Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane IV, Preturi pentru Romania

ssilviu
post 11 Oct 2016, 07:16
Post #421


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Deci Megane 4, are primele 3 motoare din gama oarecum identice cu ce avea doua generatii mai in urma Megane 2. 1.6 de 115 cai, si un 1,5 dci de 90 si 110 cai. Evolutie cam zero la motoare.

Ma uitam cum statea Megane 2 fata de bunicul lui, din urma cu doua generatii. Renault 19. 1.6 16v de 115 cai, 1.5 dci de 82 si 105 cai fata de 1,5 de 80 de cai si 1,9 aspirat de 64 de cai si turbo de 90 de cai. Acolo da evolutie. Nu ca acum. Tot in 10 ani diferanta sa zicem.

E cam clar de vreo 10 ani tehnologia a cam ramas pe loc iar imbunatatile sunt de cele mai multe ori minime. Mai ales daca te uiti ca fata de ce era disponibil pe Megane 2, pe Megane 4 probabil singura tehnologie in plus disponibila sunt scaunele cu masaj, head up display si un radar. Lucruri care de obicei pot sa apara foarte usor si la un facelift, nu ai nevoie de 2 generatii ca sa le introduci pe o masina.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 11 Oct 2016, 09:29
Post #422


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




De ce sa ne miram! Masinile se vind si asa. Multi dintre clienti nu cunosc evolutia modelelor, masina pe care au pus ochii este prima din marca si in primul rind ii atrage exteriorul, sa fie cool.
Ca mai ieri se facea reclama la masini cum ca au MP3 player. Nimic despre motoare sau alte sisteme.
Chiar si azi trebuie sa platesti la camera de marsarier cit la sfintele moaste. Asta-i marketingul, ia tu client cu lingurita si da-mi cu toptanul.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 11 Oct 2016, 10:31
Post #423


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




1.6 16v a ramas doar in tarile fara apa calda, la fel si manuala in 5 trepte.
In rest motorizari cu minim 200nm, transmisii cu minim 6 trepte.
Ceea ce nu e optim e distributia lor in functie de nivelul de echipare, faptul ca nu poti sa iei de exemplu 1.2 tce cu intens si sa poti adauga optional edc.
De altfel nu inteleg de ce nu merg pe strategia MB in privinta automatelor. Iti selectezi nivelul de echipare si motorizarea si stii ca poti oricand bifa optiunea de transmisie automata. Simplu ca buna-ziua.
Am condus si m2 si m3 si m4 si evolutia in privinta comportamentului rutier e evidenta de la o generatie la alta. M4 e o masina inchegata, mai bine antifonata ca versiunile anterioare. Singurul lucru care m-a deranjat cu-adevarat e plasticul de pe partea inferioara a bordului. Da e tare, cum tare e cam la toate masinile din clasa compacta, dar pe langa ca e tare se simte si foarte nasol la atingere, iar ca aspect ma duce cu gandul la peugeot 206. Asta si lipsa unui buton rotativ pentru volum. A ramas ce-i drept satelitul audio, dar e doar pentru sofer, pasagerul din dreapta tre sa caute +/- langa display si treaba asta e total neintuitiva si ne-ergonomica.
In rest sunt imbunatatiri peste tot si au aparut in sfarsit doua cup-holdere suficient de mari si de bine pozitionate. Scaunele de pe intense mi se par mai bune ca cele de pe m3 privilege care sunt mai confortabile la drum lung fata de cele de pe m2 privilege.
Au aparut butoane iluminate pe volan, da e un detaliu, dar merita mentionat ca la m2 si m3 erau chioare si limitate la functiile de cc si limitator de viteza.
A aparut mocheta in fundul portierelor si al cotierei, asa ca adio zgomote de chei sau alte obiecte pe care le depozitam pe-acolo. Torpedoul insa a ramas la stadiul de plastic chior. Consola mediana arata foarte bine pentru o compacta. Surprinzator plasticul se simte si el bine, selectarea modului de conducere e la indemana, foarte misto facut.
Da, mi-as fi dorit un display cu o rezolutie mai buna si da mi-as fi dorit un sw cu mult mai evoluat. Vad cu nu vorbeste nimeni despre cum arata active display-ul de la concurenta si cum arata solutia reno. Sa spream ca la facelift vor face ceva in sensul asta.

