Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ncap Megane, pareri despre siguranta oferita de Megan

megamega
post 18 Jul 2005, 23:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 18 July 05




Salutare posesori de Renault si nu numai!

Fiind in cautarea masinii "perfecte" biggrin.gif m-am oprit asupra Megan Sedan care mi s-a parut putin mare pt Bucuresti dar am zis ca ma voi obisnui. Am aruncat o privire pe site-ul NCAP NCAP Megan II unde nu am vazut decat Megan 2 iar in poza era (la perete stop!! laugh.gif ) Megan bicorp. Intrebarea mea on topic: Megan Sedan face parte din categoria Megan II pentru care s-a efectuat testul NCAP sau pt Sedan nu s-au efectuat teste? Poate fi catalogat de 5*? Am vazut diverse denumiri pt Megan Sedan ( Megan II Sedan, Megan Sedan..., pe site-ul www.renault.com este denumit Megan Sport Saloon daca am nimerit bine).
Este diferenta intre structura (de rezistenta sa zicem si nu ca forma) Megan Sedan si Megan Bicorp? Are cineva vreo cunostiinta in acest domeniu?
Astept parerile voastre. Multumesc.


--------------------
Renault Clio Bicorp 1,4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 18 Jul 2005, 23:37
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




salut, bine ai venit pe forum.

din cate am vazut eu megane bicorp, sedane, si estate intra in aceeasi clasa. doar cc-ul era esential sa fie testat avant cu totul alta structura.
nu e exclus sa se testeze si alte variante decat bicorpul dar dupa atata timp nu cred ca o vor mai face. nivelele de echipare pentru siguranta sunt asemanatoare daca nu identice.
la clio s-a testat si sedanul deoarece are la partea de securitate este sub bicorp.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megamega
post 19 Jul 2005, 06:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 18 July 05




Multumesc AlexV!

M-am mai linistit pentru ca incepusem sa ma uit si spre Megan Bicorp chiar daca nu e chiar favoritul meu, dar am zis daca tot dau atatia bani sa beneficiez si de securitate biggrin.gif biggrin.gif .


--------------------
Renault Clio Bicorp 1,4 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiB
post 2 Feb 2006, 18:27
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 18 September 05




Eu am un estate si m-a troznit un bou in spate, nu foarte tare dar am dat un cap de tetiera destul de serios, chestia e ca m-am uitat 15 minute la bara din spate dar nu am putut sa imi dau seama unde m-a lovit. Nu stiu ce sistem de amortizare a socului are dar nu s-a deformat bara in nici un fel si nici nu s-a zgiriat macar.
Am pus 8 airbaguri pe ea dar sincer sper sa nu le folosesc niciodata. Din masinile care le-am vazut busite in service la ei toate aveau habitaclu intact si unele erau destul de serios lovite.


--------------------
Renault Megane Estate 2005 1.5 DCI
Renault Megane II Estate full option, 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 2 Feb 2006, 18:56
Post #5


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Io am dat cu bicorpul in spate fara sa vad ca oprise taica-meu in spatele meu (pe atunci cu o Dacie din 83); a facut poc, m-am ingalbenit, m-am dat jos sa vad: lui ii infundasem bara fata (din aia nichelata, din tabla) pana atingea in masca, la mine nu se vedea ABSOLUT nimic, nici macar zgarieturi, ca avea la numar o rama din aia de plastic... si pe bune chiar ma asteptam sa adun spoileru ala spate cu matura de pe jos... Da cine credeti ca ciocanea in aceeasi zi cu ciocanul de lemn la o bara de Dacie din 83, incercand sa o readuca la forma initiala?... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 2 Feb 2006, 21:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Atentie mare, desi la suprafata nu raman urme, sub bara de plastic este cea de metal care s-ar putea sa fie lovita (indoita), pentru a fi siguri ca totul este in ordine e bine sa treceti pe la service.


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiB
post 3 Feb 2006, 16:52
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 18 September 05




Pai am trecut dar mai mult la sfatu unui prieten care mi-a zis ca e bine sa vad daca nu are ceva dedesupt ca cica is umplute cu un fel de polistiren si care se poate sparge (nu a fost cazul la mine). Se pare ca sunt suficient de elastice ca sa absoarba socurile mici.

