Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sens Giratoriu, am si eu nevoie de ajutor

klaus
post 6 Apr 2015, 21:12
Post #61


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 6 Apr 2015, 12:30)
Prevederile generale privind obligatiile cetateanului la schimbarea directiei de mers, pe un drum cu mai multe benzi. Daca giratoriul nu avea mai multe benzi, atunci otomobilistul trebuia sa mearga frumos in spatele bicicletei. Pentru caca si bicicleta e vehicul. Pe care nu-l depasesti scotindu-l in decor, doar fiindca bicicleta are 15 kile si masina 1500.
*


1. Obligatiile soferului sunt alea pe care le-am citat. Respectiv nu trebuia sa-i dea prioritate biciclistului
2. Pe la inceputul OUG 195/2002 scrie clar ca pe banda de circulatie este "pentru circulatia intr-un sens a unui sir de vehicule, altele decat vehiculele care se deplaseaza pe doua roti". Deci daca cel putin unul din vehicule este pe doua roti pot fi 2 vehicule pe banda, LEGAL.
3. Tinand cont ca masina nu are cedeaza trecerea pentru biciclist, inseamna ca biciclistul trebuie sa se asigure in astfel de situatii, pentru ca nu are niciun fel de prioritate cand intra intr-o intersectie, daca nu are pista speciala.
4. Biciclistul, ca diligent de viata lui, TREBUIE sa se asigure (pentru viata lui, ca degeaba ar avea si dreptate...)
5. Masina a pus semnal din timp, daca biciclistul stie ce inseamna asta, ar fi trebuit sa prevada clar ca masina facea dreapta.
6. Acolo, dat fiind ca masina il depasise pe biciclist si era in campul vizual al biciclistului, eu percep o actiune premeditata a biciclistului (ori e bou, ori nu vede bine, in orice situatie e un pericol pe strada)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 6 Apr 2015, 21:51
Post #62


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Sensul giratoriu e cu o singura banda, am mai spus-o. De fapt el e distractiv de-a dreptul: acum e santier acolo, dar in mod normal e exact la capatul unui pod cu doua benzi, si cu o intrare relativ ambigua in sensul giratoriu cu o singura banda. De obicei e distractie acolo, cand vin simultan autovehicule pe ambele benzi si vor sa intre in sens.

Nu exista banda pentru biciclisti marcata in mod distinct.

Premeditat nu cred ca a fost, pustiul era socat de-a dreptul, nu putea scoate nici o vorba.

Poate ca nu era cazul de SMURD, dar acolo au ramas doi, eu si cu biciclistul. Ce era sa fac? Sa ma fac ca nu am vazut nimic? Nici nu cred ca ar fi fost legal. Am sunat la 112, si de aceea a venit SMURD-ul si, evident, politia. Si eu m-am ales cu calitatea de martor naughty1.gif

Eu stiam ca interiorul unui sens giratoriu e asimilat unui drum cu toate regulile care decurg din asta. In consecinta cred ca ar trebui sa ne imaginam un drum drept, si o intersectie cu un alt drum spre dreapta. Biciclistul merge pe drum in legea lui, iar Skoda il depaseste si vireaza pe drumul la dreapta, adica ii taie calea.

Gresesc?


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2015, 21:55
Post #63


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Care-s obligatiile soferului (pe lege) pentru virajul la dreapta?
Raspunsul, pe lege, va lamuri situatia.
Dar vorbesc de pe lege nu pe ce credem noi ca e in lege


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 6 Apr 2015, 21:56
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Pai cum ii taie calea Skoda?


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 6 Apr 2015, 22:01
Post #65


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.233
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Apai daca becioclistul dadea si el din aripa stanga sa arate si la altii ce-are de gand, era o treaba. Dar nu-mi dau seama clar daca nu cumva era ocupata cu o plasa mana stanga.

