Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pachet Safety Standard, Renault Captur Plug-in Hybrid 160

Rob VLD
post 31 Jul 2022, 07:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




Va salut, si bine v-am gasit!

Va rog, daca stie cineva sa ma lumineze, ce echipamente vin in Pachetul Safety Standard.

Multumesc


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 31 Jul 2022, 13:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Acest pachet nu aduce un plus ci elimina sistemul AEBS, frânarea de urgență autonomă in caz de pericol. Dar marketingul Renault lasa impresia că e un plus in echiparea mașinii. Daca greșesc, aștept să fiu corectat!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob VLD
post 31 Jul 2022, 21:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




Nu da impresia unui plus; în mod clar este un minus, dându-ti 300 euro pe el, compensare lipsa AEBS. Cred ca acest pachet standard pe care ti-l oferă gratuit (de aceea îmi doresc părerea altor colegi), conține elementele de siguranță uzuale, gen ABS, ESP, ASR precum și câteva "speciale ": asistență la frânarea de urgență și distanța în timp fata de vehiculul din față.


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 1 Aug 2022, 20:27
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Rob Vld, corect cu un mic amendament, timpul până la vehiculul din fata nu il am in acest minunat pachet, dar nu bag mana in foc că la un alt Zen, cu o alta motorizare nu ar exista, am mai spus-o, nu seamănă zen-ul etech cu zen-ul pe benzina! Rog un posesor de Captur zen 1.3tce să-mi scrie pentru comparații juste!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob VLD
post 2 Aug 2022, 04:56
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




Costin, dacă mașinile au fost produse în perioada de "glorie" a crizei de semiconductori și microcipuri, fii sigur ca indiferent de motorizare sau de varianta modelului, aceste dotări vor lipsi. Nu știu ce sa spun. Pe la jumătatea lui septembrie, când va sosi și mașina mea comandată în februarie, voi posta informații despre ce are sau nu. Până atunci, doar dau cu presupusul...


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 2 Aug 2022, 15:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Rob Vld, ai perfecta dreptate și sunt frustrat că Renault-ul a făcut o mașină remarcabilă și nu beneficiez de toate dotările, sper că tu ai ales sa aștepți pentru un intens! Eu chiar am nevoie de mașina asta și numai puteam aștepta, dar poate să zică oricine ce o zice, pentru mine e o experiență de condus grozava chiar și în dotarea asta spartana! Deci, cum ar fi fost intens echipată? Fericitul de Macmat...
Oricum in comanda scrie ce dotari ai, în linii mari! Eu l-am întrebat pe dealer ce frane are pe spate, pentru că nu era niciunde specificat, el, mai sa jure că sunt pe tambur, dar din fericire sunt pe disc!
Oricum ai de ce te bucura, fata de zen, la intens exista pe lângă diferența de preț și opționale care nu sunt puține, înarmează te cu răbdare și ai să vezi că merită! Eu, ca mașina noua in gama asta de preț aveam puține alternative, Opelul, Seatul, și Mazda, dar cu motoare mild hybrid in cel mai bun caz! Un Pehv la banii ăștia nu as fi găsit! Mi a plăcut Honda, dar începea de la 30 000 de euro! Și cum se spune in reclama, ....pentru mine angajat la patron, ,,fiecare leu, contează,,!

This post has been edited by costin02: 2 Aug 2022, 16:05


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob VLD
post 2 Aug 2022, 19:48
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




Costin, și eu tot angajat. Într-adevăr, așteptarea e din 16 februarie pana undeva la a treia săptămâna din septembrie, adică 7 luni. Față de dotările standard, am pus culoarea (biton rouge flamme, toit noir - 550 €), pachetul City E-tech (arround view camera 360, asistent unghi mort, handsfree parking, easy link 9,3 inches - 1.000 €), cablu 6m wallbox Type 2 (200 €). Separat, am luat de pe alte site-uri ptr ca la Renault erau mult mai scumpe - covorase cauciuc cu margine inscripționate Captur, tăviță portbagaj cu margini și perete flexibil Captur(când vrei sa glisezi bancheta sau sa o rabatezi, peretele se "duce" după banchetă), pedale sport ptr cutie viteze automată, protectii praguri iluminate "Captur" și set prezoane antifurt ptr jante. Toate sunt piese originale Renault, inafara de prezoane care sunt McGard, dar pe care le comercializează și Renault. În total, scăzând ceva coduri promo și programul Rabla Plus cu 2 rable, am ajuns la prețul final de 22.800 €. Acum, versiunea Techno care ar fi similara fostului Intens și care nu mai are o mare parte dintre dotările standard pe care le-am contractat, costa cu cca 4.000€ mai mult. Jecmaneala pe fata...

This post has been edited by Rob VLD: 2 Aug 2022, 19:48


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 2 Aug 2022, 21:08
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Ai obținut un preț foarte bun, dotările alese sunt extrem de utile, eu am platit aproximativ aceleași sume în aprilie, comandata pe echiparea zen, am avut în pachet cablul, mi-a fost livrata cu doua cabluri. Dar așa cum am spus, nu am putut sa mai aștept luna decembrie pentru alta echipare, angajamentul lor a fost că o vor livra in iunie și am luat-o in iulie! Până și culoarea e frumoasa, însă pentru mine nu ar mai merge, sunt cu plete dalbe de acum😀! Sa te bucuri de ea mulți ani de acum încolo! Au scumpit și vor scumpi continuu, uită-te la Spring cat s-a făcut!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob VLD
post 3 Aug 2022, 05:29
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




Mulțumesc ptr urări! Merita așteptarea ptr că am cofigurat-o așa cum mi-am dorit. Și pot sa aștept ptr ca beneficiez de mașină de serviciu. Și eu am avut primul termen de livrare în iunie, apoi s-a dus în iulie și intr-un final a ajuns în septembrie. Se pare ca nu se va mai modifica nimic ptr ca mașina a ieșit din fabricație pe 25 iulie, acum urmând a fi încărcată și livrată. Dar vaporul nu pleacă fără 1.800 unități încărcate, indiferent dacă sunt cu livrare în Grecia, Turcia, Bulgaria și România. Așa că trebuie să aștept încărcarea.


