Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ghid in alegerea optima a destinatiei de vacanta

CornelB
post 28 Feb 2008, 20:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 February 08




Pentru ca se apropie vara si - odata cu ea - sarcina deloc usoara uneori de documentare asupra concediului = cautarea de informatii despre destinatia de vacanta [statiune, hotel samd], m-am gândit sa inaugurez aici un thread care sa contina ARTICOLE scrise useri pentru folosul userilor în acest domeniu. Mai jos este unul scris de mine pe un alt forum, îl reproduc aici, considerând ca poate fi util.

---------------
Am trecut si eu prin asta - vara trecuta am fost pentru prima data în Turcia; câta "sudoare" cautand pe net destinatia/hotelul cel mai potrivit; am citit foarte mult, aproape totul pe forumuri si am aflat aici lucruri folositoare. Acum, cand se apropie "deschiderea sezonului" , m-am gandit sa ma revansez intr-un fel, scriind acest mic ghid, sperand ca va fi folositor cuiva...
Citind diverse impresii de dupa calatorie, am observat in general lucruri pozitive, dar si multe nemultumiri. Marea majoritate a acestor nemultumiri se puteau evita - spun eu - daca alegerea vacantei ar fi fost facuta cu mai multa atentie. [In paranteza fie spus, ceva imi spune ca si in cazul celor care multumiti si super-multumiti de conditiile avute acest lucru s-a datorat in proportie de cel putin 50% mai degraba factorilor "inspiratie" si "noroc" ]

Adevarul e ca este dificil sa alegi in 100% cunostiinta de cauza hotelul sau agentia de turism. INSA o informare mai detaliata ajuta intotdeauna, astfel ca am decis sa intocmesc acest mic indrumar in alegerea destinatiei de vacanta, care sper sa va fie de folos...
RETINETI: Cele de mai jos descriu experienta si strategia mea personala in alegerea destinatiei de vacanta, nu sunt un guru [si nici nu lucrez] in domeniu, fiecare trebuie sa filtreze aceasta informatie prin discernamantul propriu si sa luati partile bune de acolo [if any ohmy.gif : ]
-------
GRESELI FRECVENTE IN ALEGERILE VACANTEI DVS
si care va pt ruina partial concediul sau oricum eroda din bucuria lui

1. Alegerea "oarba" [fara a avea prea multe informatii] a hotelului

Am vazut multe cazuri pe forum in care un user scria "ce stiti despre hotelul H? Merg la sfarsitul lui iunie acolo, sper sa fi facut o alegere buna"...
Dl/d-na X a ales, pe considerente de care voi aminti ulterior, un anume hotel, a platit un avans [sau chiar in intregime] si abia dupa aceea a inceput sa caute cu adevarat informatii despre acel hotel.
RETINETI: primul lucru in planificarea unui concediu de succes trebuie sa fie alegerea hotelului. Acest lucru il puteti face cu mult timp inainte de a incepe discutia cu agentiile de turism [si chiar inaintea alegerii acestei agentii] si cel tarziu in primele luni ale anului!

SFAT: Va puteti face o lista cu cateva hoteluri despre care ati auzit lucruri interesante. Pe masura ce gasiti timp, cautati informatii despre fiecare hotel si notati-va un criteriu de punctaj al fiecaruia.
Pentru "documentare" puteti folosi:
- informatii generale despre acel hotel gasite pe net [site-ul oficial samd]
- forumurile, aici gasiti nu doar reviews-uri detaliate, cat si - cel mai important - oameni dispusi sa va impartaseasca detalii suplimentare despre sejururile lor la acel hotel
- site-uri specializate in reviews - cititi impresiile altor turisti care au trecut pe acolo inaintea dvs si vedeti multe fotografii "genuine"
- http://tripadvisor.com [in engleza] - exemplu: Turcia
- http://holidaycheck.de [in germana - gasiti aici un traducator automat]
- http://AmFostAcolo.ro - mult mai putine reviews, dar este in româna!
- Google Earth - downloadati versiunea free [atentie, nu PRO!] de aici - vezi putea vedea imaginea din satelit a hotelului la care urmeaza sa ajungeti; configuratia plajei; drumurile de acces etc
-Informatii adunate de la agentiile de turism [vezi mai jos]