Nush' de ce as paria ca pe langa gluga de-i omora vizibilitatea, mai avea si un rand de casti infipte-n urechi, sa nici n-auda mare lucru.

Nu ca ala cu skoda ar fi fost mai breaz, da' sa nu cumva sa credem ca alalat era vreo fata mare.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 6 Apr 2015, 22:44
Post #66


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Mie mi se pare ca Skoda e de vina. Biciclistul facea giratoriul, masina i-a taiat calea. Nu mai conteaza ca masina a semnalizat.
Eu vad situatia similara cu cazul in care biciclistul merge pe un drum drept, fara a schimba directia de mers, iar masina vrea sa faca la dreapta prin fata lui.
Ce trebuia sa faca biciclistul, sa opreasca im mijlocul giratoriului sa lase toate masinile sa treaca si apoi sa mearga si el unde avea nevoie?

6 Apr 2015, 23:45:
Biciclistul putea intr-adevar sa semnalizeze stanga, poate vedea Skoda si il ferea.

This post has been edited by Andy_ACS: 6 Apr 2015, 22:45


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2015, 09:01
Post #67


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 6 Apr 2015, 22:44)
Ce trebuia sa faca biciclistul, sa opreasca im mijlocul giratoriului sa lase toate masinile sa treaca si apoi sa mearga si el unde avea nevoie?
*

Ei bine, da!
Pentru ca, legal, nu avea prioritate de trecere fata de masina care facea dreapta. Masina era legal pe aceeasi banda cu el, facea legal dreapta si, tot legal, nu avea obligatia sa-i dea prioritate biciclistului decat daca s-ar fi aflat pe o pista special amenajata.
Chiar daca suna nasol pentru biciclisti si stiu ca-i deranjeaza formularea, tot o spun: atata timp cat nu sunt pe o pista de biciclete, conform prevederilor codului rutier ei sunt TOLERATI pe strazi. Sunt niste vehicule de categoria a II-a dpdv cod rutier, fara multe drepturi, dar cu mult obligatii. Ca e bine sau rau, asta e alta discutie.
Dupa care se tot aduna cretinismele (da, da, chiar asa) personale. Nu poarta haine vizibile, nu au lumini si reflectorizante pe ei (nu faceti spume ca voi aveti, ca pe langa fiecare unul care le are sunt cel putin 3 care nu au, mai ales prin tara si pe la tara), nu se asigura (dovada vie din acest topic, sa nu spuneti ca e altfel!), nu stiu legislatia rutiera cu ce drepturi au si ce obligatii (cati am injurat ca treceau pe trecere sus pe sa, treceri fara semafor, si toti - ma rog, vreo 7 din 8 - revoltati ca ce, e trecere, au voie...).
Dupa care se insira pe forumuri sa povesteasca cat de oropsiti sunt.
Da, or fi, dar conteaza prea putin asta, tot ce conteaza e viata lor si integritatea lor. Degeaba au dreptate (cand au)!
Ar trebui sa se gandeasca tot timpul ca paza buna trece primejdia rea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Apr 2015, 09:09
Post #68


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Din ce zice Klaus mai sus ar rezulta ca orice masinist te poate omori legal si in liniste pe orice sosea. Te depaseste si face la dreapta pe o ulita oarecare direct peste tine. N-are nici o obligatie sa se uite (depasindu-te trebuie sa fie constient ca, la un moment dat, esti in dreapta lui si paralel cu el). Uite o cale legala de a omori biciclisti. O sa incerc sa infiintez un ONG care sa faca cadou biciclete la antenisti. Lu' Gallus ii dau un BMX cu roti de 12, sa fie mai mic si mai greu vizibil.

This post has been edited by corbex: 7 Apr 2015, 09:10


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 7 Apr 2015, 09:53
Post #69


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Atata ne tot dam noi ce e legal sau nu.

