Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

alternator laguna II

Gil26
post 11 Jul 2022, 10:06
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Pe langa lipsa tensiunii in diagnoza se poate verifica foarte usor si daca incarcarea bateriei starea ET058 este activa sau nu, faptul ca s-a citit cu multimetrul acea tensiune nu implica neaparat ca si circuitul de incarcare al bateriei este OK, repet: lipiturile reci din TdB sunt o potentiala cauza si din pacate destul de des intalnita (poate si in cazul colegului), dar NU este singura cauza pentru aprinderea acelui martor, practic poate sa fie orice din schema pe care am atasat-o, drept dovada exemplele si experientele din celelalte doua topice, daca vrei\poti sa intelegi asta atunci bine, daca nu iarasi bine...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 11 Jul 2022, 12:12
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu este nimic de inteles, am diagnoza, stiu sa o folosesc si am reparat cateva sisteme de incarcare la mai multe marci inclusiv L2, stiu ce vorbesc.

Eu ma opresc aici, te las pe tine sa-l ajuti pe om din diagnoza.

This post has been edited by xmisterx: 11 Jul 2022, 12:13


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Jul 2022, 12:55
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Nu cred ca ironia aceasta are sens si nici ca il ajuta pe coleg, cred ca am scris destul de clar, am subliniat, "bolduit", repetat ca diagnoza poate infirma sau confirma o potentiala cauza apoi trebuie facute restul verificarilor electrice, tocmai de aceea am atasat schema electrica si mufele, am facut sublinierile necesare, etc...dar cred ca este foarte clar pentru toata lumea ca lipiturile reci din TdB chiar daca sunt des intalnite si probabile NU sunt singura cauza (asa cum ai tot sustinut) care poate duce la aprinderea martorului si battery charge fault. Si eu ma opresc aici si ii doresc colegului sa rezolve cat mai simplu si usor problema aceasta, si este bine daca si revine cu rezolvarea, poate sa fie utila si altora.
Toate cele bune!

This post has been edited by Gil26: 11 Jul 2022, 13:03


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 11 Jul 2022, 13:08
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Am sustinut faptul ca, in afara de lipsa tensiunii si a prezentei erori "batery charge fault" nu ai ce vedea pe diagnoza la L2( nu se poate vedea nici o informatie despre tot ce tine de alternator, releu, cablaj, etc.), verificarile se fac cu un multimetru. Ti-am explicat clar ca martorul de la baterie se aprinde doar dint-un singur motiv ( lipsa tensiunii de incarcare), nu asa cum susti sus si tare ca inseamna si altceva.

QUOTE(Gil26 @ 11 Jul 2022, 10:06)
faptul ca s-a citit cu multimetrul acea tensiune nu implica neaparat ca si circuitul de incarcare al bateriei este OK
*


La sistemul asta clasic de incarcare fix asta inseamna, pt ca masurarea tensiunii se face direct pe bornele bateriei. Prezenta tensiunii de incarcare in limitele normale pe bornele bateriei si prezenta martorului luminos de pe ceasurile de bord indica faptul ca este o problema de conexiune intre ceasuri si alternator, ea poate fi o problema de cablaj sau lipituri reci pe ceasuri. In cazul asta diagnoza nu-l ajuta cu nimic.

This post has been edited by xmisterx: 11 Jul 2022, 13:42


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Jul 2022, 13:43
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




In concluzie:
QUOTE(Gil26 @ 10 Jul 2022, 19:18)
....Iar in ambele topice la care am facut trimitere cauzele   Battery charge fault asa cum am scris anterior au fost (pot sa fie) diferite si NU doar una, ex alternator, diode, carbuni, fulie, baterie, firul de la alternator, firul din TdB contact imperfect, lipitura rece, etc....inclusiv defectul (LE: am "bolduit" asta si sper sa fie clar) din acel tutorial \video al carui link a fost oferit cu ceva timp in urma vezi postul #61 din primul link.
*



This post has been edited by Gil26: 11 Jul 2022, 13:44


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 11 Jul 2022, 13:51
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Concluzia este ca mai bine ma opresc aici. Sa auzim de bine.

