Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

gpl pt. laguna, pro si contra

zare
post 27 Feb 2009, 09:04
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




intradevar filtrele , nu ii asa de greu sa le cureti,doar niste cunostinte elementare de mecanica.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bye
post 27 Feb 2009, 12:45
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 August 07
From: bucuresti




fratilor filtrele nu se curata. O data ce a intrat mizerie in hartia ai din filtre nu mai ai ce sa-i faci, iar filtrele in mod normal se schimba la 15 mii km si sar putea sa fiti surprinsi cat de murdare pot fi si la 10 mii
In concluzie ai face mai bine sa mergi la un service sa-ti puna alte filtre si sa vada de unde poate fi problema ca nu e neaparat sa fie de la filtre ( pot aparea multe erori si probleme)


--------------------
renault laguna 1 99
Renault Laguna 1.6 16v + GPL 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 28 Feb 2009, 22:03
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




se poate sa ai dreptate BYE ,dar eu am avut o instalatie de gaz si filtrele erau din o sita metalica si erau ca si niste pahare decantoare,eu la acelea am zis ca se pot curata,acu fiecare ar trebui sa stie ce filtre are,nu?


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 1 Mar 2009, 14:42
Post #124





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Corect la instalatia "easyjet" sau varianta turceasca "mistral"exista doar un filtru pt faza lichida sub forma sau chiar identic cu un burete de spalat vase biggrin.gif din span de inox.Mai poate fi si sita de la sorbul din rezervor sau mai rau probleme la multivalva.Oricum cred ca e mai bine sa ne dai mai multe informatii despre tipul de instalatie.Si inca ceva daca este cineva interesat va stau la dispozitie cu alte detalii sau documentatie serioasa.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 1 Mar 2009, 19:04
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




salut ,Bundy nu stiu daca ai urmarit de la inceput aceasta discutie despre Gpl ,aici discutam despre avantajele si eventual problemele pe care le aduc o instalatie Gpl ,eu eram curios pt o Laguna 1.6 16 valve, dar orice informatie este binevenita,asa ca te rog daca poti sa ne impartasesti din experienta ta te rog sa o faci.indiferent de ce model de masina ai ,cum se comparta la drum?ce instalatie ai montata pe masina ,ce probleme ai intimpinat de-a lungul timpului.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 2 Mar 2009, 16:46
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Indiferent de masina, instalatia e cam aceeasi. Difera doar in functie de cilindree...
problemele sunt tot alea, indiferent de masina, motor, instalatie...


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 2 Mar 2009, 23:17
Post #127





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Sa o luam usor. Eu am avut de-a face cu doua tipuri in mod direct:easyjet si omvldreamxxl. La prima se folosec toate setarile centralei pe benzina modificate doar pe partea de amestec prin setarile ecu-lui de gas.Restul adica sonde lambda si depresiune motor etc raman analizate de centrala de benzina.La omvl ecu-l de gpl gestioneaza mai multi factori: lambda ,depresiune motor,temperatura gaz lichid si "gasos",presiune gaz ...deci teoretic mai complex. La partea mecanica la easyjet este un vaporizator foarte simplu si tot odata ingenios care nu are nevoie de nici o intrtinere ,nu membrane nu canale fine...nimic o simpla conducta lunga printr-un furtun cu apa calda din motor. Simplu si elegant la montaj.Ramane doar un regulator de presiune foarte mic care este si distribuitorul de injectie gpl.
La omvl sau si la alte instalatii exista vaporizatorul ala mare de aluminiu care are niste piese mobile inauntru si care in mod regulat se curata si apoi se scimba.Pe deasupra e si inestetic.
Am ajuns si la injectoare. La easyjet sunt niste injectoare individuale care se pot monta direct pe galeria de admisie( in cel mai apropiat loc de cel de benzina),sunt foarte silentioase si nu bruiaza electromagnetic(radio).
La omvl este o asa zisa rampa de injectie de unde pleaca cate un furtun la fiecare galerie.Oricat ai incerca, distanta creata adica lungimea furtunasului intarzie putin injectia,deci nu mai e "injectie directa",mai mult aceste "injectoare" care de fapt sunt niste electrovalve foarte rapide au un arc pentru inchidere care le face si zgomotoase.( la omvl mai putin ca la stag sau ladirenzo)si inca ceva bruiaza radioul pe frecvente joase(unde lungi)
In sfarsit partea de calibrare.La easyjet softul este prietenos si intuitiv avand acces si la mapa de injectie si putand fce si seteri manuale.La omvl softul este un pic mai greoi din cauza mai multor factori pe care ii gestioneaza,dar nu e de speriat.Accesul la mapa de injectie se poate face insa doar cu ajutorul unei chei hardwere pe port paralel pe care nu o poto procura de oriunde si mai si costa.Se poate seta totusi carburatia dar limitat fara aceasta cheie.
CONCLUZIE:daca as alege eu as merge pe easyjet din mai multe motive care probabil se inteleg.Eficient simplu elegant.
SI NU FAC RECLAMA EU MA OCUP CU FOTO SI CHESTII DE ASTEA.Dar sunt si autodidact pasionat.