This post has been edited by mircea_aq: 11 Oct 2016, 10:32


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 11 Oct 2016, 11:13
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




@jbn: n-am nimic de reprosat motorului de 1.5, s-a comportat excelent de-a lungul a 8,5 ani si 180k km. Per total am fost (si sunt inca) foarte multumit de masina mea, dar am facut toate verificarile/interventiile in reteaua renault si sunt cam 'bolnav' cu intretinerea daca-mi intrebi amicii.
Acum depinde si de stilul de condus, insa pentru mine puterea si cuplul s-au dovedit suficiente, nici o problema de fiabilitate (daca vorbim strict de motor) si un consum foarte bun.
De ce as trece la 1.6? Generatie mai noua, un plus de putere si cuplu fara crestere prea mare a consumului si in fine - distributia. Asta m-a scos din minti la 1.5: am schombat-o la Renault, in service unde stiam personal seful de pe mecanica (nu se dau nume ca nu e fromos) si am iesit de acolo cu o nota muzicala in plus fata de sunetul original al motorului. Greu de descris, un fel de 'mieunat' (abia perceptibil) la accelerare in sarcina, care a aparut in urma schimbarii distributiei.
Din nou, poate pentru unii deloc deranjant, acum dupa atatia ani nici nu-l mai aud (m-am obisnuit cu el). Distributia a fost schimbata de doua ori, la 70k si 140k, la fiecare 3,5 ani.
1.5 dci edc ma tenteaza la fel de mult ca 1.6 dci manual, dar aici inca n-am destula incredere in fiabilitatea cutiei (mai exact a dublu-ambreiajului). Voi mai scana forumul pentru feedback in timp. Oricum, pana nu pica ceva major la sedanul din semnatura nu voi lua decizia de achizitie noua.

This post has been edited by meg2s: 11 Oct 2016, 11:19


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 11 Oct 2016, 14:06
Post #425


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




QUOTE(jbn @ 11 Oct 2016, 06:58)
Salut, poti te rog sa imi spui ce te-a nemultumit la 1.5 dci, daca  te-a nemultumit ceva?

<span class='edit'>11 Oct 2016, 07:03:</span>
Salut, saptamana viitoare imi soseste si mie masina din semnatura (asadar tot 1.5 dci 110 Intense). Ce impresie ti-a lasat pana acum? Eu unul sunt foarte nerabdator sa o conduc
*



Mie imi place f mult masina. Initial vroiam benzina, am facut test si nu m-a impresionat deloc 1.2 tce, mi s-a parut ca trebuie turat destul de mult ca sa-l simti vioi. Dupa, am facut test cu dci-ul si mi s-a parut alta masina, aveam senzatie de putere in orice treapta de viteza.
La fel cu interiorul - nivelul de echipare Intens schimba mult senzatia din interior. De exterior nu zic nimic, e subiectiva treaba, insa mie mi se pare cel mai reusit design pe o compacta in acest moment.

Comparativ cu M3, este un salt inainte, masina e mult mai inchegata, sta bine pe sosea, iti da senzatie de soliditate. Scaunele sunt confortabile, nu simti oboseala dupa drumuri lungi, tableta are rezolutie buna, navigatia merge brici, climatizarea este f eficienta, sunetul putea fi mai bun. Imi place f mult cum arata partea din mijloc, cu frana de parcare automata si tunelul median - dau senzatia unei masini dintr-o clasa superioara.
Alta chestie care-mi place f mult este display-ul, cu afisaj diferit in functie de modul de condus. Modul sport transforma total masina, e f sprintena, raspunde mai rapid la acceleratie si intareste directia.

