Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fosnet la volan, cand rotesc volanul

FISICHELU
post 12 Jun 2006, 17:49
Post #1


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Am observat ca, in timp ce rotesc volanul (de obicei cand o parchez)si merge si semnalizarea, iar directia de rotatie este aceeasi cu cea de la semnalizare, pe langa un pacait (care e normal sa se auda) se mai aude si un fosnet. E ca si cum un cauciuc s-ar freca de un plastic. Altceva nimic deosebit. Mai aude cineva acel fosnet sau ar trebui sa imi fac un control? blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koh_y_noor
post 12 Jun 2006, 18:49
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 June 06





Si la mine la fel se aude. Plasticul care mascheaza coloana de directie se freaca de volan. La mine daca imping putin plasticul ala nu se mai aude. Oricum nu e chiar asa de deranjant ca pedalierul troznitor. De asemenea, vezi ca masca de poliester de sub volan mai trebuie impinsa in jos ca scartaie din cand in cand.


--------------------
renault megane 2005 estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannyel
post 12 Jun 2006, 19:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 6 May 06
From: Bucuresti




Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema. Am fost la service si mi s-a spus ca este de la comanda aflata la volan si trebuie inlocuita. blink.gif
A fost inlocuita in garantie si de atunci nu am mai avut probleme.


--------------------
Renault Megane 2004 1.5dci 80CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristinic
post 12 Jun 2006, 19:09
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 4 January 06




e posibil sa fie spira de airbag care sa faca galagie.


--------------------
Renault Laguna 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koh_y_noor
post 12 Jun 2006, 20:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 June 06




Sper sa nu fie asa de grava problema incat sa fie de schimbat ceva. Oricum, eu pentru fasaitul ala nu ma duc la service. Nu cred ca merita sa umble aia prin masina pentru atat.


--------------------
renault megane 2005 estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebeo
post 13 Jun 2006, 06:33
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 15 March 06




Am si eu aceeasi problema cu fasaitul de la volan. Am fost in service si mi s-a explicat ca legatura dintre airbag si volan se face printr-un "manunchi" de cabluri care in momentul in care se invarte volanul, acest manunchi se strange sau se desface precum un mosor. Mi-au aratat si la alte doua masini care erau desfacute si le ele facea la fel. Oricum ei spun ca nu au ce sa-i faca. "Asa face toate!"


--------------------
Megane II
Renault Symbol Fidji 2005, 30.500 km la 09.05.2012
Renault Fluence Privilege 2011 13.000 km la 09.05.2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 13 Jun 2006, 07:50
Post #7


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Totusi este ciudat, ca nu se aude decat atunci cand este activata si semnalizarea de aceeasi parte cu directia de rotire!....Voi avea un drum la service pentru a-mi schimba parbrizul crapat (mi-au zis ca ma suna ei; dupa 2 saptamani de la comanda am sunat eu,"Nu, nu a sosit!";dupa 3 saptamani am sunat eu, same story; am sunat ieri- "Da , a sosit."Daca nu sunam eu, oare exista vreo sansa sa ma sune ei in secolul acesta?) si voi intreba si de fosnet.
Off-topic: pentru ca masina a beneficiat de reducere, asigurarea calculata pentru masina este pentru pretul cu reducere; so, 4% din distractie o platesc eu. ASA CA, DACA ATI LUAT MASINA CU REDUCERE, MERGETI LA COMPANIA DE ASIGURARI SA VA FACA CALCULUL LA VALOAREA REALA A MASINII! Nu de alta, dar 4% din valoarea parbrizului e una, iar 4% din valoarea jumatatii de masina avariate e altceva...


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 16 Jun 2006, 14:35
Post #8


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Am fost azi la service; vorba lui bebeo..."Asa face toate!" grouphug.gif


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 16 Jun 2006, 14:54
Post #9


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




probleme apar atunci cand se strica "spira" de la airbag.. fosnaie (scartaie, pocane, trosneste..) mult mai tare.. si .. surprinzator biggrin.gif.. apare pe bord "service" insotit de semnul de airbag.. (fapt care m-a ..confuzat, initial gandindu-ma la problema cu mufa de sub scaunul din dreapta smile.gif )


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan1978buc
post 16 Jun 2006, 15:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 January 06




La ce service?
Asa face si a mea, dar cum: la inceput, dupa vreo 1000km era mai mult un scartait gen creta pe tabla, dar mai lin nu chiar asa stresant, dupa vreo 2000 km se aude un fasait ca si cand ar freca 2 foi de hartie, dar abia se mai aude.
Cand ma duc la revizie o sa le zic si de chestia asta, sunt curios daca timpul petrecut pentru a lamuri clientul ca asa face toate il platesc eu sau este pe garantie, pentru ca o sa-i pun sa se uite a 2-a oara si le voi spune "De data asta considerati ca sunteti voi clientii!!!"
Eu am alta problema cu usa dreapta, dar azi fiind vineri si avand in vedere ca nu am venit decat o data, o sa incerc sa ajung la intalnire.
Numa' bine!


--------------------
Renault Megane 2006 1.5dci
Megane 82 cp, putin mai rapid decat cele uzuale :)
Broker asigurari.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 12:39
Dacia