Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lacul Izvorul Muntelui (Bicaz), detalii ?

Marius81
post 2 Apr 2007, 10:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Vreau sa merg saptamana viitoare intr-o mica excursie prin moldova sa vizitez manastirile apoi sa ma opresc cateva zile (3-4 zile) langa lacul Izvorul Muntelui (Bicaz). Stie cineva unde pot gasit cazare in zona (preferabil cat mai aproape de lac) la preturi acceptabile ?
Nu caut conditii de hotel nu am nevoie de mic dejun sau alte facilitati, o casuta cu 2 locuri imi este suficienta daca nu este frig in ea. Daca este prea frig in perioada asta ar fi ok si o camera la o pensiune chiar si cu baie comuna dar sa fie curatenie.

De asemenea as vrea sa aflu si niste detalii referitor la posibilitatile de petrecere a timpului liber in zona. Vreau sa pescuiesc , sa ma plimb, sa dorm...un gratar ... biggrin.gif
Exista ceva obiective turistice in zona care merita vizitate ?


multumesc


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deshteptu
post 2 Apr 2007, 17:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 1 May 06




Linga Baraj e Motel Cristina. Are si casute, si camere la hotel. Am fost acum doi ani, erau acceptabile la pret. Ai si gratare.

La pescuit nu ma pricep, de plimbat ai tot Ceahlaul la dispozitie.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 2 Apr 2007, 17:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Poze.
E mai frumos vara. Gasesti cazare, nu e nici o problema in privinta asta.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 2 Apr 2007, 19:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




cazare e chiar in bicaz. apoi ai la motelul cristina si ai si in port (portul are camere de 3 stele- din cate imi aduc aminte). preturile sunt ok.

http://www.bicazlac.ro/

e o zona super (sunt subiectiv fiindca acolo am trait pana la 21 de ani)


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Apr 2007, 20:11
Post #5


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Sicer nu ti-ai ales prea bine momentul in aceasta perioada a anului ptr pescuit si vizitat zona. Oricum cazare gasesti la preturi faine. Insa sa nu te astepti acum ca e cine stie ce atmosfera.
Bafta! Distractie maxima!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
preghicialex
post 2 Apr 2007, 20:11
Post #6


Z


Group: Members
Posts: 240
Joined: 10 August 06




Eu zic sa dai o tura in jurul lacului, nu sunt multi km. E pacat sa nu ajungi la Durau daca tot esti prin zona. Acolo gasesti cazare pe la pensiuni gamada si nu cred ca au preturi prea mari in perioada asta. Acolo ai si unde urca pe munte daca iti place: Cascada Duruitoarea(parca asa se chema), Cabana Fantanele si de ce nu Dochia (asta daca stai mai mult in zona). Crede ma ca nu vei regreta daca faci traseele astea.
Din Bicaz ajungi la Durau in felul urmator: Din Bicaz o iei spre Vatra Dornei, Targu Neamt pana ajungi la Poiana Largului. Acolo se bifurca, stanga e Vatra Dornei, Borsec (asta e varianta pe viaduct, la capat viaductului mai este o intersectie) si dreapta Targu Neamt. Tu alegi varianta Borsec, deci stanga. Apoi apar indicatoare spre staiunea Durau. Simplu nu? Practic ocolesti lacul... E frumos, merita, dar din pacate nu stiu starea drumului ca n am mai ajuns pe acolo de vreo un an...si nici atunci nu era prea stralucit in jurul lacului sad.gif


--------------------
X Y Z
Ex: SuperNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Apr 2007, 20:31
Post #7


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Starea drumului e.... nu prea e : biggrin.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Littledevil
post 2 Apr 2007, 23:50
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 November 05




Recomand cu multa caldura si eu Motel Cristina. Dupa ce treci de baraj, mai mergi maxim 700 m. Am fost acum 2 saptamani. Pretul la o camera de hotel este de 63 Ron, (grup sanitar propriu, geamuri termopan, televizor, pat matrimonial, mobilier nou) sau casute 20 Ron de persoana fara nici una din dotarile de mai sus. Oricum si grupul sanitar comun este ff. curat .
INSA nu recomand sub nici o forma restaurantul din complex, preturi mari ( o paine 5 ron, o bere timisoreana tot pe acolo, si mancare nu tocmai grozava).
Eu am avut gratarul meu, deoarece nu stiam ca o sa gasesc si acolo, si totul a iesit o super excursie de relaxare.

