Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio IV

Darian01
post 20 Nov 2014, 19:45
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Da!


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 20 Nov 2014, 19:56
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Darian01 @ 20 Nov 2014, 19:45)
Da!
*




Da..ce? Da, la intrebarea mea?

Daca celor care nu ar mai cumpara, le-as cere si argumente (nu de tipul..are greierasi si ma deranjeaza, am schimbat caseta de directie pe garantie etc - toate marcile au problemele lor), as cere prea mult?

O sa platesc aproximativ 13000 euro si vreau sa ma informez mai bine.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 20 Nov 2014, 20:08
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




,, Intrebarea este: Daca ar fi sa mai cumparati masina (acum ca o aveti si stiti cum este) ati mai face asta?"

Raspunsul meu a fost: Da

Fiindca:
- corespunde nevoilor mele
- e faina
- este economica
- nu mi-a creat probleme (tehnice).

In concluzie: Corespunde asteptarilor mele si sunt multumit de ea.



--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 20 Nov 2014, 20:19
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Darian01 @ 20 Nov 2014, 20:08)
,, Intrebarea este: Daca ar fi sa mai cumparati masina (acum ca o aveti si stiti cum este) ati mai face asta?"

Raspunsul meu a fost: Da

*



Multumesc! Am intrebat daca la intrebarea mea era raspunsul pentru ca am intervenit cu intrebarea abia pe la pagina 5. erau postari anterioare si putea fi raspunsul pentru altcineva.

Am un Astra G, de care sunt foarte multumit. Masina a trecut de 14 ani etate, fara reparatii costisitoare. Km "reali" aproape 270k. M-am saturat de masini voluminoase pentru ca locuiesc in Bucuresti. Conduc aproximativ 2000 km/luna(fara momentele in care plec in concediu) din care 1400 km minimum in localitate. Am facut un drive test dupa ce am studiat masina pe strada, showroom si internet. Luni doresc sa o platesc. Masina, dupa discutia cu vanzatorul, va veni pe la jumatatea lunii Ianuarie. Dealerul ales este Auto Marcus Pantelimon sau Cobalcescu Vitan. inclin spre primul, dar nu stiu de ce...
Este o masina cu o aliura sportiva, eleganta, care atrage privirile. Despre motorul 0.9 TCe am auzil lucruri bune, chiar de la unul dintre mecanicii care au lucrat in serviceul unui dealer (el m-a determinat sa aleg motorizarea).

In rest, sper sa vin cat de curand cu jurnalul de bord smile.gif



--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 20 Nov 2014, 20:33
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Bafta! Sper sa fi multumit de noua masina.
Motorul 0.9 TCE este inca tanar. Cunosc doar un singur caz in care a depasit 100.000 km
Dar promite a fi o reusita tehnica, Renault are experienta in domeniu.
Totul e sa constientizam ca e o masina de....13.000 Euro.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 20 Nov 2014, 20:40
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Darian01 @ 20 Nov 2014, 20:33)
  Totul e sa constientizam ca e o masina de....13.000 Euro.
*



Nu stiu cum sunt pentru altii 13000 euro, dar pentru mine sunt multi smile.gif

Discutia ca, la banii astia mi-as putea lua ceva mai bun, dar sh nu ma intereseaza.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 20 Nov 2014, 20:53
Post #157


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Pai si la mine au fost multi.
Daca se numea Octavia, Fiesta, Focus sau 308, erau si mai multi. Astea erau preferintele mele.
Dar a aparut Clio 4.
In varianta Estate, a disparut problema ,,portbagaj mic".
Si ca fiu sincer, nici Loganul nu e o varianta de ignorat.
Conditia mea primordiala, a fost ca masina sa fie ,,fata mare".

Asa ca la raportul pret/satisfactie, inca consider cam facut alegerea corecta.

Dar n-am pretentii de Audi, BMW, sau ce mai viseaza unii pe aici.

This post has been edited by Darian01: 20 Nov 2014, 21:17


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 20 Nov 2014, 21:52
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Salut,

Noi avem in familie un Clio 4 si-ti pot spune ca e o masina ok, arata f bine, comoda si cu destul spatiu interior, se conduce foarte usor mai ales in oras. E folosita de sotie zi de zi, si cu toate ca e incepatoare, are parte de intelegere in trafic de la soferi, tocmai datorita aspectului masinii.
Pretul insa mi se pare un pic cam mare - 13 000, poate reusesti sa mai negociezi un pic.

