Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Player MP3 pe Primera - se poate!, Voi ce ziceti?

Apple
post 15 Apr 2008, 07:42
Post #31


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(PSC @ 10 Apr 2008, 10:59)
Punct ochit, punct lovit: și eu tot pe un Well din ăsta pusesem ochișorul. Telecomanda m-a încântat și pe mine, mai ales că majoritatea funcțiilor numai de acolo se apelau. Sistemul audio al mașinii e bun, dar nu ca să te dea pe spate; ori, dacă spui că sunetul este mai înfundat decât la radio și presupunând că ai ureche muzicală sau o mică pasiune pentru muzică, înseamnă că e mai sănătos să pun benzină de banii ăia. Oricum, având în vedere că l-ai primit cadou, să-l stăpânești sănătos.
*


Ureche muzicala am... Am facut radio si sonorizare cativa ani buni...
Multumesc ptr urari.
Cat despre sistemul audio al masinii te invit sa ne vedem si sa auzi cum suna... biggrin.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_pop
post 9 May 2008, 10:43
Post #32


cris 78


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 September 07




Is din cluj si nu am probleme mari cu interferentele.Cate un fasait ici colo dar sa aud taximetristi sau altceva nu mi s-a intamplat. Depinde si de frecventa la care il setezi. L-am folosit mult in afara si acolo chiar nu sunt probleme. In oras am patit si sa ma intalnesc cu unu care avea aceeasi frecventa cu mine si sa ne auzim muzica unu la altu. Am schimbat frecventa si gata
Telefonul este un sonyericson pe care l-am legat la modulator prin mufa de la casti. Se aude si telefonul fara probleme si nu costa cat un carkit si nici nu presupune vreo interventie la sistemul masinii. Singura problema ii sa nu se suie careva pe frecventa ta cand vorbesti cu amanta ca ii chiar penibil.
Mai mult, in loc de mp3 player folosesc tot telefonul. I-am pus o memorie mai mare si gata.
In linii mari is multumit. Adica banii sunt putini si face o gramada.


--------------------
nissan primera 1.9 dci Visia Plus 2003
Nissan Primera 1.9dCi Visia Plus - 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 9 May 2008, 14:13
Post #33


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




L-am probat mai bine pe un drum de Austria. In afara orasului se aude chiar ok. Am ramas surprins. Cand am iesit din tara, se auzea si mai si... Chiar la intoarcere am folosit doar jucaria, fara cd-player. Cum am intrat in tara la nadlac... oroare. Cum ma apropiam de vreun oras mai mare, cum calitatea scadea...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 14 Jul 2008, 10:45
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




greu de spus daca modulatoare de pe piata sunt si stereo! eu am vazut cateva la care nu era mentionat acest lucru.
sunt printre cei care cauta o solutie de conectare la N-console, dar in tara asta nu stie nimeni. de service-uri nissan, ce sa mai vorbim!


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b52izgodlike
post 14 Feb 2009, 02:14
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 February 09




Salutare.

Nu stiu cati mai urmaresc acest topic, eu abia acum mi-am facut cont pe acest forum si am zis sa vad despre ce e vorba pe aici. Sunt posesorul unui Nissan Primera din 2007. Masina a iesit din garantie anul trecut, sunt un adept al tuning-ului si imi place sa "personalizez". Drept pentru care masina mea a suferit multe modificari, toate fiind facute de catre mine si o firma cu care am colaborat. Sa incep cu inceputul:

