Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ruse, Cateva vorbe si mai multe poze

gibonu
post 9 Oct 2022, 23:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Hai noroc la toata lumea.

Pentru multi conationali, Ruse insemana doar blocurile care nu arata prea bine de pe centura orasului, blocuri pe care le vad in drum spre Grecia sau spre Turcia.
Insa Ruse, pe langa faptul ca este al cincilea oras la Bulgariei [dupa Sofia, Plovdiv, Varna si Burgas] este un oras interesant care are cateva ceva de oferit vizitatorului.

Sambata, 13.08.2022

Impreuna cu doamna, cu bicicletele pe masina, am plecat la Ruse. Motivul principal a fost ca doamna a dorit sa mearga la piata la Ruse, adica la piata propriu-zisa, unde se vand fructe si legume. Alegerea a fost una excelenta, am gasit acolo o gramada de lucruri interesante.

Masina am lasat-o la intrarea in Giurgiu [dinspre Bucuresti], in parcarea de la Kaufland si am continuat alergare pe biciclete. Daca am fi mers cu masina la Ruse, drumul ar fi costat 15 Euro [3 Euro taxa / 15 Lei taxa de pod in RO, 5 Euro / 10 Leva vigneta bulgareasca de weekend si 2 Euro / 4 Leva taxa de pod in BG]. Zicem ca in Ruse as fi parcat gratis, nu stiu care mai este regimul parcarii in oras. Insa motivul principal pentru care am mers cu bicicletele nu au fost cei 15 Euro, ci ideea de a evita aglomeratia de la vama, avand in vedere ca eram in plin sezon de concedii. In final, ideea de a merge cu bicicletele a fost una foarte buna si inspirata, daca am fi mers cu masina m-as fi impuscat in cap.

De la Kaufland Giurgiu pana la granita sunt cativa km iar traficul auto este lejer, avand in vedere ca mare parte din el acum merge pe noul drum DN5D, care pleaca oarecum din zona vamii si iese in DN 5 dupa Remus.

Dupa Petrom-ul de dinainte de granita mi s-a parut cam mare coada de masini si initial am crezut ca este vreo problema cu statia de taxare [plata taxei pentru traversare Podului Prieteniei], ceva de genul nu functioneaza casa de marcat, s-a stricat bariera sau a ramas vreun TIR blocat [pe astea le-am prins in anii trecuti, am trecut de zeci de ori prin granita asta pe doua sau patru roti].
Ne-am strecurat fara probleme prin coada de masini, am trecut de statia de taxare dupa care am observat coada imensa de masini, care nu prea se miscau.

Spre statia de taxare

01.jpg ( Size: 289.98k ) Number of downloads: 503


si spre pod.

02.jpg ( Size: 283.56k ) Number of downloads: 506


Pe pod, situatia era si mai dramatica pentru masini, blocajul era pe ambele sensuri, pur si simplu masinile stateau, abia se mai miscau cate 1 metru.

03.jpg ( Size: 393.79k ) Number of downloads: 505


Cu bicicleta am mers mai mult pe separatia dintre sensurile de mers, prin stanga masinilor care mergeau spre Ruse. Prin dreapta lor de multe ori nu aveam nicio sansa pentru ca drumul este foarte ingust. Inclusiv pe tentativa de trotuar a podului nu ai loc sa mergi cu bicicleta.
In general, doamna merge in fata iar eu in spatele ei. De data asta am trecut eu in fata. Motivul a fost ca oricand se putea deschide o usa de la vreo masini si am preferat sa iau eu o eventuala usa in bot. La un moment dat tin minte ca am fost intrebat "de ce nu mergem mai repede?". N-am apucat sa raspund pentru ca mi s-a deschis o usa stanga spate drept in fata. Insa nu a fost nicio problema, chiar ma asteptam la asta, mergeam incet, atent si cu ambele maini pe frane, asa ca am oprit imediat fara probleme. Iar cea din masina [o romanca] chiar si-a cerut scuze de mai multe ori. Am linistit-o, i-am spus ca nu-i nicio problema, pentru ca o bicicleta in haosul ala era ultimul lucru la care se astepta.

La controlul de frontiera de la Ruse am observat ca actele de identitate [cel putin pentru cetatenii UE] se aratau aproape din mers si ca talonul masinilor nu mai era verificat. Tin minte ca noua politistul de frontiera [roman], dupa ce ne-am vazut buletinele ne-a spus "foarte frumos".