2 Mar 2009, 23:31:
Probleme foarte putine si simple adica mici.La logan cu instalatia easyjet, cam la 30.000km a trebuit sa reglez culbutorii,asta pt ca sunt mecanici,nu hidraulici.au mai trecut 30kkm si inca nimic.Merge brici.Un amic de la dacia mi-a zis ca si ei mai regleaza si la benzina la service doar ca nu le mai zic proprietarilor ca asa vor cei de la pitesti.La 40-45kkm nu mai tregea in turatie mare :am curatat filtrul care era imbacsit sis-a rezolvat.cam atat. Instalatia am montat-o la 28000 de km ,masina avand-o de noua.
La renault pe omvl am doar vreo 15000 si fara probleme.Montata la 60.000km
Nu inteleg de ce presupusa calamina de pe supape o disloca doar gpl-ul si benzina o lasa acolo?! Pt ca asa zicea cineva mai devreme pe topic.Poate ma lamuriti si pe mine.

This post has been edited by bundy220: 2 Mar 2009, 23:31


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 3 Mar 2009, 09:55
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




multumesc Bundy,pt post-ul atat de detailat.sa inteleg ca probleme deosebite nu ai avut? nu sau modificat performantele masinii atat de mult incat sa merite sa fie luate in seama?din raspunsul tau inteleg ca ai folosit Gpl pe masini si ai fost multumit.sa nu uit, mersi pentru atasamente smile.gif


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 4 Mar 2009, 21:30
Post #129





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Cu placere mai am inca ceva ceva si am sa mai pun. Inca ceva un amic care a mers mult mai mult adica vreo 150000km tot cu logan de 1,6 8v si nu are inca nimic doar un prim reglaj la culbutori in primii 30.000


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 5 Mar 2009, 15:29
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Cand vin pe la Bacau poate vad si eu super GPL-ul de pe masina ta.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GREENLAGOON
post 5 Mar 2009, 16:06
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 28 April 07




Nu-mi place sa ma bag in seama si in general raspund doar celor care au nevoie de ajutor si numai cu conditia sa stiu bine ce spun dar tu ne-ai aburit ca la Bacau.Din ce ai spus am vazut ca ai avut de-a face doar cu doua tipuri de instalatii GPL. Povestea ta e un fel de "alba-neagra" si instalatiile pe care le prezinti sunt luate una de la minus infinit si a doua de catre plus infinit. Vorbim de instalatii pe injectie de gaz sau instalatii pe admisie de gaz ?...ca nu inteleg bucata "regulator de presiune foarte mic care este si distribuitorul de injectie gpl" iar instalatiile de care spui nu sunt concret nici de una nici de alta.Apropos de calamina dislocata din cauza GPL-ului, povestea vine de la cei care nu cunosc legile fizicii, nu au GPL si.........vor sa aiba multe postari radmasa.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA 1995-2.0i-full options
Hyundai Sonata 2005/6-2.4 16V-avion !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 5 Mar 2009, 18:52
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




