Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme turatie motor

xplozia
post 16 Aug 2010, 13:45
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 8 June 10




Salutare tuturor,
In urma cu cateva zile, mi s-a rupt cureaua de la alternator. Am mers cu ea in service, nu unul renault, si am inlocuit cureaua impreuna cu rolele. Dupa ce am plecat din service am constatat ca dupa ce masina ajunge la 3000 rot, nu urca mai mult. M-am intors la service, le-am spus problema, s-au uitat ei pe acolo si au concluzionat ca nu este vina lor (normal in romania, faci una si iti strica alta) si ca trebuie sa o bag undeva pe un computer. Asa ca am mers la un alt service ce detinea computer, am bagat-o pe computer si totul este OK, nu are nimic. In continuare masina nu urca mai mult de 3000 rotatii. Cei de la computer au spus ca ar putea fi ceva dereglat pe la injectie si ca doar un service prin Bucuresti ar putea rezolva problema.
Aveti idee de unde ar fi putut pleca problema?


--------------------
Renault Laguna 2 PH2 2006 - brp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xplozia
post 18 Aug 2010, 13:50
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 8 June 10




Am ajuns pana la urma la un alt service in Bucuresti, unde au concluzionat ca atunci cand s-a rupt cureaua de la alternator, cureaua de distributie s-a deplasat cu 2 dinti. Acum sunt nevoit sa le inlocuiesc pe tote din nou, adica curea distributie + role + curea alternator+ role.
Gresala mea, anul trecut cand am schimbat toate astea, nu am fost suficient de atent incat sa am scris pe factura exact tot ce mi-a fost reparat, asa ca fara a avea scris pe factura role de la curea alternator, nu pot sa ma bat cu service-ul ca din cauza lor toate astea s-au rupt din nou.


--------------------
Renault Laguna 2 PH2 2006 - brp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_Bz
post 25 Aug 2010, 09:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 10




nu stiu ce motor e la tine dar la mn 2.0 benzina s-a rupt cureaua cam la 5.000 rot si nu a afectat nimik din distributie, mi-e cam greu sa cred asta...la laguna e facut prost compresorul ac care rupe mereu cureaua pt ca nu merge constant ci cupleaza si decupleaza mereu


--------------------
Renault Laguna I ph2 1999 1.9 dti - B8119UY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabySV
post 2 Sep 2010, 10:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 343
Joined: 19 October 08
From: Suceava




Dar din cate stiu eu atunci cand se decupleaza rola se invarte in gol, deci nu ar avea cum sa rupa cureaua. Asadar la deculpare nu cred ca are cum pentru ca rola are aceeasi viteza de rotatie ca si cureaua, iar la cuplare la fel ca doar are aceeasi vit.
In plus daca ar fi o problema cum spui de fiecare data cand cupleaza sau decupleaza ACai auzi un scartait, cel creat de frictiune intre curea si rola.
Asa ca nu vad motivul.....


--------------------
Renault Laguna 1998 PH2 1.8 16v RTE - BC 05 KAU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_Bz
post 3 Sep 2010, 07:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 10




incearca tu sa pui ac-ul salti capota si te uiti exact spre curea si tii masina accelerata pe la 4.000 rot si ai sa vezi ce ondulatie face cureaua atunci cand cupleaza compresorul.eu nu am mai vazut prostia asta decat la renault in rest toate au sistemul de decuplare al suprapresiunii direct pe conducte adik cand e prea mare presiunea baga spre retur cu o electrovalva.....e foarte prost gandit...pacat ca e de la renault


--------------------
Renault Laguna I ph2 1999 1.9 dti - B8119UY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdyMND
post 3 Sep 2010, 14:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 24 May 07
From: Timisoara




Ideea e sa nu mearga compresorul tot timpul. De aia e climatronic si nu A/C simplu. Mentine temperatura setata.
Rola se invarte tot timpul si din cate stiu compresorul are un fel de ambreiaj.

xplozia, bine ca nu s-a rupt si cureaua de distributie. Atunci era problema mare.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - 150 - 4Control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 12:34
Dacia