Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Austria

BOGDAN DSN
post 30 Dec 2004, 11:10
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




A fost cineva de pe forum prin Tirol.Prin ce zona ati stat?Ceva sugestii,recomandari?In vara as vrea sa merg pe acolo si nu stiu ce sa aleg ca sunt multe variante(as vrea sa fac 1-2 excursii de o zi in Elvetia,deci ar buna o statiune mai aproape de granita).
Va multumesc si va doresc un an nou cu sanatate si bucurii!!!


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Jan 2005, 21:23
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.318
Joined: 3 January 05




stie totusi cineva, vreun termen de executie pentru autostrada A94 , Munchen direct Linz

Am trecut de cateva ori pe directie si am vizitat de fiecare data altceva . Merita de vazut Salzburg, apoi langa Salzburg Konigssee, muntii Watzmann, Berchtesgaden (cuibul lui , din nou, Hitler). Castelul de vis Neuschwanstein, langa Fussen, la care am gasit un ghid roman, dar care are dezavantajul ca nu poti sa povestesti la nimeni ca o sa uiti numele castelului.
Cazare am gasit in Austria usor, sunt zimmer frei - un fel de agroturism si o multime de hanuri sau hoteluri mici cu multe flori in geamuri, preturi pe masura Austriei- minim 28E de persoana.
Prin Elvetia as vrea anul acesta sa trec cu toate ca te obiga sa platesti autostrada pe tot anul = 27 E.
As merge pe traseul Viena-Linz-Salzburg-A8-A12- Innsbruck-A12-A14-Elvetia.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 4 Jan 2005, 13:43
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




Eu am fost anult trecut si in Tirol si in Elvetia pina la Sankt Moritz.Daca mergi in Elvetia vezi ca sint preturi absolot aberante la cazare (fata de austria)! In Austria la pensiuni cu super conditii (baie,dus,bucatarie complet echipata,etc) am dat 23 euro/pers/noapte.In elvetia i-mi cerea 50 euro/noapte/pers intr-un pod!! Fara nici o exagerare! Era un sat in drum spre Sankt Moritz.avea baie dar oricum nu se compara cu conditiile din Austria! Am stat aproape de granita cu Elvetia la Ried (cam 15-20 km de granita)

referitor la forum uita-te la www.tiscover.at sau austria.net


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 4 Jan 2005, 14:57
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




pt.alf99 - am "vizitat"site-urile indicate.
cum ai facut rezervarea - din tara sau la fata locului?
cat a costat cazarea(la Ried)?cu mic dejun inclus?ce altceva ar fi de vazut in zona in care ai stat?
multumesc.

PS. - nici nu aveam de gand sa stau in elvetia.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 5 Jan 2005, 11:11
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




@BOGDAN DSN

La recomandarea unui prieten am fost langa Innsbruck, intr-o zona numita Stubaital. De la Innsbruck in directia Italia. Zona e superba. Se schiaza de la 15 septembrie la 15 iunie. Prin iulie se pot face drumetii montane superbe. Se poate sta in toata regiunea, pensiunile fiind ciorchine. Localitatea cea mai mare si cea mai scumpa e Neustift. Dar exista si Fulpmes la fel de frumoasa, sau Telfes, Falsbeson, etc. In Innsbruck nu e mare lucru de vazut, intr-o zi se cam viziteaza.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 5 Jan 2005, 11:22
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Am fost in vara in Tirol. Peisaje superbe, liniste civilizatie.
Am stat in Pertissau, o statiune in regiunea Achensee la 40 km de Garmisch si 40 de Innsbruck. O statiune pe malul unui lac de munte peisaje superbe case frumoase, cu flori specific tiroleze. Cazare se gaseste din plin la preturi rezonabile pt toate buzunarele. 50 de euro pe camera 2 pers cu mic dejun inclus. Se poate si mai ieftin.
Innsbruck este capitala Tirolului un orasel de munte superb, cu cladiri deosebit de frumoase. De vizitat muzeul cristalelor Swarovsky, Muzeul Tirolului (un fel de muzeul satului la noi).