La cate instalatii de gaz imi trec prin fata ochilor zilnic, parerea mea proasta fata de ele este exprimata cel putin...eufemistic.
Ma uit, vad trag concluzii si tac.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn_soryn
post 5 Mar 2009, 19:52
Post #133


doar membru


Group: Members
Posts: 529
Joined: 25 February 09
From: Floresti Giurgiu




instalatia este "renzo landi",iar masina este adusa din olanda si are 168000 km[sper ca reali]iar gazul il indica acul de benzina.miine o sa revin si cu poze


This post has been edited by soryn_soryn: 5 Mar 2009, 20:14


--------------------
renault laguna 1999/ph 2 1,6 16v - gr 70 sor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 5 Mar 2009, 20:18
Post #134





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Pentru cei care nu inteleg niste cuvinte in romaneste pot sa pun un atasament in alta limba dar sa stiu care !Nu ma astept sa intelegi chestia cu regulatorul dar o singura data incerc sa iti explic:in rezervorul de gpl este o anumita presiune cca 10 atm.In admisie nu se poate lucra cu o asemenea presiune si de aceea se foloseste un reductor de presiune si regulator de presiune.Astea sunt intr-un singur corp de obicei.Nu stiu de unde esti dar daca nu ai mai vazut vino la Bacau sa vezi o butelie de aragaz ca si aia are ceva asemanator,mai mult si la centralele de apartament sau la tuburile de oxigen,heliu si lista poate continua cu orice gaz sub presiune.Oricum daca te straduiesti gasesti in atasament exact toata documentatia.

5 Mar 2009, 20:25:
Sorine daca vii pe la Bacau poate punem testerul pe gpl si vedem exact care e treaba .Daca are km de care zici trebuie o revizie completa si seroasa.
Iar pt GREENLAGOON am o surpriza:injectia se face in admisie nu in evacuare.Daca confunzi "admis" cu "aspirat" e o alta poveste si nu te pot ajuta. tongue.gif

5 Mar 2009, 20:27:
Johnny78 Oricand cu placere! te astept .

This post has been edited by bundy220: 5 Mar 2009, 20:27


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn_soryn
post 5 Mar 2009, 20:51
Post #135


doar membru


Group: Members
Posts: 529
Joined: 25 February 09
From: Floresti Giurgiu




multumesc,nu stiu cand o sa ajung,poate o rezolv in bucuresti


--------------------
renault laguna 1999/ph 2 1,6 16v - gr 70 sor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 6 Mar 2009, 07:46
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




da,da unii doar vorbesc, altii spun ce au vazut si experimentat cu GPL-ul .Acum fiecare explica cum stie mai bine .Hai sa nu deviem de la discutie (topic )GPl_ul bun sau rau ,vad ca interesul este mare,asa ca asteptam in continuare parerile cunoscatorilor.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn_soryn
post 6 Mar 2009, 16:12
Post #137


doar membru


Group: Members
Posts: 529
Joined: 25 February 09
From: Floresti Giurgiu




am revenit cu pozele.si repet indicatorul de gaz este acelasi cu cel de benzina.apropo de filtre le-as curata dar nu stiu care sunt excl.gif

Attached thumbnail(s)
Imag006.jpg ( Size: 95.21k ) Number of downloads: 779
Imag007.jpg ( Size: 243.9k ) Number of downloads: 839
Imag008.jpg ( Size: 275.72k ) Number of downloads: 830
Imag009.jpg ( Size: 294.79k ) Number of downloads: 841
Imag010.jpg ( Size: 240.05k ) Number of downloads: 861
Imag011.jpg ( Size: 316.45k ) Number of downloads: 336