This post has been edited by cmandrei: 14 Mar 2006, 14:35


--------------------
Renault Megane Estate 2005 1.5 DCI
Renault Megane II Estate full option, 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eos5
post 5 Feb 2006, 00:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 January 06




Nu au nici un fel de polistiren, nici macar plastic celular cum am vazut pe la alte masini. Au o bara mare si groasă (totusi nu plina) din ceva metal.

CNV000022.jpg ( Size: 70.6k ) Number of downloads: 587


In mine a intrat unul cu o daci papuc (cu pseudo-bullbar) şi şi-a infundat botul până la radiator. Mie mi-a zgâriat plasticul, uşor perforat în colţ (m-a lovit in colţ, am incercat să mă trag din faţa lui). Bara de metal nu avea nici un fel de urme de deformare.

This post has been edited by eos5: 5 Feb 2006, 00:47


--------------------
Renault Megane 2 2004 1.5dCI/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 5 Feb 2006, 14:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Chiar si Renault Megane CC este o masina de 5 stele.

http://www.euroncap.com/content/safety_rat...p?id1=2&id2=190




--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 8 Feb 2008, 14:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Crush test cu un Megane cu 100.000km la bord:
http://www.autobild.de/artikel/der-grosse-...ort_573665.html
Si tradus:
http://www.google.com/translate?u=http%3A%...n&hl=en&ie=UTF8

This post has been edited by Highwayman: 8 Feb 2008, 17:55


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chr71
post 8 Feb 2008, 17:09
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 June 07




Exista undeva poze(animatii)cu pozitiile afectate la un test ncap pentru sedan?


--------------------
renault megane 2008-privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 8 Feb 2008, 18:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Acelasi topic l-am lansat si eu acum ceva vreme! Dar uni moderatori l-au mutat si fara a da explicati ! In plus nici macar nu il mai gasesc.... sad.gif Uni ziceau in ultimele posturi ca un astfel de topic nu isi are sensul......si iata ca apare altul nou si nu zice nimeni nimic.....ciudat sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, ºi el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vesnic_nemultumitu'
post 8 Feb 2008, 19:57
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




QUOTE(chr71 @ 8 Feb 2008, 17:09)
Exista undeva poze(animatii)cu pozitiile afectate la un test ncap pentru sedan?
*




Am "sapat" si eu un pic inainte sa-mi iau masina. Din ce am aflat Megane Sedan nu a fost testat Euro NCAP. Renault a testat 7-8 modele de masini, iar in reclame si in catalogul de la Megane Sedan, daca te uiti cu atentie, nu specifica nicaieri ca Sedan are 5 stele. Ei vorbesc de Renault - masini de 5 stele (la modul general), au chiar si poze cu toate modelele testate in catalogul de Sedan dar evita sa afirme ca Sedan are 5 stele.

Tot din ce-am citit pe net, se pare ca in viziunea Renault, testul era inutil, deoarece constructia partii din fata a masinii este similara cu cea a altor modele testate. O fi, n-o fi... nu stiu.

Cei de la emisiunea TopGear, le-au busit o masina la vreo 30 mile/h, nu e chiar ce cauti dar e mai mult decat nimic. Filmuletul merita vazut si de cei care isi tin copii mici (foarte mici) pe scaunul de langa sofer, eventual in scaun de protectie montat cu spatele la directia de mers. Poate dupa ce o sa vada filmul si mai ales cum actioneaza un airbag cand se deschide, o sa se mai gandeasca...

http://www.truveo.com/Top-Gear-Renault-Meg...t/id/3275523117

Vizionare placuta.


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 8 Feb 2008, 20:17
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




S-a mai discutat in alt topic, al lui itzy_shaolyn, de la aceastã postare in jos despre stelele sedan-ului, cu nici douã sãptãmâni în urmã. De la bara faþã pânã la uºile din spate, cele trei versiuni de caroserie (inclusiv structura) sunt identice. S-a testat numai versiunea reprezentativã a modelului (cea mai vândutã), din motive economice.