@paul_damian: ce a zis Politia? Cine e vinovat?La urma urmei politia decide cine a incalcat legea si ce nu, ca de aia sunt platiti.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Apr 2015, 10:01
Post #70


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Art. 54.1
Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

Omu' a vazut biciclistu', l-a depasit, apoi a uitat de el si l-a incalecat. Nu-mi dau seama daca l-a pus in pericol sau nu biggrin.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 7 Apr 2015, 10:19
Post #71


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




1. Cum nu e prevăzut nicăieri că în sensul giratoriu, dacă ești poziționat pe prima bandă e obligatoriu să-l părăsești la prima ieșire, clar bicilistul era corect amplasat.
2. Cum nu e prevăzut nicăieri că în sensul giratoriu, pe aceeași bandă ar fi interzis să fie situat un autovehicul și un vehicul din categoria bicicletelor, e clar că și skodarul era regulamentar amplasat.
3. Până reușește Klaus să mă lămurească de ce biciclistul trebuia să anticipeze mișcarea skodarului și să se oprească în loc pentru a face celălalt dreapta, eu consider că șoferul autoturismului evinovat.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2015, 10:28
Post #72


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta cu asiguratul ca sa nu puna in pericol siguranta altora e, din pacate, discutabila si neclara in legislatia noastra.
Intrebarea e siguranta tuturor sau doar siguranta celor care merg legal?
Un exemplu in acest sens e facutul stanga pe langa statia de tramvai (de exemplu la Dorobanti cu Stefan cel Mare in Bucuresti). Cel care face stanga (in mod legal, prin dreapta statiei cu refugiu) trebuie sa se asigure ca nu pune in pericol siguranta celui care vine pe interzis prin stanga statiei de tramvai?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 7 Apr 2015, 10:36
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(Sudsemnatu @ 7 Apr 2015, 10:53)
La urma urmei politia decide cine a incalcat legea si ce nu, ca de aia sunt platiti.
*



Mai corect judecatorul decide. si eu sunt de parere ca biciclistul e vinovat.

This post has been edited by b34uen: 7 Apr 2015, 10:40


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Apr 2015, 10:40
Post #74


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




As vrea sa fie "siguranta celor care merg legal". Cu toate astea, cred ca se aplica tuturor, fiecare urmand sa-si plateasca partea de vina.
Dar cel care schimba directia de mers este cel care provoaca ciocnirea, din cauza inertiei celuilalt.
Hai sa punem un motociclist in locul biciclistului si sa facem comparatia. Tot vehicul pe doua roti, dar cu totul alta masa si inertie.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Apr 2015, 10:50
Post #75


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(b34uen @ 7 Apr 2015, 10:36)
Mai corect judecatorul decide. si eu sunt de parere ca biciclistul e vinovat.
*


Si cam ce ar fi trebuit sa faca biciclistul ca sa nu fie nici vinovat, nici trintit de pamint? Stiu, sa se mute in Germania, dar in afara de asta.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 7 Apr 2015, 10:52
Post #76


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sa caste ochii wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2015, 10:58
Post #77


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 7 Apr 2015, 10:40)
Hai sa punem un motociclist in locul biciclistului si sa facem comparatia. Tot vehicul pe doua roti, dar cu totul alta masa si inertie.
*


Daca punem un motociclist, nu se aplica articolul cu lipsa de prioritate. Ala se aplica numai biciclistilor.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 7 Apr 2015, 11:09
Post #78


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts






--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Apr 2015, 11:12
Post #79


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Aha, l-am regasit: "g) când efectuează un viraj spre stânga sau spre dreapta și se intersectează cu un biciclist care circulă pe o pistă pentru biciclete, semnalizată ca atare"

OK. Inclin sa cred ca in articol e vorba de o pista de pe drumul perpendicular, pe care intra masina DUPA viraj. Acolo ar fi neacordare de prioritate.
Aici coliziunea a avut loc pe drumul pe care circulau amandoi, avand aceleasi drepturi. Si nu e neacordare de prioritate, ci schimbarea directiei fara asigurare corespunzatoare.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 7 Apr 2015, 11:14
Post #80


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Io personal piste de biciclete în sensuri giratorii n-am văzut. Eventual (dar nici așa n-am văzut) undeva în exteriorul sensului, eventual cu traversarea uneia dintre șosele prin zona trecerii de pietoni.

