Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Excursie la Roma

L!nuX
post 4 Feb 2009, 21:27
Post #1


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Salut
In Martie , aproximativ pe 12-15 o sa fac o mica excursie la Roma , e prima iesire in Italia si din aceasta cauza nu cunosc prea multe despre oras .

Avionul aterizeaza pe aeroportul Ciampino .

In cazul in care cunaosteti un loc unde cazarea este la un pret decent si ati fost multumititi , camera de 2 persoane si cu acces la zone turistice va rog sa imi ziceti , eventual si un contact .

Cine are ceva sfaturi , itinerarii , locuri de cazare si orice alta informatie utila e rugat sa posteze .

Stie cineva cat costa inchirierea unui scooter sau biciclete ? smile.gif

This post has been edited by L!nuX: 4 Feb 2009, 21:30


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 4 Feb 2009, 23:19
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




Uite aici hoteluri la preturi bune http://www.booking.com/

De la aeroportul Ciampino, cel mai ieftin luand autobuzul din fata aeroportului pana la Anagnina (1.2 euro), care te lasa langa statia de metrou.

This post has been edited by Hey23: 4 Feb 2009, 23:21


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 8 Feb 2009, 17:11
Post #3


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




M-am uitat si eu peste acel site , ma gandeam ca stie cineva ceva "oferte" sau macar conditiile sa fie ok la un pret ok smile.gif

stie cineva cat costa sa inchiriezi un scuter , bicicleta ?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bambu
post 8 Feb 2009, 17:28
Post #4


RS club


Group: Members
Posts: 649
Joined: 31 December 07
From: Bucuresti




Eu am fost pe acolo vreo doua saptamani, dar cu masina si sa sti ca nu am apucat sa vad tot. Nu te pot ajuta cu oferte de cazare, dar iti recomand sa umbli cat mai mult noaptea prin diversele piete, o sa vezi lucruri foarte interesante, tot felul de spectacole ad-hoc. Pregateste-te pentru cheltuieli mari. Eu zic sa inchiriezi o masina si sa vizitezi Florenta, Napoli poate si Venezia desi e cam departe.


--------------------
Renault/Citroen Megane RS/C5 eHDI 2.0T 2008/2012 - RRS
viata-i greu, lumea-i hotu!
www.shoetique.ro
www.anularefiltrudeparticule.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 9 Feb 2009, 13:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.309
Joined: 3 January 05




QUOTE(L!nuX @ 8 Feb 2009, 17:11)
M-am uitat si eu peste acel site , ma gandeam ca stie cineva ceva "oferte" sau macar conditiile sa fie ok la un pret ok smile.gif

stie cineva cat costa sa inchiriezi un scuter , bicicleta ?
*



oferte ok, nu sunt iar preturile nu sunt ok deloc ( in afara de capucino, baut " in picioare)
biciclete: http://www.roma-n-bike.com/ , dar nu merita, centrul se poate face pe jos, pe un traseu cu monumentele intr-o anumita ordine geografica + metrou, autobuze


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 9 Feb 2009, 19:28
Post #6


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




pentru moment caut cazare , am inteles ca este de evitat zona Termini

dupa aceea urmeaza itinerariu , in functie de locatia unde gasesc o cazare ok smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 9 Feb 2009, 20:50
Post #7


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Salut,

Am fost in Roma de cateva ori.

De la Cimapino poti merge cu autobuzul pana la statia de metrou Anagnina si apoi iei metroul.

Sau poti lua un autobuz direct Ciampino - Termini: http://www.terravision.eu/rome_ciampino.html# Costa vreo 14 Euro dus / intors.

Poate te ajuta la cazare asta.

http://www.hotels.romehotelscomfort.com/City/Rome.htm

Eu cu sotia stam de obicei la Scott's House, unde lucreaza si romani, deci comunicarea e foarta usoara. Pretul e de vreo 60 de euro pentru o camera de 2 persoane.

http://www.scotthouse.com/

Este in zona Termini, foarte aproape. Nu este o zona rea, dar este de evitat sa te plimbi seara tarziu dupa ora 21 - 22.00. In rest nu e nicio problema.

Avantajul este ca esti langa nodul central al metroului din Roma. Metroul te duce aproape de toate punctele turistice.