QUOTE(itzy_shaolyn @ 8 Feb 2008, 18:39)
Acelasi topic l-am lansat si eu acum ceva vreme! Dar uni moderatori l-au mutat ....si iata ca apare altul nou si nu zice nimeni nimic.....ciudat
*


Ia uitã-te mai bine cât de nou e topicul ãsta!

This post has been edited by 19vik: 8 Feb 2008, 23:04


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 8 Feb 2008, 21:20
Post #15





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




offtopic: itzy_shaolyn, cind nu mai gasesti un mesaj/topic, cauta propriile mesaje, din profilul tau. daca e sters, il vei regasi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 8 Feb 2008, 22:08
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




QUOTE(Vesnic_nemultumitu' @ 8 Feb 2008, 19:57)
... in catalogul de Sedan dar evita sa afirme ca Sedan are 5 stele.
*



Uita-te mai atent, s-a mai discutat problema unde mentioneaza 19vik, este chiar o imagine cu sectiunea din catalog....topicul asta e redundant 100% cu cel mentionat de 19vik, inainte sa isi mai dea cineva cu parerea mai bine cititi ce e scris acolo si daca inca o sa considerati ca e ceva in plus de zis atunci scrieti....smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 10 Feb 2008, 09:22
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Off-topic: in articolul din revista germana, cu linkul mai sus, ei testeaza un renault megane hatch dupa ce au facut cu el un test de anduranta de 100 000km. Vedeti ca e un link in articol ce duce la rezultatele testului de anduranta. Vai, cite deja-vu-uri!

Sa speram ca vor avea "toyota quality"! De acuma, la megane 3!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 10 Feb 2008, 10:05
Post #18


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




Nu stiu daca e de 5 stele sau nu dar la mine masina era praf pe afara si nici macar 1 airbag nu a sarit.Eram 3 persoane in masina toti cu centuri puse.S-au infundat praguri,blocat usi,strmbat puntea spate,rupt cadru morot,bara fata spate indoite rau(cele de fier de dedesupt),porbagatjul infundat de s-a rupt si polita din spate, si usile nu mai zic.Cert e ca nici-un airbag nu a sarit(da de gandit)...oricum important e ca nu am patit nimic nici nu am accidentat pe altcineva...Saptamana viitoare test drive cu laguna 3 si daca nu are PDG poate o si iau daca are adio renault.
Accidentul s-a produs din cauza unei denivelari mari pe care am luat-o cu o roata si a inceput masina sa faca (scuzati cacofonia ) ca barca.Am pus frana a intrat f repede Abs-ul ala si restu e.....

This post has been edited by gicanu: 10 Feb 2008, 10:09


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 10 Feb 2008, 10:59
Post #19


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In testul de mai sus cu Megane la 100k km nimeni aici nu a spus concluzia nemtilor: Nu ne asteptam, insa este de laudat ca proprietatile de siguranta ale masinii NU s-au schimbat, masina s-a comportat la fel de bine dupa 100k km ca una noua.

@gicanu: daca voi la accident nu ati lovit ceva frontal atunci senzorii de decelerare nu au activat airbagurile. Peste asta, daca doar v-ati rasturnat (chiar daca de mai multe ori) posibil sa NU fi declansat senzorii de contact. Nu sunt un expert in astea, si eu probabil as fi avut dilema ta, insa bine c anu ati patit nimic, centurile pretensionate si-au facut treaba. Nu am urmarit cazul, insa daca mai poti, cere o expertiza tehnica de la RAR sa vada daca masina AIA s-a comportat normal la impact sau daca avea o problema. In cazul ultim, un avocat bun poate sa ii cam cheleasca pe Renault de bani.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Feb 2008, 11:10
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Atata timp cat interiorul a ramas intact si nici unul din cei trei ocupanti nu a patit nimic eu zic ca masina si-a facut treaba...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Feb 2008, 11:12
Post #21


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(gicanu @ 10 Feb 2008, 10:05)
oricum important e ca nu am patit nimic nici nu am accidentat pe altcineva...