This post has been edited by xmisterx: 11 Jul 2022, 13:52


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dulovet25
post 12 Jul 2022, 11:01
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 19 May 08




Buna ziua ,
Rezultat test
Circuit incarcare ok , incarcare pe tester 14.2 vcc.
Eroare stop cu rosu modul abs defect , valva stanga fata defecta.
Multumesc frumos pentru informatii .


--------------------
Renault Laguna 2 2002 - tm83scd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 12 Jul 2022, 16:48
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ dulovet25 multumim si noi pentru acest feed-back, toata aprecierea pentru acest lucru, bine de stiut, poate sa fie de folos si altor colegi. up.gif

@ xmisterx referitor la problema colegului ai ”concluzionat” imediat ca ” Da, au aparut lipituri reci in ceasurile de bord, este o problema cunoscuta la laguna 2.” si chiar daca ti-am explicat detaliat chiar repetat ca lipiturile reci nu sunt singura cauza pentru care se aprinde acel martor ai tot ”insistat” cu asta iar dupa ”sfatul” tau colegul trebuia sa demonteze \monteze TdB-ul degeaba si sa mai faca verificarile din filmuletul acela. Si chiar dupa postul tau am scris asta
QUOTE(Gil26 @ 10 Jul 2022, 12:13)
Martorul acela se poate aprinde din mai multe cauze, pentru a rezolva mai usor problema as sugera sa faci o diagnoza cu un tester dedicat Renault (preferabil CLiP dar si derivatele sunt OK), foarte probabil ca ai si eroare sau erori aferente (ex sub forma DFxxx), asa se poate identifica mai usor cauza, altfel se poate merge doar "la ghici" si\sau sunt necesare mai multe verificari....
*


Iar tu ai ”replicat” asa:
QUOTE(xmisterx @ 10 Jul 2022, 14:19)
Gil26 nu mai speria omul cu diagnoza, pt situatia de fata nu ai nevoie de nici un tester, este nevoie de un aparat de masurat tensiunea si rezistenta( un multimetru pe care omul il are deja). Problema descrisa mai sus este cunoscuta iar rezolvarea e simpla.
*


Am subliniat asta pentru ca este vorba despre modul \metoda de rezolvare a unei probleme. Cand sunt martori aprinsi in bord sau mesaje de eroare am recomandat tot timpul ca primul pas sa fie o diagnoza, se poate identifica mai usor cauza si elimina variabile indiferent de masina si problema, altfel sunt necesare mult mai multe verificari unele fara rost, presupuneri si\sau ”concluzii” gresite, lucrurile simple se pot complica aiurea, nervi, timp pierdut si chiar bani (cand se si schimba inutil componente fara sa se rezolve problema), etc...
Dar mica ”discutie” macar a fost pe baza de argumente si sper constructiva, daca doresti poti sa recitesti tot ceea ce am scris si ai scris, am avut dreptate si poate este lesson learned si pentru tine, work smart not hard (si cu cat mai putine presupuneri ”sigure” smile.gif ).
Tragand linie insa bine ca @ dulovet25 a folosit testerul si a identificat cauza (fara prea mare efort si nici legatura cu circuitul de incarcare) dar mai ales ca a revenit si cu problema gasita.
Toate cele bune si sa auzim numai de bine! cheers.gif

This post has been edited by Gil26: 12 Jul 2022, 18:16


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Jul 2022, 19:56
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




QUOTE(dulovet25 @ 9 Jul 2022, 19:43)
Buna seara .
Are cineva idee de ce imi arata pe aparatul de masura ca incarca  si in bord am eroare baterie
Multumesc frumos.
*



Gil, martorul de la baterie aprins in bord nu are nici o legatura cu pompa si senzorii ABS.

Din primele randuri postate reiese faptul ca pe bornele bateriei sunt 14,5 V iar pe ceasuri apare eroare de incarcare, ce treaba are asta cu pompa ABS? Pt sistemul ABS sunt alti martori care se aprind in bord.

