Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 13 14 15 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute si discuri de frana Laguna III, marci, dimensiuni, particularitati montaj

r_vlad
post 1 Jun 2020, 23:19
Post #421


---


Group: Members
Posts: 1.263
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Pentru partea din spate poti sa cumperi discuri de frana fara rulmenti si sa recuperezi rulmentii folositi din discurile uzate. Operatiunea de extragere si apoi presare a rulmentilor recuperati implica anumite riscuri. Varianta mai scumpa dar mai simpla si lipsita de risc este sa cumperi discuri cu rulmentii inclusi / gata asamblati in discuri. Renault, de obicei, prevede inlocuirea cu discuri si rulmenti noi.
In cazul discurilor din fata discutia nu isi are rostul. Rulmentii nu sunt asamblati in discuri.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadeaGerula
post 4 Jun 2020, 20:27
Post #422


E de la EGR !


Group: Members
Posts: 50
Joined: 21 September 15




Dragi colegi,
Am schimbat la service discurile si placutele de frana.
La fel si lichidul de frana.
Problema: efectiv simt ca parca nu am frane, cum e posibil.
Mi se pare ca masina aluneca pe gheata cand pun frana, desi e vara
Iar cursa pedalei e cel putin dubla si parca as apasa intr-un burete, nu mai e deloc ferma.
Orice sugestie mi-ar fi folositoare. Multumesc.

This post has been edited by BadeaGerula: 5 Jun 2020, 19:13


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 CVA 150 CP 2008 - GERULA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Jun 2020, 21:41
Post #423


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




franele si discurile au eficacitate maxima dupa vreo 100 km parcursi .. trebuie sa se pasuiasca ... dar in cazul tau .. pe langa problema ca sunt noi eu zic ca nu ti-au facut o aerisire cum trebuie la frane ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 5 Jun 2020, 05:37
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Nu este necesara aerisirea dupa schimbarea discurilor. Doar daca s-a umblat la instalatia hidraulica, ceea ce probabil ar fi trebuit sa se faca avand in vedere ca lichidul trebuie schimbat la doi ani.
Colegul are dreptate, in primele sute de km franele nu tin asa bine si franarea pare ineficace. In mod normal isi vor reveni. In cazul unor placute si discuri aftermarket e posibil sa nu isi revina asa bine....


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 5 Jun 2020, 21:21
Post #425


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




@valioglu, vrei sa ne faci sa intelegem ca numai ce e OEM e de calitate?
Hai sa incercam sa nu speriem oamenii.

@BadeaGerula, intr-adevar dureaza pana la cateva sute de km pana vor functiona franele la capacitate maxima, insa, totusi, pedala ar trebui sa fie mai tare decat ce ne spui tu.
E posibil ca aerisirea sa nu se fi facut cum trebuie.

De cand am facut acum cativa ani schimbul de lichid de frana la reprezentanta, cu ajutorul unei pompe speciale, nu ma mai intorc la metoda clasica, "la pedala". Diferenta este clara.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 6 Jun 2020, 01:11
Post #426


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




A zis bine moderatorul.
Unele reprezentante Renault aeriseste prin cadere(spate dreapta, spate stanga, fata dreapta, fata stanga) fara a face pedale , fara aparat cand schimba lichidul de frana.


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 6 Jun 2020, 10:22
Post #427


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Nu doar piesele OEM sunt de calitate, dar eu am incercat de exemplu placute Remsa si le-am dat jos, masina nu frana bine, mai ales la viteza era periculos. Am pus discuri Ferodo si s-au ovalizat. In 1000 de km vibrau puternic. Si tot asa.
Pot fi si piese aftermarket de calitate, dar eu personal am avut multe experiente negative cu ele.


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 6 Jun 2020, 14:36
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




Recomand TRW la discuri si placute foarte bune.
Sau mai merge discuri TRW cu placute OEM moi.