Alte statiuni vizitate Kitzbuhel (statiune de fite, scumpa, plina de oameni cu bani, ff multi turisti nemti, masini suparate ferari, maserati lux ce mai.
Am trecut prin cea mai frumoasa statiune din Tirol (cel putin asa a fost declarata de forurile europene) Alpbach. Un loc de vis!
St Johann (orasul din Tirol) este deosebit de cochet si asemanator Kitzbuhelului.

Una peste alta fie iarna fie vara, va recomand o vacanta acolo nu veti regreta si iesiti mai ieftin decat undeva pe Valea Prahovei unde la aceiasi bani primesti niste servicii de slaba calitate, ca sa nu mai vorbesc de poluarea sonora a smecherilor si a gunoaielor de pe marginile potecilor. Avem o tara frumoasa dar au si altii , problema este ca ne batem joc de ea cu mare pricepere.

iata ceva care poate iti va fi de folos:

http://www.tiscover.at/at/guide/5,en,SCH1/...ion/region.html

poti sa le scri fara jena iti vor trimite gratuit cataloage cu zeci si sute de pensiuni si locuri de cazare.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 2 Feb 2005, 13:46
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




CODE
pt.alf99 - am "vizitat"site-urile indicate.
cum ai facut rezervarea - din tara sau la fata locului?
cat a costat cazarea(la Ried)?cu mic dejun inclus?ce altceva ar fi de vazut in zona in care ai stat?
multumesc.

PS. - nici nu aveam de gand sa stau in elvetia.


Rezervarea am facut-o la fata locului! Nu am avut nici un fel de rezervare de aici ci m-am "orientat" la fata locului!Peste tot e mic dejun inclus! Cel putin asa a fost la mine!

Scuze ca am scris atit de tirziu


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaibob
post 8 Feb 2005, 11:39
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 7 February 05
From: Austria




Domnilor, pentru calatoriile dvs. in Austria, sudul Germaniei, Elvetia, nordul Italiei, Croatia, sprijin in Austria (telefonic sau Linz chiar personal) in probleme de circulatie, cumparaturi, cazare, rezervari, insider-infos, cate si mai cate, va stau cu placere la dispozitie. Agentia mea de turism din orasul Linz, este specializata pe incoming din Romania in Austria, unele dintre ofertele birourilor de turism din Romania (in special din Bucuresti) fiind cumparate de la noi.

informatii, exemple de oferte imagini gasiti la www.romaniatouristik.at. Capitolul "romana", oferta noastra depaseste insa cu mult cele postate acolo. Acolo veti gasi si pagina de contact, respectiv adresa Mail a biroului.

Gute Fahrt! Va asteptam in Austria!

P.S. La randul nostru avem nevoie de informatiile dumneavoastra despre strazi, hoteluri, restaurante de pe diverse trasee din Romania, nereusind in calatoriile noastre (circa 10-12 pe an) in tara sa acoperim toate aceste trasee unde trimitem clientii nostri austrieci, elvetiei si germani. de exemplu as dori sa stiu situatia soselei Gheorghieni, Sovata prin pasul Bucin, in urma cu 2 ani era rea dar am vara asta asa de multe grupuri (autocare, deci) care venind din Bucovina doresc sa ajunga la Sighisoara pe acolo incat sper intr-o minune, ca in vara sa fie practicabil. Voi ce stiti?

Servus tuturor!

Astazi s-a anuntat oficial intentia ministerului transporturilor din Austria de a introduce limita de viteza de 160 km/h pe autostrada. Intr-o prima faza, anul acesta se va testa pe anumite portiuni de drum care vor fi facute cunoscute, urmand ca in 2008 sa fie aplicata general. S-a precizat ca vor fi restrictii ale acestei viteze in functie de anumite conditiile meteo. S-au declansat deja discutii pro si contra intre diverse organizatii ale automobilistilor, asiguratori, etc.

marea intrebare este cat va fi limita de toleranta in aceste noi conditii.
Actual se tolereaza circa 20 hm/h peste cei 130 km/h legali, dar la peste 190-200 km/h risti sa pierzi carnetul.