Pont, cere camere cu balcon (e si mai liniste ca au vedere inspre lac, si nu e nici o dif de pret).

Vacanta placuta.


--------------------
Volkswagen Passat 1.9 TDI - B 77 MSC
As fii fericit daca as avea noroc de bani, cum am de prosti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skywalker
post 3 Apr 2007, 07:02
Post #9


Calator printre stele


Group: Members
Posts: 153
Joined: 11 April 04
From: Brasov




feriti-va de restaurantul de pe barca aia cretina, Lebada sau cum ii spune. Am fost duminica, preturile aberante rau, calitate=0.Ne grabeam fff tare ,dar am pierdut mai mult de 1 ora pana ne-a adus cate o ciorba la fiecare.Din cauza grabei am comandat doar atat,dar am plecat profund dezamagit de acolo.


--------------------
Dacia Logan Prestige 2006 - RFC
Kawasaki ZZR 500 BV SKY
BMW R1100 RT BV SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 3 Apr 2007, 08:59
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Pare super bine la Cristina acum le-am studiat oferta pe net, sper doar sa nu ma ploua prea tare daca e si drumul prost smile.gif.
Nu caut atmosfera oricum, daca o sa fiu singurul turist pe acolo chiar nu ma deranjeaza pentru ca nu vreau sa aud nici musca macar 3 zile, cu atat mai putin manele sau urlete de cercopiteci iesiti la gratar.
Mancarica daca raman fara ma duc pana in Piatra Neamt si mai cumpar nu e asta o problema.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 3 Apr 2007, 09:40
Post #11


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Iar daca totusi va fi lume pe la Cristina si ai nevoie de liniste, du-te pt un gratar si pescuit (si chiar si o baie daca te tine) la Izvorul Alb.
Ai cativa km de drum de tara insa, te previn. Ideal ar fi sa-ntrebi pe cineva din zona daca e practicabil, sa n-ai surprize.
Ca sa ajungi acolo, iesi de la Cristina, traversezi barajul si-n capatul dinspre Piatra Neamt al barajului faci dreapta.

Ca sa urci pe munte si nu neaparat pe Ceahlau, poti sa te aventurezi pe la Izvorul Muntelui. Ai putea sa urci la o stana daca e vremea buna, te asigur ca este o experienta, au aia p-acolo de la oi, vaci si caini cat casa pana la cei mai mari porci pe care i-ai vazut in viata ta. Si pt o suma nu tocmai mare, pleci cu traista plina de cea mai buna branza pe care ai papat-o vreodata. E mana cereasca pt cei intoxicat de hohland si alte mizerii "sanatoase". Daca te tenteaza ideea asta, ai avea nevoie de un ghid ca s-ajungi la stana. Cauta-l in izvor pe un mosh, Nistor Pantelimon ii zice. Te conduce el.

PS: acum nu-s foarte-n tema cu programul transhumantei. Nu stiu dac-au ajuns oile pe dealuri. Sa nu te trimit dupa cai verzi pe pereti... blush.gif Intereseaza-te-n prealabil.

PPS: si nu in ultimul rand, in lipsa de alte idei, iti recomand o plimbare pe jos prin centrul si-n preajma centrului Piatra Neamtului. E unul dintre cele mai frumoase orase ale tarii.

Iti doresc o vacanta excelenta


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 3 Apr 2007, 10:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




va multumesc frumos tuturor pentru recomandari. Se pare ca sunt o gramada de lucruri de facut in zona.
Cred ca o sa planga masina din cauza drumurilor din zona aia, da' asta e meseria ei, n-am ce sa-i fac biggrin.gif .


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 4 Apr 2007, 10:47
Post #13


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




QUOTE
... la Izvorul Alb.
Ai cativa km de drum de tara insa, te previn. Ideal ar fi sa-ntrebi pe cineva din zona daca e practicabil, sa n-ai surprize.


Da, e superb locul, da' eu nu m-as duce acolo cu masina din semnatura ta. dry.gif

Cit despre localnici, ei vor spune "da, domnu', e bun drumu'...". blink.gif In mintea lor, daca tractorul "forestier" poate trece pe-acolo, drumul e bun !

