Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum am ajuns la concluzia CLIO 3?, 16 masini comparate!!!

RIon
post 29 Sep 2007, 20:05
Post #1


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




In fisierul Attached File  comparatii_masini.pdf ( 64.17k ) Number of downloads: 375
(.pdf) atasat am comparat dpdv al ceea ce urmaresc la o masina (vezi sheet2-analiza2) adica:
Airbag (bucati/ocupant)
AC standard
ABS+EBV+AFU
Geamuri electrice fata
Oglinzi electrice si incalzite
Pachet drumuri grele
Computer Bord
Inchidere Centralizata / cheie
CD player + comenzi volan
Tetiere toate locurile
Proiectoare ceata
...acestea fiind dotarile care ma intereseaza neaparat la o masina, pe langa faptul ca doresc motorina din mai multe motive:
- cuplul mai bun ca la benzina
- emisia de CO2 mai mica (am citit de curand ca UE va obliga constructorii sa scada sub 130g/km) care va conta la taxe si achizitie masini noi din 2008
- consum mai mic, confort la alimentare

Am comparat 16 masini apropiate ca si motor, tehnologie si putere, pret, si in final dotari.

Eu am ajuns la concluzia ca cel mai bun raport il gasesc la CLIO 3, dar va las si pe voi sa va dati cu parerea; in primul sheet mai sunt niste notite cu nume de masini pe care mi-am propus sa le analizez, insa m-am oprit datorita diferentelor prea mari de motorizare (ex. 1.9 sau motor doar benzina) si de pret (vezi...bmw seria 1).

Preturile comparate sunt cele standard, luate de pe site-uri de dealeri, reprezentante etc.

Pentru mine a invins: testul NCAP, dotarile standard ideale pentru mine, pretul ok in comparatie cu competitia, faptul ca, deocamdata doar la nissan, dacia si renault poti lua masina in rate pana in 14 000euro cu avans 0.

Sper sa foloseasca, si ...astept feedback (daca am gresit undeva, rog semnalare).
merci

This post has been edited by RIon: 29 Sep 2007, 20:06


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 29 Sep 2007, 20:55
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Am incercat, dar este extrem de greu de urmarit fisierul ala. Daca tot ai datele in Excel, incearca te rog sa il pui in forma originala.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 29 Sep 2007, 22:01
Post #3


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Salut Alex... nu m-a lasat sa atasez, a trebuit sa merg in open office si sa export... mai incerc. E pacat ca e faina informatia... da-mi o adresa de email pe MP si iti trimit asa.


URMĂTOARELE ERORI AU FOST ÎNTÂMPINATE
Încărcare nereușită. Nu ai voie să încarci fișiere cu această extensie.

nu pot incarca excel sad.gif daca vrea cineva (se vizualizeaza si urmareste mult mai bine), trimit pe email (detalii in MP)

This post has been edited by RIon: 29 Sep 2007, 22:07


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 29 Sep 2007, 22:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Schimba doar extensia in .zip sau ceva similar si uploadeaza.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 29 Sep 2007, 22:14
Post #5


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Attached File  comparatii_masini.zip ( 39.5k ) Number of downloads: 228
la descarcare schimbati extensia in .xls si va deschide in excel smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 29 Sep 2007, 22:59
Post #6


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In punctajul tau mi se pare ca ai privit lucrurile dpdv al Clio III, nu ai analizat in detaliu ce ofera celelalte masini. Nu numai Clio are scut metalic, dar alti producatori nu ii zic "pachet de drumuri grele". Clio in schimb are si suspensiile modificate pentru confort mai bun si rezistenta mai mare in Romania.