Una peste alta, nu regret nici un moment alegerea, este o masina pe care abia astept sa o conduc. Acum cred ca as lua dci-ul de 1,6 - nu pt ca as avea nevoie de mai multa putere, dar ma gandesc ca diferenta de pret e totusi mica, nu necesita schimbarea diatributiei, e un motor mai nou.


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 11 Oct 2016, 14:11
Post #426


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




daca 1,5 dci e puternic, 1,6 dci e racheta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Oct 2016, 14:24
Post #427


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si tce-ul de pe GT ... este SF smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 11 Oct 2016, 14:38
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




QUOTE(Haustrum @ 11 Oct 2016, 14:06)
Mie imi place f mult masina. Initial vroiam benzina, am facut test si nu m-a impresionat deloc 1.2 tce, mi s-a parut ca trebuie turat destul de mult ca sa-l simti vioi. Dupa, am facut test cu dci-ul si mi s-a parut alta masina, aveam senzatie de putere in orice treapta de viteza.
La fel cu interiorul - nivelul de echipare Intens schimba mult senzatia din interior. De exterior nu zic nimic, e subiectiva treaba, insa mie mi se pare cel mai reusit design pe o compacta in acest moment.

Comparativ cu M3, este un salt inainte, masina e mult mai inchegata, sta bine pe sosea, iti da senzatie de soliditate. Scaunele sunt confortabile, nu simti oboseala dupa drumuri lungi, tableta are rezolutie buna, navigatia merge brici, climatizarea este f eficienta, sunetul putea fi mai bun. Imi place f mult cum arata partea din mijloc, cu frana de parcare automata si tunelul median - dau senzatia unei masini dintr-o clasa superioara.
Alta chestie care-mi place f mult este display-ul, cu afisaj diferit in functie de modul de condus. Modul sport transforma total masina, e f sprintena, raspunde mai rapid la acceleratie si intareste directia.

Una peste alta, nu regret nici un moment alegerea, este o masina pe care abia astept sa o conduc. Acum cred ca as lua dci-ul de 1,6 - nu pt ca as avea nevoie de mai multa putere, dar ma gandesc ca diferenta de pret e totusi mica, nu necesita schimbarea diatributiei, e un motor mai nou.
*




Multumesc mult pentru aceasta prezentare. Si eu initial am vrut tot 1.2 tce. Personal chiar mi-a placut motorul, foarte finut, nu sunt avid dupa putere. Insa m-a speriat consumul maricel (eu fiind obisnuit cu consumul de 1.5 dci - logan 65cp, clio 3 85 cp, respectiv megane 2 86 cp biggrin.gif). Apoi m-am orientat spre zen 1.5 dci 110 cp, insa dupa ce am pus optionalele pe el a iesit aproape pretul unui intens standard si astfel am ajuns la intens.
Ce sa mai, prezentarea ta ma face din ce in ce mai nerabdator sa intru in posesia ei smile.gif


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 11 Oct 2016, 14:55
Post #429


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Ai facut o alegere buna cu Intens, interiorul este f placut.
Am uitat sa spun ca si antifonarea mi se pare eficienta, nu prea auzi motorul, chiar la viteze mari.
Ca si punct slab - vizibiltate deficitara prin luneta. Pur si simplu e f mic geamul ala.

Oricum, sa te bucuri de masina!

This post has been edited by Haustrum: 11 Oct 2016, 14:56


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 11 Oct 2016, 15:39
Post #430


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Multam fain! Si tu!


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 17 Oct 2016, 21:09
Post #431


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Câteva postări mai sus mă plângeam de faptul că noul Megane Sedan vine echipat cu motorul de 115 CP în 5 trepte.

Ținând cont de ceea ce scrie aici: https://www.renault.ro/gama-renault/autotur...tml#grade-FF1-1 , e corectă afirmația mea.