Poti lua asa zisele BTI (Bilete Turistice Integrate) de 3 zile (11 Euro) sau CIS de o saptamana (16 Euro). Astea iti asigura transportul metrou + autobuze, troleibuze ATAC. De fiecare data cand te sui TREBUIE sa le validezi chiar daca sunt abonamente.

Daca folosesti bilet simplu, e valabil doar 75 minute si costa 1 euro. Trebuie validat obligatoriu cand te urci iar daca aparatul e defect si nu a scris data si ora pe spate, trebuie sa scrii cu pixul data, ora. E ciudat stiu, dar eu era sa mi-o fur de o amenda pe faza asta ca nu am scris cu pixul. Noroc ca controlorii m-au vazut nauc si mi-au explicat.

Preturile in Roma nu sunt exagerate. Trebuie sa eviti localurile de langa atractii turistice, mergi 2-3 stradute mai in spate si o gasesti preturi super-ok.

La Muzeele Vatican trebuie sa mergi de dimineata ca sa iei bilete de intrare, altfel stai la coada destul de mult.

La Catedrala San Pietro, intrarea este gratuita, doar daca vrei sa te sui pe cupola costa.

Acum despre Colosseum... nu cumpara bilet de acolo ca stai la coada de te plictisesti. Langa Colosseum este un arc: Arcul lui Constantin. Dupa el e o strada. Mergi pe strada aceea si la un moment dat pe dreapta o sa vezi o casa de bilete si intrarea in situl arheologic. Iti iei bilet integrat pentru sit si Colosseum si nu mai ai treaba cu cozile de la Colosseum.

Daca vrei sa pleci din Roma catre alte orase, in gara Termini chiar la intrare sunt niste automate de bilete. Poti vedea acolo ce, unde si cat costa un bilet.

Poti vizita si www.trenitalia.com pentru orar si preturi.

Daca te mai pot ajuta cu alte info iti raspund cu placere.





--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 10 Feb 2009, 19:27
Post #8


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Multumesc pentru reply

Am citit cu interes reply-ul tau , apreciez munca ce ai depus-o sa ma mai luminezi si pe mine .
Am citit ca zona Termini e o zona nu prea safe , mie unu mi-ar placea sa ma pot plimba si seara prin oras sa vad ce ofera si seara .

Pare ok hotelul de mi l-ai aratat tu , spune-mi te rog , pretul Double - book 63 euro per night
este pe camera sau pe persoana ?

Stii cumva care sunt tarifele la taxi in cazul in care ma intorc seara din centru sau transportul in comun pana la ce ora are program ?smile.gif



--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 11 Feb 2009, 08:47
Post #9


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Pretul este pe camera. In pret ai inclus si micul dejun dimineata, destul de simplut dar cafeaua e criminal de buna smile.gif. Hotelul nu e trendy - flendy dar a fost cel mai bun raport calitate / pret.

In aceeasi cladire sunt vreo 4 - 5 hoteluri in genul asta.

Hotelul se afla foarte aproape de statia de metrou la vreo 150 de metri. Avantajul este ca in zona sunt foarte multi carabinieri si nu sunt probleme. Dar cum am spus, zona e safe pana pe la 21 - 22.00 apoi e de evitat sa mergi singur. Cel putin mie asa mi-a lasat impresia.

Oricum seara tarziu nu prea mai ai ce face in Roma, multe magazine se inchid iar lumea ori sta acasa ori merge prin cluburi ori sunt spectacole prin cate vreo Piazza.

Transportul public.
********************
La ei, compania oficiala (un fel de RATB al nostru) se numeste ATAC. http://www.atac.roma.it/

Metroul circula intre 05.30 - 23.30 iar autobuzele tot cam asa. Mai gasesti si autobuze de noapte (au litera N langa cursa) dar nu stiu sa iti spun prea multe pentru ca nu le-am folosit.

Taxi
**********
Toate sunt albe si au licenta afisata cam ca la noi si scrie 'Comune di Roma' . Din pacate nu vezi si tariful afisat pe portiera. sad.gif

Sistemul de tarifare e cam complicat: in timpul saptamanii au un tarif de zi / seara + bagaje iar in week-end altul. Nu am folosit taxiul niciodata. Plus ca am mai vazut niste turisti care se certau cu soferii. Nu stiu ce sa zic, ar fi de evitat dar daca trebuie intreaba intai tariful pana la destinatie.