Ramane o enigma coada imensa de masini de la granita. Pozele de mai sus sunt facute in jurul orei 13:00. Nu reusesc sa inteleg unde mergeau toate masinile alea, pentru ca nu cred ca spre Grecia, Turcia sau spre un weekend prelungit in Bulgaria, pleaca prea multi la ora 13:00.

Intersectia Bd. Lipnik cu Bd. Tar Osvoboditel [Tarul Eliberator, adica Alexandru al II-lea, tarul Rusie in timpul Razboiului Ruso - Turc din 1877 - 1878] este un giratoriu foarte mare, pe unde pietonii si biciclistii folosesc partea de sub nivelul strazii, iar accesul acolo se face prin planuri inclinate si ascensoare [in care te poti urca cu bicicleta].

04.jpg ( Size: 329.37k ) Number of downloads: 513


"Placutz bilingv".

05.jpg ( Size: 393.68k ) Number of downloads: 508


Planul inclinat pentru pietoni si biciclisti.

06.jpg ( Size: 298.99k ) Number of downloads: 50


Pista de bicicleta de pe partea centrala si pietonala a bd. Tar Osvoboditel.

07.jpg ( Size: 509.63k ) Number of downloads: 51
08.jpg ( Size: 587k ) Number of downloads: 50


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Oct 2022, 07:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




up.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Oct 2022, 08:38
Post #3


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 9 Oct 2022, 23:54)
Daca am fi mers cu masina la Ruse, drumul ar fi costat 15 Euro [3 Euro taxa / 15 Lei taxa de pod in RO, 5 Euro / 10 Leva vigneta bulgareasca de weekend si 2 Euro / 4 Leva taxa de pod in BG].
*


Daca iesi din vama si intri in oras direct, dreapta din giratoriu, pe Bd. Tutrakan su e nevoie sa iei vigneta. Vigneta, ca si la noi, este doar pentru interurban. Deci daca din vama intri in oras si stai in oras, poti sa nu iti iei vinieta.

Am intrebat eu in vama pentru ca mai obisnuiesc sa ma duc in Ruse la diverse cumparaturi.

Cand te ma duci cu masina mai intreaba si tu o data, dar din ce mi s-a spus mie la vama. nu trebuie.

Like pentru mini excursie. up.gif

This post has been edited by vallixx: 10 Oct 2022, 08:40


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 10 Oct 2022, 10:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




Intrarea în vamă și traversarea podului se consideră în afara orașului fiind nevoie de vigneta. Am văzut de multe ori auto control ( bg.toll ) in dreptul stațiilor de plată pentru traversarea podului.


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 Oct 2022, 13:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




F tare!

“Bd. Tar Osvoboditel [Tarul Eliberator, adica Alexandru al II-lea, tarul Rusie in timpul Razboiului Ruso - Turc din 1877 - 1878]”
Bulgarii chiar cred că rușii au venit special să-i elibereze pe ei?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Oct 2022, 13:47
Post #6


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai nu neaparat, dar in lupta rusilor de a-i impinge pe turci inapoi, i-au eliberat si pe bulgari, chiar daca nu asta a fost scopul initial.

This post has been edited by vallixx: 10 Oct 2022, 13:47


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Oct 2022, 21:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@sorin1983
Multumesc pentru apreciere.

@vallixx
In completare la ceea ce a spus deja @sorin69, tin minte ca acum cativa ani [inainte de implementarea bg toll], la Ruse intainte de statia de taxare era un afis mare, scris in vreo 7 limbi [bulgara, romana, engleza, turca, rusa, germana, etc] care spunea ceva de genul "orice masina iese din BG trebuie sa faca dovada platii taxei de drum".

In afara de asta, odata [parca prin 2019] l-am intrebat pe cel de la statia de taxare din RO daca imi trebuie vigneta pentru mers doar la Ruse. Omul mi-a spus ca teoretic nu, insa m-a intrebat "esti sigur ca ii poti explica bulgarului, in bulgara, ca ai fost doar la Ruse"?