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 9 Jun 2020, 09:23
Post #429


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Inca nu am schimbat discurile, am folosit placute Ate si se comporta foarte bine, inca, dupa 20 de mii de km.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 9 Jun 2020, 22:39
Post #430


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Anul trecut prin august am schimbat discurile și plăcuțele(vezi postul de mai sus), iar acum revin cu părerile despre ele. Așa cum am scris, am ales discuri perforate Brembo și plăcuțe la fel. Alegerea discurilor perforate are ca motiv informațiile de pe net, conform cărora, șansele de ovalizare sunt mai mici, dar desigur a contat și brandul arhicunoscut. Ce pot să zic, am făcut peste 10k de km cu ele și se prezintă impecabil, iar ITP-ul de luna trecută l-am trecut fără probleme. Dacă aș găsi același model perforat și pentru spate, le-aș schimba, deși nu am încă probleme cu ele. Așa că eu sunt mulțumit de ele, mai ales că am cutie automată și asta uzează mai repede discurile și plăcuțele.


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 9 Jun 2020, 23:49
Post #431


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




+1
Puteai alege de la Sandtler discuri cu gauri si striatii


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1985
post 17 Aug 2020, 13:56
Post #432


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 5 April 17




Salut,

Dupa aproximativ 7 luni de la schimbarea discurilor si placutelor fata/spate am inceput sa simt o vibratie in volan la franare (peste 80 km/h). Sub viteza asta nu se simte vibratia
Discurile si placutele luate sunt ATE.

Mentionez ca rotiile sunt echilibrate. Ambele arcuri fata au fost schimbate, intrucat aveau ultima spira rupta. Vibratia se simte si mai mult parca acum dupa schimbarea arcurilor.
Din ce am citit e posibil sa fie discurile ovalizate. Stie cineva un service specializat pe verificarea discurilor de frana in zona judetului Hunedoara?

Exista posibilitatea sa fie o alta problema din cauza careia sa simt aceasta vibratie in volan?


--------------------
Renault Laguna III - 2.0 16v hi-flex 2011 - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 17 Aug 2020, 14:27
Post #433


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




1. face pe orice drum? Ai incercat pe mai multe drumuri pe care stii ca suprafata e dreapta?
2. Au fost curatate culisele/etrierii la schimbul de placute/discuri?
3. Amortizoarele in ce stare sunt?
4. Daca discurile sunt deformate, deformarea lor poate fi elastica (la rece sa fie drepte si la cad sa fie ovalizate - am patit personal). Deci: vibreaza si cu discurile reci si cu ele calde (dupa 15-20 min de mers in care ai trantit si niste frane mai puternice)? Daca sunt deformate plastic nu ai cum sa le mai indrepti desi sunt strungari care zic ca faca asta (bani aruncati - drepte la rece, strambe la cald).
5. Planeitatea discurilor se verifica cu instrumentul denumit comparator. Intreaba la service-urile din zona ta daca au comparator/ceas comparator. Eu a trebuit in Buc. sa merg la reprezentanta pentru asta.
6. O alta posibila cauza este strambarea unui butuc/ambilor butuci. Se verifica si asta doar cu comparatorul (se verifica abaterea butucilor dar si a ansamblului butuc/disc).


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 18 Aug 2020, 09:57
Post #434


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Am patit si eu acest lucru, discuri de prosta calitate, am aceasta confirmare si din partea a 2 mecanici din service-uri diferite si cu marci diferite inclusiv pe original GM pentru opel . Am schimbat discurile originale (nu bateau, au fost schimbate deoarece aveau grad de uzura prea mare),pe la 190000 km cu disuri ate, dupa aproximativ 15000 km au ineput sa bata asa cum descrie colegul mai sus, am mai mers cu ele ceva numar de km, dupa care am schimbat iar discurile cu unele de la zimmermann si dupa aproximativ 20000 km au inceput sa bata. De fiecare data cand au fost schimbate nu au batut decat dupa un anumit nr de km.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Aug 2020, 12:15
Post #435


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu cred ca am mai mult de 20.000Km cu discurile mele ABE (poloneze) - atentie ABE nu ATE.

Sa verific daca vibreaza cand pun mana pe ea.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1985
post 18 Aug 2020, 14:16
Post #436


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 5 April 17




Salut.