Eu personal consider ca este o decizie buna in conditiile unei circulatii moderne si a noilor generatii de automobile.

Voi ce parere aveti?


--------------------
SEAT TOLEDO - L-228DL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 10 Feb 2005, 16:54
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




E ok. O buna parte a autostrazilor din Austria le-am stradatut cu 140-160 mers lejer. Bineinteles daca conditiile trafic/meteo erau favorabile.

PS: Nu cu harbul asta din dotare. Cu alta marca de masina mai recenta. wink.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 Feb 2005, 00:08
Post #100


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(mihaibob @ 10 Feb 2005, 14:57)
Astazi s-a anuntat oficial intentia ministerului transporturilor din Austria de a introduce limita de viteza de 160 km/h pe autostrada.

In sfirsit o decizie NORMALA. Eu oricum nu prea circul sub 150... icon_mrgreen.gif

In Germania, unde nu e limita de viteza, nu sint asa multe accidente pe autostrazi in acele portiuni fara limite. Cele mai multe accidente sint in portiunile cu restrictii. Se pare ca au incercat nemtii sa introduca limita de viteza la 130, dar nu au reusit. De ce? Simplu: vinzarile la masinile gen Ferrari, Porsche, BMW seria 5 si 7 si alte masini de viteza ar scadea foarte mult. Cine isi cumpara Ferrari sa mearga doar cu 130? blink.gif Si cum cei ce cumpara astfel de masini AU bani, rolul lor e MULT mai important decit ce "gindesc" politicienii... tongue.gif

Si in Austria au inceput sa apara destul de multe Ferrari si Porsche... smile.gif Se poate ca proprietarii lor sa aiba un cuvint mult mai greu decit politrucii... tongue.gif Vorba aia... "money talks" icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 11 Feb 2005, 09:11
Post #101


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Consider ca nu era nevoie de un topic separat despre viteza in austria, mai ales cu atributul de "lipicios".... am unit acel topic cu cel general despre Austria, asa ca veti regasi aici, grupate, discutiile despre noile norme de viteza si va rog sa continuati discutiile aici... Mersi.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 23 Feb 2005, 22:50
Post #102


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




In Austria cam nimeni nu respecta limita de 130 pe autostrada. Insa in oras am vazut ca e respectata cu strictete. Nu stiu exact....dar pe autostrada sunt niste panouri luminoase patrate pe care clipeste RADAR si parca viteza de xx - la cat e limitata...... dar chestia asta nu tot timpul. Si cand clipea toti mergeau oarecum regulamentar. Cei care stau acolo ... e o regula chestia asta ??? Cand e radar e afisat pe panoul ala ??? In schimb .... incercam eu sa fiu regulamentar..... trecea golf 1 pe langa mine de zici ca era ozn smile.gif) In general dupa o zi, doua ..... ne'am adaptat la trafic ..... mergeau toti cu 140, mergeam si noi...... tineam randul smile.gif.... e adevarat nu prea am vazut oameni sa mearga peste 160-170...... o data am atins si eu 170 intr'o proba de autostrada smile.gif) dar am lasat'o moale .... ca nustii de unde sare iepurele smile.gif


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Feb 2005, 10:19
Post #103


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Oserx >> Panourile alea chiar semnalizeaza un radar si se pun in zonele unde se lucreaza. Parca am spus de ele. Si chiar ESTE radar acolo! excl.gif

La 140 pe ceas e OK sa mergi unde nu sint restrictii, politia NU te opreste. Am trecut de foarte multe ori cu viteza asta pe linga radare ale politiei.