Eu cred ca in continuare este defect in ceasuri, faptul ca nu sa mai aprins este o coincidenta.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 12 Jul 2022, 22:40
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ xmisterx se pare ca NU ai inteles absoult nimic din ce am scris, dar hai sa recitim ce a scris colegul:
QUOTE(dulovet25 @ 12 Jul 2022, 11:01)
Rezultat test
Circuit incarcare ok , incarcare pe tester 14.2 vcc.
Eroare stop cu rosu modul abs defect , valva stanga fata defecta.
*


deci defect in modulul ABS valva stanga fata defecta, destul de probabil (colegul poate confirma sau infirma) ca a avut erori gen DF006 sau DF008 (vezi si atasat)
Apoi ai citat dar hai sa privim si prima captura (o reatasez) din postul colegului, este martoul STOP aprins (nu asa cum ai scris "Gil, martorul de la baterie aprins in bord..." plus "...iar pe ceasuri apare eroare de incarcare") iar acest martor STOP asa cum am scris se poate aprinde din mai multe cauze, martorul Battery charge fault (vezi atasat, plus extrasul din manual) este pentru circuitul de incarcare care la randul sau se poate aprinde din mai multe cauze pe care le-am si scris anterior, si da inclusiv lipituri reci in TdB care pot sa fie si ele diferite, tocmai de aceea am facut trimitere la cele doua topice inclusiv cel din care ai dat tu copy-paste la link-ul cu filmuletul fara insa sa faci trimitere la postul lui @ tibi.matei, citeste cu atentie macar cele doua topice si vezi cauzele si rezolvarile diferite ale martorului Battery charge fault. Si doar ca info @ dulovet25 a si scris acum mult timp ca a schimbat TdB-ul:
QUOTE(dulovet25 @ 12 Feb 2009, 22:11)
Merg schimbate ceasurile si nu trebuie facuta nici o modificare la mufele electrice si pe displeiul de jos o sati arate exact ce aveai pe ceasurile celelalte cu leduri.
Eu am facut modificarea si arata mai misto numa ca am luat ceasurile de la o laguna cu cutie automata si ami arata PRND pe displeiul de jos dar nu ma deranjeaza ca se pote stinge acel displei.
*


Cert insa este un lucru: martorul STOP se poate aprinde din mai multe cauze din mai multe calculatoare \module ale masinii chiar impreuna si cu alti martori (inclusiv Battery charge fault) insa tu tot insisti cu ”certitudinea” ta ca sigur sunt doar lipiturile reci din tabloul de bord, daca colegul apela la tine ii demontai imediat TdB-ul fara sa mai verifici altceva si mai ales asa cum ai scris fara ca macar sa faci o diagnoza si sa vezi daca pot sa fie si alte potentiale cauze ale martorului STOP, daca asta este "experienta” ta si modul de abordare si rezolvare a unei probleme iti doresc multa bafta (si se pare ca ai nevoie). Iar ceea ce am scris in posturile anterioare este corect si ramane valabil.
Numai de bine!

This post has been edited by Gil26: 13 Jul 2022, 05:58

Attached thumbnail(s)
EroriValvaFataStanga.png ( Size: 198.21k ) Number of downloads: 192
STOP.jpg ( Size: 586.03k ) Number of downloads: 196
BatteryChargeFault.jpg ( Size: 157.56k ) Number of downloads: 198
ManualBatteryChargeFault.png ( Size: 481.7k ) Number of downloads: 200
ManualStop.png ( Size: 422.17k ) Number of downloads: 191


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 13 Jul 2022, 12:40
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




QUOTE(dulovet25 @ 9 Jul 2022, 19:43)
Buna seara .
Are cineva idee de ce imi arata pe aparatul de masura ca incarca  si in bord am eroare baterie[SIZE=7][COLOR=blue]
Multumesc frumos.
*



Mai citeste inca odata postul initial.

Nu este nimic de inteles aici.

<span class='edit'>13 Jul 2022, 13:04:</span>
QUOTE(Gil26 @ 12 Jul 2022, 22:40)

Cert insa este un lucru: martorul STOP se poate aprinde din mai multe cauze din mai multe calculatoare \module ale masinii chiar impreuna si cu alti martori (inclusiv Battery charge fault) insa tu tot insisti cu ”certitudinea” ta ca sigur sunt doar lipiturile reci din tabloul de bord, daca colegul apela la tine ii demontai imediat TdB-ul fara sa mai verifici altceva si mai ales asa cum ai scris fara ca macar sa faci o diagnoza si sa vezi daca pot sa fie si alte potentiale cauze ale martorului STOP, daca asta este "experienta” ta si modul de abordare si rezolvare a unei probleme iti doresc multa bafta (si se pare ca ai nevoie). Iar ceea ce am scris in posturile anterioare este corect si ramane valabil.
Numai de bine!
*




Unde am facut eu vre-o afirmatie legata de martorul stop?