Iti propun sa refaci lista cu urmatoarele masini:
- Clio 1,5dci 85CP
- Kia Ceed 1.6 90CP
- Opel Corsa 1,3 90CP
- Mitsubishi Colt 1,5 95CP

Pe langa ele, arunca un ochi si la Suzuki Swift, e posibil sa-ti placa si stiu ca e in aceeasi plaja de preturi (~13000)

La ele da deoparte dotarile comune si listeaza clar diferentele de dotari. Ideal ar fi sa faci si un drive-test cu fiecare, ca sa stii de ce le scoti de pe lista.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
desk
post 29 Sep 2007, 23:56
Post #7


membru


Group: Members
Posts: 64
Joined: 18 August 07




sa zicem ca ai dreptate ,dar ai fost obiectiv la simpatia fata de vreo marca?
eu de exemplu nici nu concep sa-mi iau orice marca doar ca iese mai bine la comparatii


--------------------
renault megane 1,9dci 2002/clasic - SB06---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 30 Sep 2007, 09:56
Post #8


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Am plecat de la ideea scrisa si mai sus, e important avansul 0, insa am vrut sa fac acest studiu pentru a ma convinge de raportul calitate/pret, si am folosit doar ce am gasit pe site-uri.

Simpatia ar fi mers spre Polo si Auris, ca sa fiu sincer... nu simpatizez neaparat cu reno, mai ales din cauza service-ului din romania...

Alex, Corsa iese din calcul, consumul e cu ceva mai mare, insa optionalele sunt mai scumpe decat ce e pe Clio.
Cu AC, scut, oglinzi el. si incalzite, proiectoare, pachet airbaguri euroncap etc. (adica dotari clio) am ajuns spre 15 000 euro sad.gif
E adevarat ca au o tehnologie cel putin mai interesanta, si optionale mai multe, insa ...ies mai scump. Lasand la o parte faptul ca dupa piese noi (in caz de schimb) se asteapta ceva mai mult decat la reno...

Din cate stiu masinile asiatice vin fara scut, iar prin service-uri nu stiu despre ce e vorba, insa se pot face la comanda, la ateliere specializate, insa intervine partea cu garantia, modificari aduse asupra masinii... iar garantia de peste 5 ani e pacat sa o pierzi doar din acest motiv sad.gif

Pachetul de drumuri grele apare (din cate stiu) full (scut metalic, suspensii) doar la skoda si renault, iar asa cum ai precizat, si suspensiile sunt foarte importante. Pentru mine e un punct forte si iata de ce:
- pescuiesc pe rauri de munte
- drumurile sunt forestiere, urme de masini foarte mari
- pe acele drumuri am circulat cu pejo 206 (masina joasa) si nu am patit nimic
- pe aceleasi drumuri, s-a rupt busonul baii de ulei la golf 4

Kia si M.Colt sunt ok (doar 4* pt. Colt) insa la kia se asteapta la fel, foarte mult pentru piese (in caz de) iar ambele nu au scut si suspensii.
Kia imi place foarte mult ca si interior, reno ca si exterior...

Cam astea ar fi motivele... insa daca ar aparea oferte de rate cu avans 0, m-as mai gandi...cum m-am mutat recent si mai trebuie sa fac mobila... iar pentru casco si inmatriculare mai platesti ceva banuti, e bine cu avans 0... biggrin.gif

This post has been edited by RIon: 30 Sep 2007, 09:57


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 2 Oct 2007, 13:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




sal..am citit topicul putin..si vreau sa adaug ceva la penultimul mesaj...tu ai facut un studiu privind Dotari-Pret in nici un caz calitate pret...daca discutam de calitate(fiabilitate) ...reno sare primul din schema wink.gif SORRY ...parere personala.


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 2 Oct 2007, 14:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




calitate si fiabilitate nu e tot aia wink.gif

la calitatea materialelor folosite reno-urile stau bine, iar clio sta foarte bine in calsa sa. despre fiabilitate nu pot spune decat ca sunt masini fiabile - sunt la al doilea reno la care n-am avut absolut nicio pb pana acum smile.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 3 Oct 2007, 15:23
Post #11


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




atoma, multumesc pentru feedback.
Chiar daca eu m-am referit la dotari si pret, este ceea ce urmaresc la o masina, am si specificat ca sunt subiectiv din acest punct de vedere. Am facut si un calcul al rentabilitatii, implicand consum, taxe si asigurari, si dat fiind faptul ca vreau o masina pe minim 5 ani (daca nu castig la Loto si imi iau masina de teren), am calculat si preturi de revizii si piese schimbate. Diferentele nu sunt atat de mari incat sa nu mi le pot permite.
Fiabilitate depinde de mai multi factori si de cum ai grija de masina.
Intr-adevar intr-un clasament recent al fiabilitatii la masini, si reno, si vw si bmw etc. sunt mult sub orice model asiatic.

