Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Symbol vs. Logan, curiozitate

raresss
post 18 Aug 2005, 21:29
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 11 August 05




loganul cu usile deschise parca e o cada de baie cu roti (de aia numele de lighean!!!). de fiecare data cand ma dau jos din el ma impiedic in pragurile alea inalte. atuul lui este pretul. in spania preturile sunt intre 7800 base si 9355€ laureate 1.6 benzina de 90 CV.
base aduce de serie 2 airbag-uri, centuri cu 3 puncte de sustinere si preinstalatie de radio blink.gif adica nici macar un amarat de radio!!!!
ambiance inchidere centralizata plus multe alte dar optiuni
laureata are toata cele de mai sus si in plus servodirectie, computer de bord cu 7 functii si faruri de ceata.
asa ca nu stiu cat succes va avea dar au inceput deja sa apara in reprezentantele renault. cam la banii astia asta poti cumpara nou in spania:
CHEVROLET MATIZ S .......... 8.150,00 €
CHEVROLET MATIZ S .......... 8.490,00 €
CHEVROLET MATIZ SE .......... 8.890,00 €
CITROEN C1 X .......... 8.550,00 €

DACIA LOGAN 1.4 .......... 7.800,00 €
DACIA LOGAN 1.4 .......... 8.100,00 €
DACIA LOGAN 1.4 .......... 8.900,00 €
FIAT PANDA ACTIVE .......... 8.520,00 €
KIA PICANTO SOHC LX .......... 8.575,00 €
SUZUKI ALTO .......... 8.198,00 €
TATA INDICA DLX .......... 7.935,00 €
TATA INDICA GLX .......... 8.300,00 €
TATA INDICA TD LX .......... 8.900,00 €
TOYOTA AYGO VVT-I .......... 9.000,00 €
VAZ 110 STAWRA 8V .......... 8990.00€

This post has been edited by raresss: 18 Aug 2005, 21:31


--------------------
MII 1.5 DCI 100CV
Luxe privilege - rojo fuego
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 18 Aug 2005, 21:34
Post #92


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




pai eu n-am dus lucrurile la extrem si nici nu am de gand sa intru in dispute cu cineva pe tema asta - nu spun nimanui "nu-ti lua logan ca e romanesc, deci prost!"... departe de mine gandul asta - eu mi-am motivat doar decizia de a achizitiona un clio turcesc SH la banii cu care luam un logan romanesc nou. laugh.gif

This post has been edited by valiusbug: 18 Aug 2005, 21:37


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 18 Aug 2005, 21:35
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Din ce spui tu acolo loganul are sanse mai sa devina un succes laugh.gif

PS
Cum arata TATA sau VAZ?
VAZ este firma de masini?


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 18 Aug 2005, 21:45
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Waiiii ce de masini imi pot lua cu banii de logan de cand imi doream un C1 sau un TATA sau un Vaz ...tu chiar crezi ce spui ? adica masinile alea sunt mai bune decat loganu ? blink.gif


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresss
post 18 Aug 2005, 21:47
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 11 August 05




vaz e de fapt lada asa-i zice acuma.
iar tata sunt indiene licenta land rover si acum fac si autoturisme mici si foarte mici.
cauta si tu cu google ca nu am chef sa pun link-uri scuze pt puturoshenie..... cool.gif

domnu' Zetu, n-am zis ca sunt mai bune am prezentat numai concurentii loganul ca si pret (tinand cont ca asta e principalul atu pe care il are si faptul ca este mai mare desi lada are in aceeasi bani un break) si pentru ca cineva mai sus pe forum intreba..... tongue.gif

This post has been edited by raresss: 18 Aug 2005, 21:52


--------------------
MII 1.5 DCI 100CV
Luxe privilege - rojo fuego
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 19 Aug 2005, 07:48
Post #96