2. Asteptari nerealiste in privinta hotelului

Acesta ar trebui sa fie un subpunct al punctului anterior. Însa conform observatiilor mele, acest factor este printre generatorii principali de nemultumiri/insatisfactie si poate duce usor la ruinarea unui concediu. Din aceasta cauza am decis sa-i acord un capitol separat.
Trebuie sa stiti ca doar numarul de stele cu care este clasificat un hotel nu reflecta cu acuratete gradul de satisfactie pe care vi-l poate oferi. Dupa cum stiti, diverse tari au din pacate modalitati diferite de clasificare a hotelurilor - 4 stele din Turcia nu sunt identice cu conditiile de 4 stele din Romania, de exemplu.
Conditiile de acordare a stelelor sunt pentru multe tari destul de relaxate si de "largi", generale. Asta inseamna ca veti gasi hoteluri de 5 stele exceptionale si hoteluri de 5 stele care in realitate ar merita poate cel mult 3-4.

SFAT: cel mai important criteriu pentru aprecierea gradului de confort oferit ramane - cel putin pentru mine personal - PRETUL. Uitati-va cu atentie la pretul camerei standard si comparati-l cu alte hoteluri. Nu va puteti astepta, totusi, la acelasi lux la un hotel de 5 stele pentru care ati platit 500 euro / pers / 7 zile ca la un altul, tot de 5 stele, la care pretul pentru 7 zile este 1.200 euro / pers! TOTUSI, asta nu inseamna ca la 500 de euro veti fi dezamagit, CU CONDITIA sa realizati ca acestea sunt conditiile care pot fi oferite pentru acest pret!
Acordati deci relevanta mult mai mare pretului de lista decat clasificarii in stele a acelui hotel; de exemplu, dintre un hotel clasificat la "4stele+", cu 500 euro/sejur si unul "5stele" cu 480 euro/sapt, eu unul l-as alege pe cel de 3 stele!!

SFAT: stabiliti un buget total in care sa va incadrati cu vacanta, apoi defalcati-l pe categorii: bilete + cheltuieli la fata locului. Pentru aceasta documentati-va temeinic despre ce servicii sunt incluse in pretul biletelor si care trebuiesc platite separat. Intrebati expres despre diverse chletuieli, gen: sucurile naturale sunt incluse sau se platesc? Room-service este gratuit? La restaurantele a-la-carte se plateste rezervarea? Dar consumatia? Ce bauturi sunt gratis si pentru care trebuie platit? Internetul este gratis? Ce excursii optionale sunt incluse in pret si care trebuiesc platite? Cat costa excursiile neincluse in pachet?

3. Alegerea pripita sau neinspirata a agentiei de turism

SFAT: alegeti agentia de turism abia DUPA ce ati ales hotelul. Vizitati mai multe agentii si cereti informatii suplimentare despre hoteluriel din lista; observati cat de mult sunt "in tema" si gradul de amabilitate/solicitudine
Documentati-va despre agentie: cautati pe net referinte, veti vedea ca veti gasi multe persoane care va pot povesti experienta lor cu respectiva agentie

Încercati pe cat posibil sa alegeti agentiile mari sau tour-operatoare care vand si en-detail. Dupa cum stiti, foarte putine agentii au pachete proprii pentru o anumita destinatie; cele mai multe revand servicii ale altora, sa spunem "en-grosistii", care au angajat rezervari directe la hoteluri si care au inchiriat curse charter spre acea destinatie. De exemplu, pentru Turcia sunt doar 4 sau 5 tour operatori, toti in Bucuresti.
Cereti si cititi cu atentie, inainte de a va decide, contractul-cadru dintre agentie si turist, întrebati acolo nu se întelege prea clar; încercati sa va imaginati cat mai multe scenarii prin care lucrurile ar putea merge prost [ptr dvs] si vedeti cum sunt acoperite de contract; solicitati detalii de la agentie pentru aceste cazuri ipotetice

