Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

rulment butuc dreapta spate, roata huruie indiferent de viteza si treapta

eu_silviu20
post 10 Dec 2014, 02:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 November 14




Salutare,
La roata din dreapta spate am sesizat ca deodata a inceput sa huruie,indiferent de treapta si de viteza cu care ma deplasam.Singura varianta in care nu mai auzeam huruitul era cand in sensuri giratorii se muta greutatea de pe acea roata.Am fost la mecanic si mi-a confirmat banuiala ca este de la un rulment la butucul rotii.La sugestiile mecanicului si ca sa fiu safe am optat pt a schimba rulmentul cu tot cu butuc(care mi s-a spus vine cu tot cu disc) si trebuie sa fie efectuata operatiunea pe ambele roti spate si de asemenea sa schimb si placutele de frana.Zis si facut iar masina merge ca noua fara sa mai aud nici un fel de zgomot.
Toata afacerea asta a durat cam jumatate de zi si m-a costat echivalentul a aprox.750 de RON cu piese incluse.
Sper ca am fost de ajutor membrilor care poate intampina aceeasi problema.


--------------------
Renault Megane Privilege 2004 Convertible - MA 54 XXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 10 Dec 2014, 02:41
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




E discutabil daca trebuiau schimbate toate - DAR - procedand asa ai investit in siguranta ta si a pasagerilor SI DESIGUR in viitorul masinii!


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Dec 2014, 09:11
Post #3


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Solutia recomandata si aleasa de mecanic este una perfect corecta!
Daca se schimba discul se schimba si placutele si asta implicit se face si pe partea opusa.
Daca citesti pe forum afli ca rulmentul se poate schimba si separat de disc....daca este vointa si cunostinta despre asta.
In cazul in care se schimba doar rulmentul discul si placutele vechi raman.....si se face economie la piese.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 10 Dec 2014, 18:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Depinde si ce uzura avea la discuri,respectiv placute.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eu_silviu20
post 16 Dec 2014, 06:14
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 November 14




Placutele si implicit discurile nu prezentau uzura prea mare,in orice caz nu una care sa necesite schimbarea in totalitate a ansamblului de franare spate insa banuiesc ca solutia gasita de mecanic a fost una care sa ii satisfaca atat dorintele financiare cat si fereastra de spatiu de care dispunea.Adica ii era mult mai usor sa inlocuiasca tot decat sa desfaca roata si sa se chinuie sa scoata doar rulmentul de pe butuc.
Oricum omul e super ok si colaborez cu el de multa vreme si de fiecare data cand am o problema ma serveste si imi pune la dispozitie si o masina de service fara sa ma taxeze(ori cred ca e inclus in pretul pieselor si al manoperei care e de aprox echivalentul a 180 RON)


--------------------
Renault Megane Privilege 2004 Convertible - MA 54 XXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svg_gabriel10
post 21 Feb 2015, 18:16
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 17 November 13
From: Madrid




Va salut si subscriu la problema huruitului permanent, doar ca la mine apare de pe la 30 km/h in sus si e foarte deranjant. Au fost schimbati rulmentii de vreo 4 ori intr-un an si continua sa apara huruitul la cateva sute de km parcursi. De ce oare?
Masina in cauza este megane II 1.6 16v din 2005


--------------------
Volkswagen Passat 2.0 tdi CR 140cp 2009 - ...
Megane2 2005, 1.6 16V,83kW
Vectra C 2008,1.9 16v, Z19DTH 150cp
Mazda 626 1998, 1.8 16v 90cp
Focus 2000, 1.4 16V, 75cp
Vectra A 1993, 1.8 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 15 Mar 2015, 22:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




manopera defectuoasa la montaj rulmentii sau cum am patit eu snr care a tinut un an (20000) si snr care a tinut 2 ani(40000km);ar mai fi o chestie daca nu ai lovit initial in roate respectiva in asa hal ca sa determini o deviatie a partii punte respectiva


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magiqmax
post 20 May 2015, 09:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 27 September 06




Salutare.
Este posibil ca din montarea incorecta a unui rulment roata spate, geometria rotilor sa fie afectata, în sensul că anvelopa de la respectiva roata spate se uzeaza neuniform (mai exact partea din interior)?
Poate să fie alta cauza uzurii neuniforme? Daca da, detaliati va rog.
Pot sa va spun ca aproape ca se vede la ochi cand te uiti din spatele masinii, ca roata respectiva - spate dreapta - este orientată spre interior în plan orizontal.