Daca nu dispare posibilitatea achizitionarii cu avans 0, ramen optiunea no.1 biggrin.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei8rea
post 3 Oct 2007, 16:18
Post #12


Convict


Group: Members
Posts: 159
Joined: 1 July 06




QUOTE(RIon @ 3 Oct 2007, 15:23)

Intr-adevar intr-un clasament recent al fiabilitatii la masini, si reno, si vw si bmw etc. sunt mult sub orice model asiatic.


*



un link te rugam sau o trimitere catre un ziar/revista. Unde ai citit tu minunea asta?


--------------------
Renault & Mazda Renault Megane Sedan 2024 & Mazda CX5 2022 1.33 TCE & 2.0 SkyActiv G AWD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 3 Oct 2007, 16:35
Post #13


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Cred ca pe daciaclub am gasit, era si un .jpeg... nu am salvat, insa imi aduc aminte ca era un site international...care masura asa ceva.

Am gasit (search google, insa in cache):

Masinile japoneze, cele mai fiabile din lume

31 Oct 2006
Masinile japoneze, cele mai fiabile din lume Patru din primele cinci marci auto din topul celor mai rezistente masini din punct de vedere tehnic sunt japoneze.

Doi importanti "actori" de pe piata britanica auto, Warranty Direct (garantii auto) si What Car (revista de specialitate), au realizat un clasament al celor mai fiabile marci auto. Acesta este al doilea top al fiabilitatii auto din acest an si, la fel ca si in primul, clasamentul este dominat de japonezi.

BAZA DE DATE

Potrivit Automarket.ro, cele doua institutii britanice si-au construit un sistem propriu de punctaj. Warranty Direct este o companie specializata pe acordarea de asigurari complementare celor de piata si detine o bogata baza de date privind diversele incidente de ordin tehnic (probleme la motor, la instalatia electrica etc.) cu care s-au confruntat proprietarii auto. Compania strange informatii legate de masinile (marci, tipuri) care au nevoie de reparatii si de numarul lucrarilor de service efectuate pe fiecare masina.

CRITERII DE SELECTIE

Avand la dispozitie baza de date a Warranty Direct, revista What Car a efectuat un studiu amanuntit si a propus o lista cu 26 de marci auto, clasate in functie de gradul de fiabilitate al fiecareia. Conform Automarket, studiul a avut in vedere 38.000 masini, pe baza numarului de reparatii suportate. Varsta medie a masinilor analizate a fost de 4,9 ani, iar costul mediu al reparatiilor a fost calculat la 450 de euro/interventie.

PRIMELE ZECE

In clasament se remarca - daca mai era necesar - marcile japoneze, cu patru prezente in Top 5, fapt ce confirma o tendinta clara, evidentiata si in topurile precedente de acest tip. Pe de alta parte, marcile Mini si BMW urca grupul BMW spre varful ierarhiei, iar Automarket remarca revenirea de forma a francezilor de la Peugeot si Citroen, cu marcile omonime clasate pe locurile 6 si 8. Dar iata care sunt primele zece marci considerate cele mai fiabile:

