Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

COD VOPSEA, .

SorinSSG
post 28 Aug 2016, 13:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 20 April 16




Salutare detinatori si pasionati de minunata marca franceza "Reno". Ma bucur ca pot comunica mai mult sau mai putin direct cu voi, asa ca imi permit sa va intreb si eu ceva. Cu cateva zile in urma, imi priveam bijuteria (symbol 2009, nimic special) si constatam uimit cate zgarieturi poate sa aibe masinuta asta (nefiind a mea) si totodata cum as putea rezolva eu problema asta. Cu "pixul" ala de il fac astia reclama la teleshoping, sa fim seriosi .... nici o sansa, asa ca singura varianta a ramas sa vopsesc barile... Acum vine intrebarea aia desteapta.. Unde gasesc si eu codul vopselei,daca exista asa ceva ? Prin toate actele pe care le-am studiat, sa zicem amanuntit, nu am gasit nimic, doar "GALBEN POIVRE" si presupun ca exista un cod de culoare ceva... ! Aaa.. era sa uit, mai stiti voi alta metoda prin care as putea rezolva micile probleme? sau alte sfaturi? voi cum ati rezolvat?


--------------------
Renault Symbol II 2009 1.4 16v 98cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 28 Aug 2016, 14:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




zgarieturile sunt pe plastic (bara)? daca sunt pe caroserie, poti incerca polis... unele s-ar putea sa mai iasa, depinde de adancimea lor... pe plastic nu cred ca o sa mearga polish...

creionul ala e o magarie smile.gif se gasea si la marketuri intr-o vreme, dupa ce s-au saturat sa-l promoveze la tv.
l-am luat cu 15 lei (de curiozitate, nu ca m-as fi asteptat la minuni...), ''rezultatele'' se vad cateva minute smile.gif))

codul de culoare il gasesti pe placuta ovala (stalpul masinii)
cu search pe google gasesti (chiar pe forum) cum citesti placuta ovala...


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinSSG
post 28 Aug 2016, 15:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 20 April 16




Mersi frumos, da sunt pe bara.. cu polis, nici o sansa.. O sa ma uit pe placuta ovala si o sa caut culoarea dar mai am o intrebare.. Teoretic ar trebui sa vopsesc toata bara? sau pot sa aplic pe zgarieturi asa o portiune mai mare ?


--------------------
Renault Symbol II 2009 1.4 16v 98cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 28 Aug 2016, 17:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




stai sa inteleg: vrei sa faci spray pe comanda si sa vopsesti tu bara? daca dai pe portiuni nu o sa iasa... si chiar daca dai toata bara nu stiu daca o sa-ti iasa exact nuanta masinii (daca folosesti spray la comanda)...

This post has been edited by z_fdd bacau: 28 Aug 2016, 17:12


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 29 Aug 2016, 13:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.418
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Iti iese si pe plastic, se aplica cu betisorul de urechi, lasi sa se usuce(vara cand bate soarele pe masina 2-3 ore, in mod normal- 1 zi), dai usor cu smilgher de apa 1000, 1500, 2000(2500) si apoi mai dai cu cel mai fin smlgher de apa pe care il gasesti 3000-4000. Apoi freci cu niste polish auto, ori manual, ori cu vreo masinuta de polish sau aplicat un modul de polish la bormasina. Ma refer strict la portiunea respectiva, nu te apuci si dai cu bormasina spe masina:))).
Te-as sfatui sa freci manual. Vezi ca este si un topic pe aici pe forum. Eu iti spun cum am procedat si mi-a reusit. Ai grija cu frecatul surplusului de vopsea cu smilgherul mai gros, sa nu iei vopseaua de tot si sa o iei de la capat, dai cu 1000-1500 pana nivelezi, apoi cu 2000 un pic si 3000-4000 sa scoti diferentele de culoare, polish-ul va scoate de tot diferenta de culoare. Cu grija si nu pe graba, iti iese 95% la fel ca vopseaua normala, greu sesizezi din cine stie ce unghi si distanta, depinde si cat bine te pricepi. Eu am avut rabdare si la urmatorele zgarieturi, mi-a iesit perfect, stiam ce am de facut.

This post has been edited by alexgeogabriel: 29 Aug 2016, 13:57


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 20 Oct 2023, 08:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Scriu aici , ca sa nu deschid ceva nou.

-Masina este fabricata in 2015 si nu am gasit pe stilp sau in alta parte ce cod vopsea are . Culoarea erste argintie . In documente scrie ca este "Gri Platine D69"

-Presupun ca asa este ; are deasupra lac ? si ce fel de lac ? am inteles ca sint lacuri cu intaritor , lacuri fara intaritor , etc . Ce tip de lac trebuie sa comand ? Sau poate ca nu ii trebuie lac ! Poate sa ramina vopseaua fara lac ? La culoarea asta se da lac deasupra ?

-vopseaua trebuie diluata ? cu ce tip de diluant se poate dilua ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Oct 2023, 09:37
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ala care iti vinde vopseaua stie sa iti si raspunda la intrebarile astea. Gris platine parca era metalizata deci ar fi cu lac.
Pe stalpul dreapta trebuie sa ai stickerul cu placuta ovala daca nu a fost lovita si reparata, acolo ai si codul de vopsea.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 20 Oct 2023, 16:04
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




da , am reusit sa gasesc stikerul , dar nu este oval . Pe el scrie TED69 . Vinzatorul a zis ca trebuie lac cu intaritor .
Ciudat este ca a preparat vopseaua prin amestecare din alte 2 ??? Eu credeam ca este o vopsea standart si o are ca atare .
Am gasit la kg , pe net cu acesi titulatura ; sint la fel ?



--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Oct 2023, 21:05
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Vopseaua metalizata este mata/fragila la aplicare simpla si doar dupa ce se acopera cu lac devine lucioasa/dura.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 29 Oct 2023, 12:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Vopseaua , cit am amestecat-o , nu devine omogena . Parca ar fi din ceva lichide nemiscibile . La aspect , in borcan , este majoritar argintie dar are si ceva urme gri .
Asa este normal ?
Si vopseaua care sta pe masina , in soare , in timp se decoloreaza ? Adica se deschide noanta masinii fata de culoarea standart ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Oct 2023, 09:00
Post #11


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stickerul are un contur oval pe el si unul patrat cu vinul. Info despre dotari sunt in ala oval.
Ca sa aplici vopseaua trebuie amestecata 2 sau 3 minute sanatos, pigmentii se lasa la fund in solvent. Si da, se decoloreaza vopseaua in timp, aia noua pe cod os a fie mai inchisa. Ca sa iasa la nunata trebuia scanata aia de pe masina cu un aparat special (sau cu priceperea preparatorului ajusta proprtiile de pigmenti).
plaque-constructeur-renault.jpg

This post has been edited by einstein1984: 30 Oct 2023, 09:03


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 3 Mar 2024, 22:08
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Daca vrei sa afli codul de vopsea e scris in acea placuta cu VIN langa care se afla acele caractere incercuite cu acel oval.

Se poate gasi explicatia fiecarui grup de caractere din acel oval. Eu le am gasit la Renault Symbol 1.5Dci. Atasez aici poza cu ce inseamna fiecare grup de caractere e in engleza dar Cod Culoare = Paint Code.

Attached thumbnail(s)
OvalPlateDecoded.PNG ( Size: 757.1k ) Number of downloads: 29


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:41
Dacia