Cit despre mersul cu 160+ depinde unde vrei sa mergi... Sint multi care merg cu viteze mai mari de 160... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 24 Feb 2005, 12:27
Post #104


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Asa este cum zice Money...cnfirm si eu faptul ca acel panou clipeste cand te apropii de el cu viteza mai mare decat cea admisa pe acel segment .... adica e un fel de "ultim avertisment", iar ca cativa metri de el este sigur radarul real (cel care te filmeaza) ... daca ai viteza corecta, panoul respectiv sta stins... in unele cazuri radarul poate fi si inainte de acel semn iar, cand clipeste, deja ai fost "parlit" de radar! (cazul ungariei, in zona Mohacs, pe un DN).


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 15 Mar 2005, 15:37
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Pentru cine vrea sa viziteze sau sa stea in Austria nu ezitati sa scrieti un mail oficiului/biroului de turism din orasul/zona unde vreti sa mergeti si veti primi in maxim 2 saptamani(eu am primit in 3 si respectiv 10 zile) un plic cu harti,pliante,brosuri (inclusiv hoteluri,pensiuni,camping).Veti gasi in plic tot ce va intereseaza,ce puteti face/vizita in acea zona.

Sa vedeti cum arata un centru/birou de informatii turistice la ei si cum arata la noi.

Money sau mihaibob mai se lucreaza pe autostrada Viena - Salzburg(A1 parca)?.Ma intereseaza ca in vara voi trece pe acolo(si la dus si la intors).

This post has been edited by BOGDAN DSN: 15 Mar 2005, 15:39


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 Mar 2005, 12:27
Post #106


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(BOGDAN DSN @ 15 Mar 2005, 14:37)
mai se lucreaza pe autostrada Viena - Salzburg(A1 parca)?

De fapt se lucreaza pe portiunea Linz-Salzburg, primii 100km dupa Linz. Nu stiu in ce masura e gata portiunea, nu am fost de multa vreme pe acolo.

Daca vrei sa mergi in Germania, iti recomand sa NU mergi prin Salzburg. Un "stau" de 8-10 km e ceva NORMAL pe aceasta autostrada, pe portiunea Salzburg-Munchen... blink.gif Daca ai chef de asa ceva, treaba ta... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 17 Mar 2005, 13:02
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Voi sta intr-un sat langa Innsbruck(35 km) si vreau sa merg o zi la Munchen
Din ce am vazut pe harta pot ajunge la Munchen pe autostrada(ceva mai lung dar mai rapid) sau pe langa lacul Achensee(drum national mai scurt ).Ce varianta sa aleg pentru a evita blocajul(voi merge in iulie) ?

De la Viena la Innsbruck nu am de ales(linz - salzburg) iar la intoarcere as putea veni prin Zell am Ziller,Krimml,Kaprun si evit Salzburgul(o iau pe centura si vad si alte locuri,peisaje).
Ce zici Money e bine?

Si anul trecut se lucra la greu intre Linz si Salzburg si sper ca au mai terminat din lucrari(ei nu lucreaza ca ai nostri).
Inca ceva Money - spune-mi te rog daca preturile afisate pe site-ul mediamarkt.at includ sau nu TVA si alte taxe(daca sunt)

Multumesc.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 17 Mar 2005, 13:08


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 17 Mar 2005, 14:21
Post #108


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




pretul de pe mediamarkt.at sunt preturile din magazin ...... dupa ce am ajuns si eu in tara am comparat pretul la ce am cumparat si erau identitice.... singura chestie ... poate vama smile.gif)

Apoi ..... am si eu o ruga..... pana pe 14 aprilie se va modifica ceva in afara de vestele alea reflectorizante ?? Parca citisem aici ca de la 1 aprilie sunt obligatorii ?!?!?

O sa stau in viena intr-un hotel langa rathouse-u lor ( sincer cand am vazut numele asta la primarie m-am gandit la engleza rat house ...hihihihi ) ..... si apoi dupa ce ne expira cele 5 zile in limita banilor vrem sa mai vizitam mai multe .... poate si spre italia ... elvetia.... spuneti si mie pls cei care stiu mai multe pt ca eu ma duc a doua oara si stiu oarecum putine .... ce ar mai fi de vizitat in austria .... spre italia.... ceva sigur va rog sa nu fac ca prima data am luat ghidul vienei si cautam diferite monumente/palate/biserici ( si ce bisericute mici ).... ce ati recomanda voi va rog in drum spre italia de ex...... In graz e frumos ? merita pierduta o zi, doua ?