Da, as repeta achizitia, la pretul achitat nu aveam alte optiuni, plus ca sunt multumit de ceea ce ofera masina pana acum.


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djkallu2006
post 20 Nov 2014, 23:41
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 24 August 13




QUOTE(Hunab @ 20 Nov 2014, 19:18)
Salutare tuturor,
Doresc sa achizitionez un Clio 4 0.9 TCe Energy, echiparea Dynamique, fara alte imbunatatiri. Am facut un drive test, am facut discutia cu 3 dealeri si am primit oferta finala. Am intarziat lansarea comenzii pentru a ma documenta mai bine in privinta masinii.
Am citit parerile pro si parerile contra. Problemele masinii nu sunt mai mari ca la alte marci, dar nici masina nu este vanduta in foarte multe exemplare. Am discutat cu posesori de Renault, diverse modele si generatii. Toti sunt multumiti de ceea ce au.
Sunt multe de spus, dar pentru moment nu-si au rostul. Am o intrebare pe care doresc sa o adresez, inainte de a sau de a nu lansa comanda. Intrebarea este: Daca ar fi sa mai cumparati masina (acum ca o aveti si stiti cum este) ati mai face asta?
*




Daca ai noroc sa o prinzi fara probleme la caseta de directie e ok. Zic de caseta pentru ca dupa o caseta , un set de bucsi bara torsiune, acum mai nou toata bara de torsiune ,15-16 vizite la service rezultatul este acelasi INCOMPETENTA !! (masina are aceeasi problema ca in prima zi ,19500 km are acum). Urmeaza expertiza particulara plus darea in judecata a Renault Romania.

0.9 TCE am si eu . O consider o masina reusita dpdv estetic , este practica , pe cat de mica pare este destul de incapatoare pentru grupa auto din care face parte, se aseaza bine pe drum, suspensia este putin mai rigida (o sa auzi prin anumite gropi cum lucreaza flansele la telescoape). Daca faci 20.000-25.000 de km pe an se merita 0.9 tce, daca nu, recomand un 1.5 dci >>vorbim de consum pentru ca am si 0.9 tce si un 1.5 DCI. Diferenta este in consum, 0.9 are cam 6.3 L media pe cand 1.5 dci 3.9 L.
Cuplul este mult mai bun la dci si este avantajos la depasiri in scurt si urcare in panta.
O revizie la 0.9 tce costa 680 de lei si la 1.5 dci 800-900 lei (prima revizie de un an ca dupa se schimba si preturile adica mai scump )app revizia se face la max 30.000 km si din an in an(nu recomand la 0.9 tce sa depasesti 15.000 de km , daca ti la masina cam asta e momentul maxim schimbului de ulei) Sunt avantaje si dezavantaje
La dci sa nu amintesc de distributie pe curea(1.000- 1.400 de lei la fiecare 60.000 de km sau 4 ani parca ), la 0.9 este pe lant(adica fara interventie). Suntem cativa care avem probleme la caseta de directie dar am inteles ca aceasta problema a fost la majoritatea masinilor cumparate in 2013 cum este si a mea, acum s-ar fi rezolvat treaba asta. Sincer o recomand pe cea 0.9 TCe iar 13.000 de euro este bine pentru Dynamiqe ,in 2013 a fost pretul de catalog fara reduceri si fara rabla +(culoare alba, pachet negru lucios+ornamente nichelate pe usi,bara spate si oglinzi, sa nu uit de cotiera) pentru masina mea varianta Expresion, pret cu reducere 10.300 euro .
La dotarile Clio 4 0.9 tce Dinamiqe si 13.000 de euro nu cred ca te puteai atinge de Fiesta, Peugot 208 (Sistem de Navigatie + Ecran tactil +6 Boxe +Comenzi audio pe volan+ Priza Jack + Bluetoot COSTA 1.000 de EURO !!) sau alte masini din gama aceasta si dotari de top.

This post has been edited by djkallu2006: 20 Nov 2014, 23:46


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2013 Expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 21 Nov 2014, 00:05
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Vad ca faci destui kilometri in oras, nu ai luat in calcul si un EDC?


