Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suiera turbina ? 1.3 tce

kappa_ii
post 7 Nov 2020, 23:12
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




La.voi cand accelerati puternic se aude un șuierat ? Se aude cu geamul.deschis !


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 8 Nov 2020, 09:14
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Am făcut test drive cu clio 1.3 tce 130 edc și am sesizat și eu sunetul de la turbo, dar cu toate geamurile închise.Cred că este un zgomot normal pentru un motor pe benzină supraalimentat de generație nouă(cu cilindree mică), mai ales după 3000 rpm.Ca idee, sunet de turbo se aude și la 1.0 tce.


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 8 Nov 2020, 09:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Si la clio 4 0.9 tce se aude turbo.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 8 Nov 2020, 14:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




eu din cate retin cand am cumparat masina nu se auzea.

sunetul nu il pot reproduce dar este asemanator cu un fluerat dar cu tenta metalica si cel mai puternic se aude cand cupleaza brusc turbina . in general pe la 2200 2600 rpm si cel mai puternic se aude in a doua si a treia .
dupa ce se simte cuplul initial se diminueaza sunetul , iar dupa 3000rpm nu il mai aud .
Altfel motorul chiar daca este mic are un sunet gros care tinde mai spre diesel decat spre fostele motoare benzina aspirate.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ALPINAs
post 8 Nov 2020, 17:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 2 December 16




Probabil nu l-ai sesizat inițial deoarece ai condus-o mai domol la început, fiind perioada de rodaj.Las un link cu niște teste de accelerații, reprize la diferite viteze.Se aude sunetul de turbo cumva în fundal, e un zgomot mai ascuțit, ca de aspirator/motor electric să zicem.De la minutul 2:40 încep accelerațiile.

https://youtu.be/x0kYwVL-zZU


--------------------
Renault Talisman 2016 Zen 1.6 dCi 160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 15 Nov 2020, 21:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Sigur nu facea. Deci sa ne intelegem, faceti un test cu geamul de la.sofer deschis, cand accelerati puternic la ture putine in treapta doua cand incepe sa traga motorul se aude acest fluerat destul de puternic, se aude tare exact cand simtiti ca incepe sa trqga, dupa incepe sa scada in intensitate, se aude mult mai incet.

Si apropo de galagie. Masina noua era foarte foarte tacuta, acum nu mai este , se aude.si motorul ca un diesel, mai toti zic ca asa fac astea cu injectie directa dar sa se auda mai tare ca un diesel de pe un gle imi pare aiurea.

A si la frana de motor se aude alt suierat care provine de la.cutia de viteze.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Nov 2020, 11:43
Post #7


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Turbina suiera cand o calci puternic si este normal. Acolo este o elice, practic doua daca ne gandim si la partea de compresie si la partea de supraalimentare, care se rotesc in full boost pana la 150 de mii (da, am scris bine) rotatii per minut.

Normal ca se aude. Se aude miscarea elicelor, se aude jetul de aer, posibil sa se auda si wastegate-ul care elimina din presiunea de care n-are nevoie.

N-auzeai la inceput ca nu i-ai dat talpa.

Referitor la zgomotul motorului, dupa rodaj si la mine a inceput sa se auda mai tare, insa nu pot spune ca e galagios. In niciun caz ca un diesel. Are un "rontait" specific motoarelor cu injectie directa, dar e departe de un diesel. Dupa schimbul de ulei, o perioada o sa fie mai silentioasa, cat e uleiul nou.

This post has been edited by vallixx: 16 Nov 2020, 11:47


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:44
Dacia