a intamplat, le-am spus ca imi accept amenda pentru ca am parcat pe locul omului, dar sa vina sa il ia de acolo. Politistul a cerut sa vorbeasca cu "agresorul" si i-a explicat frumos ca sechestrarea se plateste mult mai scump decat parcatul pe locul altuia. Imediat si-a mutat masina si mi-a spus ca am cam mult tupeu si nu e bine.

Acum spune tu ce ai fi facut ? Daca aveai o urgenta ?
Eu te asigur ca daca era o urgenta chiar plecam cu tot cu masina lui fara sa imi pese !

This post has been edited by Shush: 12 Feb 2011, 02:07


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 12 Feb 2011, 10:59
Post #165


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Eu am un cartonas in torpedou cu nr. meu de telefon si cand parchez undeva unde cred ca "incomodez" pun cartonasul in parbriz.

Shush in situatii de genul asta nu trebuie sa te certi ci sa suni la politie. Tot bizonul o sa fie amendat ca te-a blocat intentionat.

Indiferent ale cui sunt firmele care ridica, consider ca prin ridicarea masinilor incepe sa se faca un pic de ordine in Bucuresti. Doar cu amenzile nu rezolvi nimic.

Cele mai timpite parcari sunt cele langa trecerea de pietoni, pana-n trecere, atunci cand nu vezi pietonul cand este pe prima banda din cauza masinii parcate si te trezesti cu pietonul in fata masinii. De multe ori nu vezi nici indicatorul de trecere de pietoni.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 12 Feb 2011, 11:44
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(Shush @ 12 Feb 2011, 03:06)
"Vrei sa pleci ?" am spus ca da apoi el si-a incuiat masina si a dat sa plece (pe jos). Normal ca m-am enervat si el a inceput cu amenintari. Intre timp m-a sunat tata sa vada de ce nu vin, i-am explicat situatia si mi-a zis sa plec cu tot cu masina lui sa nu stau sa ma bata ala.
Acum spune tu ce ai fi facut ? Daca aveai o urgenta ?
Eu te asigur ca daca era o urgenta chiar plecam cu tot cu masina lui fara sa imi pese !
*



uite eu chiar am patit asta, cand sa plec la munte de revelion. plecam de la un prieten care sta intr-un ansamblu dinasta rezidential cu blocuri, parcare subterana. pt ca nu sunt gata inca toate blocurile, la subteran e o proportie de cam 3 locuri libere pt fiecare masina care parcheaza. eh, si prietenul meu are un loc platit jos, unde tine o masina, si unul sus, unde tine alta masina. si pt ca era viscol, a bagat-o si pe a doua jos, pe un loc liber (nu e nicio diferenta intre un loc liber si unul platit, pt ca nu toti si-au respectat obligatia sa il semnalizeze ca privat; obligatie data de asoc. de proprietari). buuun, si cand sa plecam si noi la 5dim. sa nu prindem aglomeratie, masina blocata (desi era loc liber la 2m langa), frana de mana trasa, in viteza, parcata oblic, tot tot tot. sun la rutiera. vin in gen 12min, zic ei ca nu pot sa-l amendeze pt parcare ca e pe prop. privata, dar ca daca nu era in subteran, puteau sa cheme dupa ora 8 masina de ridicat sa il mute, si cu amenda data de cei de la ordine publica. nasol... mergem la sectia de politie sa depunem plangere. eh, si pana la urma, pe la 6 si cva, imi aduc aminte ca aveam o portavoce in masina mea, si incep sa strig in curtea blocului ca cine are masina cutare sa coboare sa ne deblocheze. eh, si la fel coboara si asta cu gura mare, ca se p.. pe masina noastra, ca plecam cand vrea el, bla bla. sun la 112. el tot gura mare, ca ce-i face lui politia samd. vine politia, un militian dinala retro si o fata. domle, ca sunt sarbatorile acuma, chiar nu ai si dumneata alta treaba, lasa baietii in pace. a mutat ala masina si cand sa plecam ”na, ce mi a facut politia?!”. evident, dupa vreo 2 sapt s au apucat aia de la sectie de lucrare si s-a terminat povestea ca politistul care se ocupa de ea ne-a sunat si ne-a intrebat daca suntem dispusi la o mediere la sectie. mergem, era ala cu placa invatata, cred ca a zis ca a actionat la nervi si ca era suparat si ca regreta de vreo 10 ori, pt ca la cate poze am dus, si cati au constatat starea de fapt (in total vreo 6 politisti), nu prea scapa asa usor smile.gif)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Feb 2011, 13:33
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 12 Feb 2011, 11:44)
la subteran e o proportie de cam 3 locuri libere pt fiecare masina care parcheaza. eh, si prietenul meu are un loc platit jos,

Locul aluia era proprietate personala sau era inchiriat? Daca omu' a cumparat parcela aia de 3/2m e alta treaba. Bineinteles ca trebuie sa o delimiteze si sa puna un afis: keep out.