4. Alegerea neinspirata companiei care opereaza cursele charter

Acest aspect ar trebui sa aiba o anumita importanta in alegerea agentiei - unele lucreaza cu Tarom, altele cu companii low-cost minuscule. Evaluati riscul pe care il introduce o companie de transport de care ati auzit pana acuma [sau, mai rau, de care ati auzit lucruri neplacute] - sa va afecteze desfasurarea in bune conditii a concediului - CHIAR DACA celelalte conditii oferite de agentia care lcureaza aceasta companie sunt tentante.
SFAT: Din punctul meu de vedere, este intotdeauna preferabil sa optati pentru pachete ce includ chartere operate de o companie de transport cat mai mare; astfel, probabilitatea suprizelor neplacute se diminueaza cat mai mult [insa nu scad sub 5% imho ]
Trebuie sa intelegeti un lucru foarte important: din punctul de vedere al aeroporturilor, prin natura lor, cursele charter sunt zboruri ocazionale, in concluzie cu o prioritate mult mai mica decat cea a zborurilor regulate, cu orar mult mai riguros. Aceasta face ca in functie de programul [uneori destul de incarcat] de zbor, aceste curse sa fie des reprogramate la alta ora. Acest lucru, combinat cu posibilitatile tehnice si materiale reduse ale unor companii low-cost, face ca programul de imbarcare [data/ora] sa fie un lucru extremd e relativ; este bineinteles extrem de iritant sa nu poti fi sigur pe o anumita planificare, mai ales in cazul celor care strabat distante apreciabile pana la aeroport [din alte orase] si care trebuie sa sufere dificultati majore din aceasta cauza. Insa, din pacate, decalarile si intarzierile devin - in conditiile unui program de zbor al aeroporturilor din ce in ce mai aglomerat de la an la an - mai degraba o regula decat o exceptie.
SFAT: tineti legatura indeaproape cu agentia, informati-va periodic despre eventuale modificari in programul de zbor a cursei charter; cu 2-3 zile inainte de plecare facetia cest lucru zilnic, daca considerati ca e cazul. Fiti pregatit pentru ce e mai rau in acest aspect - este posibil sa stati o zi intreaga in aeroport, asteptand sa va imbarcati; pregatiti-va pentru aceasta eventualitate, mai ales daca aveti copii cu dvs - luati mancare si apa suficienta etc [preturile din aeroport sunt o calamitate! blink.gif ]
Inca un aspect pe care daca-l intelegeti deplin va scutiti de o eventuala sursa suplimentara de stres: eventuala decalare a orarului de zbor nu poate fi imputata realist vorbind agentei! In mod firesc, nemultumirile dvs tind sa se verse [si] asupra lor; adevarul e ca agentia a cumparat doar aceste servicii de la o companie specializata [aviatica]; daca aceasta companie aviatica nu si-a respectat promisiunea, ei nu pot face mare lucru, decat eventual sa nu mai apeleze la aceasta companie pe viitor. [de parca ar avea o larga paleta de unde sa aleaga; pe viitor, odata cu sporirea ofertei de transport, este posibil ca lucrurile sa se schimbe]

---

Cred ca mai pot fi multe lucruri adaugate acestui mic ghid; va invit pe acei/acele dintre dvs care doriti sa o faceti.