În schimb, la configurator, pe același motor, scrie: "Benzina
Sce 115 CP
6 Cutie de viteze manuală /".

Deci cum e corect?


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 18 Oct 2016, 05:57
Post #432


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




Corect este: Sce 115, benzina, 5 trepte de viteza, cuplu 156/4000


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freya2012
post 11 Nov 2016, 12:32
Post #433


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 July 15




QUOTE(s_j_teo @ 25 Sep 2016, 15:54)
Am vazut si eu astazi noul Megane IV sedan si break ca o parere personala Break-ul arata mai bine . Sedanul o copie mai putin reusita a Talismanului , materialele arata mai de calitate fata de modelele anterioare dar  sunt si zone unde plasticul este prezent si de o calitate indoielnica . Saptii de depozitare la interior mult mai mici si mai putine . La balamalele usilor din fata se vad suruburile si piulitele total inestetice nevopsite tabla la balamele fara prea mari finisari . La un nivel de pret de 20.000 de euro te astepti la chedere duble la usi pentru o antifonare mai buna . Portbagajul cu gura de acces mica , zona superioara necapitonata se vede tabla peste tot . Saptiul interior este cam micut scaunul soferului pe pozitia de maxim jos creeaza o pozitie la volan mult prea inalta . Reprezentantul de vanzari se chinuia sa ma convinga ca masina este facuta in Spania . Made in Turcia se vede peste tot exact ca la vechiul meu Megan Sedan . Ca o concluzie eu unul nu as da 20.000 de euro pe un Megan Sedan IV dar este doar parerea mea cu siguranta ca unii vor cumpara . Un alt minus de care era sa uit garantia este doar 3 ani fara posibilitate de prelungire a garantiei contra cost ca pe vremuri .
*



Megane Sedan se asambleaza in Turcia, iar cel Estate (Break) se asambleaza in Spania.
Garanita o poti extinde contra cost, dar pana la un maxim de 5 ani.
Eu detin M2 break 2008 care merge foarte bine inca, fara nicio problema pana acum la 130.000km (mai ales ca a fost condus de sotie smile.gif ) si mi-am comandat acum M4 Estate 1.5 AT.
Parerea mea este ca spatiul este chiar mai mare decat la M2 break, iar masinile sunt total diferite, chiar daca au acelasi motor la baza.


QUOTE(ssilviu @ 26 Sep 2016, 06:14)
Ca sunt putine avantaje e ceva, dar cand ai si dezavantaje la upgrade, cel putin cu ce am acum, e nasol de tot. Si sunt ceva: costuri mai mari de intretinere, costuri mai mari de exploatare, spatii de depozitare mai putine si mai mici, computer de bord idiot, consola centrala din plastic tare acolo unde stai cu genunchiul, interior doar negru trist, sistem audio mai slab, fete de usi care flambeaza, performante mai slabe atat la acceleratie cat si la viteza maxima, led mai slab decat xenon-ul de acum, piele pe volan netada si nu perforate ... si se mai gasesc ...

In final cred ca cel mai important motiv pentru care nu as schimba Megane 2-ul de acum e ca merge prea bine  icon_mrgreen.gif  Adica l-am intretinut foarte bine, mecanic e impecabil iar in interior din nou este impecabil, am schimbat la timp toate piesele care au prins uzura.
*



La ce service obsinuiesti sa mergi cu M2-ul?
Si de ce spui ca LEd-ul de acum e mai slab decat xenonul de pe M2?
Multumesc!

This post has been edited by freya2012: 11 Nov 2016, 12:33


--------------------
Renault Megane IV Estate GT Line 1.5dci AT 2017
Megane II Estate 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Nov 2016, 19:54
Post #434


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu am un service anume, am mecanicul meu la care ma duc in general. M-am inselat cu xenonul, mi-a venit Clio 4 cu LED intre timp si e mai tare decat xenonul meu. Deci probabil si la Megane 4 e clar mai misto.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G-Ionel
post 4 Dec 2016, 08:27
Post #435


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 6 November 16




As dori sa stiu -in perspectiva unei achizitii- ce garantii sunt oferite de producator pentru vopsea si anticoroziune.
Megane IV, in special sedan, are caroserie galvanizata sau nu? Oare cum va rezista la rugina in timp?
Este posibil sa fie diferenta la tabla intre sedanul fabricat la turci si hatchback?