--------------------
RENAULT MEGANE II 1,5DcI 2004, Confort Expression
Nu fortza ... Ia doar un ciocan mai mare!!!
Și nu uita: mâine va fi mai rău!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 20 May 2015, 09:58
Post #9


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Rulmentul a fost montat ca piesa separata in discul de frana vechi (sau viceversa - disc nou cu rulment vechi) sau s-a schimbat tot ansamblul (asa cum vine si OEM) ?

De obicei, partea din interior a cauciucului pe spate se uzeaza de la amortizoare care nu mai lucreaza corect. Si asta se vede cand uzura "crampoanelor" nu este uniforma, adica pur si simplu "barbierit" cauciucul, ci ascutita, ca si cum fiecare crampon in parte ar fi luat cu cutterul pe o parte.

This post has been edited by cristi.r: 20 May 2015, 10:01


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magiqmax
post 27 May 2015, 16:21
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 27 September 06




Rulmentul a fost montat ca nou pe disc de franare vechi. Discul nu atat de uzat ca sa necesite schimbarea. Cel putin asa a zis mecanicul.

This post has been edited by magiqmax: 27 May 2015, 16:21


--------------------
RENAULT MEGANE II 1,5DcI 2004, Confort Expression
Nu fortza ... Ia doar un ciocan mai mare!!!
Și nu uita: mâine va fi mai rău!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 28 May 2015, 00:53
Post #11


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




svg_gabriel10, poate fi si din cauza rotilor strambe/ neechilibrate... aceasta problema duce 100% la defectarea rulmentilor (am patit pe pielea mea).


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanCosma
post 29 May 2015, 08:21
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 May 15




Salutare domnilor,
Sunt si eu nou pe forum , am un renaul Megane 2007 1.5 16v benzina 98hp , si in urma cu o saptamana cand ma deplasam in afara localitatii ... auzeam un scartait uniform la viteza constanta iar cand am incetinit un scartait intrerupt la roata dreapta spate. in viraj dreapta cand greutatea era pe partea stanga nu se mai auzea acel zgomot.
am dat jos roata gandindu-ma ca poate este ovalizata roata din cauza prezoanelor ca nu e stransa ... am pus rezerva iar dupa 10 metri acelasi zgomot.
am continuat sa merg putin pana am ajuns acasa , dupa aceasta am fost la mecanic si mi-a confirmat ca este rulmentul spate din disc. am schimbat rulmentul iar dupa 40 de km acelasi zgomot. mecanicul ( unul amator dealtfel) mi-a spus ca a intrat destulde lejer rulmentul in disc... si ca poate ar trebui sa schimb si discul fiind spatiul mai mare decat ar trebui acolo ,
precizez ca sunt total fara cunostinte de mecanica dar mi-am dat seama cand am pus mana pe capacul din mijlocul gentii ... si era foarte fierbinte... ca era clar ca ceva nu e in regula.
ce poate sa fie ... trebuie sa schimb iar rulmentul daca l-am mai schimbat odata ? trebuie sa schimb discul ? pls help ...


--------------------
Renaul Megane 2007 1.5 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heyneken
post 31 May 2015, 18:41
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 11 December 12




Salutare,am si eu un dubiu:discurile sunt schimbate si placutele la fel din cauza unui rulment si spre surprinderea mea roate de pe partea stanga este inclinata in partea de sus spre interior. Roata din dreapta nu pare a fi asa rau. In momentul in care dau intr-o groapa cu partea stanga topaie spre drapta. Am inteles ca topaitul este de la bucsele de punte,dar roata de ce sta stramba???


--------------------
renault megane 2004 bicorp - b984urs
megane 2004 bicorp 1,6 16 v 83 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 14:08
Dacia