Din cate stiu, amenda pentru lispa vignetei este 300 Leva [150 Euro]. Pentru 10 Leva / 5 Euro vigneta de weekend, nu cred ca merita asumat riscul de a te certa cu bulgarii si sa platesti amenda.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru apreciere.

10 Oct 2022, 23:13:
QUOTE(nasty @ 10 Oct 2022, 15:31)
Bulgarii chiar cred că rușii au venit special să-i elibereze pe ei?


Nu cred ca si-au pus problema vreodata la modul asta.
Insa cu ajutorul rusilor a inceput miscarea de independenta a BG fata de turci, finalizata parca in 1908 [n-am mai verificat data].
Oricum, in timpul dominatiei otomane, bulgarii nu prea s-au halit cu turcii, s-a lasat cu ceva masacre.

In plus, cu ajutorul rusilor, bulgarii au capatat un teritoriu foarte mare in urma pacii de la San Stefano [teritoriul de azi al republicii, plus Macedonia si mari parti din Macedonia greceasca, cu acces la Marea Egee].
Ca a durat doar 3 luni este alta problema, ca a venit congresul de la Berlin si s-a schimbat schimbarea.

Azi, in multe orase din Bulgaria exista o strada care se numeste San Stefano.




11 Oct 2022, 00:10:
---------------------------------

Sambata, 13.08.2022 - Partea a II-a

In drum spre piata, pe bd. Tar Osvoboditel m-am intalnit cu "ocupantul" american. Coloana era deschia de o cisterna

01.jpg ( Size: 518.78k ) Number of downloads: 53


si apoi continuata cu camioanele 8x8, fiecare tractand cate un trailer cu 8 osii.

02.jpg ( Size: 464.42k ) Number of downloads: 47
03.jpg ( Size: 596.06k ) Number of downloads: 45
04.jpg ( Size: 597.94k ) Number of downloads: 45


Plus ca "ocupantul" american din dreapta soferului mi-a aratat degetele, nu degetul.

05.jpg ( Size: 225.87k ) Number of downloads: 49


Soferul m-a salutat cu claxonul, insa asta nu se vede in poza.

Daca nu ma insel, camionul 8x8 care se vede in poza de mai sus este marca Oshkosh, produs de catre Oshkosh Corporation din Wisconsin. Pacat ca americanii nu aveau si ceva marfa pe trailere, ca ar fi iesit niste poze foarte frumoase.

This post has been edited by gibonu: 10 Oct 2022, 22:10


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Oct 2022, 08:55
Post #8


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 10 Oct 2022, 21:03)
In afara de asta, odata [parca prin 2019] l-am intrebat pe cel de la statia de taxare din RO daca imi trebuie vigneta pentru mers doar la Ruse. Omul mi-a spus ca teoretic nu, insa m-a intrebat "esti sigur ca ii poti explica bulgarului, in bulgara, ca ai fost doar la Ruse"?
*


Nu trebuie sa-i dovedesti nimic. Amenda primesti doar daca esti prins fara vigneta, intr-o zona unde ea este necesara. Daca esti in Ruse nu te poate opri nimeni la control vigneta, pentru ca in Ruse nu-i necesara, deci nu esti in culpa.

Cum ar fi sa te opreasca politistul in centrul orasului Constanta si sa te intrebe de vigneta.
- Pai sunt in oras.
- Da, dar pe unde ai venit? laugh.gif laugh.gif
- Treaba mea.....lasasem masina aici de anul trecut si am venit cu trenul radmasa.gif

Anyway, revenim, daca intr-adevar scrie ca "orice masina care iese din BG trebuie sa.....", atunci probabil ei considera intrarea in vama, interurban, desi eu n-am vazut semn de sfarsit de localitate inainte de intrarea in vama, dar vorba ta.....cearta-te cu blugarul.....

Oricum, eu n-am contestat asta in postarea initiala, ci doar am zis ca am intrebat si mi s-a spus ca pentru Ruse nu-i nevoie. L-am intrebat pe nenea ala care imi verifica buletinele si talonul.