--------------------
Marca Model 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 29 Feb 2008, 11:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




Bun ghidul, cu siguranta o sa fie de folos multor utilizatori. La mine nu se aplica pentru ca: niciodata nu ma duc in concediu prin agentie de turism, nu stau in hotel de la 3 stele in sus (de obicei stau in pensiune/casuta/camping), cumpar biletul de avion direct de pe site-ul companiei de transport.
Anul trecut de exemplu am fost in concediu 10 zile in Polonia cu masina. Inainte de plecare am stabilit ca stam cateva zile in Tatra, dupa care in zilele ramase vizitam cateva orase...si cam atat. Din propria experienta, cele mai reusite vacante/concedii au fost acelea in care nu aveam detaliile puse la punct. Dimineata cand te trezesti nu stii inca locul unde vei dormi in seara respectiva...
Bineanteles pentru o familie cu copil, nu prea se poate aplica metoda mea... tongue.gif


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 29 Feb 2008, 11:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Cateva completari:

1 Acelasi program turistic oferit de marii tour operatori poate fi achizitionat la pret identic sau mai mic de la agentiile revanzatoare. Acestea pot acorda o reducere de pret din comisionul cedat catre ei de marea agentie. Daca pachetul turistic este prost conceput de catre tour operator el va avea acelasi rezultat indiferent de locul de unde il cumparati.
De multe ori o agentie mica va acorda mai multa atentie decat una mare care stie ca oricum asteapta clientii la poarta si nu mai conteaza daca va pierd. Surprize au fost si la agentiile mari.
Recomandarile pentru o agentie au efect doar in cazul programelor proprii. Multe agentii, pentru a obtine un pret cat mai scazut la pachetele turistice, aleg cele mai ieftine unitati de cazare.


2. Contractul cadru cu turistul are o forma stabilita de lege si nu difera in functie de agentie. Adica acele cazuri ipotetice sunt acoperite la fel de catre toate agentiile.



--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 29 Feb 2008, 12:03
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Regula mea de baza cand imi fac vacanta este "baza". Adica, imi aleg un oras, statiune...orice unde sa stau in acea vacanta. Baza, trebuie sa fie in mijlocul unor atractii, la distante nu mai mari de 200 Km cu masina. Astfel, nu vreau sa stau in aceeasi localitate/statiune 10 zile, nici nu vreau sa fiu nomad, doua zile intr-un oras, inca doua in altul, 3 in altul...samd. Fireste si baza trebuie sa aiba ceva atractii, ca sa am ce face si acolo.
Exemple recente de baze (distantele din paranteze sunt pana la destinatie, nu sunt dus-intors):
Mondsee/Austria. Atractii: Innsbruck (208 Km/autostrada sau 275 Km "printre munti", prin Austria - recomandat pentru peisaje); Salzburg (40 Km); Hallstatt (60 Km); Konigssee (65 Km); Prien am Chiemsee (100 Km); Passau (100 Km); Munchen (170 Km).
Entrecasteaux/Provence/Franta. Atractii: St. Tropez (75 Km); Gorges Du Verdon (70 Km); Moustiers St. Marie (60 Km); Marseille (120 Km); Toulon (70 Km); Cassis (110 Km); Giens (85 Km); Aix en Provence (90 Km).
Schwangau/Germania. Innsbruck (100 Km); Munchen (120 Km); Konstanz (145 Km); Davos (220 km); St. Moritz (200 Km); Venetia (500 Km - stiu ca e lung, dar l-am facut special pentru copil - ii plac foarte mult pietele cu porumbei); St. Gallen (140 km); Lindau (100 Km).
Dupa ce imi aleg baza, incep sa caut cazare la pensiuni. Pentru un filtru mai bun, nu cautati cu Google folosind cheia "Accommodation + orasul/baza" ci "lodging Schwangau).
In general, gasiti si un portal de turism "oficial" al bazei, unde aveti o gramada de locuri de cazare, dar mai sunt si niste "liste" ne-oficiale pline de locuri de cazare.
Din listele gasite, imi fac un top 10, la care incep sa trimit e-mail-uri pana reusesc sa gasesc ceva disponibil. Deobicei insa, nu am problema disponibilitatii, pentru ca imi fac rezervarile pentru Iulie/August undeva in Februarie. Deja, pentru vacanta de anul acesta am facut rezervarea, baza fiind in centrul Toscaniei.