Oricum, daca ai tobe de rezerva si inca o baie de ulei in portbagaj, da-i bataie, ca peisajul merita ! Amortizoarele si alelalte nu se rup chiar in prima zi. icon_mrgreen.gif

Glumesc (partial), nu trebuie sa te sperii ! Poate sint eu prea grijuliu cu masina mea... unsure.gif


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 4 Apr 2007, 11:53
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Hehe icon_mrgreen.gif Nu o sa o sa o omor prea tare daca vad ca e prost drumul ca si asa toba intermediara da semne de oboseala si nu as vrea sa ma baraie la cap tot drumul inapoi spre Bucuresti.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 4 Apr 2007, 14:21
Post #15


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Hadessutzzule calc-o tata, ca s-a facut o vreme prea misto p-aici... ma duc si eu maine prin zona si iti zic cum e vremea si p-acolo icon_mrgreen.gif
Daca o sa fie in weekend ca azi.... naughty.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 4 Apr 2007, 15:40
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




am fost week-end-ul trecut pana la Durau -drumul e bun, din pacate la Durau e cam jale. Pe vremuri era o statiune animata, acuma insa e f. linistita sad.gif .
Daca vrei liniste ala e locul..dar s-ar putea sa ti se para prea liniste. Cazare gasesti fara probleme , sunt cateva pensiuni dragute acolo.

Merita insa s amergi pana acolo macar pt drum, care trece printr-un peisaj f . frumos. Trebuie sa ai grija pt ca desi drumul e bun, sunt cateva portiuni denivelate rau .

de la Baraj (Cristina) iti recomand calduros sa mergi pana la Cheile Bicazului si lacul rosu. Cred ca sunt 10-15 Km din Bicaz - drumul e bun. Cazare buna gasesti si acolo, iar cheile sunt superbe.



--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 4 Apr 2007, 15:55
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Din ce vad eu o sa fie soare si o sa se incalzeasca pana vinerea viitoare deci in week-end clar e vreme de sfarait mititeii pe gratar 38.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 13 Aug 2007, 13:16
Post #18


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Recent a mai fost cineva prin zona?
Vreau sa ajung in week-end pe la Lacul Rosu si ma intereseaza cazarea in zona, daca ati fost si puteti sa-mi dati niste sfaturi.
Vreau neaparat camera incalzita, nu ma intereseaza mancarea lor.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YO4RLP
post 13 Aug 2007, 14:52
Post #19


membru radioactiv


Group: Members
Posts: 331
Joined: 20 December 05
From: Galați




@tribunul: mi-ai luat-o inainte smile.gif
Uichendul asta ajung si eu pe acolo. N-am mai fost din 2001 da' stiu' urmatoarele:
Pentru zona Bicaz, cazare buna e la popasul Potoci, sus la baraj. Camere, casute, camping, restaurant ... La poalele barajului erau doua cabane, nu mai stiu nimic ...
Inspre Ceahlau, prin Izvorul Muntelui, sunt mai multe pensiuni. Despre cabana Izvorul Muntelui am auzit acu' cativa ani ca a ars, e adevarat?
La Lacu Rosu cazarea n-ar fi o problema. Stiu ca erau vreo doua hoteluri (nu le-am bagat in seama, corturar, deh!), cateva pensiuni si ce mai ofera localnicii. Mi-a spus cineva ca a fost pe canicula din iulie si a gasit cazare cu 50 lei camera. Pe malul lacului e un camping.
Pentru orice info util in plus, beau o bere in cinstea voastra!


--------------------
Dacia SuperNova Confort 2002 - GL-06-EAF
Cine vrea, găsește posibilitați; cine nu vrea, găsește scuze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 13 Aug 2007, 22:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




conditii de cazare sunt si la bicaz/lac si la izv. muntelui (sunt doua cabane la concurenta). despre lacu rosu nu stiu exact, dar am auzit ca se gasesc tot felul de cazari.


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 14 Aug 2007, 07:33
Post #21


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Pe net am gasit si eu tot felul de cazari, dar as fi dorit sa aud o recomandare de la cineva care a fost.