Va multumesc


This post has been edited by oSerX: 17 Mar 2005, 14:23


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 17 Mar 2005, 14:22
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




@BOGDAN DSN

Daca mergi in weekend e bine sa eviti autostrada. Eu am luat-o pe la Scharnitz/Mittenwald si apoi pe B99 si a fost super.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Mar 2005, 21:23
Post #110


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Azi am venit in Austria din tara. Un lucru FOARTE NEOBISNUIT si NOU!!!

TOTI romanii care sint TURISTI trebuie sa completeze, mai nou, la intrarea in Austria un FORMULAR format A4 blink.gif In fata mea era o masina de Romania, politia de frontiera austriaca l-a tras pe dreapta si omul s-a dus sa ia un formular A4 sa completeze... blink.gif Era deja coada la formulare si parca am banuiala ca TOTI erau romani... blink.gif

Nu stiu care e rolul acelui formular, nu stiu daca se completeaza de fiecare persoana sau pentru vehicol, eu nu am completat, dar eu nu am statut de turist... Sa fie oare ca urmare a acelor imbecil de romanii care au incercat sa intre ILEGAL in Spania??? mad.gif mad.gif mad.gif Care stie mai multe informatii e rugat sa posteze.

Sa fiti pe faza la accesul in spatiul Schengen... excl.gif consecintele se pare ca sint pe cale sa apara... iar de aici la reintroducerea vizelor nu e decit un pas... blink.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Mar 2005, 00:49
Post #111


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(MoneyTalks @ 20 Mar 2005, 22:23)
Sa fiti pe faza la accesul in spatiul Schengen... excl.gif consecintele se pare ca sint pe cale sa apara... iar de aici la reintroducerea vizelor nu e decit un pas... blink.gif
*


Sa inteleg ca spatiul Schengen nu este = cu UE? blink.gif unsure.gif unsure.gif nasol moment ce sa zic ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 21 Mar 2005, 09:12
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




situatia devine albastra(sau e pe cale).
Am citit pe forum ca si la intrarea in Cehia se completeaza un asemenea formular.Eu in vara voi merge in Austria dar nu cred sa fie probleme - voi avea vouchere,asigurari,carte verde etc..

Money poate afli ceva zilelea astea de pe site-ul vamii sau ziare sau alte mijloace.Poate si mihaibob din Linz afla ceva si ne spune si noua.
Multumesc.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 21 Mar 2005, 09:12
Post #113


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




La cehi era asa de cand lumea..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Mar 2005, 12:07
Post #114


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Money, poate reuseste cineva sa faca rost de un formular in plus si ni-l trimiti si noua scanat sau il pui pe forum ca sa stie lumea ce anume trebuie completat...

...eu banuiesc ca autoritatile austriece introduc ca un mijloc de proba declaratiile romanilor pentru a nu avea discutii cu alte state care ii intorc ... ca sa poata proba ca ei si-au facut treaba... deci probabil ca e vorba de o declaratie privind scopul calatoriei, actele, banii etc. cu care se probeaza si eventual declaratia vamala...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 21 Mar 2005, 14:59
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Interesant ar fi de aflat daca cineva a fost intors sau nu de austrieci (ex. a declarat ca va sta 10 zile si nu avea decat 700 de EUR - bani pentru 7 zile) sau daca iti fac vreo mentiune in pasaport sau in alt document potrivit caruia nu ai voie sa stai decat x zile in spatiul Schengen


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 Mar 2005, 15:14
Post #116


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(BOGDAN DSN @ 21 Mar 2005, 08:12)
Am citit pe forum ca si la intrarea in Cehia se completeaza un asemenea formular.