Majoritatea postarilor tale sunt din presupuneri, care contin niste informatii si proceduri generale din tot felul de programe/manuale, nimic concret si nimic din experientele personale care sa aiba legatura cu subiectul, iti spun sincer ca de cele mai multe ori nu se poate intelege ideea pe care vrei sa o expui.

P.S. Nu toate defectele sunt cuprinse in manuale si proceduri si care se pot descoperi pe diagnoza asa cum sustii sus si tare.

This post has been edited by xmisterx: 13 Jul 2022, 13:07


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jul 2022, 14:32
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




In primul rand nu am scris nicaieri ca toate defectele se pot descoperi pe diagnoza, nu denatura te rog, am scris ca diagnoza poate ajuta si daca trebuie facute apoi verificarile necesare (si evitate cele inutile), iar documentatia si procedurile pot ajuta si cu asta.
Apoi nu eu am facut presupuneri, tu ai fost acela care le-a facut, reciteste te rog mai cu atentie ce ai scris si ce am scris.
Iar in captura colegului este martorul STOP aprins (iar asta poate sa fie din diferite cauze) nu Battery charge fault despre care s-a detaliat si discutat, citeste cu atentie si experientele celorlalti colegi referitoare la asta (iar lipiturile reci nu au fost singura cauza), daca poti sa intelegi ceva bine, daca nu iarasi bine....

PS: iar colegul cred ca a procedat bine apeland la un tester, inca o dovada ca acesta poate ajuta, asa a vazut ca are si valva stanga fata defecta si "Eroare stop cu rosu"

This post has been edited by Gil26: 13 Jul 2022, 14:42


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 13 Jul 2022, 15:00
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Intrebarea e cum sa rezolvat problema incarcarii prezentata in postul initial? Din diagnoza? Din faptul ca sa descoperit o problema pe sistemul ABS?
Poate ma faci tu sa inteleg.



--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jul 2022, 15:22
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Exact asta demonstreaza ca nu ai inteles nimic (si inca de la bun inceput), intrebarea corecta cred ca este alta: colegul a avut sau nu o problema cu incarcarea ???
Tensiunea masurata intr-o captura era OK, iar in cealalta era martorul STOP aprins nu Battery charge fault, poti sa faci doar o presupunere ca si acesta a fost aprins (repet ca cel Stop poate fi generat si de Battery charge fault, dar NU numai, ci si de alte calculatore\module ale masinii), apoi a urmat "certitudinea" ta ca sigur are lipituri reci in TdB si ai tot continuat si "insistat"....

This post has been edited by Gil26: 13 Jul 2022, 15:31


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 13 Jul 2022, 16:09
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu este nimic de inteles, omul a postat o problema iar eu i-am raspuns conform datelor oferite de el, faptul ca problema nu a existat este altceva, eu am raspuns strict pt o problema de incarcare baterie, iar pt asta nu ai nevoie de o diagnoza neaparat, la L2 nu poti vedea mare lucru despre sistemul de incarcare.

Faptul ca tu l-ai pus sa faca o diagnoza la masina nu este nimic nou, 99% din postarile tale incep cu asa ceva, tu doar aici te limitezi, la proceduri/ capturi si randuri insirate complet inutil, care de multe ori nu se intelege ce vrei sa spui. Sunt destiu colegi pe forum care pot sa confirme.

Bine ca omul n-a zis nimic si de vre-un cui intr-o anvelopa, il puneai sa faca diagnoza la masina si cine stie ce mai descoperea.