--------------------
Nissan Qashqai 2021, Tekna, 1,3 DCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 4 Dec 2016, 10:05
Post #436


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(G-Ionel @ 4 Dec 2016, 08:27)
As dori sa stiu -in perspectiva unei achizitii- ce garantii sunt oferite de producator pentru vopsea si anticoroziune.
Megane IV, in special sedan, are caroserie galvanizata sau nu? Oare cum va rezista la rugina in timp?
Este posibil sa fie diferenta la tabla intre sedanul fabricat la turci si hatchback?
*


Am avut M2 cumparat in ian.2007 si l-am tinut piana in august 2016...caroseria nu a avut nicio pata de rugina...singurele locuri unde au aparut pete de rugina, au fost puntea spate si suportul arcului de la suspensia fata( atentie, nu semiaripa!).
Renault ofera 6 ani garantie anticoriziune!...si 3 ani garantie pt vopseaua caroseriei! Nu are galvan caroseria!
Asa am avut si la M2, masina fiind fabricata in Turcia!
Cea de acum este fabricata in Spania(ma refer la hatch)...nu stiu unde sunt fabricate celelalte 2 modele!

This post has been edited by adrianovici_2006: 4 Dec 2016, 10:08


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 4 Dec 2016, 21:15
Post #437


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Normal ca are tabla galvanizata, are Logan și nu are megane! La Logan înainte era fără după a pus, deci e logic sa aibă și megane

This post has been edited by rusus: 4 Dec 2016, 21:15


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 5 Dec 2016, 09:51
Post #438


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




QUOTE(rusus @ 4 Dec 2016, 21:15)
Normal ca are tabla galvanizata, are Logan și nu are megane! La Logan înainte era fără după a pus, deci e logic sa aibă și megane
*



Nu are. Macar plasticul de la aripile fata si portbagaj nu poate rugini.


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freya2012
post 5 Dec 2016, 11:02
Post #439


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 July 15




QUOTE(bogdabogda @ 5 Dec 2016, 09:51)
Nu are. Macar plasticul de la aripile fata si portbagaj nu poate rugini.
*



Bogdan, observ ca ai Megane GT, imi poti spune te rog cum sunt scaunele? Daca sunt comode sau nu? Multumesc!


--------------------
Renault Megane IV Estate GT Line 1.5dci AT 2017
Megane II Estate 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdabogda
post 5 Dec 2016, 11:12
Post #440


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 8 February 10




Sunt confortabile, te "imbraca" ca un fotoliu; nu se pot compara cu ce am avut pana acum Clio/M2/M3. Am constatat acest lucru nu numai la drumurile scurte de zi cu zi ci si la o excusie la Cracovia (Polonia) cca. 1000 km.

This post has been edited by bogdabogda: 5 Dec 2016, 12:15


--------------------
Renault Megane RS 2021
clio 2004-2006
megane2 2006-2010
megane3 2010-2016
megane GT 2016 -2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 7 Dec 2016, 03:37
Post #441


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




La Megane IV s-a pastrat balamucul de la Megane III privind locul de origine al masinilor sau doar sedane-ul este fabricat in Turcia si restul versiunilor sunt asamblate in Spania?

Observ ca la Sedan lipseste BOSE din optiuni, iar la Megane Zen fata de Clio Zen nu ii poti pune ca si optiune farurile LED.
Am periat netul in cautare de imagini clare legate de farurile LED, dar nimic concludent, iar Renault sunt saraci in detalii... merita efortul pentru Intense si ale sale faruri LED?