La cehi NU se mai completeaza un asemenea formular de o jumatate de an. Nu stiu cum e acum, in urma incercarii celor cu autocarele de a forta intrarea in Spania. Sper ca nu, desi nu am de gind sa merg prea curind in Cehia.

QUOTE(AL @ 21 Mar 2005, 11:07)
...eu banuiesc ca autoritatile austriece introduc ca un mijloc de proba declaratiile romanilor pentru a nu avea discutii cu alte state care ii intorc ... ca sa poata proba ca ei si-au facut treaba... deci probabil ca e vorba de o declaratie privind scopul calatoriei, actele, banii etc. cu care se probeaza si eventual declaratia vamala...

AL, tot ce se poate. Din pacate nu cunosc detalii, doar am vazut mai multi oameni luind aceste formulare si completindu-le. Masina care era in fata mea avea numar de Bihor, a fost trasa pe dreapta si tipul s-a indreptat spre locul unde era acea multime de oameni sa ia un formular. Nu am vazut mai multe, pentru ca politaiul austriac mi-a spus "drum bun" smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 21 Mar 2005, 16:11
Post #117


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Un prieten a plecat joi si a venit ieri din Germania (prin Austria, cu trenul) si n-a zis nimic de formulare!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Mar 2005, 18:16
Post #118


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Faceti si voi rost de unul si o sa dezlegam misterul citindu-l.... ma rfer la cei care au cunostinte care umbla in perioada imediat urmatoare pe acolo... mersi!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 30 Mar 2005, 20:02
Post #119


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




Aoleuuuu luumeeee....

Va rog pentru cei care au posibilitatea sa-mi spuna si mie caci urmeaza sa plecam pe 13 aprilie din nou in Autria inntr-un mini concediu..Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti v-as fi recunoscator.

Data trecuta cand am fost, am avut voucherele alea de cazare. Acum nu mai plecam prin agentie, am invatat care e treaba pe acolo asa ca nu mai stau sa fac rezervari din tara. O sa stam tot in Baden, unde am stat si de revelion. Noi am stat la o pensiune super tare, unde am platit 70E/apartament super belea/2 persoane.

Va rog frumos incerc sa gasesc cazare cat mai ieftina ca sa putem sa ne invartim cat mai mult pe acolo si in consecinta va rog sa ma indrumati daca puteti in zona Viena-Baden preturi/persoana/seara. Nu cred ca o sa avem peste 800-1000E la noi/2 persoane asa ca o sa tragem de ei cat putem. O sa mergem cu un peugeot 2.0hdi 110cp si data trecuta cu un plin am facut buc-viena. asa ca nu consumu de combustibil ma ingrijoreaza ci cazarea. cu mancarea am invatat treaba... dar pls daca stiti ziceti-mi si mie de cazare cat mai ieftina dar si conditii bune.

Multumiri !

QUOTE(MoneyTalks @ 26 Jun 2004, 19:23)
In Viena un lucru care merita vizitat este si turnul Dunarii. Are si un restaurant rotitor, de unde se vede intreaga Viena. E superb.
Atentie! :!: Este scump! Urcatul in turn costa, iar restaurantul NU este ieftin!!! Oricum, comparativ cu USA, este... gratis icon_twisted.gif
*



Mai mie nu mi s-a parut asa mult- parca 2,4E/persoana liftu; 6E/poza daca vrei sa ti-o iei la coborare. E adevarat la restaurantul ala/bar am luat niste inghetata si niste sucuri si 4 pers nu am platit peste 25E pare-mi-se. Un suc era 2E. In fine e scumput. Inainte de a pleca si cand am citit topicul asta am zis ca mor. ca o fi 20-30E urcatul sus smile.gif


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 31 Mar 2005, 06:22
Post #120


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Pai...ia si tu netul la omorat! Gasesti cazari la greu.
Fii mai explicit UNDE anume vrei sa stai si daca avem si noi timp iti mai cautam.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 04:53
Dacia