Mancare
***********

Sa iti spun sincer eu cam am facut foamea pe acolo. Nu imi plac pastele si nici crocodilii aia impanati de ii pun alaturi. Pizza nu e prea grozava uneori are blatul gros, alteori subtire. Au mai fost ceva mancaruri dar mie mi s-au parut cam fade, fara gust. Poate oi fi eu obisnuit sa mananc mai condimentat.

Bauturile (apa, suc, vin) sunt foarte scumpe in restaurante si prin baruri si ai draq au numai bere mica la 0.33 cl (4 - 6 euro), nu intelegi nimic din ea.

Cumparaturi de haine poti face pe Via Cavour sau langa Piazza di Spagna. Cateodata au niste reduceri de ramai cu gura cascata.

In orice caz, daca vrei sa iti cumperi articole din piele si daca ajungi in Florenta, cumpara-le de acolo. Sunt mult mai ieftine si arata de mori. Ex. o haina de piele model clasic 150 de euro. La noi cred ca ar ajunge dublu sau triplu.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 11 Feb 2009, 10:07
Post #10


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




eu am facut rezervare online la hotelul asta, cu 54 eur/camera dubla/noapte, pentru 18-22.03
sper sa fie ok


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 14 Feb 2009, 12:29
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Astempam impresii!
PS: Nu merge linkul.

This post has been edited by St: 14 Feb 2009, 12:29


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Feb 2009, 15:04
Post #12


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




ia vedeti acum


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 14 Feb 2009, 16:07
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Merge, merge!

Mini-vacanta placuta! Astept impresii si detalii, si sunt sigur ca nu numai eu.

This post has been edited by St: 14 Feb 2009, 16:08


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault_hyundai
post 14 Feb 2009, 17:08
Post #14


Sunt german.Comentarii?


Group: Members
Posts: 22
Joined: 30 September 08




Eu am fost la roma.Nu mergeti cu wizzair.Cand sa ne intoarcem de la roma iesea fum de la motor si am aterizat la budapesta si am schimbat avionul.Am stat la budapeste 10 ora aiurea am vrut sa luam trenu dar era 2 noaptea si nu gaseam nimic si ne-am intors inapoi cu avionul ca n-am gasit alta metoda.Am aterizat la ciampino si de acolo am luat un autobuz cu doua etaje cu 6 eur care te duce la termini.De la termini am cautat hotel in zona si am gasit unu ok cu angajati romani.Termini nu este periculos noaptea(am plecat de la roma cu o zi inainte sa o omoare ala pe giovani......)recomand sa vezi fontana di trevi noaptea coloseumul vaticanul piata san petru.Cu transportu poti luat autobuz din acela cu etaj descoperit care e ok si de mers pe jos.De exemplu eu plecam la 9 ora romaniei 8 ora locala si ne intorceam la hotel la 1 ora romaniei si 12 ora locala.mergeam toata ziua doar cu opriri de mancare.La vatican am stat 2 min la coada si coada era mare.La vatican si in general intrarle sunt scumpe.vaticanul e foarte scump la intrare si foarte mult de vizitat ca la unmomendat t plictisesti si zici cand iesim.daca mai ai intrebari intreabama.


--------------------
O masina De la dealer Intr-un an
Imposibil de crezut dar am Koleos.Mai exista si o laguna si un hyundai tucson(posibil de vanzare).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 14 Feb 2009, 21:12
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




E..s-a intamplat atunci.... la orice companie se poate intampla.
Si la bilete care costa 59 de lei.....mergeti cu Wizzair!


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 16 Feb 2009, 22:42
Post #16


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




ce ar fii mai bine , B&B , ceva hostel cu camera dubla sau hotel mai mic si pitit undeva pe la 3 stele ?smile.gif

This post has been edited by L!nuX: 16 Feb 2009, 22:42


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 16 Feb 2009, 23:17
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




Poti sa incerci Hotel Metro, este mai la margine, dar la 300 m de statia de metrou. E curat si iti da mic dejun tip bufet. Pe booking.com era in jur de 40 Euro dubla. Asta in perioada de extrasezon.

