Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema inainte de concediu, Check Injection System cod1196

Luciano_L3
post 11 Aug 2021, 11:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 August 20




Bunaziua!Incerc sa gasesc o rezolvare la problema privind codul de eroare "check ignition system"aparut de curand.Am fost la mecanic am schimbat filtre si ulei pentru ca trecuse de 20k de la ultimul service si cu ideea ca nu o sa imi apara check ignition.Nu am avut noroc .Cum i am dat kick down la masina si a trecut de 3500 a si aparut eroarea...si mi a limitat acceleratia pana in 2000.Am fost din nou la mecanic si am puso pe tester si au aparut codurile din poza.Din ce am gasit pe net,pare a fi o problema legara de filtru de particule.Acum privind filtrul ar fi rezolvari dar is costisitoare si vreau sa stiu in mare ca se merita..caci 100% sigur nu pot fi niciodata.Sa mai confruntat lumea cu problema mea?

This post has been edited by Luciano_L3: 11 Aug 2021, 11:51


Attached thumbnail(s)
IMG_20210811_124844.jpg ( Size: 3.41mb ) Number of downloads: 101


--------------------
Renault Laguna 3 Tourer 2012 - IS34GLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 11 Aug 2021, 19:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




DF1015 si DF1012 sunt erori cauzate de o defectiune la contactul de la pedala de frana, pt senzorul de presiune filtru de particule pare a fi o problema de cablaj sau senzor defect.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luciano_L3
post 12 Aug 2021, 00:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 August 20




Am avut noroc azi.La mecanic am urcat masina pe elevator si am verificat furtunasul care intra in filtru de particule.Era corodat si vechi,avea o gaurica de 2 cm langa colierul de unde era prins.Am tăiat bucata cu prob si am înfipt înapoi si spre bafta mea am rez problema.Dupa stergere erori si dat forja pe centura ,masina se comporta bine si erorile nu au mai aparut.Sper sa pot face concediul in liniste.Multumesc la colegi pentru informațiile găsite pe forum...ideea de furtunas e precizata intr un topic mai vechi.


--------------------
Renault Laguna 3 Tourer 2012 - IS34GLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:02
Dacia