Nu ma cramponez de 10 leve......iti dai seama, insa am zis sa intreb, sa nu o iau daca nu trebuie......si sa cheltuiesc cele 10 leve pe niste Zagorka. biggrin.gif

This post has been edited by vallixx: 11 Oct 2022, 09:07


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 11 Oct 2022, 11:07
Post #9


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Era semn de terminare a localității fix in girator ultima oară când am trecut pe acolo.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Oct 2022, 15:40
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La Vama Veche ai camera de vigneta la 50 de metri dupa ce iesi din vama, fizic e imposibil sa intri in Bulgaria fara sa fii obligat sa platesti vigneta, nu ai nici un drum de pamant inainte pe care sa o cotesti, platesti vigneta si daca te duci in camping la Durankulak.

Idem am suprins intr-o luni dupa-amiaza masina cu scanner de vignete la intrarea in vama; am incetinit, unul din agenti se uita la ceva in laptop, dupa care mi-a facut semn sa merg mai departe (aveam pe o saptamana, probabil ii vanau pe cei care isi luasera doar de week-end).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 11 Oct 2022, 20:02
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




@gibonu
Te rog sa-mi dai si mie coordonatele gps ori un reper ale pietei agroalimentare din Ruse.
Eu ma duc de obicei la piata ( sambata este ziua cea mai buna pentru cumparaturi ) din Slivo Pole.

This post has been edited by sorin69: 11 Oct 2022, 20:03


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 11 Oct 2022, 21:10
Post #12


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti






--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 11 Oct 2022, 22:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 11 Oct 2022, 22:10)

Multumesc !


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Oct 2022, 23:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(vallixx @ 11 Oct 2022, 10:55)
Nu ma cramponez de 10 leve......iti dai seama, insa am zis sa intreb, sa nu o iau daca nu trebuie......si sa cheltuiesc cele 10 leve pe niste Zagorka. biggrin.gif


Eu as face calculul cate Zagorka as lua cu 300 Leva [contravaloarea amenzii pentru lipsa vignetei].

<span class='edit'>12 Oct 2022, 01:14:</span>
QUOTE(Laurentziu83 @ 11 Oct 2022, 17:40)
La Vama Veche ai camera de vigneta la 50 de metri dupa ce iesi din vama,


De curiozitate, exista vreun loc de cumparat vigneta de cand intri in BG pana la camera respectiva? Sau trebuie sa te bazezi strict pe vigneta online?

<span class='edit'>12 Oct 2022, 01:16:</span>
QUOTE(sorin69 @ 11 Oct 2022, 22:02)
@gibonu
Te rog sa-mi dai si mie coordonatele gps ori un reper ale pietei agroalimentare din Ruse.
Eu ma duc de obicei la piata ( sambata este ziua cea mai buna pentru cumparaturi ) din Slivo Pole.


Exact cea indicata anterior este locatia pietei in care am fost.
Este vreo piata deosebita la Slivo Pole, vreun motiv anume pentru care mergi acolo?


<span class='edit'>12 Oct 2022, 01:19:</span>
-----------------------------------

Sambata, 13.08.2022 - Partea a III-a

Cum spunea, trebuia sa ajungem piata in Ruse. Sigura modalitate pe care am avut-o ca sa gasesc o piata de legume si fructe in Ruse a fost sa tastez "farmer's market" pe Google Maps.
Rezultatul a fost asta, la intersectia intre bd. Tar Osvoboditel si strada Șipca.

01.jpg ( Size: 154.64k ) Number of downloads: 46


Conform Google Translate, "Obshinski pazar" = piata municipala.

Poza de mai sus este luata de pe Google Maps. Am fost prea emotionat dupa intalnirea cu "ocupantul" american asa ca nu m-a mai dus capu' sa fac o poza in gura pietei, desi am stat acolo cu bicicletele vreo 20 de minute, perioada in care doamna a facut cumparaturile.
Ma rog, piata este cam mult spus, pentru ca este un fel de bazar, cu mai multe alei, pe care pe langa fructe si legume se mai vand haine chinezesti, butelii, lopeti si multe altele.

Revenind in piata, nu stiu exact cum sau ce au facut bulgarii, insa rosiile chiar eu gust de rosii, piersicile au un parfum intens care odorizeaza toata masina [sedan] desi au fost tinute in portbagaj, usturoiul este unul mic care nu inteapa iar smochinele se topeau in gura.
Cel mai tare produs luat din piata a fost ciușcă, un ardei mai mic si usor iute.