Later edit: practic stilul asta din 2002, cu o exceptie in 2004 cand s-a nascut copilul si am stat acasa in acea vara. Niciodata nu am luat teapa cu pensiunea, ba chiar, in cateva cazuri a fost mai frumos decat in pozele de pe site, sau pretul mai mic decat cel negociat initial (asta vara, in Schwangau, stiam ca o sa platim 48 EUR/noapte, dar cand a facut factura finala a fost doar 43 si includea si taxa de statiune - 0.7 EUR/persoana/zi).

This post has been edited by Gorbaciov: 29 Feb 2008, 12:05


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 1 Mar 2008, 12:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




foarte bun sfatul si ideea cu "baza" !


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 3 Mar 2008, 23:36
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cred ca alta problema de discutat at fi daca e mai bine cu masina sau cu avionul.

Eu prefer masina pentru ca am mobilitate, merg unde vreau eu, nu sunt obligat sa ma misc aproape de statiune sau sa inchiriez masina. Dezavantajul ar fi drumul pana acolo(daca nu ai nimic de vizitat devine plictisitor, trebuie luata in considerare si oboseala, si de ce nu si pretul, uneori poate fi mai ieftin cu avionul).
Principalul avantaj al avionului este ca dureaza mult mai putin drumul, dar in afara de acest aspect eu vad mai multe dezavantaje:transport aeroport-hotel(mai greu in cazul in care nu mergeti prin agentie), mobilitate scazuta in cazul in care nu inchiriezi o masina(destul de important pentru mine personal), bagajele ar putea fi o problema(mai ales la intoarcere wink.gif-e recomadabil sa nu va lasati sotiile/prietenele singure...).
Personal as alege avionul doar daca as merge la all-inclusive si nu ies din statiune 10-14 zile, dar cum asta nu se va intampla prea curand, masina face legea:D

This post has been edited by St: 3 Mar 2008, 23:37


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CornelB
post 24 Apr 2008, 09:52
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 February 08




Anul trecut imi doream un sejur mai mare de 7 zile si am pierdut o gramada de vreme studiind variante si - mai ales - preturi.
Cum si anul acesta sunt destule posibilitati - 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 zile, functie de gusturi si mai ales de... buzunar, m-am gandit ca ar fi util un program care sa stie sa calculeze variantele de sejur posibile, inclusiv pretul total.
Am terminat recent un astfel de program pentru destinatia TURCIA, zilele acestea introduc datele - algoritmul calcul PRET este foarte complex -- iar datele necesare a fi introduse iau ceva timp nu glumă...

Deocamdata am incarcat programul charterelor [de pe fiecare din aeroporturile Bucuresti, Cluj, Timisoara/Arad] si sistemul de preturi la multe hoteluri din Bodrum, precum si la unele din Antalya [Ela Quality, Papillon Ayscha, Zeugma si Belvil, Botanik si Delphin Alanya]. O sa urmeze, cat de curand, hotelurile din Marmaris si restul resorturilor din Antalya [pentru a va face o idee, tabelul de preturi de la Ela Quality a avut 54 de linii si aprox 100 de coloane!]

Programul functioneaza direct de pe internet si este accesibil oricui - eu zic ca va fi destul de util multora: jongland cu diverse date de plecare si cu durate diferite, va puteti alege sejurul care se incadreaza cel mai bine in bugetul pe care intentionati sa-l alocati concediului.
Din experienta proprie: anul trecut am descoperit ca 12 zile insemnau in plus doar aprox 200 de euro, adica aprox 10% din pretul total, cheltuiala suplimentara care am decis ca merita, fara nici o indoiala!