Initial si sistemul BOSE m-a entuziasmat, avand acasa acustica de la ei, iar dupa un test drive din vara cu GT-ul am ajuns la concluzia ca se aude la fel de infect precum sistemul de pe Mazda3, mult sub versiunea ce echipa Laguna III, am ajuns la concluzia asta dupa testul facut pe o Laguna III din familie si Prius-ul meu cu acustica JBL.

This post has been edited by connectorxp: 7 Dec 2016, 03:42


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 7 Dec 2016, 07:44
Post #442


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(connectorxp @ 7 Dec 2016, 03:37)
La Megane IV s-a pastrat balamucul de la Megane III privind locul de origine al masinilor sau doar sedane-ul este fabricat in Turcia si restul versiunilor sunt asamblate in Spania?

Observ ca la Sedan lipseste BOSE din optiuni, iar la Megane Zen fata de Clio Zen nu ii poti pune ca si optiune farurile LED.
Am periat netul in cautare de imagini clare legate de farurile LED, dar nimic concludent, iar Renault sunt saraci in detalii... merita efortul pentru Intense si ale sale faruri LED?

Initial si sistemul BOSE m-a entuziasmat, avand acasa acustica de la ei, iar dupa un test drive din vara cu GT-ul am ajuns la concluzia ca se aude la fel de infect precum sistemul de pe Mazda3, mult sub versiunea ce echipa Laguna III, am ajuns la concluzia asta dupa testul facut pe o Laguna III din familie si Prius-ul meu cu acustica JBL.
*


Daca te raportezi la un program RADIO, nici sa nu te astepti la o acustica grozava, insa daca ai inregistrari bune, esti cu totul la un alt nivel...iar acustica grozava!
LED-urile lumina mult mai bine decat te-ai astepta, lumina alba cu putina tenta albastruie!...pot spune ca la M2 , cu lupe, eram aproape orb, de multe ori, mai ales pe ploaie, aprindeam si farurile de ceata pt a face fata!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 7 Dec 2016, 09:00
Post #443


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




QUOTE(connectorxp @ 7 Dec 2016, 03:37)
... merita efortul pentru Intense si ale sale faruri LED?
*


Daca ai banii necesari si nu iei Intense, vei regreta. Tare.


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freya2012
post 7 Dec 2016, 09:47
Post #444


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 July 15




Si eu sunt de parere ca merita sa iei Intense, dotari mai bune, dar si masina arata mai bine. Farurile LED schimba aspectul masinii, nu mai spun de avantajul pe timp de noapte.


--------------------
Renault Megane IV Estate GT Line 1.5dci AT 2017
Megane II Estate 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 7 Dec 2016, 17:54
Post #445


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(sagetator @ 7 Dec 2016, 09:00)
Daca ai banii necesari si nu iei Intense, vei regreta. Tare.
*


Absolut de acord cu tine!...Si eu sfatuiesc pe toti ce au banii necesari sa cumpere INTENS....fara acest nivel masina ramane in continuare grozava la exterior si banala la interior! Eu o am de o luna si cateva zile si nu ma plictisesc s-o conduc!...am depasit 3000km!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Dec 2016, 18:17
Post #446


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(connectorxp @ 7 Dec 2016, 04:37)
Initial si sistemul BOSE m-a entuziasmat, avand acasa acustica de la ei, iar dupa un test drive din vara cu GT-ul am ajuns la concluzia ca se aude la fel de infect precum sistemul de pe Mazda3, mult sub versiunea ce echipa Laguna III, am ajuns la concluzia asta dupa testul facut pe o Laguna III din familie si Prius-ul meu cu acustica JBL.
Optiunea BOSE pe Laguna 3 si Talisman costa 800 EURO pe cand pe Megane IV costa 600 EURO. E oare doar diferenta de lungime cablaj?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 8 Dec 2016, 02:06
Post #447


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Clar ca e diferenta si de echipamente, dar este putin scuzabil pentru BOSE, adica amprenta sonora este aceeasi, difera puterea si efectele integrate.