02.jpg ( Size: 340.84k ) Number of downloads: 44


Nu arata prea apetisant in poza, dar au fost deliciosi. Insa cel mai tare la ardeii astia a fost mirosul lor, adica miroseau exact ca ardeii pe care ii mancam in copilarie, in a doua jumatate a anilor '80 intr-un cartier din periferia Bucurestiului.
Daca am inteles bine termenul de ciușcă exista si in RO, prin sudul Olteniei.

Au cam trecut anii peste Hristo Stoichkov [pentru cei mai tineri, echivalentul bulgar al lui Hagi].

03.jpg ( Size: 304.1k ) Number of downloads: 42


Stefan Karadja.

04.jpg ( Size: 234.66k ) Number of downloads: 37


Revolutionar bulgar, cu niste studii la Tulcea. A stat prin Serbia si Romania, insa in 1868 s-a intors in Bulgaria si a incercat sa lupte impotriva turcilor. Insa fara prea mult succes, pentru ca turcii l-au capturat destul de repede. Grav ranit, a fost judecat de turci la Ruse si condamnat la moarte prin spanzurare. Turcii n-au mai apucat sa-l spanzure pentru ca omul a murit din cauza ranilor.

Pauza in centrul orasului.

05.jpg ( Size: 660.84k ) Number of downloads: 41


This post has been edited by gibonu: 11 Oct 2022, 23:21


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 11 Oct 2022, 23:52
Post #15


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE
exista vreun loc de cumparat vigneta de cand intri in BG pana la camera respectiva


Exista o ghereta in vama pe traseul vechi (sub acoperisul unde verifica pctf-istii bulgari actele), sau daca intri pe traseul nou (care te scoate cateva zeci de metri spre Silistra de girator) e o ghereta mare si noua in care poti cumpara fie de la un automat cu afisaj in bulgara, turca, romana si engleza (platesti cu cardul), fie de la ghiseu. Apoi in girator sunt minm doua chioscuri de la care o poti cumpara.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin69
post 12 Oct 2022, 00:20
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 27 June 10
From: Bucuresti




@gibonu
Este piata de legume-fructe, nu stiu daca este deschisa in cursul saptamanii dar in weekend in special sambata este foarte aprovizionata si dispune de parcare generoasa spre deosebire de cea din Ruse unde din imaginile google maps parcarea ar fi o problema.

12 Oct 2022, 01:27:
Avand in vedere desele vizite ( concedii, cumparaturi, tranzit ) facute in Bulgaria, in ultimii ani am preferat vigneta cu valabilitatea de un an.

This post has been edited by sorin69: 12 Oct 2022, 00:27


--------------------
Citroen C-Elysee 2016 Exclusive 1,6 VTI 115 C.P.Euro 6
You"ll Never Walk Alone
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 12 Oct 2022, 12:39
Post #17





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE
Daca am inteles bine termenul de ciușcă exista si in RO, prin sudul Olteniei.

Nu doar acolo. L-am intilnit si in alte zone, folosit de persoane care nu au avut nici o legatura cu Oltenia. E folosit pentru ardei iute. Sau mai degraba a fost folosit, pentru ca nu l-am mai auzit de mult.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Oct 2022, 14:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 12 Oct 2022, 00:10)
De curiozitate, exista vreun loc de cumparat vigneta de cand intri in BG pana la camera respectiva?


insa rosiile chiar eu gust de rosii,

*



Pe vremuri nu ridicau bariera daca nu achitai contravaloarea vinietei, acum cred ca vand ori la ghereta granicerilor, ori la magazinul din stanga. Eu de regula iau online, de cand a vrut unul sa ma friga la cursul valutar.

Referitor la rosii, am mancat rosii foarte bune la turci, pe coasta Antaliei, la inceput de iunie, probabil crescute in serele lor, turcii avand campuri intregi de sere. Si am dat un pret de mizerie pe ele, ceva gen 1.5 lei in 2019.

Parerea mea e ca la noi se aduc doar gunoaiele fara nici un gust cumparate la 1 lei bani tona si vandute cu 5-6-8 lei kilogramul la noi, ca romanii sunt prosti si se uita intai la pret si abia apoi la calitate, dupa care romanii dau vina pe turci ca nu fac rosii bune.
Rosiile bune pe la noi, in afara de cele cherry, mai sunt doar cele cu un mot pe fund, pe care insa le gasesc doar la piata, nu si in supermarket-uri.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Oct 2022, 14:52


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Oct 2022, 23:13
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Multumesc.