Cea mai cretina idee sa se inchirieze locurile de parcare. Lumea se cearta, claxoane la miez de noapte, etc.
Ar trebui ca fiecare sa achite o taxa in momentul cand plateste impozitul auto si parcheaza unde are treaba pe teritoriul tarii. Una doua trebuie sa te uiti dupa semne sau marcaje cu parcare de resedinta.
Suntem o tara de cretini cu conducatori cretini. Cretinul cu burta mare care conduce primaria sta la vila, cercul lui de prieteni la fel, asa ca nu-l intereseaza ca lumea se cearta intre blocurile comuniste cu 10 etaje construite la 25m unul de altul.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 13 Feb 2011, 17:42
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




da, e cumparat intr-adevar. situatia e asa (ca sa vezi ce cretini sunt unii): pe fiecare loc de parcare, intrare, scara de bloc, lift, etc. e cate o placuta verde cu "proprietate privata"; cand cumpara un loc de la dezvoltator, fiecare proprietar primeste o placuta rosie cu "proprietate privata" si obligatia sa inregistreze un formular la administrator cu numele, apartamentul, nr de telefon si locul pe care l-a cumparat. domnul in cauza nu a facut nici una nici alta. deci, cand regula e ca cele rosii sunt cumparate, cele verzi sunt libere (adica pot fi cumparate sau folosite pt vizitatori; cine nu are loc platit jos nu are telecomanda la garaj, ca asa nu mai cumpara nimeni) ... cum sa reactionezi asa?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Juvenile
post 15 Feb 2011, 12:54
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 November 10




QUOTE(Bill @ 13 Feb 2011, 13:33)
Cea mai cretina idee sa se inchirieze locurile de parcare. Lumea se cearta, claxoane la miez de noapte, etc.
Ar trebui ca fiecare sa achite o taxa in momentul cand plateste impozitul auto si parcheaza unde are treaba pe teritoriul tarii. Una doua trebuie sa te uiti dupa semne sau marcaje cu parcare de resedinta.
Suntem o tara de cretini cu conducatori cretini. Cretinul cu burta mare care conduce  primaria sta la vila, cercul lui de prieteni la fel, asa ca nu-l intereseaza ca lumea se cearta intre blocurile comuniste cu 10 etaje construite la 25m unul de altul.
*



Bill, nu inchirierea locurilor este problema. Daca stai la bloc, sigur i-ai observat pe vecinii care se cred proprietari pe locul lor de langa nu stiu ce gard, pe trotuar smile.gif) Si ei fac la fel de urat cand li se ocupa "locul" - sar la bataie, te injura.. ba chiar si-l si marcheaza..cu o placuta in general (popor plin de retarzi) sad.gif.. dar, sunt de acord cu "tara de cretini" si orice sinonim pentru cretin si calitati asemanatoare. Nu cred ca exista reteta care sa ii salveze.

This post has been edited by Juvenile: 15 Feb 2011, 12:56


--------------------
Seat Leon 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Feb 2011, 13:16
Post #170


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Shush @ 12 Feb 2011, 03:06)
Cum urma sa stau doar 2 minute am parcat pe locul cuiva.
*



Trebuia sa parchezi unde a parcat el sa te blocheze.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 15 Feb 2011, 23:50
Post #171


٩(×̯×)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Daca faceam asa atunci mai blocam cel putin inca o masina tongue.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 18 Feb 2011, 10:25
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Priviti unde se ajunge cu inchirierea locurilor de parcare de catre primarie.
http://www.realitatea.net/socant-a-fost-om...deo_805001.html

Chiriasul se crede proprietar. Ca si catelul care isi apara teritoriul. Are impresia ca e stapan. Bineinteles, cretinul care a ucis, va intra la puscarie, dar autorul moral este de fapt idiotul de primar (cel cu burta mare si umflata de cat a furat).

Solutia e simpla, anularea tuturor contractelor de inchiriere si lasarea la liber a locurilor de parcare. Masinile care nu sunt inmatriculate, sa fie ridicate.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 18 Feb 2011, 10:32
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Vai vai vai, sa vezi atunci batai pe locurile de parcare. Nu vad ce vina are primarul pentru ca un idiot a sarit la bataie?
Asta imi aduce aminte de mosul ala cu nepotica, de-a murit dupa ce l-a batut un animal ca n-a traversat mai repede.


--------------------
ZAZ Zaporojež 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 18 Feb 2011, 10:43
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 18 Feb 2011, 10:32)
Nu vad ce vina are primarul pentru ca un idiot a sarit la bataie?

Are, si una foarte mare.
Daca acele locuri nu erau date spre inchiriere un om nu murea asta noapte.
Eu sunt convins ca asasinul respectiv e un un normal, dar vazandu-se in postura de "proprietar" a sarit la bataie.