--------------------
renault laguna 1999/ph 2 1,6 16v - gr 70 sor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 6 Mar 2009, 18:00
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Am sa ajung in Bacau probabil dupa Paste...daca ma lasa munca.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 6 Mar 2009, 23:04
Post #139





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




M-am uitat cu atentie la fotografiile tale dar nu mi-e clar inca ce instalatie ai .Cred ca e cu emulsor si gaz aspirat sad.gif .Ma pune pe ganduri motorasul ala by pass de pe reductor.La o secventiale nu avea ce cauta,dar e o prima impresie.Despre partea cu indicatorul de gaz nu-i mare lucru important e (ca sa-ti dai seama de "originalitate") sa te uiti la blocul de sigurante si sa vezi daca ai siguranta pt LPG.Daca da incearca sa o scoti si vezi daca are efect.Stiu din surse sigure ca ,calculatorul de benzina poate gestiona si partea de gpl dar care pini anume inca nu stiu.O instalatie gpl din fabrica are sigurante in blocul dedicat lor.

7 Mar 2009, 00:41:
da cam asa cred ca e nu ai injectoare de ga doar mixer emulsor adica pe gaz e un fel de carburator.(aproximativ vezi atasamentul)

7 Mar 2009, 01:26:
Mai am ceva si va las caci se pare ca deranjez.Daca pot respund doar la intrbari bineinteles daca stiu ceva.Deci soryne citeste pe aici poate gasesti ceva sa te ajute.Valabil pentru toti care se intreaba ce e cu GPL-ul se merita sau nu?!
Johnny te astept cand poti. sper ai liber biggrin.gif

This post has been edited by bundy220: 7 Mar 2009, 01:26


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bye
post 7 Mar 2009, 22:10
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 August 07
From: bucuresti




vin si eu cu un sfat pt soryn ,nu vreau sa deranjez pe nimeni sau sa supar dar nu cred ca instalatia pe care o ai tu pe masina este tocmai cea mai indicata (ce ai tu acum se foloseste la inj monopunct) iar sfatul e sa ai grija sa fie aprinderea ok si gpl-ul sa fie reglat corespunzator ca de nu pot sa apara rateuri in admisie iar la tine admisia e toata din plastic si poti sa o faci praf (ceea ce nu s-ar intampla la o instalatie cu inj de gaz pe fiecare cilindru) cat despre filtre are unul singur pt strea lichida deci inaintea reductorului.


This post has been edited by bye: 7 Mar 2009, 22:12


--------------------
renault laguna 1 99
Renault Laguna 1.6 16v + GPL 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GREENLAGOON
post 8 Mar 2009, 10:11
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 28 April 07




[quote=bundy220,5 Mar 2009, 20:18]
Nu fi asa ofticat !
Nu inteleg cum ai dedus din ce am scris eu ca as fi spus ca se face admisie pe evacuare !!?
In ceea ce priveste diferenta dintre admisie si aspiratie poate ne spui unde ai vazut "galerie de aspirare" ca sa putem face diferenta
Si chiar nu deranjezi pe nimeni

This post has been edited by GREENLAGOON: 8 Mar 2009, 10:27


--------------------
RENAULT LAGUNA 1995-2.0i-full options
Hyundai Sonata 2005/6-2.4 16V-avion !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 8 Mar 2009, 12:43
Post #142





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




ma bucur ca ai inteles macar cum sta treaba curegulatorul si reductorul,e un inceput bun :-@.Despre oftica nici vorba stai linistit.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GREENLAGOON
post 11 Mar 2009, 19:33
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 28 April 07




[quote=bundy220
Nu te supara dar stiu foarte bine ce inseamna un regulator, un reductor, un distribuitor si mai ales fenomenul de injectie. Imi pare rau ca am intervenit mai devreme,nu am vrut sa supar pe nimeni, dar am vrut sa te fac atent in a nu confunda termenii.Pentru a fi posibila injectia este necesar un injector care poate avea cele mai variate duze incepand de la un tub cu diametru mult redus fata de conducta de alimentare,un dispersor...ș.a.m.d. Deci aia voiam sa spun ca nu pot fi 2 in 1 ca la Nesscafee (reductor distribuitor de injectie). Si surprize de genul celei de care-mi spuneai nu pot avea dupa 20 de ani de experienta.
Scuze daca te-am suparat