@sorin69
Multumesc. Pare interesanta piata respectiva.

@Rimio de Vassur
Multumesc. Io la Ruse am auzit prima data de ciușcă.

@Laurentziu83
Cred ca la noi este o mare problema cu cantitate de chimicale pe care cultivatorii romani o pun in legume. Si pare ca bulgarii nu pun atatea chimicale. Nu stiu daca nu au voie sau daca nu au bani de chimicale. Sau daca nu pun din principiu, avand in vedere traditia lor legumicola.

Pana si zacusca [liutenița in bulgara] de la Kaufland Ruse este mult peste zacusca de la Kaufland Bucuresti.

13 Oct 2022, 01:18:
-------------------------------------

Sambata, 13.08.2022 - Partea a IV-a

Strada Aleksandrovska, adica principala strada a orasului, in mare parte pietonala.

01.jpg ( Size: 185.35k ) Number of downloads: 34
02.jpg ( Size: 345.6k ) Number of downloads: 29


Initial am crezut ca la Ruse se procedeaza ca la Paris referitor la trotinetele electrice care se inchiriaza, in sensul ca poti lasa trotineta strict in locuri special amenajate, altfel nu se opreste / deconecteaza aplicatia si esti in continuare taxat.

03.jpg ( Size: 356.24k ) Number of downloads: 38


Cladiri vechi, unele nerenovate

04.jpg ( Size: 422.55k ) Number of downloads: 36


altele perfect renovate.

05.jpg ( Size: 342.82k ) Number of downloads: 31
06.jpg ( Size: 364.57k ) Number of downloads: 28


Dechatlon City, adica un fel de mini Dechatlon unde aveau cam de toate din oferta generala [munte, bicicleta, alergare, etc] a Dechatlon.

07.jpg ( Size: 433.31k ) Number of downloads: 35


Tin minte ca in Franta, in 2008, am mai vazut varianta asta de Dechatlon care se numea Decatl [scuze in avans daca ma insel].

Trotuar vs banda [cu sens unic] pentru masini.

08.jpg ( Size: 398.81k ) Number of downloads: 39


This post has been edited by gibonu: 12 Oct 2022, 23:18


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Oct 2022, 10:33
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cred ca si in Romania sunt Decathlon City, pentru orasele in care se preconizeaza volume mai mici de vanzari, asa ca vin cu o oferta mai redusa doar din ceea ce se cere cel mai mult.
Si in unele Auchan-uri (gen Galati) din orasele in care nu este prezent Decathlon, au facut un raion pentru produsele Decathlon.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Oct 2022, 23:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Foarte tare asta cu raionul pentru produsele Decathlon.
Auchan, Dechatlon si Leroy Merlin sunt cumva in acelasi grup?

---------------------------------------------------

Sambata, 13.08.2022 - Partea a V-a

Piata, de fapt parcul, Cneaz Alexander Batenberg.

01.jpg ( Size: 622.14k ) Number of downloads: 36
02.jpg ( Size: 674.98k ) Number of downloads: 31


Batenberg a fost primul principe al Bulgarie, insa domnia lui a fost una scurta, intre 1879 si 1886.

Banca in forma de carte

03.jpg ( Size: 450.41k ) Number of downloads: 34


si parte din textul bilingv inscris pe banca.

04.jpg ( Size: 398.5k ) Number of downloads: 33


Pana la urma la Ruse nu este ca la Paris, trotineta se poate lasa oriunde.

05.jpg ( Size: 444.28k ) Number of downloads: 38


Monumentul Libertatii din piata centrala a orasului.

06.jpg ( Size: 257.54k ) Number of downloads: 39
07.jpg ( Size: 221.88k ) Number of downloads: 27


Palatul de justitie [sdevna palata in bulgara]

08.jpg ( Size: 341.44k ) Number of downloads: 33


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 Oct 2022, 23:30
Post #22


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Da
Toate apartinand clanui mullinez (cam asa)

Daca nu ma insel si norauto si kiabi (au plecat din ro...acum ceva ani...erau in titan....ca si norauto..ulterior)