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 21 Nov 2014, 00:36
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




@Hunab, eu as alege tot clio dar varianta dynamique(am ales expression).

pt o masina de clasa B clio este comoda la drum lung(am tras 1600km in 18ore si nu m-a deranjat), e stabila pe viraje, are dotari foarte bune, are motoare si cutii fiabile si un consum decent.
dar la interior are plastice multe si sensibile la zgarieturi si unele finisaje(interne/externe) mai putin reusite.

deocamdata eu sunt multumit de alegere si intentionez sa o tin macar 10 ani!
happy.gif


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 21 Nov 2014, 05:46
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Pretul nu este 13000 euro. Pretul de lista este 13200 euro cu oferta lunii de 900 euro, la care am primit o reducere suplimentara de 200 euro plus mici "atentii" din partea dealerului. La asta se adauga vopseaua (musai rosie si metalizata smile.gif) si pachetul legislativ. Pret final 12544 ero.

Nu mai vreau motorina pentru ca am un diesel, nu vreau "porcbagaj" pentru ca am un caravane si chiar daca am banii pentru 120 EDC...sincer, nu am curajul sa o cumpar. Nu ii cunosc fiabilitatea.

Distributia pe lant este un plus. Legat de revizii, ei recomanda la 30000 km din cate am vazut. Nu le voi face asa.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 21 Nov 2014, 10:58
Post #163


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(Hunab @ 20 Nov 2014, 20:19)
Am un Astra G, de care sunt foarte multumit. Masina a trecut de 14 ani etate, fara reparatii costisitoare. Km "reali" aproape 270k. M-am saturat de masini voluminoase pentru ca locuiesc in Bucuresti. Conduc aproximativ 2000 km/luna(fara momentele in care plec in concediu) din care 1400 km minimum in localitate.

Sa nu te astepti sa se compare la fiabilitate si calitate Renault cu GM.
Eu in locul tau as lua un Opel Corsa, 1.2 sau 1.4 benzina aspirate. Au tot distributie pe lant, dar cred ca stii acest lucru daca esti fan Opel.

Sunt de acord cu colegul care iti recomanda cutie automata pentru mersul in oras. Indiferent pe care o alegi, cea EasyTronic la motorul de 1.2, respectiv cea automata clasica la motorul de 1.4, nu o sa ai probleme cu ele.

Foarte important: in luna Decembrie vor fi prezentate listele de preturi si va incepe vanzarea noului model Corsa. Asta inseamna ca poti prinde reduceri foarte bune la modelul actual!

Eu zic sa analizezi si aceasta varianta, ca sa nu iti para rau mai tarziu.

QUOTE(Hunab @ 21 Nov 2014, 05:46)
chiar daca am banii pentru 120 EDC...sincer, nu am curajul sa o cumpar. Nu ii cunosc fiabilitatea.



Foarte bine ca nu cumperi o masina cu motor cu injectie directa de benzina. Sunt probleme mari cu depunerea de calamina pe spatele supapelor de admisie cat si infundarea injectoarelor.
Aceste probleme nu au fost rezolvate indiferent de multiplele incercari in acest sens, si ma refer la marci importante, nu Renault. Singurii care au reusit sa faca ceva sunt cei de la Toyota, prin montarea unui set de injectoare in galeria de admisie, in plus fata de cele din camera de ardere, tocmai pentru a pulveriza benzina si curata galeria si supapele.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 21 Nov 2014, 14:34
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(balanel @ 21 Nov 2014, 10:58)
Sa nu te astepti sa se compare la fiabilitate si calitate Renault cu GM.
Eu in locul tau as lua un Opel Corsa, 1.2 sau 1.4 benzina aspirate. Au tot distributie pe lant, dar cred ca stii acest lucru daca esti fan Opel.
*



Nu-mi place Corsa. Dotarile de la Corsa sunt sub Clio 4. Am facut discutii cu dealeri de la Opel si oferta pentru persoanele fizice este mai mare cu 1000 euro, fata de preturile afisate biggrin.gif. In primul rand, nu-mi place cum m-au tratat in showroom.

Initial ma uitam dupa un Astra J. Masina pe care intentionez sa o achizitionez va fi si pentru sotie. Acesta este motivul culorii rosii biggrin.gif.

Eu am ramas la concluzia ca cel mai bun motor folosit de Opel va ramane Y17DT.....semnalele primite pe aceasta temea (mecanici, mecanici de reprezentanta), mi-au recomandat sa nu cumpar motoarele de 1.4 de la GM, nici chiar cel turbo. In schimb, o parte din mecanicii pe care ii cunosc, mi-au vorbit de bine 0.9 TCe, chiar daca este un motor tanar, e proiectat bine.