1. HONDA
Pozitia de anul trecut: 1 din 30
Cel mai fiabil model: Accord (2000-2003)
Cel mai prost model: Civic (1996-2001)
2. LEXUS
Pozitia de anul trecut: 5 din 30
Cel mai fiabil model: IS (1999-2006)
Cel mai prost model: - (doar un model analizat)
3. MINI
Pozitia de anul trecut: (doar un model analizat)
Cel mai fiabil model: One (2001-2006)
Cel mai prost model: nementionat
4. NISSAN
Pozitia de anul trecut: 4 din 30
Cel mai fiabil model: nementionat
Cel mai prost model: nementionat
5. TOYOTA
Pozitia de anul trecut: 3 din 30
Cel mai fiabil model: Avensis (1997-2003)
Cel mai prost model: nementionat
6. CITROEN
Pozitia de anul trecut: 24 din 30
Cel mai fiabil model: Xsara (1997-2005)
Cel mai prost model: C5 (2001)
7. BMW
Pozitia de anul trecut: 17 din 30
Cel mai fiabil model: Seria 3 (1994-2001)
Cel mai prost model: Seria 7 (1994-2002)
8. PEUGEOT
Pozitia de anul trecut: 16 din 30
Cel mai fiabil model: 106 (1996-2004)
Cel mai prost model: 206 (1998-2006)
9. OPEL
Pozitia de anul trecut: 19 din 30
Cel mai fiabil model: Corsa (2000-2005)
Cel mai prost model: Omega (1994-2000)
10. FORD
Pozitia de anul trecut: 20 din 30
Cel mai fiabil model: Ka (1996-prezent)
Cel mai prost model: Galaxy (1995-2000)

INCA FIABILE

Desi marci de renume, anumite masini ocupa ultimele locuri din topul celor mai fiabile autovehicule, inregistrand, probabil, un numar mai mare de reparatii. Astfel, potrivit topului alcatuit de Warranty Direct si What Car si preluat de Automarket.ro, pe ultimele locuri ale Top 26 se situeaza:

22. AUDI
Pozitia de anul trecut: 28 din 30
Cel mai fiabil model: A4 (2001-2005)
Cel mai prost model: TT (1999-2005)
23. SAAB
Pozitia de anul trecut: 29 din 30
Cel mai fiabil model: 900 (1993-1998)
Cel mai prost model:
9-5 (1997-2001)
24. JEEP
Pozitia de anul trecut: nementionata
Cel mai fiabil model: Cherokee (1993-pana in prezent)
Cel mai prost model: - (doar un model analizat)
25. RENAULT
Pozitia de anul trecut: 25 din 30
Cel mai fiabil model: Clio (1991-1998)
Cel mai prost model: Espace (1997-2002)
26. LAND ROVER
Pozitia de anul trecut: 30 din 30
Cel mai fiabil model: Discovery (1989-1998)
Cel mai prost model: Freelander (1997-2000)



This post has been edited by RIon: 3 Oct 2007, 16:38


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Oct 2007, 16:36
Post #14


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Din ce zici tu, cred ca mai bine ieseai cu un Logan KissFM 1,5dci 85CP. Mult mai ieftin, dotari foarte bune (inclusiv airbaguri laterale), garda la sol ridicata, revizii ieftine, fiabilitate dovedita.

Daca vrei ceva strain, Clio III pare cea mai potrivita alegere. Pe cei care inca se inchina la zeul TDI, ii invit sa acceseze forumurile marcilor respective sa vada acolo costuri la service, perioade de asteptare si probleme de fiabilitate. Eu am facut exercitiul asta saptamana asta si am cateva linkuri mai de speriat decat alea de pe forumul reno!

O sa mi se raspunda ca la aia nu sunt asa multe probleme, eu o sa raspund ca Renault are de 2 ori mai multe masini pe piata si nu o sa terminam discutia nicaieri...

In final e alegerea fiecaruia, iar in clasa mica raportul dotari/pret/motor/ perioada livrare/costuri este dominat de Clio III!


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 3 Oct 2007, 16:45
Post #15


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Sigur ca, initial am luat in calcul Logan Prestige 1.5 dci, acelasi motor ca si Clio (insa cuplu si consum mai slabe). Mergea spre 11500 euro cu tot ce doream, insa pentru ca locuiesc intr-un oras extrem de aglomerat imi doresc masina mai mica ca dimensiune (Clio este), in plus e o diferenta si la tabla, si la siguranta si la dotari... iar bugetul imi permite Clio smile.gif As putea intra si pe o Octavia 2, insa costurile ulterioare m-ar dezechilibra putintel (si am copil in crestere tongue.gif ), iar cuplul de 250 oferit de 1.9tdi al octaviei se poate atinge cu 200 euro prin chip tuning smile.gif , dupa caz... eu cred ca voi face, ofera confort si consum mai mic biggrin.gif

In privinta costurilor la masini tdi ca VW sau altele, preturile la piesele Renault sunt cu 20-30% mai ridicate, si e posibil sa mergi mai des cu reno la service decat cu un golf 4, insa la o masina veche cand cade ceva... cad multe.