1. Se poate monta un cd player aftermarket pe aceasta masina. Prin acest demers se va renunta din start la comenzile de pe volan ( daca acestea exista ), si aici ma refer DOAR la comenzile AUDIO. Computerul de bord nu are nici o legatura cu cd playerul masinii, acestea avand cabluri separate. Din pacate pentru aceasta masina, producatorii de head unit-uri precum Alpine, Clarion, Pioneer etc nu au creat si acea "rama adaptoare" pentru un montaj facil ca la alte masini, drept pentru care am intervenit manual asupra lacasului unde se afla cd player-ul masinii si am remediat aceasta problema. Am instalat pe masina un head unit Clarion DXZ 778R-USB, un head unit care a facut furori in lumea audiofililor in anul 2007 acesta fiind considerat cap de serie. Apoi am tras un traseu 0 awg de la baterie pana in spate unde am montat 2 statii de clasa A , una pe 4 canale pentru difuzoarele fata si tweetere si am mers pe varianta full activ ( control pentru fiecare canal in parte-independent ), functia "Time Alignment" fiind foarte importanta in competitiile audio la care am participat etc si o statie monobloc pentru subwoofer. Stalpii masinii au suferit si ei o modificare si anume in locul unde erau amplasate tweeterele masinii am creat din fibra de sticla un suport pentru tweeterele achizitionat aftermarket ulterior, stalpii au fost imbracati cu material ce imita pielea. Din cauza faptului ca am despartit portbagajul de habitaclu printr-o placa de mdf pe care au fost montate cele 2 statii impreuna cu distribuitorul si condensatorul de 1F, am renuntat la ideea de a monta un subwoofer in portbagaj si acesta a capatat un nou loc si anume in fata la picioarele pasagerului. Multi dintre voi care citesc acest post or sa zica despre mine ca nu sunt in toate facultatile mintale, insa a fost un compromis care a meritat, un spatiu mai mic la picioare pentru o claritate sporita si un bass prezent in toata masina. Am folosit o incinta creata special dupa dimensiunea spatiului, o incinta in compresie, antifonata cu STP si pasta BRAX, umpluta cu vatelina in interior si care a adapostit un subwoofer de 10". Usile de asemenea au fost refacute de la 0 si aici ma refer la antifonare cu un dublu strat de folie Dynamat si STP, apoi folosite 2 tipuri de paste pentru o mai buna rigidizare a suprafetei, deasupra aplicat un burete care sa absoarba si mai mult rezonantele si zbarnielile, iar fata de usa fiind si ea antifonata cu pasta. Rezultatul a fost senzational, midbassii din usi fiind foarte prezenti, oferind un bass curat si scurt, am scapat de vibratia tablei de usa, muzica se aude in interior la volum inalt iar in exterior aproape deloc, au disparut greierasii celebrii omniprezenti, usile devenind mai grele se inchid mult mai usor, nu mai este necesara trantirea usii, iar pe piatra cubica sau drumuri denivelate nu se mai aud diverse plastice ale usii care produc un zgomot neplacut. In usi intra cu brio un set de midbassi de 16.5. Nici plafonul nu a scapat, si acesta fiind antifonat, rezultatul mi-a sporit placerea condusului pe autostrada la viteze mari, zgomotul din exterior fiind redus cu mult. Am montat un carkit pentru masina cu boxa separata deoarece sistemul acesta nu permite redarea vocii in difuzoarele masinii insa stie sa faca trecerea de la muzica la voce cand primesti un telefon, cd playerul trecand automat pe mute si activand carkit-ul masinii. Ca si incheiere la capitolul muzica, totul se poate, aceasta masina avand potential, am participat la concursuri audio precum EMMA si 4tuning si am avut un loc pe podium. Mentionez ca valoarea componentelor audio si a manoperei s-a ridicat la peste 3000 euro, insa asta datorita posibilitatii financiare si a gusturilor. Bineinteles ca se poate si mai ieftin. Pedalierul masinii a fost schimbat cu un set de la firma de tuning MOMO, de asemenea si presurile din material textil si sa nu uit "maciulia" de la schimbator. Jantele pe 15" au disparut din peisaj, au aparut cele pe 17" cu anvelope 225/45/17 si distantiere pe spate pentru a le scoate in evidenta. Tot la capitolul exterior, aceasta masina mi se pare prea blanda cand o vezi in oglinda retrovizioare si m-am gandit sa ii dau un aspect mai agresiv drept pentru care am apelat la un baiat din domeniu si mi-a realizat o prelungire de capota din fibra de sticla, acesta neafectand cu nimic farul sau grila sau altele, capota este de jumate de an pe masina si nu a crapat fibra sau alte cele. Farurile au fost desfacute si pe conturul lor s-au instalat 2 seturi de angel-eyes-uri. Bara din fata de asemenea a suferit si ea o modificare tot in fibra de sticla, acele 2 mustati cromate au disparut si spatiul a fost umplut si tras la linia barii. In mare cam astea au fost modificarile la masina mea, sunt multumit de toate, am sa incerc sa pun toate pozele care sa vorbeasca de la sine si sa intareasca spusele de mai sus.

Acum referitor la cele spuse de ceilalti useri :
Apple - Eu sunt curios sa vad cum se aude masinuta ta mai ales ca afirmi ca ai un sistem audio BOSE si 2 subwoofere si 8 difuzoare...noi vorbim acum in continuare de nissan primera sau de alte masini PREMIUM precum BMW, AUDI, MERCEDES etc? nu de alta dar masina noastra are un head unit CLARION de fabrica iar in usi niste difuzoare de 16.5 marca BLAUPUNKT. Din pacate am de vanzare si o parte din produsele mele car audio s-au vandut deja deoarece intentionez sa-mi iau alta masina, iar pe masina noua am sa demarez un alt proces de personalizare precum instalarea unui car pc, instalarea a 2 midbassi in usile fata, un monitor central de 7" sau daca se poate mai mare, un procesor de sunet, un sistem audio high end de la firma BRAX etc etc....deci cand ai timp poate reusim sa stabilim o intalnire sa aud si eu masinuta ta smile.gif

In incheiere, e posibil sa fi uitat sa mentionez multe lucruri insa sunt prea obosit la ora asta, pentru cei interesati de modificari si alte cele nu ezitati sa intrebati.