This post has been edited by wolfin: 13 Oct 2022, 23:31


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Oct 2022, 07:53
Post #23


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




corect .. in toate 3 este in participatie mai mare sau mai mica familia Mulliez


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Oct 2022, 22:47
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 14 Oct 2022, 00:17)
@Laurentziu83
Foarte tare asta cu raionul pentru produsele Decathlon.
Auchan, Dechatlon si Leroy Merlin sunt cumva in acelasi grup?
*


Da, sunt cu aceiasi proprietari si se vede asta in filosofia produselor, de a fi cat mai diversificati si pentru toate nevoile si buzunarele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Oct 2022, 09:52
Post #25


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 13 Oct 2022, 10:33)
Cred ca si in Romania sunt Decathlon City, pentru orasele in care se preconizeaza volume mai mici de vanzari, asa ca vin cu o oferta mai redusa doar din ceea ce se cere cel mai mult.
Si in unele Auchan-uri (gen Galati) din orasele in care nu este prezent Decathlon, au facut un raion pentru produsele Decathlon.
*


si in bucuresti ai, gen Auchan Dr Taberei


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Oct 2022, 22:29
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Multumesc pentru detalii ref. Dechatlon. Sunt fan.

-----------------------------------

Sambata, 13.08.2022 - Partea a VI-a

Langa Monumentul Libertatii era o expozitie foto de genul "Atunci - 1959 si acum" despre diverse repere din oras.

01.jpg ( Size: 470.26k ) Number of downloads: 7


Cheiul.

02.jpg ( Size: 456.88k ) Number of downloads: 12
03.jpg ( Size: 300.51k ) Number of downloads: 13


Podul Prieteniei.

04.jpg ( Size: 359.57k ) Number of downloads: 13


Dupa ce spun bulgarii, pare ca la momentul inaugurarii [1954] Podul Prieteniei era cel mai mare pod combinat [rutier si feroviar] din Europa.

05.jpg ( Size: 326.66k ) Number of downloads: 13


Fostul velodrom, stadionul si sala polivalenta.

06.jpg ( Size: 489.75k ) Number of downloads: 13
07.jpg ( Size: 240.33k ) Number of downloads: 12


Piata Alexander Batenberg.

08.jpg ( Size: 398.15k ) Number of downloads: 12
09.jpg ( Size: 268.96k ) Number of downloads: 13


Santierul naval.

10.jpg ( Size: 418.24k ) Number of downloads: 11
11.jpg ( Size: 283.23k ) Number of downloads: 11


This post has been edited by gibonu: 20 Oct 2022, 22:29


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Oct 2022, 22:53
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Sambata, 13.08.2022 - Partea a VII-a

Monumentul Ostasului Sovietic "eliberator".

01.jpg ( Size: 419.8k ) Number of downloads: 17


Probabil ca Armata Rosie a ajuns la Ruse pe 09.09.1944.

02.jpg ( Size: 613.55k ) Number of downloads: 19


Secera si ciocanul in varful steagului [probabil cel sovietic, pentru ca nu se vede in statuie].

03.jpg ( Size: 206.32k ) Number of downloads: 17


Am stat putin de vorba cu "eliberatorul" sovietic. Mi-a spus ca daca ar putea, s-ar da jos de pe statuie ca sa se bata cu "ocupantul" american care se plimba cu camionul prin Ruse.

04.jpg ( Size: 362.78k ) Number of downloads: 18


Armata Rosie in actiune.

05.jpg ( Size: 385.29k ) Number of downloads: 17


Inapoi la pasajul pietonal de la intersectia intre Bd. Lipnik si Bd. Tar Osvoboditel, am admirat planul inclinat incadrat in scari, ideal pentru bicicleta.

06.jpg ( Size: 334.25k ) Number of downloads: 21


Sala Polivalenta, capacitate 5100 locuri [azi numita OZK Arena, dupa numele sponsorului, o companie de asigurari].

07.jpg ( Size: 303.14k ) Number of downloads: 27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Oct 2022, 07:54
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




e pentru fotolii rulante ala... u de alta dar avem si la lacul morii pe scari din aia si sus e inetrzis cu biciclete.

This post has been edited by einstein1984: 24 Oct 2022, 09:20


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 24 Oct 2022, 18:35
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Nu mai este așa de interzis, au modificat regulamentul acum o lună


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Oct 2022, 23:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 24 Oct 2022, 09:54)
e pentru fotolii rulante ala... u de alta dar avem si la lacul morii pe scari din aia si sus e inetrzis cu biciclete.