Pai daca nu ati patit nimic eu zic ca masina s-a comportat impecabil. Daca nu ati patit nimic ce rost mai aveau airbagurile? Gandeste-te ca airbagurile sunt facute pentru un impact direct. Adica ele se declanseaza atunci cand impactul are loc pe o singura directie iar comportamentul pasagerului este previzibil. Adica airbagul stie sa se deschida atunci cand stie exact ca tu o sa fii in locul x la momentul y. La rasturnare lucrurile nu mai stau deloc asa. Si in mod clar nu ai fi vrut sa bubuie airbagul cand tu erai cu capul pe langa geam in timp ce se rasturna masina. Siguranta unei masini se evalueaza prin modul in care scap pasagerii din interior, nu prin numarul de airbaguri sarite. Uita-te la Euroncap, sa vezi ca la testele frontale Renault nu are nici un airbag lateral sarit. Dar la altele o sa vezi acest lucru. Dar nu le face deloc mai sigure decat un Renault.


Culmea e ca mai era cineva pe forum care la fel a scapat fara nici o problema dar era suparat ca au bubuit airbagurile. Deci daca scapi si nu ai nimic si au bubuit airbagurile nu e bine. Daca scapi si nu ai nimic si nu au bubuit airbagurile iar nu e bine. rolleyes.gif unsure.gif

Cat despre expertiza ... radmasa.gif Nu e nimeni competent in .ro sa faca asa ceva.

QUOTE(gicanu @ 10 Feb 2008, 10:05)
Accidentul s-a produs din cauza unei denivelari mari pe care am luat-o cu o roata si a inceput masina sa faca (scuzati cacofonia ) ca barca.Am pus frana a intrat f repede Abs-ul ala si restu e.....
*



Poti sa detaliezi?

This post has been edited by ssilviu: 10 Feb 2008, 11:17


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Feb 2008, 11:19
Post #22


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Probabil unii cred ca airbagul sare si daca se loveste o musca de parbriz. Principalul e sa scapi cat mai ok dupa accident, ca nu sare niciun airbag, ca sar 100, ca vine o mana si te tine de cap, nu conteaza, daca ai scapat la final intreg, si tu, si pasagerii (cum e cazul tau gicane) ar trebui sa fii multumit. Sau credeai ca airbagul te-ar fi facut sa scapi mult mai bine ? Eventual sa-ti faca parul cu gel si sa te spele ? biggrin.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 10 Feb 2008, 11:30
Post #23


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




Am uitat sa specific un lucru foarte important.Cand am iesit de pe sosea am intrat intr-un gard de beton pe care l-am facut praf(a se intelege culcat la pamant pe o distanta de 12m(metri liniari) cu placi rupte cu stalpi tot de beton daramati, daca nici asta nu e impact )>din impact s-a rupt rpata fata dreapta si cadru motor si apoi m-am oprit intr-un pom in lateral de nu am deschis usa la sofer nici in ziua de azi(cred ca era necesara o cortina sa sara).Bine astea ca trebuia sa sara airbag-urile mi le-au spus niste prosti niste tampiti cum ar fi constatatorul de la casco care nu mai vazuse masini lovite si airbag-uri sarite in viata lui si un consilier de la renault tinichigerie, da ei habar nu au.....in schimb aici pe forum se pare ca lumea este mult mai documentata


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 10 Feb 2008, 11:35
Post #24


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




eu tot nu te inteleg:ai scapat fara nici o zgarietura si esti suparat ca nu ti au sarit airbagurile?

si pe mine m a lovit teapan un "sofer"in usa dreapta si n a sarit nici un airbag dar am fost foarte fericit ca persoana din dreapta n a patit nimic!

cat despre constatatorul de la casco,mai lasa ne cu d astea.....


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 10 Feb 2008, 11:39
Post #25


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




Nu sunt suparat nici fericit dar asta imi pune un semn de intrebare.Oare din ce provin reducerile alea de 2500 de euro?Doar din plasticul de la motor si bandouri cu tipul motorului s-au s-a umblat si la altceva.Oricum la testele EuroNcap presupun ca au folosit masini din franta nu din turcia.Un megane facut in franta e cel putin cu 5000 mai scump decat unul turcesc(cu reducere).Sper ca la cel care va cumpara masina dupa reparatie sa nu fie nevoie sa ii intre airbag-urile.