Nu cunosc foarte bine cutiile automate si/sau semiautomate. Sunt recomandate pentru condusul in oras, dar sunt mai pretentioase la intretinere. Din acest motiv...pica...

Vis a vis de remarca ta..fiabilitate GM vs Renault.....GM nu mai este ce a fost candva...


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 24 Nov 2014, 15:25
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Darian01 @ 20 Nov 2014, 20:53)
In varianta Estate, a disparut problema ,,portbagaj mic".

Conditia mea primordiala, a fost ca masina sa fie ,,fata mare".
*



1. Si esti multumit de ea?
2. Aceeasi conditie radmasa.gif sunt mai demoda veche.

3. Trei mare de tipar biggrin.gif Comanda Renault Clio Estate, echipare Dynamique, Energy TCe 90, culoare Rouge Flamme, platita, cu putin noroc, livrare saptamana aceasta.

Revin cu detalii rolleyes.gif


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 24 Nov 2014, 20:18
Post #166


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




1. La fel ca-n prima zi.
2. Obiceiuri vechi...da sanatoase
3.....si pana la urma care a fost cauza reorientarii catre Estate?
,,Porc-bagajul" sau termenul de livrare? smile.gif



This post has been edited by Darian01: 24 Nov 2014, 21:00


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 24 Nov 2014, 21:19
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Darian01 @ 24 Nov 2014, 20:18)
  ,,Porc-bagajul" sau termenul de livrare? smile.gif
*



Termenul de livrare biggrin.gif Varianta "mica" trebuia sa vina in saptamana 10 din 2015. Asa ca, am cautat alternativa, pastrand culoarea, motorizarea si echiparea. Portbagajul nu a fost criteriu de selectie.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 24 Nov 2014, 21:30
Post #168


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Bafta inca odata!
Da sa stii ca niste senzori de parcare pe spate, prindeau bine la casa omului.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 24 Nov 2014, 21:35
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Multumesc! O sa-mi montez. Am luat in calcul.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 24 Nov 2014, 22:11
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




QUOTE(Hunab @ 24 Nov 2014, 21:19)
Termenul de livrare  biggrin.gif Varianta "mica" trebuia sa vina in saptamana 10 din 2015. Asa ca, am cautat alternativa, pastrand culoarea, motorizarea si echiparea. Portbagajul nu a fost criteriu de selectie.
*



Nu o sa iti para rau. Arata foarte bine iar diferenta mica de pret consider ca este corecta.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 25 Nov 2014, 11:54
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




felicitari pt @Hunab, atat pt alegere cat si pt timpul mic de asteptare!
rouge flamme e o culoare foarte placuta la vedere si care merge perfect pe clio4.
portbagajul e practic si un aspect bun e ca are garda spate mare, eu parchez cu bara spate peste o bordura destul de inalta fara stres(senzorii radar o iau razna, urla ca nebunii, dupa e liniste totala)


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 27 Nov 2014, 15:06
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Am primit instiintarea ca masina mea a ajuns la vanzator. Se coafeaza, se rujeaza, se machiaza pentru a fi luata in primire. Sambata, am speranta ca voi fi la volanul ei. Revin cu "picanterii" dupa primii litri de benzina si apoi ii voi face si un jurnal de bord...cred.

Ce benzina se recomanda a se folosi? Sunt cam inceata cu benzina, dupa multi ani de diesel biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 27 Nov 2014, 15:48
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Nu e mofturoasa.
Am incercat si de 95, 98 si chiar 100 (OMV). Nu am observat diferente notabile.
Parca cea de la Rompetrol e mai OK, dar poate e doar o chestie subiectiva.
Oricum, acum la inceput, cuvantul de ordine e rodajul nu forjatul.
Conteaza mai mult puritatea decat cifra octanica.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 27 Nov 2014, 16:01
Post #174