This post has been edited by xmisterx: 13 Jul 2022, 16:24


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Jul 2022, 16:42
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




I-ai raspuns "conform" biggrin.gif la ceea ce ai presupus tu nu neparat si la problema colegului, iar despre "strict pt o problema de incarcare baterie" iti repet pentru ca a nu stiu cata oara (pentru ca tot insisti cu asta) ca lipiturile reci din TdB sunt o potentiala cauza dar NU SINGURA pentru problemele cu circuitul de incarcare.
Iar diagnoza AJUTA, drept dovada testerul l-a ajutat chiar si pe colegul @ dulovet25 egal daca tu NU poti\vrei sa accepti lucrul acesta, de fapt ai dat tare cu "batul in balta" si neputand sa admiti asta si neavand alte argumente acum treci la "batut apa in piua" , eu insa NU voi intra in "jocul" acesta al tau.

This post has been edited by Gil26: 13 Jul 2022, 17:06


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 13 Jul 2022, 20:28
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu am dat cu nici un bat in balta asa cum afirmi tu, eu am reparat alternatoare/sisteme de incarcare auto fara diagnoza, pt diagnosticarea problemei mi-a trebuit doar un multimetru.

Repet, pt un sistem de incarcare clasic cum este pe L2 nu ai nevoie de interfata-diagnoza pt a gasi problema. Faptul ca tu nu poti intelege acest lucru, imi confirma cat de vaste sunt cunostintele tale in acest doimeniu.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 14 Jul 2022, 04:58
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Ai dat cu batul in balta pentru ca la problema colegului cu martorul STOP aprins ai fost sigur ca ”Da, au aparut lipituri reci in ceasurile de bord” iar dupa "vastele" tale cunostinte (inclusiv copy-paste din postul lui @ tibi.matei la acel filmulet) colegul ar fi trebuit sa desfaca tabloul de bord si sa caute lipituri reci cand NU NEAPARAT asta era (sau putea sa fie) cauza problemei sale.

Si la sistemul ”clasic” de incarcare de pe LagunaII diagnoza ajuta, ex ai starea ET058 =Incarcare baterie, parametrul PR110 =Battery voltage si mai ales erorile DF012 sau DF019 =Tensiune baterie si DF018 =Instrument panel care atunci cand martorul Battery charge fault este aprins si repet ca poate sa fie din mai multe cauze practic orice din schema electrica a circuitului de incarcare ex baterie, alternator, diode, carbuni, fulie, circuit electric si cablaj ex firul de la alternator, firul din TdB contact imperfect, lipitura rece in TdB (si sa fie clar ca nu exclud asta), etc... iar diagnoza AJUTA si dureaza cateva minute sa fie facuta, apoi desigur asa cum am mai scris trebuie facute verificarile electrice necesare si nu INUTILE, faptul ca tu NU poti\vrei sa intelegi asta este problema ta, mai trist insa este cand dai si altora sfaturi si le spui sa procedeze ca tine. Iar daca tot ai scris ca ai reparat alternatoare esti experimentat si ai vaste cunostinte in domeniu poti sa raspunzi la doua intrebari tangentiale si la acest caz si ceea ce ai afirmat:
- ” Din primele randuri postate reiese faptul ca pe bornele bateriei sunt 14,5 V...”, daca la alternator ai o dioda ”in scurt”, la bornele bateriei ai 14.5V, incarcarea este OK, da sau nu?
- ” Pt sistemul ABS sunt alti martori care se aprind in bord.”, martorul STOP se poate aprinde daca este o problema in sistemul ABS, da sau nu?

PS: concluziile si\sau certitudinile legate de acest caz (iar restul sunt doar presupuneri, afirmatii gresite, denaturari, divagatii aiurea, etc...ale ”experimentatului” coleg):
- colegul @ dulovet25 a avut martorul STOP aprins (dar nu stim daca a avut sau nu o problema de incarcare)
- diagnoza l-a ajutat (dar nu avem alte detalii daca a si rezolvat problema insa este clar ca l-a ajutat si cred ca este bine ca a facut-o):
QUOTE(dulovet25 @ 12 Jul 2022, 11:01)
Buna ziua ,
Rezultat test
Circuit incarcare ok , incarcare pe tester 14.2 vcc.
Eroare stop cu rosu modul abs defect , valva stanga fata defecta.
Multumesc frumos pentru informatii .
*



This post has been edited by Gil26: 14 Jul 2022, 07:44


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 13:17
Dacia