14 Feb 2009, 16:10:
Poze care confirma spusele mele smile.gif

This post has been edited by b52izgodlike: 14 Feb 2009, 15:10

Attached thumbnail(s)
capota.jpg ( Size: 57.75k ) Number of downloads: 1119
bord.jpg ( Size: 107.52k ) Number of downloads: 1257
P1040188.jpg ( Size: 40.9k ) Number of downloads: 1158
P1040189.jpg ( Size: 64.03k ) Number of downloads: 1065
P1040191.jpg ( Size: 52.69k ) Number of downloads: 1022
P1040195.jpg ( Size: 98.59k ) Number of downloads: 257
P1040196.jpg ( Size: 46.7k ) Number of downloads: 264
P1040198.jpg ( Size: 99.98k ) Number of downloads: 224
P1040199.jpg ( Size: 60.7k ) Number of downloads: 268
sub2.jpg ( Size: 78.75k ) Number of downloads: 242
sub5.jpg ( Size: 105.92k ) Number of downloads: 192
18_20__20eurosport_pro_sprint_black.jpg ( Size: 68.28k ) Number of downloads: 202
clarion.jpg ( Size: 71.58k ) Number of downloads: 287
Clarion2.jpg ( Size: 100.04k ) Number of downloads: 352
Clarion3.jpg ( Size: 100.18k ) Number of downloads: 430
Clarion4.jpg ( Size: 96.45k ) Number of downloads: 418


--------------------
Nissan Primera 2007 - b44dnd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
belmondo71b
post 29 Mar 2009, 23:10
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 March 09




am vazut ca aveti probleme cu modulatoarele fm am si eu unul cumparat de pe net cu 220 lei si merge foarte bine nu are nici o interferenta si nu este diferenta de cd si are si bluetoh care merge super


--------------------
nissan tida nissan tiida 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 16 May 2009, 19:11
Post #37


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




b52, salutare.
Daca vrei sa vezi cum se aude, va trebui sa cauti masina pe undeva prin Vrancea ca pe acolo a ajuns. Am trecut la alta japoneza de anul trecut (si cu sonorizare beton biggrin.gif).
Sistemul de la Primera era chiar Bose, insa diferenta este ca eu masina o achizitionasem din Germania, fiind echiparea Tekna +. Echiparile sigur difera de la tara la tara. Eu chiar am desfacut bordul ca am vrut sa fac o sotie cu niste fire de detector radar si am demontat cam tot. Pe head unit scria Bose toata ziua. Plus ca era motorizare 2.0 benzina de exemplu cu manuala in 6 trepte, ceea ce pe la noi cam pauza...

Eu la tine sunt curios cate performante mai are masina (nu ai scris ce motorizare ai) la cata greutate ai bagat in plus pe ea (si ma refer aici mai ales la dynamat)
Multa bafta!


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b52izgodlike
post 18 May 2009, 12:05
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 February 09




Apple, salut.

E posibil sa fi fost BOSE pe masina ta, fiind alta echipare si alta tara bla bla etc, nu am de unde sa stiu, eu am vorbit de masina mea care avea niste cartoane jalnice iar cd-player-ul ei este un CLARION si atat. Iar BOSE nu e vreo scula in domeniul car-audio ... este o firma care se diferentiaza de restul prin ceva mai bun si prin brand awerness dar atat, nici nu se compara cu produsele aftermarket. Sistemul pe mine m-a dus in jur de 3000 euro, adica 30% din valoarea masinii, sistem cu care am participat la competitii audio si am castigat locuri pe podium etc. In familie am un seria 5 e39 din 2002 echipat foarte bine cu sistem audio BOSE cu 16 incinte acustice sau cum zic ei in brosurile lor, cand ma dau jos din masina si ma urc la mine ( vorbesc DOAR de partea audio ) zici ca m-am dat jos din Dacie si m-am urcat in Mercedes ... cam atat despre BOSE smile.gif Asta este parerea mea si a altor multi oameni care chiar stiu cu ce se mananca si nu apleaca urechea ca majoritatea ca domneeeee e BOSE nu ai ce sa faci se aude incredibil etc.
Motorul de pe masina mea este cel mai mic si anume 1.6 benzina de 115 cai putere daca nu ma insel, chiar si inainte performantele masinii nu erau cine stie ce, vorbim totusi de un sedan greu cu un motor slab, dar totusi motor de turatie. Masina e ok, trage in limite decente, cu a 2 a urc la 70-80 , a 3 a pan pe la 120 etc... de la antifonare am mai capatat niste greutate suplimentara, sa zic undeva la 20 kg la ambele usi. Usile au fost antifonate cu 2 straturi de dynamat, apoi cu pasta brax, apoi burete , apoi alt strat de pasta, apoi vatelina, fetele de usi si ele au fost insonorizate etc ... portiera in momentul de fata daca bati in ea suna a perete. Nu vreau sa ascult fosta ta masina care acum e prin Vrancea, am cunostinte in domeniul car audio care au investit zeci de mii de euro, masinile sunt echipate cu aparatura de TOP precum Alpine F1 Status, 2 seturi de midbasi Brax pe usi, 6 statii Brax, medii si tweetere Brax, masini care suna incredibil si care participa la competitii + ca posesorii sunt indragostiti de acest domeniu si sunt audiofili smile.gif
Multa bafta si tie iti urez