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(valiusbug @ Aug 18 2005, 09:34 PM)
- nu spun nimanui "nu-ti lua logan ca e romanesc, deci prost!"... departe de mine gandul asta - eu mi-am motivat doar decizia de a achizitiona un clio turcesc SH la banii cu care luam un logan romanesc nou.  laugh.gif

nu zice nimeni ca loganu e prost ptr ca-i romanesc.asta ramane de vazut. nu poti sa spui despre o masina ca-i buna sau proasta decat dupa ce mergi cu ea macar cateva zeci de mii de kilometrii sau vreun an-doi de zile. loganu abia a aparut si ramane de vazut cat ii de bun sau de prost. eu spun doar ca-i urat si negandit.o masina facuta-n graba.este o chestie exact pe gustul romanilor: portbagaj mare sa cari sacii cu cartofi, spatiu cacalau in interior de parca o sa-ti muti casa in masina(vorba aia...sa intre si varu' si bunica si matusa si mama si tata si vecinu)...etc. e o masina mult prea laudata ptr ceea ce poate. deja intoxicarile astora de la dacia, ca vezi doamne au spart ei gura targului cu loganu lor au inceput sa ma scarbeasca. eu asta zic: hai sa asteptam sa treaca timpul si sa judecam apoi loganu asta, succesul pe care o sa-l aiba sau nu.

dar sint o gramada de pustani carora le-a luat tat-su masina (logan) si acu li se pare ca au avion. ei de fapt habar n-au ce-i aia masina, da-i vezi la volanul cate unui logan de zici ca-s in naveta spatiala. trec pe linga tine cu 150 la ora si apoi zambesc de ce isprava au facut .si normal ca li se pare ca loganu e belea.doar are volan, are roti si pot sa se dea mari si ei ca merg ca Montoya.ptr ei conteaza mai putin ca in urma unor teste loganu s-a dat de-a berbeleacu(aici ramane de discutat), conteaza mai putin ca finisajele is de cacao, ca materialele folosite is sub orice critica, conteaza mai putin designu masinii si faptu ca e aerodinamica precum o caramida...etc. scrisese cineva mai demult un topic despre "laudacii loganului". avea mare dreptate.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 25 Aug 2005, 10:31
Post #97


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Ma enerveaza la culme toti astia care critica aiurea Loganul, din invidie zic eu... Fratilor, este masina ideala pentru concedii si drumetii, recunoasteti odata treaba asta!

Attached thumbnail(s)
DSCF1674.JPG ( Size: 449.35k ) Number of downloads: 14


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 25 Aug 2005, 12:17
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




raducu, si pe daciaclub s-a facut caterinca la greu pe seama pozei asteia, nejustificat zic eu. Tipul asta de cort e foarte raspandit, campingurile sunt pline de ele si te asigur ca sunt si pe Renouri tongue.gif
http://www.rom-caravan.ro/corturiauto.htm


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Aug 2005, 12:17
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Parerea mea e ca e o masina corecta.Eu nu ma astept ca la banii pe care ii dai pe ea sa primesti mertan.Oricum si ala cu mertan gaseste ceva nasol la a lui.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 2 Oct 2005, 13:35
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Cred ca Loganul este o masina buna pentru pretul ei.Nu cred ca la pretul asta (chiar si la cel al variantei 1,6, full)poti lua altceva ...(masina noua,evident)
Chiar dpdv al acestui criteriu, nu poti sa ai pretentii exagerate comparand-o cu altele. Este loc de mai bine,este adevarat( insonorizarea,forma spatelui,a farurilor etc,ma rog,ultimele tin de gustul fiecaruia)dar cred ca are toate sansele sa fie ,peste un timp(1-2ani) o masina reusita,bineinteles daca si producatorul va intelege (daca nu a facut-o deja)ca toti asteapta foarte multe de la aceasta masina(calitate,fiabilitate etc) Foarte multi si le-au cumparat cu credite pe catva ani si ar fi cumplit sa pice prea curand, in conditiile in care pretul pieselor il intrece cu mult pe cele ale vechii berline...Oricum,loganul nu mi se pare o masina rea si cred ca are perspective bune dpdv al motorizarii(ex 1,6 16 v)Am vazut imaginile cu loganul breack si mi se pare ok
Acum , nu as da symbolul pe logan (chiar si un dci) fiind multumit de ceea ce imi ofera si constient de calitatea superioara a celui dintai (macar in anumite privinte)