This post has been edited by gabize: 7 Apr 2015, 11:17


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2015, 11:39
Post #81


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 7 Apr 2015, 11:12)
OK. Inclin sa cred ca in articol e vorba de o pista de pe drumul perpendicular, pe care intra masina DUPA viraj. Acolo ar fi neacordare de prioritate.
*

Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem, zice un principiu de drept...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Apr 2015, 12:12
Post #82


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Pai eu nu ma leg de prioritate. Nu stiu sa existe notiunea de prioritate intre vehicule care circula pe aceeasi banda. Definitia prioritatii implica intersectia traiectoriilor, iar gogomanii aia doi nu se intersectau daca mocofanul cu masina nu vira dreapta fara sa se asigure.
In mod normal, soferul trebuia sanctionat contraventional pentru asta. Biciclistul cred ca n-a avut nimic, eu am cazut de multe ori mai rau ca el. Dar soferul ala a fost nesimtit, dupa ce ca n-a fost atent, nici macar n-a coborat sa vada cat de grav s-a lovit Eddy Merckx. Noroc ca l-a ajutat colegul Paul Damian, acest justitiar al soselelor patriei sa faca rost si de un dosar penal biggrin.gif



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 7 Apr 2015, 12:20
Post #83


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Așa văd și eu lucrurile.
Dacă-mi aduc bine aminte, acum ceva ani o cunoștință și-a pierdut permisul pentru că a virat dreapta pe o străduță "destabilizând" un biciclist ce era în dreapta lui și care voia să meargă înainte.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Apr 2015, 12:23
Post #84


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Pai nu trebuia sa-i ia permisul, n-auzi ca nu e neacordare de prioritate?.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 7 Apr 2015, 14:27
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Ba sa avem pardon. Mai degraba biciclistul e ala care schimba directia. Brusc. Vireaza stanga in afara sensului giratoriu, de fapt aproape ca traverseaza perpendicular strada pe care dorea sa mearga cel cu skoda.

Daca biciclistul dorea sa faca stanga sau sa mai mearga prin sensul giratoriu, trebuia sa semnalizeze intentia cu bratul stang, sa se asigure (asa cum prevede legea) si sa se incadreze in apropierea sensului giratoriu, nu sa intoarca brusc tocmai de pe langa bordura din dreapta a drumului.

Neincadrandu-se corect si nesemnalizand, se putea deduce ca doreste sa-si continue deplasarea pe aceeasi strada pe care dorea si cel cu skoda.

This post has been edited by paul_p: 8 Apr 2015, 01:42


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 7 Apr 2015, 14:29
Post #86


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(klaus @ 7 Apr 2015, 11:28)
Intrebarea e siguranta tuturor sau doar siguranta celor care merg legal?
*


QUOTE(klaus @ 7 Apr 2015, 12:39)
Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus
*


Zic.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2015, 14:30
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 7 Apr 2015, 12:12)
Dar soferul ala a fost nesimtit, dupa ce ca n-a fost atent, nici macar n-a coborat sa vada cat de grav s-a lovit Eddy Merckx.
*

Da, si biciclistul era legalitatea intruchipata, stiu...
In ce priveste intersectia cu o pista de biciclisti, eu nu prea inteleg cum nu te poti intersecta cu ea daca e pe partea dreapta a drumului, dupa cum zici tu.