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Iar intram in discutia asta interminabila cu cifra octanica.
La orice masina, sunt diferenta clare intre o benzina cu cifra ctanica mica si una cu cifra octanica mare. Ca unii simt diferentele, iar altii nu, e strict problema lor. La un motor turbo, diferentele sunt cu atat mai evidente.
Masina merge mai bine, mai silentios si consuma mai putin cu benzina mai buna. Aceeasi care nu simt diferentele vor spune ca consuma mai mult cu cea scumpa. Fals. Ei, nesimtind ca masina merge mai bine, vor avea tendinta sa accelereze la fel sau chiar mai mult ca inainte, astfel ca masina va consuma mai mult. Cine simte diferenta, va accelera mai putin si mai usor pentru a obtine aceleasi performante, ca inainte cu benzina mai slaba, astfel ca va consuma mai putin.
Altii vor veni sa spuna ca au facut unii teste in afara cu diverse tipuri de benzine, si nu au observat diferente de putere maxima intre benzina de 95 si cea de 100. Nici nu sunt diferente la puterea maxima, poate nici la cuplul maxim, insa sunt cu siguranta diferente la CURBA DE CUPLU, cat si la raspunsul motorului, datorita modificarii avansului, datorita faptului ca benzina cu cifra octanica mare auto-detoneaza mai greu.

Nu in ultimul rand, un mare avantaj al benzinelor cu cifra octanica mare este acela ca sunt cele mai curate din gama, si cel mai bine aditivate. Acest lucru ne asigura ca la 100000 km vom avea injectoare, supape si filtrul de benzina din pompa de benzina, curate.

La ora actuala, cea mai buna benzina din tara noastra este OMV 100 (pentru ca din pacate Rompetrol Alto 101 nu se mai fabrica), urmata de Petrom 99 si Mol Evo. Dintre acestea, benzina cu cel mai bun raport calitate-pret este cea de la Petrom, pe care o folosesc si eu.

This post has been edited by balanel: 27 Nov 2014, 16:03


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 27 Nov 2014, 16:54
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti





Si primele imagini "furate" cu ajutorul vanzatorului.


Clio_1.jpg

Clio_2.jpg


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 27 Nov 2014, 21:55
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




....da cunoastem.
Urmeaza o vizita la banca, dupa care vizita la dealer, prezentarea masinii, semnat hartii, predat masina si documentele aferente.
Sa va poarte sanatosi, fara evenimente.

E foarte faina culoarea. Cred ca s-ar incadra perfect cu niste jenti de aliaj negre.
Reversul medaliei, este ca la culorile inchise iese in evidenta praful si noroiul. Va trebui s-o speli cam des.
Asteptam impresii.

This post has been edited by Darian01: 27 Nov 2014, 21:56


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 27 Nov 2014, 23:00
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




QUOTE(Darian01 @ 27 Nov 2014, 21:55)
....da cunoastem.
  Urmeaza o vizita la banca, dupa care vizita la dealer, prezentarea masinii, semnat hartii, predat masina si documentele aferente.
  Sa va poarte sanatosi, fara evenimente.

    E foarte faina culoarea. Cred ca s-ar incadra perfect cu niste jenti de aliaj negre.
   
*



Masina este platita cu cash. Trebuie doar sa o ridic.

Asta am si luat in calcul, jentile standard vor ramane cu anvelopele de iarna si cele de vara vor primi jenti noi (mai mult ca sigur negre), senzori de parcare si folie autorizata.


--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 28 Nov 2014, 08:12
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Avand in vedere ca de vreo 2 zile a ajuns ascutitoarea smile.gif, m-am jucat putin prin meniul computer-ului de bord.
Are acea optiune de presiune in pneuri pe care am resetat-o aseara. Dupa reset a scris ceva de genu' "reinvatare presiune". Nu am reinvatat-o pt ca nu am mai plecat cu masina.
In weekend vreau sa schimb pneurile si o sa ma uit daca sunt senzori pe valve sau se bazeaza pe senzorii ABS. Daca ar fi senzori pe valve ar tb sa zica efectiv si presiunea (cel putin asa e la alte marci)


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 28 Nov 2014, 10:52
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Vezi ca sunt pe valve, s-a purtat o discutie aici(incepand cu postul nr 14): http://www.reno.ro/index.php?showtopic=282134&st=0

This post has been edited by papa_mulo: 28 Nov 2014, 10:53


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 28 Nov 2014, 11:37
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(vvede @ 28 Nov 2014, 08:12)
Daca ar fi senzori pe valve ar tb sa zica efectiv si presiunea (cel putin asa e la alte marci)
*


aiurea, la megan te anunta decat ca ai presiune prea mica/mare.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:47
Dacia