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin00
post 4 Oct 2005, 14:12
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 12 May 05




Loganul e ok pentru pret si dotari. Daca exista diesel anul trecut, ma mai gandeam. Asa ca am luat Symbol in 2004.
Acuma sa fim sinceri, din punct de vedere al calitatii plasticelor si fiabilitatii, diferenta nu e atat de mare. Cred ca se regaseste fix in diferenta de pret. Symbolul arata un pic mai putin "cheap", dar are si el greieri.
La capitolul design exterior, nu prea am ce sa comentez, imi plac la fel de putin amandoua, aici nevasta-mea e mai decisa in favoarea symbolului (pe ea nu o intereseaza cei care stau pe bancheta din spate).

Concluzia e ca ne certam la comparatia intre o masina decenta ieftina si o masina decenta si mai ieftina. Oricum si Loganistii si Symbolistii sunt cam in aceeasi oala.

O comparatie relevanta ar fi intre Symbol si Accent, sau intre Megane si Kia Cerato. Ca sa nu mai vorbim de eterna disputa Megane-C4-Golf5-Astra-Corolla.
Laguna-Vectra-Passat-Avensis-Accord intereseaza pe cineva?

Daca threadul a fost deschis ca sa se determine daca Logan si Symbol se canibalizeaza reciproc, raspunsul este DA. Ei si?


--------------------
Renault Clio Symbol dCI 2004 Expression
Viata e scurta. Nu o putem lungi. Trebuie s-o facem lata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip07
post 10 Oct 2005, 13:41
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 25 February 05




Un motiv pentru care nici nu m-am gandit sa iau Logan a fost faptul ca se fabrica in Romania. Nu cred ca meseriasii din uzina si-au schimbat prea mult comportamentul fata de vremurile cand faceau din Dacia 1300 o masina mizerabila. Cu alte cuvinte nu as da pe sigla "Dacia" mai mult de 2.000 EURO.


--------------------
RENAULT CLIO SYMBOL 2005 EXPRESSION
Clio Symbol, 80 dCI, Expression, iunie 2005

"O masina este o gramada de fier pe patru roti care te duce din punctul A in punctul B" (citat de la discutia cu dealer-ul)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 11 Oct 2005, 07:46
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Cand lucrezi cu biciu pe tine e altfel.
O fi fost Dacia 1300 mizerabila da nu uita ca masina aia te-o adus pe tine de la maternitate.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 11 Oct 2005, 10:05
Post #104


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




daaa... shi mi'a tractat shi mie renou' cand ma uitam la el ca prostul (nu mai facea contact un fir prin care ishi lua calculatorul masa.. laugh.gif )
shi cat a mers saraca dacie 1310 a lu taica'meu, veche din '83 ...shi inca merge...
renault 12 a fost o mashina BETON pentru epoca ei shi chiar mult incoace. pacat ca romanii au ingropat'o din ce in ce mai mult..

cu toate astea, logan never.. se apropie deja prea mult ca pret de "liga urmatoare"..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 11 Oct 2005, 14:06
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




cool.gif "Vanzarile spun totul"


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_val
post 18 Nov 2005, 06:14
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 October 04




Deci cine are Logan tine de Logan cine are Clio tine de Clio. De ce ?
Pentru ca la momentul cumpararii asta a fost dorinta sau putinta fiecaruia si nu e treaba nimanui de ce a ales ce a ales. Sint convins ca daca aveau bani ar fi luat sa zicem Octavia si chiar si atunci ar fi aparut cineva cu o curiozitate care are Passat si ar fi intrebat<Ce parere aveti despre Skoda Octavia ? Ati da Passat pe Octavia?>.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 20 Nov 2005, 10:04
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




asta asa e...