--------------------
RENAULT LAGUNA 1995-2.0i-full options
Hyundai Sonata 2005/6-2.4 16V-avion !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 13 Mar 2009, 10:31
Post #144





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




.Ca sa fim intelesi distribuitor de injectie insemana pe limba mea de la Bacau ceva care tine locul rampei de injectie. ar mai bine te uiti in atasament si vei intelege exact. Deci distribuirea injectiei o face ecu gpl,gazul care trebuie introdus in camera de ardere,ajunge la fiecare injector separat prin intermediul unui distribuitor,care la unele modele(majoritatea) arata ca un fel de rampa in cazul mai sus prezentat aceasta rampa este inlocuita de regulator care preia si aceasta functie. daca tot nu intelegi sorry.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn_soryn
post 9 Apr 2009, 20:11
Post #145


doar membru


Group: Members
Posts: 529
Joined: 25 February 09
From: Floresti Giurgiu




am fost cu gpl la revizie,l-am curatat merge ok ,dar mi-au spus legat de problema mea ca nu au ce sa-i faca.problema mea este partea electrica a gpl[tipic renault]trebuie schimbata
oricum, multumesc tuturor


--------------------
renault laguna 1999/ph 2 1,6 16v - gr 70 sor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminphotog
post 13 May 2009, 06:49
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 15 August 07
From: Galați-Tg.Mureș




Salutare băieții, hai că nu v-am văzut demult. Eu am ajuns la nivelul la care trebuie să-mi refac chiuloasa, supapele și ce drăcii or mai fi pe-acolo, 245.000 km pe gpl își spun cuvântul wink.gif Asta era chestia cu reglajele care nu se mai puteau face, de fapt nu mai prea aveam ce regla la el că nu mai are supape, compresii pe cilindri: 6, 8, 9 și 10 atm smile.gif) mă mir că mai mergea și așa...
Am găsit o chiuloasă la Craiova la 150 eur, săptămâna asta îi dăm drumul la operațiune dacă mă ajută cel de sus. Vă țin la curent, vă voi comunica cum e să fi mai sărac cu 1200+ RON ...


--------------------
Dacia/ ex Renault Sandero/ex Laguna 1&2 2008 Laureate 1.6 - MS-36-GIN
Lagunist aproape versat, renoist profesionist.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 13 May 2009, 14:32
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




ce sa-i faci maestre....
asa e viata...
ti-am dat o relatie la Piatra neamt. nu ai rezolvat nimic
Da-mi un raspuns pe PM.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminphotog
post 14 May 2009, 06:02
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 15 August 07
From: Galați-Tg.Mureș




Inca nu am rezolvat nimic pentru ca astept sa dam jos chiuloasa veche sa vedem exact ce e acolo, s-ar putea sa o facem pe aia daca nu e fff grava treaba. Mai dureaza 2-3 zile si-ti spun ce facem.
Cu schimbul de motor e bai la RAR, vor mult excrocii...


--------------------
Dacia/ ex Renault Sandero/ex Laguna 1&2 2008 Laureate 1.6 - MS-36-GIN
Lagunist aproape versat, renoist profesionist.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 14 May 2009, 08:37
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Zau ? Cat costa ? Ce magari, in fond, daca e motor omologat si probabil acelasi tip, de ce sa ceara asa mult pentru o simpla constatare ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminphotog
post 14 May 2009, 11:01
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 15 August 07
From: Galați-Tg.Mureș




eu vroiam motor mai mititel si atunci costa vreo 20 milione cica...


--------------------
Dacia/ ex Renault Sandero/ex Laguna 1&2 2008 Laureate 1.6 - MS-36-GIN
Lagunist aproape versat, renoist profesionist.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
21 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:42
Dacia