Lista hotelurilor la care preturile sunt deja introduse o gasiti aici: http://amfostacolo.ro/hot_cu_pret_turcia.php
Aceasta lista se va actualiza automat, imediat ce sistemul de preturi este incarcat la un hotel sau altul!

FOARTE IMPORTANT: daca este cineva interesat in preturile unui anume hotel - io stiu, de exemplu Miracle, Spice, SuSesi etc - imi poate scrie si voi incarca prioritar preturile la acel hotel cat mai curand posibil.


--------------------
Marca Model 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CornelB
post 30 May 2008, 11:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 February 08




O completare/adaugire cu reflectii personale, dupa sejurul recent in Tunisia [dar nu neaparat ca urmare directa a acesteia]


DESPRE BACSIS

Cele de mai jos se refera la practicarea acordarii de bacsis in tarile musulmane si sunt consideratii din vizitele mele in Turcia si Tunisia...

Bacsis - este un termen care pentru multi dintre noi, romanii, suna daca nu "urat", cel putin cu o clara nuanta peiorativa. Probabil/posibil pentru ca il identificam pana la confundare cu mai banalul [in viata de zi cu zi din romania] spaga...
Sunt sigur ca multi dintre noi gandesc des - sau au gandit de multe ori - "de ce sa dau bacsis aluia pentru ceva pentru care E PLaTIT sa faca??!??", sau, mai stilizat un pic "destul trebuie sa car atentii in Romania, la doctor etc; macar aici sa scap de aceasta nesuferita cutuma"!!

Raportat la serviciile publice din Romania, precum ghiseele de functionari publici, bineinteles ca aceste reflectii sunt cat se poate de indreptatite.
Totusi, atat in Ro cat si whatever sa lasi bacsis la restaurant sau taximetristului este - pentru unii - nu doar un snob bon ton ; intr-un fel, este clar ca salariul lunar/zilnic al acelor oameni contine o componenta, mai semnificativa cantitativ sau nu, bazata pe venituri extra-stat-plata.

Ei bine, va invit sa reflectati un pic mai mult asupra acestui micro-univers bazat exclusiv pe astfel de SERVICII, precum este cea din lumea turismului. Adaugati, va rog, si ingredinetul cel mai important, cel al unei culturi cu totul straine multra dintre noi, manifestata prin mentalitate, cultura si filozofie MULT - in unele cazuri - diferita de cea cu care suntem obisnuiti in viata de zi cu zi si veti avea o privire mai de profunzime a importantei bacsisului in turismul din tarile arabe.

Punctez cateva "liniute", nu stau prea bine cu timpul, sper sa dezvoltate/completeze/combate si altcineva, din experienta sau cultura generala proprie:

- bacsisul in lumea araba este un lucru absolut firesc, comun si inradacinat in rutina zilnica precum salutul. Este, daca vreti, echivalentul obiceiului de la noi de a darui cate ceva celor dragi, la o scara sociala mult mai larga.

- a nu da bacsis, fie el EXTREM de simbolic, poate fi privit [si ESTE, va asigur smile.gif ] - ca o dovada de mojicie, mitocanie sau whatever ati numi-o. in cel mai bun caz, saracie sau lipsa elementara de politete. Poate parea exagerat, raportat la filozofia si mentalitatea noastra, dar - repet: - cine ne asigura ca monoplul asupra bunului simt este garantat mentalitatii occidentale, iar celelalte sisteme sunt ciudatenii? smile.gif

- sfatul meu este sa DAtI intotdeauna bacsis, o suma absolut infima gen echivalentul a 3 roni pe zi poate schimba DRASTIC modul cum sunteti perceputi si in unele cazuri va spori inzecit confortul psihic pe care vi-l ofera resortul