This post has been edited by Hey23: 16 Feb 2009, 23:17


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 17 Feb 2009, 08:12
Post #18


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Spunea cineva mai sus ca Vaticanul e foarte scump. E exact 14 Euro intrarea la Muzee.

Le poti rezerva si online chiar pe site-ul oficial: http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html

Autobuzele cu etaj se mai numesc Stop & Go si costa 20 Euro pentru Autobuzul 110 Open. Mai sunt cateva firmulite dar asta e cel mai folosit.

Puteti rezerva bilete si aici, la ei pe site:

http://www.trambusopen.com



--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 5 Mar 2009, 05:39
Post #19


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Dupa multe cautari cred ca am gasit un hotel care sa fie si bun la raport pret/calitate cat si ca asezare.
Am decis sa stau la Casa dell'Arte situata undeva in apropierea scott's house .

Sunt multumit , am gasit camera dubla cu baie in camera 3 nopti si mic dejun inclus 150 E 2 persoane .

Un link util de street view l-am folosit pentru a verifica diverse locatii , cred ca o sa mai ajute si pe altii .

Acum urmeaza itinerariul , am 3 zile intregi pentru a vizita orasul .

Am gasit o harta draguta , vezi fis atasat, sper sa mai gasesc tot in genul asta ceva care sa fie perfect smile.gif



Attached thumbnail(s)
Rome_Tourist_Map.jpg ( Size: 431.46k ) Number of downloads: 2178


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 5 Mar 2009, 08:46
Post #20


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Uite am pus o harta a metroului din Roma in format PDF. Poti sa ii faci un print de dimenisuni mici si sa o iei cu tine. Mie mi-a fost foarte utila.

Attached File(s)
Attached File  Rome_Railway_Subway.pdf ( 89.45k ) Number of downloads: 407


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 6 Mar 2009, 23:18
Post #21


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Ms RainHawq

iar un link util : http://www.romapass.it/


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-84-HWH
post 9 Mar 2009, 13:49
Post #22


Membru si atat


Group: Members
Posts: 83
Joined: 11 July 06
From: Bucuresti




Se pare ca va fi plin de forumisti in Martie in Roma.

Voi fi prezent in weekendul 21-22 martie.

Am rezervat camere la Hotel Serendipity prin booking.com. E destul de aproape de Termini si ne-a costat 75 EUR camera pe noapte. O sa revin cu impresii.

Biletele de avion la Wizz ne-au costat 252 RON de persoana dus-intors cu toate taxele.

Vacante placute!

P.S.: Am uitat, de la Ciampino mergem la Termini cu un shuttle Wizz 12 EUR dus-intors. Nu e cel mai ieftin, probabil nici cel mai rapid, dar dupa ultimele evenimente n-am avut chef de plimbari prin periferie.

This post has been edited by B-84-HWH: 9 Mar 2009, 13:53


--------------------
Renault Clio Bicorp 2004 Extreme 1,5 dci 82CP - B-84-HWH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Mar 2009, 19:39
Post #23


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




B-84-HWH, in perioada aia sunt si eu la roma, ajung in 18
am inteles de la o cunostinta ca este o alta modalitate de a ajunge de la aeroport la termini, exceptand shuttlebus si e mai ieftin (tot prin intermediul transportului in comun), insa el vorbea despre transportul dintre fiumicino si termini. poate e la fel si de la ciampino
maine revin cu detalii

pe mine m-a costat biletul de avion tot prin wizz 123 lei dus-intors/persoana


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-84-HWH
post 10 Mar 2009, 20:08
Post #24


Membru si atat


Group: Members
Posts: 83
Joined: 11 July 06
From: Bucuresti




Eu m-am legat deja la cap cu shuttle, ca a trebuit sa ma decid daca il iau odata cu cumpararea biletelor de avion. De invidiat pretul obtinut de tine, probabil ai fost mai prevazatoare, noi ne-am trezit mai tarziu.

De la Fiumicino vazusem un tren expres (Leonardo parca se numeste) care costa 9,5 EUR doar dus si aparent e cea mai buna solutie pt Fiumicino. Speram sa treaca si pe la Ciampino dar se pare ca nu e in drum.

In alta ordine de idei, daca pe 22 te intorci seara vom fi in acelasi avion. Daca te intorci dimineata am mai gasit un motiv pt care biletul tau e asa ieftin. smile.gif

Ciao!!!