1. face la fel pe orice drum.
2. Au fost curatate culisele/etrierii la schimbul de placute/discuri
3. Amortizoarele sunt ok
4. Vibratia se simte si la rece (la peste 80km/h fara sa fi trantit frane puternice inainte)


Revin cu un update:

Am fost sa se verifice ovalizarea la discuri si butuci

Rezultat:
- Disc stanga fata ovalizat (abaterea e prea mare ca sa se poata rectifica)
- Cel din dreapta e in paramatrii.
- Nu sunt probleme la butuci
- Placutele de frana nu au nimic

Solutii posibile:
- Schimbare discuri fata si placute
- Sa mai merg cu ele o perioada cu franari mai puternice, poate isi revine discul smile.gif

Poate am fost ghinionist si am prins un disc ATE cu probleme

Intrebarea e: e posibil sa se rezolve de la sine sau recomandati schimbarea (aprox 1100 RON discuri/placute originale fata + manopera)

Ce alte probleme posibile pot sa apara daca merg cu discul in starea actuala?

This post has been edited by Alex1985: 18 Aug 2020, 14:20


--------------------
Renault Laguna III - 2.0 16v hi-flex 2011 - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 18 Aug 2020, 14:50
Post #437


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Nu are cum sa se rezolve de la sine, odata strambate asa raman. Ori rectificate pe strung sau dispozitv special, ori altele noi. Nu se intampla nimic daca mai mergi o scurta perioada cu ele asa cum sunt acum.

This post has been edited by grig1960: 18 Aug 2020, 16:01


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Aug 2020, 15:22
Post #438


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu pierdeti vremea cu rectificari ... problema este materialul discului .. la o incalzire mai puternica se ovalizeaza din nou ...

trebuie acordata o foarte mare imp. butucului ... se curata pana ramane ca nou ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 18 Aug 2020, 18:36
Post #439


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu se rezolva de la sine, discurile fiind noi aprox 7 luni vechime eu as schimba doar discul cu probleme pt ca se gasesc si separat nu doar la set.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LagunaNL
post 11 Dec 2020, 03:26
Post #440


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 14 October 20




QUOTE(madhorsefuzzy @ 29 Aug 2014, 10:03)
Pe spate intradevar placuta aia era muci iar restul erau uzate.
Discurile s-au zgariat doar pe bavura facuta de la uzura, deci neimportant deoarece acea bavura de obicei se mai polizeaza la schimb de placute. In rest unde calca placuta nu e nimic zgariat deoarece materialul de frecare e intact pe suportul placutei.

Pe fata iarasi placutele erau uzate, dar nu muci. Muci ca sa zic asa sunt atunci cand au material sarit. biggrin.gif

In plus la "service-ul ieftin minune" masina a ajuns o singura data, acum 2 zile cand s-au si schimbat placutele spate si lichidul.

D.p.m.d.v. nu a existat riscul sa raman fara frane ci doar sa stric un disc de frana si posibil un etrier. La primele semne ca ceva nu e in regula (vezi topicul Probleme frana de mana electrica posibil blocare, roata infranata pe spate) am investigat si apoi am facut ce trebuia facut.

Cei care m-au lasat sa plec asa cu masina au fost cei de la vulcanizare.
*



Deci stimabili domni, desi vad postarile voastre din 2014 si 2015, ma mira faptul ca aveati curaj sa meegwti cu franele asa. In alte tari, politia si control trafic, opresc aleatoriu vehicule si le testeaza franele, si toate sistenele. Putini aunt cei de prin afara care ar avea curajul sa mearga cu o masina asa cum mergeti voi, cand omul acela a sceis muci... sincer, placutele tale eru MUCI din aceia verzi.
Nu va judec, nu imi permit sa fac asta...dar, este viata voastra in joc si in jocul asta, nu poti baga o fisa noua si sa incepi de la 0 sa sa ii dai reset. E ca un fel de SuperMario Kart cu o singura viata.. ai pierdut... te-ai dus....


--------------------
Renault Laguna III 2012 4GT - 4 KPH 44
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentinuss
post 1 Mar 2021, 14:58
Post #441


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 28 November 06




[quote=madhorsefuzzy,17 Jan 2014, 13:02]
La un moment dat trebuie sa schimbam placutele/discurile pe la Lagunele 3 si ar fi util sa discutam despre variantele prezente pe piata.