This post has been edited by RIon: 3 Oct 2007, 16:47


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ezekio
post 10 Oct 2007, 13:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 August 07




Părerea mea.

Am fost acum 2 luni de zile în teste pentru achiziționarea unui clio3 în leasing ~13-14mii €. Vizitat forumul citit tot, recitit și mers la test-drive.

Per total nu mi-a plăcut servodirecția, bordul prea înghesuit (sunt un tip destul de înalt și nu-mi place să mă cocoșez ca să văd cât consum am la 100km) terminând apoteotic cu toate problemele despre care am citit pe reno.ro de fiabilitate, de calitate a finisajelor, de probleme la trenul de rulare, etc.

Tot căutând am dat peste o mașină pentru care am și făcut leasingul și trebuie să apară prin noiembrie : un ford focus 2 hatchback 1.6 90cp pentru 16.101€.

Solidă, fiabilă și care n-o să mă bage în service prea curând.

Nu zic că este cea mai bună soluție dar pentru 2-3mii € este o soluție mai bună decât Clio3.

După test-driveul cu Clio3 am mai așteptat o lună cât să strâng bani de avans pentru ford.

Given enough time, you can make the rigth decision for you.


--------------------
renault clio symbol 2004
Ford Focus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 10 Oct 2007, 13:41
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




e adevarat, pentru tine poate e alegerea cea mai buna. m-am uitat si la focus, mai ales ca am un mondeo in familie de care tata e foarte multumit. insa un motor decent + dotarile de la clio 3 ma duceau pe la 18mii. daca ajungeam la suma asta, clar preferam sa iau un clio 3 rs

pentru mine, in 15-16mii, deocamdata nu exista o masina mai buna decat clio 3... smile.gif

This post has been edited by herculane: 10 Oct 2007, 13:46


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ezekio
post 10 Oct 2007, 13:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 August 07




Am menționat este vorba de alegeri și fordul era alegerea cea mai bună pentru mine la momentul respectiv.

Pentru 14mii€ eu n-am avut curajul să iau Clio3 din cauza problemelor enumerate mai sus.

Spor și mulți km fără probleme.

LE: eu la ford am făcut rabat la unele gadget-uri de pe Clio3 din cauza prețului. Dar a trebuit să mă decid de ce am nevoie mai mult: o mașină bună sau multe butoane și întrerupătoare.

De exemplu n-am închidere electrică pe geamurile din spate, oglinzile exterioare se rabatează manual, etc.

This post has been edited by ezekio: 10 Oct 2007, 13:55


--------------------
renault clio symbol 2004
Ford Focus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 10 Oct 2007, 14:04
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




pai e cam aiurea sa o iei asa: adica sa porneste pesimist. eu in primul rand imi iau masina care ma satisface, nu ma gandesc "daca se strica dupa 3000km?". nu prea cred ca pe piata noastra exista o asemenea masina. din ce am vazut eu, clio 3 este cam cea mai fiabila masina din gama reno in cei 2 ani de existenta...

in al doilea, sunt la a doua masina reno + vreo 3 la firma, asa ca, ori sunt eu norocos, ori reno e destul de fiabil. iti dai seama ca nu sunt masochist sa-mi iau o masina reno daca aveam probleme si cu celelalte

fosr focus imi place destul de mult, si zic ca ai facut o alegere buna, daca nu esti genul care conduce sportiv...



--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ezekio
post 10 Oct 2007, 14:11
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 August 07




N-am gândit pesimist. Am vrut să merg la sigur.
Mi-a făcut o părere mai bună focusul decât clio3 asta este.
Analiza swat așa a decis așa am ales biggrin.gif

De condus sportiv nu prea sunt genul și nici n-am unde să conduc sportiv/agresiv în Buc.