--------------------
Renault Clio Bicorp 2004 Extreme 1,5 dci 82CP - B-84-HWH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 10 Mar 2009, 20:14
Post #25


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




biletele de avion le-am luat in ianuarie, cu plecare/sosire din cluj napoca, desi nu cred ca asta e cel mai important lucru.. asa ca nu ne vom intalni in avion, dar saptamana urmatoare vom concura la amintiri placute si poze din roma happy.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 11 Mar 2009, 13:05
Post #26


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Maine plec , in caz ca aveti nevoie sa va planificati ceva itinerarii va las niste link-uri :


Sugestie Itinerariu 3 zile

Alta sugestie de itinerariu

Harta cu obiective - Debifati "places to sleep" si "places to eat" ca s ava ramana fix obiectivele

Obiective si alte info

Cu Roma pass , vezi link-ul de mai sus , puteti sa reduceti din cheltuieli , o idee despre cum sa-l folositi cel mai bine gasiti aici : http://rome-hotels.tripadvisor.com/ShowTop...Rome_Lazio.html

Sper ca va ajuta aceste informatii smile.gif

ps : eu am dat pe bilete fix 200 ron 2 persoane dus-intors , dar intoarcerea se face duminica dimineata smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Mar 2009, 19:15
Post #27


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




m-am intors din roma: un oras minunat, plin de scutere si masini de 2 metri lungime, parcate pe unde apuca fara probleme, oameni calmi, care nu te claxoneaza daca se face verde la semafor si tu nu ai trecut deja pe sub el..
un oras plin de turisti care aglomereaza pana la refuz punctele turistice, dar care sunt asteptati rabdatori de localnici sa treaca, sa se uite, sa pozeze fiecare piatra, statuie sau fantana arteziana gasita in cale..
un oras in care nu mi-a fost frica sa spun ca sunt romanca, desi vestile primite de acolo prin intermediul tv-ului ziceau ca romanii sunt urmariti..
toti care auzeau ca suntem din romania aminteau de mutu. insa de chivu au zis doar ca a plecat de la roma si ca-l reneaga
un oras in care mi-ar placea sa ma mut

poze imediat smile.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 25 Mar 2009, 14:36
Post #28


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




si eu ma chinui de ceva timp sa fac un review al excursiei , insa nu am avut dispozitia necesara din cauza problemelor cu masina /asigurator/service.... , incerc sa fac un post zilele acestea smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 25 Mar 2009, 21:19
Post #29


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




sistem antifurt in roma laugh.gifSistem_antifurt.jpg ( Size: 145.37k ) Number of downloads: 2039
si masina in cauza: Masina.jpg ( Size: 160.59k ) Number of downloads: 1820


masina de roma: Masina_de_Roma.jpg ( Size: 153.65k ) Number of downloads: 1807


vaticanul: Museul_Vatican_1.jpg ( Size: 206.73k ) Number of downloads: 1785
Museul_Vatican_2.jpg ( Size: 251.55k ) Number of downloads: 198
Museul_Vatican_3.jpg ( Size: 216.52k ) Number of downloads: 124
Museul_Vatican_4.jpg ( Size: 230.63k ) Number of downloads: 116
Museul_Vatican_5.jpg ( Size: 205.36k ) Number of downloads: 107
Museul_Vatican_6.jpg ( Size: 197.75k ) Number of downloads: 104
Museul_Vatican_7.jpg ( Size: 177.18k ) Number of downloads: 105
Museul_Vatican_8.jpg ( Size: 168.19k ) Number of downloads: 93


turnul babel: Turnul_Babel.jpg ( Size: 179.41k ) Number of downloads: 153


templul lui saturn: Templo_di_Saturn.jpg ( Size: 111.45k ) Number of downloads: 158


confesional: Confesional.jpg ( Size: 150.88k ) Number of downloads: 127


castelul sant angelo: Castelul_Sant_Algelo.jpg ( Size: 134.55k ) Number of downloads: 129


fontana di trevi: Fontana_di_trevi_2.jpg ( Size: 181.37k ) Number of downloads: 145
Fontana_di_trevi_3.jpg ( Size: 198.39k ) Number of downloads: 135
Fontana_di_trevi_1.jpg ( Size: 205.66k ) Number of downloads: 123