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leon1.9tdi
post 21 Dec 2005, 15:00
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 July 04




QUOTE(cip07 @ Oct 10 2005, 02:41 PM)
Un motiv pentru care nici nu m-am gandit sa iau Logan a fost faptul ca se fabrica in Romania. Nu cred ca meseriasii din uzina si-au schimbat prea mult comportamentul fata de vremurile cand faceau din Dacia 1300 o masina mizerabila. Cu alte cuvinte nu as da pe sigla "Dacia" mai mult de 2.000 EURO.



Nu mai este postul de mare actualitate, insa nu ma pot abtine.

Inseamna ca nu te deranjeaza faptul ca Renault-ul tau s-a fabricat in Turcia!
Decat Clio de la turci mai bine Logan de la romani. Si crede-ma, aceasta isprava a fost testata pe pielea unui bun prieten.
Numai bine !


--------------------
FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 25 Dec 2005, 18:04
Post #109


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




desi am si logan, nu pot sa nu remarc ca este facut de aceeasi "maestri" care faceau si 1300 cu ciocanu....... cine este obiectiv ar trebui sa recunoasca lucrul asta......


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 26 Dec 2005, 14:04
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Nu vreau sa ma iau de natia turceasca sau de cea romaneasca. Tot ce stiu in acest sens este ca linia de asamblare din turcia este 80% robotizata, iar in restul de 20%... nu cred ca o ciopleste turcu cu dalta si ciocanul (a mai spus cineva asta...).
Am avut rabdare sa citesc threadul de 8 pag, dar nu am inteles o treaba la voi toti oamenii de aici. S-a spus de nenumarate ori ca atuul Loganului e pretul, adica ar fi un pret mic. Parerea mea e ca Loganul a fost odata ieftin, dar nu prea mai este, va dau date concrete:

Logan Ambition 1.6 (87cp in fapt) - 8750 EUR DDP
Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98cp) - 9549 EUR DDP

Chiar asa de mare e diferenta??

Ambele au culoare nemetalizata si jenti de aliaj. Loganul ar avea in plus computer de bord si geamuri eletrice spate. Symbolul ar avea 11cp in plus.
Eu unul cred ca ma pot lipsi de geamurile electrice spate, mai ales ca aproape niciodata nu calatoreste nimeni pe acele locuri.
In al doilea rand nu am inteles de ce nu pot avea niste dotari decente in cazul in care as vrea sa cumpar diesel... Oare pt ca un Ambition 1.5dCi ar ajunge sa coste ~9400EUR, pret cam maricel pt o dacie, parerea mea...

Am vorbit strict din punctu de vedere al dotarilor, ce apare pe hartie. Nu m-am luat de design, practicitate, costuri de intretinere (care sunt cam aceleasi...) probabil as ocupa prea mult spatiu pe server.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 26 Dec 2005, 14:36
Post #111


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




si totusi......unde e masina aia de 5000 de euro???????? o avea volan, geamuri?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 27 Dec 2005, 07:06
Post #112


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




la ce succes au asa, crezi ca le mai arde sa faca o masina "accesibila"?


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 27 Dec 2005, 09:56
Post #113


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




succes??? a fost o "furie" la inceput. acu' nu prea mai e succes. cel putin cu loganu diesel n-au prea facut mare lucru. eu n-am vazut nici macar unul in tgv (nu zic ca n-or fi ,doar ca n-am vazut...asa cum vad d-alea pe benzina). iar la dealerul din oras au loganuri pe stoc din belsug. e curtea plina si nu se mai inghesuie nimeni. inainte tin minte ca asteptai cu saptamanile ca sa-ti vina loganu'. acu', zicea dealeru' ca te duci cu banu si-ti iei loganu pe loc.

are dreptate ce spune diesel power mai sus. l-au cam scumpit...
iar loganu de 5000 euro....sa fim seriosi. o fost doar o strategie de imagine.

pai hai sa luam loganu ambition de 1.4 (cel mai ieftin si fara nici o dotare). costa 6230 euro. ce-ar putea sa mai scoata de pe el ca sa-l faca de 5000 euro? poate sa-i puna scaune de rafie, folie de plastic in loc de geamuri, ghidon in loc de volan, frane pe tamburi si pe fata, sa micsoreze capacitatea rezervorului la jumate...etc