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Feb 2008, 11:42
Post #26


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(gicanu @ 10 Feb 2008, 11:30)
Cand am iesit de pe sosea am intrat intr-un gard de beton pe care l-am facut praf(a se intelege culcat la pamant pe o distanta de 12m(metri liniari) cu placi rupte cu stalpi tot de beton daramati, daca nici asta nu e impact )


Pe de o parte ii injuram pe mecanicii din service ca sunt niste incompetenti si pe de alta parte ii ridicam in slavi ca ce mari meseriasi sunt. Man, daca vrei totusi sa vezi cum a stat treaba ai putea macar sa te interesezi in privinta modului de functionare al unui airbag. Acesta nu se declanseaza in functie de cat "damage" se face. Ci doar in functie de deceleratie pe care o are masina. Pentru ca pe tine ca om asta te "strica". Deceleratia e viteza pierduta in fiecare secunda. Este inversul acceleratiei. Variatia vitezei pe timp. Astfel ca atunci cand masina sufera o deceleratie puternica corpul tau din inertie tinde sa o ia tot inainte si sa-si pastreze energia cinetica. De aceea e nevoie de airbag sa-l opreasca cu o deceleratie cat mai mica posibila. Senzororul care declanseaza airbagul se activeaza doar cand masina sufera o deceleratie peste o valoare x. Dar uite si tu, ai dat singur explicatie. Prin lovirea acelui gard de beton energia a fost absorbita treptat si nu s-a inregistrat nici o deceleratie puternica.

Tu poti foarte bine sa crezi un mecanic cu trei clase care se bazeaza doar pe ce a vazut fara sa stie cum s-au petrecut accidentele sau pe cineva care stie cum functioneaza un airbag. Daca nu crezi pe nici unu, ti-am zis, pune mana si documenteaza-te si singur. Si o sa crezi atunci ce vrei.

Si sa nu transformam topicul asta iar in turcia vs restul lumii. Au fost numerosi posesori de sedan care au avut accidente si masina s-a comportat ireprosabil. La fel si in cazul tau.

This post has been edited by ssilviu: 10 Feb 2008, 11:44


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Feb 2008, 11:45
Post #27


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




gicanu : E posibil din cei 2500 discount sa-ti fi scos airbagurile... Data viitoare ia-ti VW TDI ca Renault sunt nesimtiti rau.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 10 Feb 2008, 11:51
Post #28


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




Lasa-ma cu fizica.5 ani de Electronica si Telecomunicatii sunt suficienti.Pentru cortine tot la fel se calculeaza? ca m-a intors si m-am oprit intr-un pom cu usa.Impactul a fost destul de mare doar s-a rupt cadru motor si roata ca am intrat cu dreapta fata. Esti avocat reno? tongue.gif ca sa stiu daca mai are rost sa continui.
Oricum eu am zis asa sa stie si lumea dupa forum ca nu poti sa iti pui mereu baza in airbag-uri.Traiasca centura radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 10 Feb 2008, 11:52
Post #29


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Pai si eu tot aia am facut. Dar in lipsa unor date certe nu facem decat supozitii. Asta daca nu te-ai infipt in pomul ala cu o viteza de 100 la ora. Mai degraba cu vreo 20 la ora. Daca tu la un impact lateral fara airbag declansat nu ai patit nimic atunci in mod sigur nu ai avut viteza mare. Si de aceea nu avea rost sa se deschida airbagul.

This post has been edited by ssilviu: 10 Feb 2008, 12:00


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicanu
post 10 Feb 2008, 11:54
Post #30


Membru Rasturnat


Group: Members
Posts: 151
Joined: 10 July 07




@Alex:Nu inteleg care e legatura cu vw.
O sa pun si poze cat de curand....

This post has been edited by gicanu: 10 Feb 2008, 11:58


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Privilege - B-67-KKD
Megane Sedane 1,5DCI 105cp euro 4 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:33
Dacia