Usa.jpg ( Size: 198.85k ) Number of downloads: 147


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 31 Mar 2009, 10:49
Post #30


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




ieri seara ma-ntorsei si io, dupa 5 zile la roma. obosit fleasca, cu febra la picioare, dar incantat la maxim. superb oras. recunosc ca am plecat cu prejudecati din tara. si anume ca italienii is nesimtiti, ca roma e jegoasa, ca romanii is rau vazuti. toate neste prostii.
s-o luam de la cap. plecai joi seara da pa baneasa cu wizzair. totu' ok. aterizat la ciampino, luat autobuz cotral (1,10 euro) pana la prima statie de metrou (anagnina). la metrou, biletele se iau de la automate. bagi moneda, iei beletu. belet valabil o calatorie=1 euro. belet valabil 24 ore= 4 euro. belet valabil 3 zile=11 euro. belete valabile ptr metrou si autobuz. totul extrem de simplu. peste tot indicatoare, asa ca tre sa fii tembel ca sa te ratacesti.
de la aeroport la hotel am facut cam 30 min (traiasca google maps).
hotel: city guest house ( http://www.cityguesthouse.com/ ). 4 nopti cazare: 216 euro camera dubla cu mic dejun inclus. mic dejun suedez: mancai cat puteai. sala unde se servea micul dejun: ultimul etaj (etaj 5) pe terasa.
hotelul curat si linistit. tv, telefon, AC, termopane, mobilier nou, balcon, parchet.
hotelul este la 1 min de mers pe jos de statia de metrou "numidio quadrato". pe-o raza de 3 minute de hotel sint fro 3 supermarketuri, 2 farmacii, cateva gelaterii si o duzina de restaurante.
cu metroul ajungi in max 20 min oriunde. metroul vine in 90% din cazuri din minut in minut. la metrou sint peste tot indicatoare. n-ai cum sa gresesti directia.

inca ceva: la hotel la receptie au harti gratis cu zona centrala (aici sint majoritatea obiectivelor). hartile sint foarte detaliate. sint trecute toate stradutele. c-o harta d-aia n-ai nevoie sa intrebi pa nimeni incotro vrei sa mergi. pe harta is trecute toate atractiile si statiile de metrou.

de vizitat am vizitat asa:
1. vila borghese (am mers vineri si-am luat bilet ptr sambata). la vila asta e buluceala mare si de obicei tre sa iei belet cu cel putin o zi inainte sau sa faci rezervare telefonica sau pe net. 2 belete au costat 17 euro. desi e buluceala mare si toata lumea moare sa mearga la vila asta mie nu mi-a placut. oi fi io mai meltean si nu le am cu arta. aici is multe tablouri de pictori relativ necunoscuti (teme religioase majoritatea) si cateva sculpturi de bernini (astea is frumoase). per total nu recomand vila borghese, decat daca sinteti cu adevarat pasionati de pictura si sculptura.
2. am mers la toate bisericile care mi-au iesit in cale. foarte frumoase toate.
3. sambata fui la colosseum. m-a descurajat coada de la intrare, asa ca m-am dus la forumul roman si la pallatino (is peste drum). aici fro 15 persoane la coada. si surpriza: beletul luat de aici era valabil si ptr colosseum. am stat fro 2 ore prin forumul roman, apoi am mers la colosseum.
4. duminica am mers la vatican. am urcat in cupola (urci de-ti vine acru-n gura). am evitat muzeul din cauza cozii imense (desi era 8 dimineata).
5. toate pietele celebre, panteonul, cripta capucinilor, fontana di trevi, columna lu' traian....etc

poze nu pun ca-s si pe net o gramada.

sint foarte multe de vazut in roma.

acu sa revenim la partea cu haleala si cheltuiala. beletele de intrare pa la diferite obiective costa intre 1 si 12-13 euro.
haleala nu va recomand la restaurant. scump si nasol. mai sint neste chestii numite "tavola calda". la astea se mananca mai eftin. da' tot e scump fata de la noi. in schimb in zona unde am stat io erau neste pizzerii de cartier. cu 3 euro luai o juma de tava de pizza. eftina si buna. berea la restaurant e minim 5-6 euro. la supermarket aceiasi bere: intre 0,66 euro si 2 euro.

inghetata e intre 1 si 3 euro. doo cupe. variaza la gust in functie de unde-o iei.