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 27 Dec 2005, 10:32
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




QUOTE(cristib @ Dec 27 2005, 09:56 AM)
pai hai sa luam loganu ambition de 1.4 (cel mai ieftin si fara nici o dotare). costa 6230 euro. ce-ar putea sa mai scoata de pe el ca sa-l faca de 5000 euro? poate sa-i puna scaune de rafie, folie de plastic in loc de geamuri, ghidon in loc de volan, frane pe tamburi si pe fata, sa micsoreze capacitatea rezervorului la jumate...etc

Probabil vroiai sa spui Logan Ambiance de 1.4. Varianta de 5000EUR (la care s-a renuntat de mult) nu ar fi avut nici un airbag, iar jentile ar fi fost de 14", nu de 15" cum sunt toate acum, si nici al3lea stop suprainaltat.

Ca sa spun de ce nu as da Symbolul pt Logan
-nu se gaseste Logan dCi de 80 cp si nici macar de 65cp cu dotarile pe care le am eu.
-designul nu-mi place, e prea inalta, si portbagajul ala care pare urias din afara, are tot 510l ca si la Symbol
-designul interior iarasi nu-mi place, imi da senzatia de ieftin
-butoanele geamurilor electrice au fost puse pe economie, in mod normal trebuia soferul sa aiba pe usa 4 butoane, si pe celelalte usi cate un buton
-farurile arata de parca ar avea cataracta, plus ca sunt doar 2.
-f idioata ideea de a deschide portbagajul cu cheia de contact
-bancheta spate nu e rabatabila, si eu am nevoie din cand in cand sa car obiecte lungi
-claxonu mi se pare mai putin accesibil, pe batzul blocului de lumini
-La Symbol tetierele spate sunt in forma de virgula, si deci se pot cobori ca sa am vizibilitate buna.

Cam atat imi vine in minte acum.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 27 Dec 2005, 11:10
Post #115


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(diesel_power @ Dec 27 2005, 10:32 AM)
Probabil vroiai sa spui Logan Ambiance de 1.4. Varianta de 5000EUR (la care s-a renuntat de mult) nu ar fi avut nici un airbag, iar jentile ar fi fost de 14", nu de 15" cum sunt toate acum, si nici al3lea stop suprainaltat.


da. ambiance am vrut sa zic.
pai si daca se renunta la airbag, puneau jante mai mici si "rezolvau" si treaba cu stopu' ar fi ajuns la 5000? de la 6230 la 5000 is 1230 euroi. un airbag, o janta mai mica si-un stop...fac 1230 euroi??? eu zic ca tot mai trebuiau sa-i scoata ceva.
si apoi in anul 2005 o masina fara airbag si AC e cam nasol. de restu te mai lipsesti (geamuri, oglinzi electrice, abs, radio...etc).

io ma intreb altceva...daca...s-ar rezolva la logan prob cu portbagaju, s-ar pune acelasi bord ca la symbol, aceleasi comenzi (claxon pe volan, butoane geamuri pe usi...etc), acelasi interior, aceleasi tetiere, aceleasi dotari, banchete rabatabile...cat ar ajunge la pret loganu??? ar fi la fel ca symbolu'? io cred ca da. si atunci ar fi curios ce o sa aleaga omu intre doua masini cu aceleasi dotari, acelasi interior, acelasi motor, acelasi pret....ar mai ramane doar chestia de design exterior. ar fi curios smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 27 Dec 2005, 11:37
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




La inceput Logan Ambiance costa 5700 euroi, si deci ar fi fost o diferenta de 700 pt dotarile alea 3 in minus. E oricum mult, si eu m-am minunat atunci. Citisem intr-o revista parca. Iar Preference 1.4 costa 6300 euroi, si oferea mult mai multe dotari fata de Ambiance pt 600eur. Preturile astea toate sunt de la lansare in sept 2004.

Clio Symbol va disparea pe parcursul anului 2006 si ii va lua locul Logan (dacia logan sau renault logan depinzand de tara). Clio 3 asta care a aparut acum nu va fi si in varianta cu portbagaj mare, va fi decat bicorp.