Stiu. Am discutat subiectul in topicul dedicat, numit "Lacul Morii si Chiajna".
Planul inclinat de la Ruse este si pentru caruciorul pentru copii, trotineta, carucior de butelie, role, poate si skate-board, etc.

QUOTE(RDK @ 24 Oct 2022, 20:35)
Nu mai este așa de interzis, au modificat regulamentul acum o lună


Interesant.
Te rog, poti sa dai niste detalii in topicul dedicat ["Lacul Morii si Chiajna"].
Mersi.


-----------------------------------------------------------

Sambata, 13.08.2022 - Partea a VIII-a

Clubul de fotbal Locomotiv Ruse.

01.jpg ( Size: 170.19k ) Number of downloads: 16


In context, am inteles ca la Ruse exista un muzeul feroviar interesant, il am pe lista pentru data viitoare cand mai ajung pe acolo.

Prin oras, in drum spre granita am fost depasiti de multe masini cu numere de inmatriculare romanesti. Probabil ca soferii, ghidati de diverse soricarii hi-tech de navigatie, au crezut ca "fura startul" si ca fenteaza coada de la granita de pe centura orasului.

Dupa cum ma asteptam, pe bd. Tutrakan [Turtucaia] sensul spre granita, blocajul de masini era total, se intindea pana la giratoriul de la granita.

02.jpg ( Size: 321.53k ) Number of downloads: 24


Iar cei care ''au furat startul" prin oras au facut-o cam degeba, pentru ca toate intrarile in giratoriul de la granita era blocate de politia rutiera si masinile treceau "cu portia".

Coada de pe centura Ruse spre granita, care nu se stie pana unde se intindea.

03.jpg ( Size: 411.29k ) Number of downloads: 24


Fiind cu bicicletele, ne-a durut la basca de coada masinilor, inclusiv de coada de la statia de taxare unde se plateste taxa pentru trecerea podului. Bicicletele si motocicletele trec gratis.

Cam asa arata tentativa de trotuar de pe Podul Prieteniei, venind dinspre Ruse. Nicio sansa de mers cu bicicleta pe acolo.

04.jpg ( Size: 404.2k ) Number of downloads: 27


Podul era o idee mai liber comparativ cu haosul care era la pranz. Insa imediat cum se termina podul, blocajul era maxim, masinile aproape ca nu se miscau. Doamna a fost putin derutata de gramada mare de masini, aproape ca a ratat sa opreasca la controlul de frontiera de la Giurgiu. Noroc ca am strigat dupa ea, atat eu cat si politistul de frontiera [roman].

Drumul de dupa granita are o margine generoasa pe care se poate merge foarte bine cu bicicleta.

05.jpg ( Size: 393.26k ) Number of downloads: 24


Inapoi spre Bucuresti, cu bicicletele pe masina, nimic deosebit. Doar ca am fost depasit de mai multe masini cu numere de din judete din centrul RO. I-am compatimit pe acei oameni pentru ca mai aveau ceva de mers pana acasa, asta dupa ce si-au tocat timpul si nervii in blocajul de la granita.

Braga bulgareasca.

06.jpg ( Size: 341.1k ) Number of downloads: 26


Pe sticla scrie Boza Bomaks. Boza insemana braga iar Bomaks este un nume propriu [cel putin asta mi-a spus un bulgar acum multi ani, cand mi-a tradus un bon fiscal].

Braga bulgareasca este mult mai vascoasa comparativ cu cea care se mai gaseste prin RO.

Branza de capra [sirene inseamana branza], excelenta.

07.jpg ( Size: 320.4k ) Number of downloads: 24


Si merge la fix cu niste smochine d-alea bune, din piata de la Ruse [braga si branza erau de la Kaufland].

08.jpg ( Size: 429.66k ) Number of downloads: 27


In final, pentru fumatorii de tigari rulate, punga de Virginia verde de 40 de grame in BG costa 10 Leva [aprox 25 Lei] Comparativ cu 32 Lei cat costa in RO punga de 30 de grame.

09.jpg ( Size: 261.52k ) Number of downloads: 28


Cam asta a fost. Pana data viitoare cand ajung la Ruse, daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:03
Dacia