- cand, cui si cum il dati? Nu cred ca exista vreun "regulament" in aceasta privinta. Eu personal am grija sa dau cate ceva fiecarei categorii de personal - camerista, chelneri, animatori [ptre copil] etc, iNSa nu-l acord decat DUPA o perioada - scurta - in care ma conving ca respectivul merita. Este - un pic - o ciudatenie, un fix a/al mea/meu; NU va recomand sa faceti la fel; dimpotriva, este bine sa acordati un bacsis SIMBOLIC imediat ce ati ajuns in hotel.
intotdeauna dati-l personal in mana celui caruia il oferiti, fara ostentatie [eu il tin in palma, avand grija sa-l observe, apoi intind mana pentru un "noroc" sau "gimme 5" ]. in Turcia exista aproape peste tot acele tipboxuri - in opinia mea, sunt puse acolo doar ca o metoda subtila de a reaminti celor mai "uituci" despre aceasta cvasi-obligatie [!]; intotdeauna a pune o lira, un euro sau un dinar direct in mana destinatarului este de preferat in locul acestei modalitati seci si impersonale de a darui.

- cu cat hotelul este mai catre "low-buget", cu atat este mai important bacsisul!
Daca la hotelurile mai luxoase acest obicei mi s-a parut mai mult simbolic, de socializare, la hotelurile unde sejurul costa putin imaginati-va ca si salariile primite de angajati sunt pe masura: iar un bacsis acordat odata la 3-4 zile va poate "rafina" MULT calitatea serviciilor de care veti beneficia!

Vacante placute tuturor!


--------------------
Marca Model 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM09
post 14 Aug 2009, 12:13
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 18 June 06




Cu ghidurile lui CornelB sint perfect de acord. Mai am de adaugat 2 exceptii, din categoria "celor care intaresc regula".
1. alegerea cazarii. pe linga toate cele enumerate de CornelB (cautarea locatiei, alegerea optima pentru oferta-pret, puncte turistice in zona, etc) - toate facute ca la carte (citit parerile altora pe diverse site-uri, format propriile opinii, pus in balanta daca ce nu le place altora pe mine ma interseaza - de ex. la o cazare unii erau nemultumiti ca umbrelele de soare erau de diverse culori si nu se incadreaza cu restul, lucru care pe mine nu ma afecteaza -) poti totusi sa ai surprize. Exemplu ferm: gasit cazare in Santorini la 60 euro, pret identic cu alte cazari din zona. Proprietarul facut oferta la 40 euro/noapte, nu mi s-a parut suspect avind in vedere ca se practica discount pt early-booking (eu facind rezervare cu 5 luni inainte), si altii faceau aceleasi reduceri. Verificat cazarea cu tripadvisor, toate review-urile excelente; vazut cazarea cu google earth, locatia excelenta. Batut palma, ajuns acolo, dezastru total. Nimeni nu mentionase ca locatia e la 2 km de aeroport, poza de pe google earth era facuta in urma cu mai multi ani, cind pista nu era asa de lunga ca acum. Camera intunecoasa, nici vorba de "wonderful sea view" - grecii mai inaltasera inca o cladire, prima ecranind privelistea celei vechi, in care am stat noi (nici asta nu aparea pe google earth). Parcare era - prima intrebare pusa grecului - dar nu ne-au lasat s-o utilizam pt ca acolo parcau doar microbuzele grecului, am parcat pe un teren neamenajat de unde am plecat cu un surub in roata. Apartamentul nu arata nici pe departe ca in pozele postate pe site-ul vilei, piscina exista dar mult prea mica pentru citi turisti erau cazati. Deci - trebuie sa ai si un gram de noroc, oricit te-ai chinui sa iasa totul perfect. Singurul amanunt: grecul nu mi-a tras bani de pe card pt acont, lucru sesizat la scurt timp inainte de plecare spre Santorini. Privind retrospectiv, cred ca erau multi care isi cereau banii inapoi ajungind acolo. O subregula la cele scrise de CornelB sau un sfat: nu mergeti decit daca ati platit un acont, cei care nu cer avans par sa nu fie cei mai seriosi.
2. bacsisul. Spre deosebire de romani, ceilalti au o parere mai mult sau mai putin apropiata de a noastra. A NU DA CIUBUC nu insemna neaparat un gest de mitocanie, cum pare la noi, inseamna ca clientul este nemultumit (si ma refer la ciubucul dat strict chelnerilor, nu altor categorii). In cartile de calatorie se specifica in general care este valoarea ciubucului, variind de la rotunjirea sumei la 10% din valoarea notei de plata. Dar daca mincarea e rece, cantitativ atit doar sa murdareasca farfuria si vine excesiv de tirziu, nota de plata scrisa intr-o limba de neinteles cu mult mai multe meniuri scrise decit cele consumate, mi se pare normal sa atentionez chelnerul prin faptul ca platesc strict nota de plata, fara nici un fel de ciubuc. La restul categoriilor (femei de servici, receptie hotel, etc) se aplica cele spuse de CornelB.