S-a cam exagerat pretul Loganului din cauza acestui patriotism pt Dacia, mai ales la mine in jud. Arges. Dar a devenit o masina scumpa pt ce ofera si cu costuri de intretinere de Renault. E adevarat ca e cea mai ieftina masina noua dar comparand cu un Cielo, acesta din urma arata mult mai bine, si inauntru sunt materiale de calitate. Atata ca Cielo nu are abs si airbaguri, si nu se merita cumparat deoarece fabrica e pe drojdie.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 27 Dec 2005, 23:20
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




ce mi s-a parut ciudat este faptul ca modelele de logan vandute in vest ,daca retin bine ,erau
sapte mii si ceva ,avand inclusiv ABS (presupun ca si cea de 1,4)iar la noi, pt. a avea asa ceva, trebuia sa dai peste opt mii pe cea'' full''...
Fara sa-l compar cu slz. dar cred ca aceasta din urma avea suficiente dotari la sase mii de euro...


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_val
post 28 Dec 2005, 10:19
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 October 04




QUOTE(diesel_power @ Dec 26 2005, 02:04 PM)
S-a spus de nenumarate ori ca atuul Loganului e pretul, adica ar fi un pret mic. Parerea mea e ca Loganul a fost odata ieftin, dar nu prea mai este, va dau date concrete:

Logan Ambition 1.6 (87cp in fapt) - 8750 EUR DDP
Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98cp) - 9549 EUR DDP

Chiar asa de mare e diferenta??


Hai sa incercam sa luam primele(adica cele mai ieftine)variante ale lui Clio si Logan care sunt si asemanatoare ca dotari:

Clio Symbol Autentique 1.4,8v(75CP) - 8482 Eur DDP
Logan Ambiance 1.4,8v(75CP) - 6230 EUR DDP

Diferenta este de 2252 EUR si reprezinta peste o treime din pretul Loganului si mai mult de 25% din Clio Symbol.

Eu zic ca este o foarte mare diferenta, numai sa vrem sa o vedem.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 28 Dec 2005, 12:46
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




O mica gresala ai facut, Clio Symbol Autentique 1.4 8v costa 7821EUR DDP, in perioada asta se aplica o reducere de 661euroi la toate Clioturile. In cazul asta diferenta s-ar reduce la 1591eur. Oricum tot cam ai dreptate ca e o diferenta semnificativa in acest caz, dar eu am facut comparatie intre modelele de varf fiindca la o masina ma intereseaza ceva mai mult decat un sasiu cu roti, volan si motor tongue.gif

In UE este obligatoriu ca toate masinile noi sa aiba ABS in dotare, si cam au dreptate... Este mare lucru sa te poti baza pe frane, fara sa te gandesti ca derapeaza sau ca aluneca precum o sanie pe carosabil umed.

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 10:47


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 28 Dec 2005, 23:27
Post #120


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(diesel_power @ Dec 27 2005, 10:32 AM)
Probabil vroiai sa spui Logan Ambiance de 1.4. Varianta de 5000EUR (la care s-a renuntat de mult) nu ar fi avut nici un airbag, iar jentile ar fi fost de 14", nu de 15" cum sunt toate acum, si nici al3lea stop suprainaltat.


Asa zisa varianta de 5000 E s-a fabricat si se mai fabrica,dar nu a fost comercializata oficial la noi in tara,adica daca m-as duce eu la un dealer si as vrea sa cumpar asa ceva,s-ar uita ala la mine ca la masini straine.De vandut s-a vandut,dar in numar foarte mic si au avut parte numai anumite persoane.Nu are un nume(adica nu este Ambiance)si sunt ceva diferente fata de Ambiance,nu are bandouri pe usi,elementul cromat pe calandru,consola centrala de la bord e neagra,are jante cromate pe '14,barile sunt negre complet.Cam astea ar fi diferentele.Are air bag sofer si al 3 lea stop inaltat.E varianta cea mai ieftina care se comercializeaza in tarile vecine.


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 19:48
Dacia