Ce e greu de inteles? daca in loc de placa cu "parcare de resedinta platita" era "parcare amenajata de primarie" si "aici sunt banii dvs", nu murea un om. Asta e tot.
De asemenea am dormi mai bine noaptea, fara claxoanele interminabile de la orele 23-24.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 18 Feb 2011, 10:50
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pentru mine e mai greu de inteles ceea ce pentru tine e floare la ureche.
Adica daca eu iti ocup locul de parcare, pe care-l platesti anual la Primarie, tu sari pe mine cu pumnii si cu picioarele si ma bati pana ma omori. Vinovat e insa primarul, pentru ca de la el ai inchiriat locul. Asta vrei sa-mi explici, nu? blink.gif

Probabil ca n-ai vazut in viata ta stergatoare ridicate. Si nici nu stii ca aceasta metoda e practicata de cei care nu au loc platit la Primarie dar se cred indreptatiti sa si-l adjudece pe motiv ca e in dreptul geamului lor, sau pe motiv ca ei sunt mai vechi ca tine in blocul cu pricina.

Apropos. De unde reiese ca ala avea locul platit la Primarie?

This post has been edited by Victoras2001: 18 Feb 2011, 10:54


--------------------
ZAZ Zaporojež 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 18 Feb 2011, 10:55
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(tribunul @ 12 Feb 2011, 10:59)
Eu am un cartonas in torpedou cu nr. meu de telefon si cand parchez undeva unde cred ca "incomodez" pun cartonasul in parbriz.

O prietena a afisat cartonasul si a fost sunata de comunitari. "Proprietarul" locului de parcare, desi a vazut ca a lasat numarul de telefon, a sunat la comunitari pentru ca "s-a saturat sa-si gaseasca locul ocupat".

Chiar de ar fi locurile la liber, tot se gasesc destui care sa considere ca sunt proprietari pe cate o bucata de pamant. Am exemple la mine la bloc unde oameni cu initiativa si-au marcat trotuarul si blocheaza masinile care parcheaza pe locurile "lor", uneori blocand chiar drumul prin aceasta manevra. De cretini nu ducem lipsa.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 18 Feb 2011, 10:56
Post #177


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Bill pe aceasi idee oamenii ar trebui sa iasa in strada sa dea in cap altora ca basescu si boc au redus salariile... deci nu e vina lor ca omoara oameni pe strada. blink.gif

Daca la 22 de ani ala a fost in stare sa omoare pentru un loc de parcare, e clar ca avea probleme mai serioase la mansarda.

jay3333: daca ti-ai gasi locul ocupat in fiecare seara si mai dai si de idioti care comenteaza ca i-ai blocat, normal ca prefera sa sune la comunitari si sa nu isi complice existenta. Mie mi-a blocat unu locul 3 nopti si cand a venit a avut tupeul sa zica ca a stat doar o seara. Ce puteam sa ii zic?

This post has been edited by rtBK: 18 Feb 2011, 10:57


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 18 Feb 2011, 11:06
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Era doar o fire violenta. Asa sunt astia mici din ziua de azi de care parintii nu-si fac timp. Au impresia ca rezolva totul cu bataia. A vrut sa-l bata nitel p-ala, sa-l invete minte. Acum se caieste idiotul, dar cu ce folos?
E o categorie d-asta de zmei... Un amic, pe la Foisor, a inceput sa-si bage si sa-si scoata pentru ca il incurcase un gip. Cand a ajuns gipul langa el, a lasat soferul geamul si l-a intrebat care-i problema lui, vazand ca era gipul BGS, i-a zis soferului "ma scuzati, da nu vorbeam cu dvs.". laugh.gif


--------------------
ZAZ Zaporojež 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 18 Feb 2011, 11:11
Post #179


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




stiri de cacao- totul a fost de la o sicanare si nua fost vb de loc de parcare
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Un..._429557133.html


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 18 Feb 2011, 11:12
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 18 Feb 2011, 10:50)
Vinovat e insa primarul, pentru ca de la el ai inchiriat locul. Asta vrei sa-mi explici, nu?

Am spus ca el este autorul moral. Este altceva, sau asa interpretez eu.

Spatiul public trebuie sa fie public, nu trebuie inchiriat, de nici o primarie din lume.
Cum ar fi sa venim un grup de cetateni cu o propunere la primaria de sector ca vrem sa inchiriem anume zone din parcul Titan sa zicem. Cetateanul x inchiriaza pe o perioada de 1 an un spatiu verde de 3x2m. Stau la soare sau ma relaxez facand yoga, ce aveti cu mine, eu platesc.............si bineinteles ma angajez sa nu las mizerie si sa nu construiesc nimic pe el smile.gif

Poate pe la tine se ridica stergatoarele dar pe la mine se pune mana pe claxon si se tine vreo 30 secunde, se mai sta 20 (pana se dezmorteste mana) si iar se suna. Pe la ora 23 noaptea. Si poate nu sti cum se aude claxonul de BMW noaptea intre blocuri............vapor in toata regula.......



--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
27 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 12:08
Dacia