--------------------
VW golf 5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manjineanu
post 18 Feb 2010, 22:47
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 February 10




sper ca am postat corect,asa ca va rog frumos sa-mi dati si mie niste sfaturi
vreau sa plec in iunie in slovacia si caut o zona frumoasa de munte unde sa petrec citeva zile cu familia
ma intereseaza tot ce se poate spune despre acest subict: starea drumurilor,pe unde sa merg, unde e mai bine de cazat,preturi la mincare si cazare si tot ce considerati ca ar fi util sa stiu
multumesc anticipat`


--------------------
skoda skoda fabia 2008 - GL 07 GFY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 13 Jul 2013, 12:53
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




Salutare ,
Luni plec spre Baile Felix in concediu unde n-am mai fost de copil ( sunt din Brasov) . Ce ruta ma sfatuiti sa aleg Sighisoara -cluj -oradea sau prin sibiu- deva -baile felix. Ma intereseaza starea carosabilului chiar de fac o jumate de ora in plus. Mersi

This post has been edited by pepelutza: 13 Jul 2013, 12:53


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 14 Jul 2013, 20:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Prin Sighisoara-Cluj-Oradea e bun drumul.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Jul 2013, 21:03
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sighisoara-Acatari-Ungheni-la intrarea in campia Turzii te urci pe autostrada si la capat o iei catre Oradea.

Castigi ceva timp prin faptul ca nu mai traversezi: Campia Turzii, Turda si Cluj

This post has been edited by cj98czh: 14 Jul 2013, 21:06


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 14 Jul 2013, 22:56
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




Mersi mult.


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 15 Jul 2013, 03:33
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Pentru cei iritati de notiunea de bacsis, ciubuc, etc, ca proaspat turist in Canada si SUA va relatez faptul ca aici se cheama tips si e oarecum obligatoriu! 10-15 % la restaurante in Canada, 10% in USA la restaurant, 3-10 dolari la ghizii de pe autobuze, etc! Asa ca, exceptand poate tarile scandinave, tips-ul e peste tot! Cu atat mai mult in Romania, Turcia, Grecia sau lumea araba! biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 18 Dec 2013, 16:36
Post #16


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Nu chiar peste tot. In Germania nu e. Adica, daca dai nu te refuza, dar daca nu dai nu se supara nimeni si nici nu se interpreteaza in vreun fel. Majoritatea nemtilor nu dau. Ma refer strict la chelneri, despre alte categorii gen cameriste, ghizi, nu se da nimic.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 27 Dec 2023, 20:35
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 4 May 12




de cateva zile urmaresc aventurile unor cetateni romani spre si in rusia. pe youtube. posteaza zilnic de colindat au fost undeva in apropiere de kazan acum au trecut urali. sunt o multime de informatii utile chiar daca nu vrei rusia.
ei zic ca au si o carte.
am sa urmaresc in continuare spiritul lor de aventura. aventura se numeste indrazneala de a ajunge in iacutia acum pe multe grade minus si pe zapada


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:12
Dacia