Dintr-un alt topic citez niste date despre dimensiunea discurilor de frana prezente pe Laguna 3 (luate din manualul de reparatii):

- disc fata de 280 mm = 24mm (uzura pana la 21.8) cod motor K4M/K9K
- disc fata de 296 mm = 26mm (uzura pana la 23.4) cod motor F4R/M4R/M9R
- disc fata de 320 mm = 28mm (uzura pana la 25.4) cod motor V4Y/V9X

- disc spate de 300 mm = 11mm (uzura pana la 9.5) cod motor: toate

Atentie! Cel mai bine masurati discurile de pe masina inainte de a da comanda pentru o anumita dimensiune. Am avut surpriza sa constat ca pe cod motor M9R s-au montat discuri fata de 320 mm desi conform VIN-ului masinii programul informatic (al unui magazinas de cartier) dadea ca bune discuri de 296 mm.

Salutare tuturor.
În urma vizitei în service pentru revizia anuală a uleiului și a filtrelor, mecanicul mi-a spus să am în vedere că trebuie să schimb discurile față.
Am întrebat dacă este posibil să montez discuri de 320 mm, pentru că citisem pe acest forum.
Mi-a spus că un upgrade al discurilor la 320 mm presupune costuri adiționale privind schimbarea etrierilor, a placutei din spatele discului și a unor jante mai mari și implicit a unor anvelope corespunzătoare.
Având în vedere cele precizate anterior, legat de posibilitatea de a monta discuri de 320 mm pe autoturisme cu codul motor F4R/M4R/M9R, aș vrea să cer opinia celor care au modelul Laguna 3 4 control GT (131 kw).
Discurile față sunt de 296 mm sau 320 mm?
Ați făcut un upgrade de la 296 la 320mm? Care ar fi costurile și dacă se merită acest efort financiar?
Pe site-urile de vânzări online, de profil, am regăsit chiar și varianta de 320 mm ca fiind recomandată pentru tipul meu de autoturism, însă după o experiență oarecum ciudată, în care am schimbat 4 filtre de combustibil, până să-l găsesc pe cel norocos, nu aș mai încerca să aleg această loterie.
Mulțumesc


--------------------
Renault Laguna III Grandtour 4Control 2.0 dci GT 131kw 2012
Ex. Megane 2 Hatckback 1.9 dci
Ex. Laguna II 2.0 T
Ex. Laguna III 1.5 dci (Bleah...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly75
post 5 Aug 2021, 11:31
Post #442


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 13 January 07
From: IANCA




Întreb care este uzura macar discuri spate Laguna 3, la mine este de 8,5 măsurat cu șublerul, mers la 2 mecanici diferiți, unul spune sa le schimb, unul merge și așa. Vă întreb că este destul de ridicat prețul la discuri.

Attached thumbnail(s)
IMG_20210803_124048.jpg ( Size: 2.58mb ) Number of downloads: 179


--------------------
RENAULT LAGUNA III Dynamique 1/2010 fara DPF - BR XX LDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 5 Aug 2021, 12:11
Post #443


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




Discul nu e atit de scump, e cu tot cu rulment si "inelul" abs, d-aia e asa de ........Apropo "merge si asa" daca te "dai" prin oras la viteze mici, daca treci pe extraurban as lua in considerare schimbul......

This post has been edited by tzavalau: 5 Aug 2021, 12:12


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_18
post 9 Nov 2021, 19:28
Post #444


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 27 July 17




Salutare,

De cateva zile am inceput sa am un huruit pe spade la rulaj si tind sa cred ca este vorba de unul dintre rulmentii.

Cel mai probabil o sa optez pentru un set de discuri ce vin cu rulment integrat.

Ce nu inteleg este, ce reprezinta senzorul abs ? Am observat ca sunt discuri ce au acest senzor iar altele care nu il au... Este ceva integrat pe disc ?

Se pot monta discuri fara senzor abs ?

Masina este o Laguna 3 2009 hatchback M4R cu frana electrica

Multumesc !

This post has been edited by iulian_18: 9 Nov 2021, 19:28


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Nov 2021, 20:28
Post #445


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




trebuie discuri cu rulmenti pt. masina cu ABS, dar ca sa iti raspund la intrebare .. poti monta ce zici tu dar o sa ai aprins in bord martorul de abs, iar ABS si ESP nu o sa functioneze ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 13 14 15
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:27
Dacia