YO4RLP nu pot sa stau la cort, vin cu SuperBebe si are nevoie de ceva conditii, plus ca si taxu e mai comod in ultima vreme. Pe vremuri nu stiam ce-i aia gazda, dormeam si 4 in cort.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ichebau
post 14 Aug 2007, 10:51
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 October 04




drumul de la bicaz pana la durau este cam prost. sunt destule gropi plus cateva portiuni in care sunt denivelari foarte mari, maxim 20 km/h. sunt indicatoare de atentionare numai ca trebuie respectate.
inainte de intersectia in care drumul se bifurca spre borsec si vatra se lucreaza la un pod. se circula pe o singura banda cu semafor. se astepta minim 10-15 minute in weekend.
de aici pana la durau drumul este destul de bun, pe multe portiuni fiind asfaltat recent.
in weekend drumul este foarte aglomerat, multe masini parcate si se circula foarte incet .


--------------------
ex Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 16 Aug 2007, 11:52
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Eu am fost in aprilie pe la Izvorul Muntelui dar am ramas oarecum dezamagit de zona si de posibilitatile de cazare de acolo. Poate ma asteptam la prea mult...


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 17 Aug 2007, 20:36
Post #24


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași






--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 21 Aug 2007, 08:48
Post #25


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Am plecat din Bucuresti spre Bicaz prin Brasov, Sf. Gheorghe....Lacul Rosu, Bicaz.
Drumul pana la Brasov a fost ok, de la Brasov este prost, portiune de beton chiar la iesire din Brasov, apoi aproape tot drumul valurit.
In Sf. Gheorghe, canci indicatoare, oamenii dornici sa te ajute dar nu prea te poti intelege cu ei. Pana la urma te descurci, nu este orasul prea mare.
Ajuns la Lacul Rosu fara cazare rezervata, a devenit imposibil sa gasim.
Am gasit cazare chiar la baraj, la cabana Bicaz.
Camera 2 paturi 90 lei, 3 paturi 110 lei, la pranz, seara cand se facuse aglomeratie in parcare, camera cu 3 paturi era 150 lei. Televizor in camera dar avea 4 programe (pro tv, prima, acasa si unul local) baie in camera, dar fara cada de dus, apa calda avea program 19-07, aveau si restaurant, mancarea era naspa.
Peisaje superbe, dar mizeria era la ea acasa, locuri de parcare pe unde apucai, nu era nimic amenajat.
La lacul Rosu era un wc cu indicatoare in rosu si verde, taxa 2 lei, dar impecabil de curat.
Probabil sunt multe locuri de cazare prin zona, dar trebuie sa cauti.
Am plecat de la Cabana Bicaz, aveau nunta la parter, noi stateam deasupra restaurantului, si am gasit cazare spre 3 Fantani, cam 4 km de drum forestier, adica drum de piatra, de la Lacul Rosu.
Locuri superbe, dar ascunse, drumuri de cenzurat si mizerie peste tot.
Ne-am cazat chiar langa Bicajel, (un parau), unde se putea prinde pastrav, am stat cam la 10 km de izvoarele Bicajelului.
O cabana din lemn, foarte curata, nu exista miros in camere, avea 3 camere, baie si bucatarie comuna, apa calda non-stop, incalzita electric.
Tarif 50 lei. Oameni primitori, aveai acces la bucatarie (aragaz, frigider, etc).
La intoarecere am mers prin moldova, drumul impecabil, in Bacau indicatoare la fiecare intersectie, benzile marcate perfect, asfalt perfect.
Nu am gasit niciun radar, cred ca erau toate pe DN1 sau la mare.
Buzaul asa cum il stiu de 15 ani, asfaltul parca-i pus cu facaletul, in rest e ok.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 21 Jun 2013, 11:14
Post #26


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Intreb si eu aici ca sa un mai deschid alt topic..

Daca imi las masina la intrarea in Cheile Sugaului pentru cateva ore de drumetie.. e vreo problema? E ok locul din punct de vedere al sigurantei?


Locatia exacta este aici


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 20 Nov 2022, 18:50
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




da, confirm ( cu 9 ani întârziere) poți lăsa masina acolo. Noi am fost de 2 ori acolo fără probleme și am facut prima dată traseul lung de 6 ore, a doua oară traseul cu peștera Munticelu cu ieșire pe partea cealaltă prin păsunile localnicilor ( recomand)
Dar la subiect: am închiriat o hidrobicicletă pe Lacul Izvorul Muntelui și pe la mijlocul distanței dintre maluri spre baraj se vedea un stol de rațe/gàște. Ne-am apropiat și de fapt era o insulă de peturi…Tre să caut filmul în arhivă sau la telecinematecă!!!

This post has been edited by nasty: 20 Nov 2022, 18:53


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:50
Dacia