Acuma, ca tot vorbeste lumea de tarile civilizate.
La altii se spune in clar, in legislatie (Australia): "If you choose to turn right from the left lane, you must give way to any vehicle that wants to leave the roundabout." (este exact aceeasi ca in cazul de fata, doar ca la aia e pe invers giratoriu, ca e cu volanul pe partea cealalta: http://www.qld.gov.au/transport/safety/rul...owered/bicycle/ , http://www.nzta.govt.nz/resources/roadcode...ersections.html ).
In franceza: "en cas d'accident de portière, si vous remontez la file à droite (sans la présence d'une piste cyclable), la loi pourrait considèrer que vous êtes en tort" (ciudat, spune ca legea ar putea considera ca biciclistul e de vina)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Apr 2015, 14:30
Post #88


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.233
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Cum ziceam:
QUOTE(bucatzel @ 6 Apr 2015, 22:01)
Apai daca becioclistul dadea si el din aripa stanga sa arate si la altii ce-are de gand, era o treaba. Dar nu-mi dau seama clar daca nu cumva era ocupata cu o plasa mana stanga.
...
*




--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Apr 2015, 14:38
Post #89


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.469
Joined: 1 November 04
From: sat




Hai sa complic si eu lucrurile: biciclist care se deplaseaza pe banda 1 si masina care-l depaseste, apoi semnalizeaza virajul la dreapta, biciclistul e departe, masina ar putea continua deplasarea la dreapta, dar se opreste pentru acordare de prioritate pietonilor care sunt pe trecerea de pe strada din dreapta. Biciclistul franeaza si-l ia la impins vagoane pe sofer, ca nu s-a asigurat cand a virat dreapta. Cine-i vinovat?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Apr 2015, 15:05
Post #90


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(paul_p @ 7 Apr 2015, 15:27)
1. Ba sa avem pardon. Mai degraba biciclistul e ala care schimba directia. Brusc. Vireaza stanga in afara sensului giratoriu, de fapt aproape ca traverseaza perpendicular strada pe care dorea sa mearga cel cu skoda.

2. Daca biciclistul dorea sa faca stanga sau sa mai mearga prin sensul giratoriu, trebuia sa semnalizeze intentia cu bratul stang, sa se asigure (asa cum prevede legea) si sa se incadreze in apropierea sensului giratoriu, nu sa intoarca brusc tocmai de pe langa bordura din dreapta a drumului.

3. Neincadrandu-se corect si nesemnalizand, se putea deduce ca doreste sa-si continuie deplasarea pe aceeasi strada pe care dorea si cel cu skoda.
*

1. Biciclistul urmeaza arcul de cerc descris de sensul giratoriu. Cam larg, dar asta e alta problema.
2. Eu nu vad rostul semnalizarii stanga atunci cand iti continui drumul prin sens fara sa schimbi banda. Poate se indura cineva sa-mi explice la ce foloseste. Semnalizarea utila e "dreapta", la iesirea din sens.
3. Nu e bine sa conduci dupa deductii, oricat de logice ar fi. Nu toti folosesc aceleasi formule biggrin.gif
QUOTE(klaus @ 7 Apr 2015, 15:30)
In ce priveste intersectia cu o pista de biciclisti, eu nu prea inteleg cum nu te poti intersecta cu ea daca e pe partea dreapta a drumului, dupa cum zici tu.
*

Cu pista poti sa te intersectezi cat vrei: ori mergi serpuit, ori virezi la dreapta. Dar traiectoria ta normala nu se intersecteaza cu a biciclistului. Notiunea de prioritate nu are sens daca traiectoriile nu se intersecteaza. Adica nici unul dintre ei nu e mai cu mot. Care vireaza e vinovat conform articolului 54.1. Daca soferul vireaza si e pista de biciclete, pierde permisul. Daca nu e pista de biciclete, ia doar amenda.

@marksman: biciclistul vede obstacolul si are timp sa franeze. Daca nu franeaza, e vinovat de prostie si isi merita toate suturile in dos.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 11:39
Dacia