in fine foarte frumos la roma. turisti din toata lumea. si rumani cacalau. camerista si bucatareasa de la hotelul unde statui erau rumance.

traficul este parfum pe langa cel din bucuresti. si asta ptr ca merg cu scuterul si masini mici. chiar foarte mici. am vazut o gramada de masinute marca aixam. conduse de la pusti pana la octogenari. iar pe scutere la fel. vedeai de la gagicute pana la mosi si babe de 60-70 de ani.
n-am auzit un claxon cat am stat acolo. si n-am vazut decat cateva gipane. in rest vw lupo, polo, c1, aygo, clio, twingo, fiat 500, fiat uno, bravo, peugeot 106. am vazut si-un sandero. multe porsche-uri. doar un ferrari. si cateva maserati quatroporte.
scuteristii si motociclistii de la ei, merg linistiti, au toti casti. n-am auzit un motor turat si n-am vazut nici un viteaz cu motor de viteza sa se bage ca bezmeticul. merg frumos, desi nu prea acorda prioritate la pietoni. daca esti pa trecere (chiar daca ai rosu) te ocolesc. nu te claxoneaza.

in statiile de autobuz sint panouri mari cu toate autobuzele care opresc in statia aia. iar sub numarul autobuzului sint trecute statiile si directia pe care merge. exact ca la metrou. este simplu de utilizat transportul in comun. simplu si eficient. spre deosebire de bucuresti.

la intoarcere in romania, am mers cu metroul pana la anagnina. d-aici am iesit direct in autobuz. si-n 20 de min eram la aeroport. aeroport destul de mic dar bine organizat. pe ecarne era afisat numarul si ora zborului si numarul biroului unde se face check-in. check-in se facea rapid. mi-au oprit ai dreq deodorantul la verificarea bagajelor (acelasi deodorant cu care trecusem la baneasa).

la intoarcere in tara, durere. se-ntorceau rumanii din italia manca-le-as. disperare fratie. buluceala pa scarile avionului de ziceai ca se termina locurile din avion. toti cu bagaje cacalau dupa ei. in loc sa le lase in cala, au luat toate pungile cu ei in avion. si era avionu full. bagaje pe sub scaune, pungi pa culoar si....2 trolere in toaleta. m-am dus sa ma pis si surpriza: 2 trolere frate in buda(nu glumesc). am stat c-un crac p-un troler si cu altu intre ele ca sa ma pot usura.

printre pasageri o pitzi cu mamelucul de serviciu dupa ea. si-avea piti o punga cat toate zilele plina de toale luate din roma. a intarziat avionu 10 min pana i-a gasit aleia un loc sa-si puna punga.ca la rumani bai nene.

la aterizare, plm nici nu se oprise avionu si deja erau in picioare si cautau dupa bagaje. disperati frate. aia din avion tipau la ei sa steie jos, astia nimic. buluc pa usi sa iasa afara. si avionu inca rula.

pa baneasa tristete mare. fata de ciampino, parca eram in gara de la lehliu. am iesit din aeroport si canci autobuze. doar era 12 noaptea. asa c-am dat 35 da lei la un taxi pana in centru. pana la destinatie m-a delectat soferu cu cateva manele. wellcome back.


la roma, rumanii n-au nici o problema. ce-au zis astia pe la tv e mancatorie de rahat, vanatoare de senzational. nu te alearga nimeni pa strada sa te hacuiasca, daca esti roman. n-am auzit nici o stire despre romani la tv la ei.
daca ar fi fost adevarat atunci n-ar mai fi existat cersetori romani pe langa biserici iar in metrou n-ar mai fi cantat tigani romani la acordeon.

altceva: n-am vazut picior de caine vagabond pa strazile romei.

la muzee si alte obiective turistice primesti contra cost audioguide. ceea ce la noi e de domeniul sf-ului, la ei e normalitate. stiu sa faca turism.
dupa ce-am vazut cum arata in interior si cea mai prapadita biserica din roma, mi-am dat seama ca celebrele biserici din moldova is doar neste bordeie. si ca noi n-o sa facem in veci turism adevarat.

cloncuzie: mergeti la roma. n-o sa regretati.


This post has been edited by cristib: 31 Mar 2009, 11:02


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 17:21
Dacia