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmarius2003
post 3 Aug 2022, 11:50
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 August 19




Salutare! Aștept si eu un Captur Intens, biton rouge flamme + noire, 1,33tce, manual, comandat pe 14 mai, de pe site-ul Renault. Atunci au fost vreo mie de mașini, în configurații fixe. Configurația aleasă a fost Intens+pachet city.Termenul de livrare inițial a fost sfârșitul lunii octombrie, însă a fost devansat, termenul fiind acum sfârșitul lunii august. Mașina a ieșit din producție la 8 iulie. De la aceasta data am putut să adaug mașina în aplicația My renault. În aplicație apar informații despre dotările mașinii, însă nu apare camera video marsarier care este inclusă în pachetul city. Sper să nu lipsească. Ce-i drept, la dotări nu sunt cuprinse toate dotările din echiparea standard Intens. Referitor la topic, opțiunile Pachet Safety Standard și cea cu oglinzile rabatabile manual sunt niște opțiuni impuse de Renault. Știu ca pentru lipsa AEBS din Safety Standard au dat un discount de 300 euro. Dar pt rabatarea oglinzilor oferă vreo compensație, pentru că această dotare era și ea standard la echiparea Intens?


--------------------
Renault Captur II 2022 Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob VLD
post 3 Aug 2022, 16:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




...

3 Aug 2022, 16:33:
Marius, dacă ai apucat sa comanzi varianta Intens și nu Techno (denumirea actuala), mașina ar trebui sa vina cu toate echipamentele din standard ptr aceasta versiune, inclusiv scaune încălzite, oglinzi rabatabile electric, etc. Mie în aplicație îmi spune ca am aceste echipamente însă din Pachetul City sunt menționate doar display-ul multimedia de 9,3 inches și asistent avertizare unghi mort. Handsfree parking și camere 360 nu sunt menționate deși în mod cert le are. Știu asta de la un alt posesor căruia i-a venit mașina acum 2 săptămâni și căruia, la fel, aplicația MyRenault nu i le arăta. La mine mai scrie ca are cameră ptr marșarier dar oricum era în echiparea standard. Și atâta vreme cât mașina a fost construită, nu era gata și doar ai luat-o, nu vad de ce sa nu aibă echipamentele standard.

3 Aug 2022, 16:57:
COSTIN, din păcate sunt prea nou pe forum și nu mi se permite sa răspund la PM. Dacă vrei, trimite-mi prin PM nr tău de telefon și te sun eu.

This post has been edited by Rob VLD: 3 Aug 2022, 16:57


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmarius2003
post 3 Aug 2022, 17:29
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 August 19




@Rob VLD-Multumesc pentru raspuns! De oglinzile rabatabile manual, prevazute ca "optiune" stii ceva? Cei care au avut impusa aceasta "optiune" ar putea fi rechemati, ulterior, in service pt trecerea la rabatarea electrica sau de acest lucru vor beneficia doar cei care, la momentul comenzii, au avut prevazut oglinzi rabatabile electric si nu au venit asa?

This post has been edited by pmarius2003: 3 Aug 2022, 17:29


--------------------
Renault Captur II 2022 Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob VLD
post 3 Aug 2022, 19:01
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 July 22




Marius, din ce știu eu, citite pe forumuri internaționale, se pare că se va face rechemare. Am înțeles că ptr a le adăuga "rabatabilitatea", se schimbă tot blocul de comenzi de pe portiera șoferului. Părerea mea este ca trebuie să te mai înarmezi cu ceva răbdare și sa aștepți să-ți vezi mașina fizic. Abia atunci vei ști cu adevărat ceea ce are sau nu. Până atunci, vorbe-n vânt și o hrănire voluntară cu iluzii...



This post has been edited by Rob VLD: 3 Aug 2022, 19:11


--------------------
Renault Captur Intens Plug-in Hybrid 160 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmarius2003
post 31 Aug 2022, 20:59
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 August 19




Astăzi a venit și Captur-ul meu. Foarte încântat de ea. A venit cu aproape două luni mai devreme decât estimarea inițială și a venit cu toate echipamentele din comandă. Am întrebat agentul care a făcut livrarea dacă vor fi rechemate în service și mașinile care au primit "opțiunea" rabatabile manual și mi-a spus că vor fi rechemate doar acele mașini care aveau prevăzut oglinzi rabatabile electric și au venit cu ele rabatabile manual.DEB8065E_6B96_41A4_BF5F_F86213C89147.jpeg ( Size: 228.25k ) Number of downloads: 99


--------------------
Renault Captur II 2022 Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 2 Sep 2022, 07:14
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Pmarius2003, sa te folosești sănătos de ea! E foarte frumoasa, merita un pictorial interior, exterior. Ma bucur pentru tine, dar ma și oftic" un pic, ca eu nu am toate aceste dotari"😀

This post has been edited by costin02: 2 Sep 2022, 07:18


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:51
Dacia