Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ABS+SERVICE aprins

tino
post 20 May 2006, 20:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




M-am trezit cu martor ABS+SERVICE aprins, asta dupa ce s-a umblat destul in zona senzorului din STANGA cu ocazia schimbarii burdufului si a bieletei antirului.
Dupa ce ieri mi-am bagat mainele pe la roata sa verific ceva, m-am trezit ABS+ SERVICE aprinse. Se pare ca am detectat problema.
Mufa senzorului ABS de la roata stanga nu mai sta fixata in soclu . Era iesita de tot. Voi atasa foto sa vedeti cum sta treaba. Oare suportul ala in care tb sa intre mufa cu magnet a senzorului , este putin iesit in afara? Mi se pare ca nu e la locul lui si de aia nu strange MUFA.
Eu am fixat provizoriu mufa in soclu dar nu prea sta si iese afara .

Ptr exemplu am pus so FOTO senzor roata dreapta si stanga ptr comparatie.
Nu sunt probleme cufranele doar ca probabil nu merge ABS atata timp cat am martorul aprins.

FOTO senzor cu problema roata stanga fatza respectiv dreapta fara probleme smile.gif


Attached thumbnail(s)
senzor_ABS_roata_fatza_stanga00.jpg ( Size: 56.64k ) Number of downloads: 1206
senzor_abs_roata_fata_dreapta.jpg ( Size: 69.47k ) Number of downloads: 1329


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tino
post 22 May 2006, 09:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 9 February 06




rezolvat cu putin SILICON smile.gif


--------------------
MEGANE II 1.6 benzina 2004 PRIVILEGE
MEGANE II 1.6 benzina CONFORT PRIVILEGE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 12 Jun 2006, 07:42
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Salut

Alta problema - am dus masina intr-un service in care am impresia ca au lucrat cu picioarele la inlocuirea unor piese tren rulare.
Dupa ce am luat-o, am observa martor ABS aprins; dupa investigatii/comparatii cu cealalta roata, in locasul in care trebuia sa intre sarma cu mufa de ABS am observat ca nu s-ar mai afla placuta care banuiesc ca e magnetul ce tine fixa mufa.
O fi problema mare/mica?
S-o gasi asa ceva de cumparat?


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jun 2006, 07:51
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.921
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(meganedeux @ 12 Jun 2006, 08:42)
Salut

Alta problema - am dus masina intr-un service in care am impresia ca au lucrat cu picioarele la inlocuirea unor piese tren rulare.
Dupa ce am luat-o, am observa martor ABS aprins; dupa investigatii/comparatii cu cealalta roata, in locasul in care trebuia sa intre sarma cu mufa de ABS am observat ca nu s-ar mai afla placuta care banuiesc ca e magnetul ce tine fixa mufa.
O fi problema mare/mica?
S-o gasi asa ceva de cumparat?
*




Daca ai observat asta cand ai plecat de ce nu te-ai intors inapoi sa ii pui sa remedieze problema.....acuma o sa o faci pe banii tai....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 12 Jun 2006, 07:59
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Nu ma mai oftica si tu. Stiam ca acum e pe banii mei. Am crezut ca e o eroare de calc. dat fiind ca fusesem tractat si am mers fara ABS o bucata de timp. Dupa ce am suit-o pe elevator am vazut despre ce e vorba. Cred ca o sa le trimit factura.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simyandrei
post 16 Mar 2011, 10:53
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 27 November 10
From: Pitesti




Am si eu o problema legata de abs!acum 2 zile am schimbat un rulment pe fata la meganul meu!am montat senzorul de abs la loc masina a mers ok apx.500 km apoi mi s a aprins senzorul de abs!acesta se stinge cand opresc masina dar cand depasesc viteza de 50 km se reaprinde si nu mai am abs!iar pana in 50 cand martorul este stins,masina la cea mai mica franare intra abs ul park doar pe roata cu pricina!rulmentul nu a fost cumparat de la reno iar cei de la renault au sp ca ar fi alt rulment cu alte striatii sau ceva de genul!exista asa ceva?are diferite striatiile pt abs?


--------------------
Renault Megane ll 2008 1.5 78kw privilege 18'' Rs - AG 42 MET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 22:24
Dacia