Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geamuri electrice spate, Geamuri electrice spate

GeorgeCroitoru
post 29 Sep 2023, 19:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 February 23




Buna seara , dețin un Scenic 2 ,2006 . Pe spate am geamuri electrice care nu se deschid , cel de la care am cumpărat mașina a zis că sunt blocate din soft in reprezentanta , am fost și am întrebat și au zis că doar după 2010 se poate . Aveți idee alte cauze care ar fi ? Siguranța este buna, intră curent pe fire și controlerul de la șofer merge ok.


--------------------
Renault Scenic 2 2006 1.6 - B920EVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ak!M
post 30 Sep 2023, 06:22
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 16 May 18




QUOTE(GeorgeCroitoru @ 29 Sep 2023, 19:00)
Buna seara , dețin un Scenic 2 ,2006 . Pe spate am geamuri electrice care nu se deschid , cel de la care am cumpărat mașina a zis că sunt blocate din soft in reprezentanta , am fost și am întrebat și au zis că doar după 2010 se poate . Aveți idee alte cauze care ar fi ? Siguranța este buna, intră curent pe fire și controlerul de la șofer merge ok.
*




Salutare.
In primul rand da fata usi jos si verifica daca totul e in regula la macara.


--------------------
Renault Megane 4 Equilibre 2023/1332/140cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 30 Sep 2023, 07:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Tinut cont si ca "... Pe spate am geamuri electrice care nu se deschid ..." (ambele geamuri spate).

@ GeorgeCroitoru, vezi si atasat pentru un Scenic II (2006), poate te ajuta:
Iar informatii, experiente, tutoriale, etc. despre geamurile electrice inclusiv cele spate gasesti destul de multe pe forum, vezi si in aceasta sectiune dar si in MeganeII, etc.

This post has been edited by Gil26: 30 Sep 2023, 07:10

Attached thumbnail(s)
SchemaElectrica.png ( Size: 161.64k ) Number of downloads: 103
LocatiiSiMufe.png ( Size: 678.66k ) Number of downloads: 105


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 30 Sep 2023, 21:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Cum adica merge bine controlerul de la sofer? Adica reactioneaza geamul?

Inainte sa faci orice altceva, da scaunul de la sofer in spate maxim, scoate sertarul de sub scaun si cu lanterna verifica daca firele din conector sau conectorul ala mare (si gri) arata ok. E posibil sa fi intrat apa la ele si s-au scurtcircuitat / forfecat.
E posibil sa vezi urme de fire / contacte oxidate.

La mine asa a fost, inainte sa se strice definitiv se tot deschidea geamul de pe spate. Pana la urma n-a mai raspuns la comenzi si mi-a terminat si bateria.

Daca mufa e afectat si se vad urme de apa, trebuie scoasa izolatia si apa din podea.


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 1 Oct 2023, 09:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Da, asa este, up.gif din pacate au fost destul de multe probleme cu racordarile R2 la Scenic \Megane II dar si la alte modele (datorita si “pozitiei” ei dar nu numai), poate si in cazul colegului sa fie asta dar la fel de bine problema poate sa fie si in alta parte, trebuie verificat tot circuitul electric si vazut de ce geamurile spate nu functioneaza, tocmai de aceea am atasat in postul #3 o schema electrica si cateva mufe. Mai atasez acum si locatia plus o mufa cu racordarea R2 (pinii pot sa difere functie de dotari, dar cei pentru geamurile spate sunt cam acceasi, conform si schemelor electrice), mai adaug si locatia plus mufa modului de comanda sofer, au fost cateva probleme pe forum si cu acesta, poate sunt de folos si altor colegi de forum.

PS: si repet, informatii si experiente \rezolvari cu geamurile inclusiv cele spate se gasesc destul de multe pe forum in diferite sectiuni.

This post has been edited by Gil26: 1 Oct 2023, 09:27

Attached thumbnail(s)
RacordareR2.png ( Size: 807.23k ) Number of downloads: 80
ModulComandaSofer.png ( Size: 775.97k ) Number of downloads: 76


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeCroitoru
post 14 Oct 2023, 03:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 February 23




Salut , firele toate primesc curent, doar că nu se deschid geamurile . Este posibil sa fie rescris calculatorul și să nu mai citească geamurile pe spate ?


--------------------
Renault Scenic 2 2006 1.6 - B920EVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 16 Oct 2023, 11:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Esti sigur ca modulul din usa, care controleaza motorul, mai este functional?
Motorul / macaraua e buna ?


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Oct 2023, 11:50
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Auzi, vinu incepe cu VF1S cumva? ca poate de aia e asa, o fi fost utilitara la iesirea din fabrica.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 16 Oct 2023, 23:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(GeorgeCroitoru @ 29 Sep 2023, 20:00)
Buna seara ... intră curent pe fire și controlerul de la șofer merge ok.
*


Adica de pe usa soferului poti deschide geamurile si de pe usile spate nu ?
Ai buton de blocare / protectie pentru copi , ca la Megane/Scenic 3 ?buton_comanda_geam_stanga_fata_cod_8200160603_1ca52f9a6bca80ffdb_480_360_2_95_1.jpg ( Size: 17.83k ) Number of downloads: 63

Daca e ledul rosu aprins pe buton e activa functia de blocare .

This post has been edited by ProfiBv: 16 Oct 2023, 23:30


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Oct 2023, 05:46
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




In primul rand colegul are schema electrica chiar pentru ScenicII J84 (si nu are nevoie pentru Megane/ScenicIII X95 care este diferita), poate vedea butonul, descrierea, pinii, culorile firelor, etc. in prima captura din postul #3, in cea de a doua din postul #5 si locatia butonului 135 (este langa 1511) chiar pentru ScenicII cu LVARIP =Macara electrica geam spate si cu impulsuri si antiprindere (nu este nevoie cu una de la X95). Iar ca sa fie mai clar atasez si o schema separata cu acest buton si mufa sa.
Iar pentru ca s-a mentionat, acel LED rosu aprins nu neaparat inseamna ca este vreo problema cu geamurile spate, vezi si problemele care au fost cu acest led (erori, activare, etc. si protectia copil) in sectiunea MeganeIII (daca tot s-a scris asta) iar geamurile spate functionau OK.

Asa cum am scris colegul poate sa gasesca destule informatii si experiente \rezolvari cu geamurile inclusiv cele spate pe forum in diferite sectiuni (atat in acesta, dar si in MeganeII, etc.), trebuie doar cautat, atata tot.
Plus ca in acest topic pe langa schema electrica cu explicatii i-am oferit si cateva mufe cu descrierea pinilor chiar pentru ScenicII J84 (si chiar daca nu am avut prea multe date despre masina).
Informatii are destule dar verificarile trebuie facute fizic pe masina, nu cred ca cineva de pe forum ii poate rezolva problema de la distanta (iar daca nu doreste sa faca asta atunci desigur ca poate sa si apeleze la cineva care poate sa le faca in mod conform si sa rezolve aceasta problema cu geamurile spate).

This post has been edited by Gil26: 17 Oct 2023, 05:49

Attached thumbnail(s)
SchemaElectricaMufa.png ( Size: 108.43k ) Number of downloads: 12


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:05
Dacia