--------------------
Nissan Primera 2007 - b44dnd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdcristi2
post 8 Jul 2009, 07:04
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 30 September 07
From: bacau




QUOTE(PSC @ 27 Feb 2008, 13:49)
Exista cineva care a folosit o astfel de solutie pentru a asculta MP3 in masina? Pe Primera nu se poate implementa altfel standardul MP3.
*



solutie pt. un electronist cu cunostinte decente poate face astfel:
componente necesare:
1. un CD-Audio cu track-uri mute
2. un cablu prelungitor audio stereo (3.5 mm plug to 3.5mm plug)-pret 5 lei
3. multa rabdare necesara scoateri unitati audio din bordul masini
4. conectare cablu audio (se taie un capat) pe placa unitati audio scoasa din bordul masini (trebuie gasit intrarea in preamplificatorul audio)
5. acum avem o intrare auxiliara activa in momentul cand dam play cu CD-Audio cu track-uri mute...(la care montam orice "device" cu iesire pt casti)
bafta...
cu stima.

Attached thumbnail(s)
Cablu_prelungitor_audio_stereo__3.5_mm_plug_to_3.5mm_plug___10m__bulk..jpg ( Size: 4.96k ) Number of downloads: 240


--------------------
NISSAN Tiida Acenta dCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexcuprimera
post 10 Jul 2009, 20:22
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 25 March 09
From: Piatra Neamt




QUOTE(cristian_pop @ 17 Mar 2008, 14:36)
Ce elan aveam si ce m-ai linistit. Nasol
Ma gandeam ce frumos o sa imi leg playeru in schema asta si cum o sa cante el.
Pe de alta parte, ma gandesc nu are si un amplificator computerul asta?Adica sunetul nu ajunge la boxe amplificat? O interventie pe amplificatorul asta (daca exista) nu este mai usor de facut? Adica sa ocolesti computerul central si sa sari direct in linia inmtrare in amplif si apoi iesire spre boxe?
Ce zici?
*


Sal.
Daca ai cd player clarion pot sa-ti fac auxiliar fara nici o problema.eu ascult muzica in masina de pe laptop prin aux facut de mine tot primera p12 am.


--------------------
Renault Megane 2006 Privilege 1.5dCi 101cp - NT81MOK NT81DAR
Viteza nu ucide,...impactul...da[COLOR=red][FONT=Arial]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moknurzvn
post 31 Jan 2013, 11:46
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 December 11




salut, cine poate sa ma ajute si cine a mai facut in Bucuresti, m-ar interesa un aux pentru cd-player nissan primera p12. multumesc, stima


--------------------
nissan primera 2006 / BERLINA - b100mok
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 1 Feb 2013, 23:18
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




Ai rezolvat treaba? Vroiam sa-ti trimit mp cu nr de telefon al cuiva care se ocupa cu asa ceva.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moknurzvn
post 2 Feb 2013, 00:20
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 December 11




salut mac1, din pacate nu am rezolvat problema si daca ai putea sa ma ajuti ar fi nemaipomenit. raman dator, stima


--------------------
nissan primera 2006 / BERLINA - b100mok
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 3 Feb 2013, 11:15
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




Ti-am trimis mp.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moknurzvn
post 3 Feb 2013, 20:14
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 December 11




multumesc mult mac1, iau legatura cu Claudiu si vorbim. o seara buna


--------------------
nissan primera 2006 / BERLINA - b100mok
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moknurzvn
post 5 Feb 2013, 19:43
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 December 11




multumesc mult mac1, am vorbit dar nu prea are timp asa ca mai caut. o seara buna, stima


--------------------
nissan primera 2006 / BERLINA - b100mok
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 7 Feb 2013, 00:31
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




Imi pare rau. Succes.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 20:04
Dacia