Astazi am fost la delaer sa ma uit si la Clio4 care in versiune Intens cu BOSE si automata este mai digerabil decat Megane4 si am ramas surprins sa gasesc la aceasta proiectoare LED cornering.
Am testat BOSE-le pe Radio si Bluetooth si am ramas surprins cat de viu este sistemul, clar refac testul si cu Megane4, urmand sa revin la un Drive Test de moapte pentru farurile LED.

Eu cand spun BOSE ma gandesc la un sunet usor cald, cu inalte bine definite si un bas conturat, cine vrea sa inteleaga ceea ce spun, sa testeze un set de casti QC35 prin magazine, acela este sunetul specific BOSE, intalnit si pe sistemele stationare.

This post has been edited by connectorxp: 8 Dec 2016, 03:08


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Dec 2016, 07:05
Post #448


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Eu am Bose pe Clio 4 si e rezonabil ca sunet in sensul ca e bine echilibrat pe toata gama de volum, insa sistemul meu de sunet facut de mine pe Megane-ul meu e mai cald decat Bose, mai ales la volum mai mare. De asemenea, din pacate la Clio se ocupa mult spatiu din portbagaj insa cel mai nasol lucru e ca amplificatorul are zgomot de fond. Adica un fasait in masina care se aude inca de cand te urci in masina. E foarte fin, nu multa lume il aude, dar eu il aud. Dezamagitor.

La Talisman nu prea am fost deloc impresionat de Bose, ba chiar toate plasticele zbarnaiau pe la volum mai mare. La Megane nu am apucat sa-l ascult prea bine, dar la fel, nu cine stie ce. Sigur, tot merita banii pentur ca de 600 de euro cam greu sa faci tu un upgrade aftermarket care sa sune mult mai bine.

This post has been edited by ssilviu: 8 Dec 2016, 07:08


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 Dec 2016, 13:10
Post #449


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 8 Dec 2016, 08:05)
insa cel mai nasol lucru e ca amplificatorul are zgomot de fond. Adica un fasait in masina care se aude inca de cand te urci in masina. E foarte fin, nu multa lume il aude, dar eu il aud. Dezamagitor.
Exista si la Laguna 3. dry.gif

Dar altfel e decent sistemul BOSE de pe Laguna 3.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 8 Dec 2016, 17:47
Post #450


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(ssilviu @ 8 Dec 2016, 07:05)
Eu am Bose pe Clio 4 si e rezonabil ca sunet in sensul ca e bine echilibrat pe toata gama de volum, insa sistemul meu de sunet facut de mine pe Megane-ul meu e mai cald decat Bose, mai ales la volum mai mare. De asemenea, din pacate la Clio se ocupa mult spatiu din portbagaj insa cel mai nasol lucru e ca amplificatorul are zgomot de fond. Adica un fasait in masina care se aude inca de cand te urci in masina. E foarte fin, nu multa lume il aude, dar eu il aud. Dezamagitor.

La Talisman nu prea am fost deloc impresionat de Bose, ba chiar toate plasticele zbarnaiau pe la volum mai mare. La Megane nu am apucat sa-l ascult prea bine, dar la fel, nu cine stie ce. Sigur, tot merita banii pentur ca de 600 de euro cam greu sa faci tu un upgrade aftermarket care sa sune mult mai bine.
*


Eu am BOSE si merge fff bine...nu zbarnaie deloc....si nu costa 600 euro, ci 1000 ..este extraoptiune impreuna cu tableta.

8 Dec 2016, 20:08:
QUOTE(speedman @ 16 Mar 2016, 20:22)
Vor avea reducere, pretul va fi cam acelasi cu megane 3. La talisman au reducere.
*


Am primit mesajul tau in privat dar nu stiu daca a ajuns si raspunsul meu...la nevoie suna=ma la 0722893467

This post has been edited by adrianovici_2006: 8 Dec 2016, 20:08


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
34 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:31
Dacia