--------------------
renault clio symbol 2004
Ford Focus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 10 Oct 2007, 15:48
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




cred ca e o mare gresela sa cumperi o masina doar pe baza datelor tehnice si dotarii. si cu atat mai grav cu cat trebuie sa alegi din 16. daca iti iesea castigatoare cielo, ti-l cumparai?


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 11 Oct 2007, 15:46
Post #22


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Nu swAt ci swOt... ca alteceva inseamna... biggrin.gif
Eu am precizat ca e foarte important ca am avans 0 pana in 14 000 la reno, iar asa cum ai si spus, pentru aceleasi gadget-uri, dai 2000 in plus, ceea ce nu se justifica, sincer. Se amortizeaza in revizii etc., dar tot iesi mai bine cu reno smile.gif
Iar daca era sa dau 16 000, luam octavia...2.
Cu 200 eur in plus, duci clio 3 la 105 cp si 250nm cuplul...ca la octavia biggrin.gif

@Dadu - am facut comparatie pentru masinile care sunt acum pe piata noua, si din punct de vedere al detaliilor tehnice pe care sunt axat, asa ca ceea ce scrii tu nu se potriveste absolut deloc! unde ai vazut Cielo?

This post has been edited by RIon: 11 Oct 2007, 15:50


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganer
post 11 Oct 2007, 16:09
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 24 August 06
From: Bucuresti




Metoda adoptata denota o fire analitica. Mi se pare foarte OK (de altfel la fel am procedat si eu, am mai adaugat si dotarile pe langa caracteristici tehnice intrucat diferentele nu mi se par atat de mari intre modelele analizate). Oricum, mai bine decat sa ceri parerile altora: sa-mi iau... sau sa nu-mi iau...
E o modalitate obiectiva de a alege o masina noua, mai ales daca nu ai de gand s-o tii mai mult de 4-5 ani si/sau 100,000km.


--------------------
renault megane 2005 estate
Megane Estate 2.1 2005 Confort Privilege 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 11 Oct 2007, 19:06
Post #24


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




QUOTE(Meganer @ 11 Oct 2007, 16:09)
Metoda adoptata denota o fire analitica. Mi se pare foarte OK (de altfel la fel am procedat si eu, am mai adaugat si dotarile pe langa caracteristici tehnice intrucat diferentele nu mi se par atat de mari intre modelele analizate). Oricum, mai bine decat sa ceri parerile altora: sa-mi iau... sau sa nu-mi iau...
E o modalitate obiectiva de a alege o masina noua, mai ales daca nu ai de gand s-o tii mai mult de 4-5 ani si/sau 100,000km.
*



Multumesc, m-ai citit... deformatie profesionala, lucrez cu si pe indicatori smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ezekio
post 11 Oct 2007, 20:57
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 13 August 07




Swot, swot. Bad typo / hair day dacă vrei wink.gif.

Revenind - n-ai citit bine.
Pentru +2000€ am o mașină mai fiabilă/robustă (subiectiv - n-am indicatori statistici să susțin afirmația:P) cu mai puține gadget-uri(plus sau minus o climă bizonică și alte alea alea).

Zici de Octavia 2 - în 16.000€ ? Garantat o iei submotorizată și relativ cheală la banii ăștia.

@Meganer - nu cred că în ziua de astăzi mai există mașină pe care s-o ții 4-5 ani. rolleyes.gif


--------------------
renault clio symbol 2004
Ford Focus 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganer
post 12 Oct 2007, 05:57
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 24 August 06
From: Bucuresti




De ce nu? Poti achita o extensie de garantie (700 euro parca) si esti acoperit pana la 4 ani si 100,000km, exclusiv tren rulare (50,000km), consumabile si piese gen ambreiaj, placute frana...
Depinde si in ce scop iei masina, cum si unde o folosesti. In cazul meu se aplica principiul de mai sus fara pb. Termin cu ratele in 4 ani si-mi iau alta.


--------------------
renault megane 2005 estate
Megane Estate 2.1 2005 Confort Privilege 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 21:22
Dacia