Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Uzura bielete directie si capete de bara, cum se manifesta / remediere

al3
post 21 Apr 2009, 22:35
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 7 June 07
From: Bacau/Iasi




gata am schimbat ambele bielete cu tot cu capete de bara, 620 ron cu tot cu geometrie. s-a terminat cu troncanitul.. bucuros ca am scapat cat de cat ieftin fata de renault unde ma uscau.


--------------------
Ford Focus 2006 Ghia 1.6 16V TI-VCT - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarul
post 22 Apr 2009, 00:07
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 5 March 09




Salutare, am si eu o probleme!
am fost la un service pentru o reglare de directie si mi-au zis ca nu poate face reglarea de directie ca am joc la bieleta stanga si nu imi poate da garantie!
Eu m-am dus ca rotile incepeau sa se tocesca in spre interiorul cauciucurilor!
Problema e ca atunci cand accelerez in viteza 1 si in a doua simt ca imi patineaza rotile, urca turatia repede si nu prea mai are sptint(sper sa mi se para) si ma gandeam ca ar fi de la tocirea rotilor!Credeti ca daca schimb bieleta+cauciucuri si mai fac si o reglere a directiei se rezolva...cineva mi-a spus ca poate fi ambreaju dar inaite de a mi se toci cauciucurile se omporta normal!ast un raspns!

P.s scuze daca nu am postat bine da nu stiam unde sa il pun!


--------------------
renault clio symbol 2002 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 22 Apr 2009, 08:38
Post #93


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Daca anvelopa se uzeaza inegal, clar e o problema de reglajul directiei. In situatia ta, daca masina nu trage evedent intr-o parte, ultimul reglaj al directiei a fost facut prost.
In mod normal trebuie sa schimbi ce e uzat, bieleta, bielete si/fara capetele de bara si refacuta directia. Daca nu intr-un service reno macar intr-unul mai rasarit sau specializat pe asa ceva.
Cu anvelopele nu stiu ce sa-ti zic, ca nu le-am vazut, daca sunt diferente mari interior-exterior poate ca ar trebui sa iei altele noi.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarul
post 22 Apr 2009, 09:16
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 5 March 09




ms de reply mai vream sa intreb daca pot patina rotile ca ©alca numa un pic si portiunea aia e neteda ca in palma si ma intrebam sa fie de vina rotile din cauza directiei sau ambreajul?


--------------------
renault clio symbol 2002 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 22 Apr 2009, 09:36
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




am si eu sa iti dau un sfat eu cand am fost la service baiatul de acolo care ma cunoaste mi a zis ca si den cauza flanselor cauciucurile se uzeaza pe inteior asa ca poti sa le verifici si pe alea!bafta


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 22 Apr 2009, 09:48
Post #96


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Nu stiu cum pot patina rotile daca pleci normal de pe loc. Oricum anvelopa e in contact cu toata suprafata ei pe drum, ca sta intr-un unghi incorect si e o apasare inegala e alta poveste.
Daca anvelopele sunt uzate asa puternic, trebuie gasita cauza, poate e si vreun amortizor stramb...etc., nu cunosc detalii.

@blacklitmouse: Povesti cu uzura anvelopelor din cauza flanselor. Daca stii ce se uzeaza la o flansa si cum lucreaza ea in sistemul de suspensie iti vei da seama ca nu modifica unghiul de cadere a rotii.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarul
post 22 Apr 2009, 12:42
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 5 March 09




pai pe luna viitoare o sa schimb bieleta facem directia, schimbam rotile si vedem cum se comporta! smile.gif


--------------------
renault clio symbol 2002 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 22 Apr 2009, 13:45
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




Nu cred ca patinajul rotilor e din cauza uzurii cauciucurilor, oricat de uzate ar fi. Daca esti pe namol sau pe zapada, da, iti pot patina, dar pe asfalt uscat eu nu vad de ce ar patina rotile pt ca ai cauciucurile uzate.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Apr 2009, 20:23
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mie Bridgestone-urile in ultimele luni de viata imi scartaiau destul de usor la plecari de pe loc si la franari bruste, plus ca imi mergea si ceva mai greu volanul. Partea cu volanul am simtit-o atunci cand am pus noile Barum pe masina, parca trecusem de la dacie la masina cu servo.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loakvo
post 22 Apr 2009, 21:09
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 14 May 07




scuze dar m-am saturat de cautat.
la un renault symbol din mai 2007, 1.4 8v, tocmai am aflat ca trebuie schimbate bieletele de directie, capetele de bara aferente, si bieletele antiruliu pe ambele parti.
le-am gasit pe autokarma dar am cautat si prin magazine si m-am speriat. o bieleta fara capat de bara 400 de lei si altfel nu prea am gasit. cand caut dupa tipul motorului nu gasesc... deci eu unul m-am saturat. imi vine sa trag pe dreapta si s-o las acolo sa merg cu trasportul in comun. sa-mi spuna cineva care a mai cumparat piesele astea de unde le pot lua la un pret rezonabil, sau daca sunt bune alea de pe autokarma.
http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...1173&filtru=065

toti pe unde ma duc ma sperie... ba ca furnizorii nu se risca sa aduca decat piese de fabrica ... cica altele nu s-ar potrivi ca are masina asta ceva special... ba ca e greu tare cu piesele de renault si se gasesc greu... ba ca e posibil sa vina si sa nu fie bune.....
treaba trebuie rezolvata urgent, pentru ca s-au dus si cauciucurile si trebuie schimbate dar nu inainte de reparatii, eu nu prea am timp fiind mai tot timpul plecat, altcineva nu are cine sa se ocupe si am nevoie mare de masina.
cine ma poate ajuta cu un sfat, sau chiar cu ceva mai sigur ii multumesc anticipat si sa nu fie cu suparare la admini!


--------------------
dacia & renault 1307 & Clio Symbol Fidji 1999 & 2007 - VS 02 GLL & VS 06110
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 23 Apr 2009, 11:27
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




Dimpotriva, piesele de Renault sunt unsor de gasit. 400 RON pt o bieleta de directie mi se pare jecmaneala la drumul mare.
Eu am fost la un service mic, din Piata Muncii, si acolo mi-am schimbat asa:

-2 bielete: 2x60 RON=120 RON
-1 cap bara=68 RON
-manopera 70 RON
-----------------------
Total: 258 RON.

Au facut baietii de la service comanda, si au venit piesele in 90 minute. Dar eu le-am gasit si la magazinele din zona metrou Mihai Bravu, la aceleasi preturi.
Deci eu zic ca pt aceste operatiuni sa mergi la un service mai mic, nu sunt operatiuni grele ca sa mergi la Renault.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 23 Apr 2009, 11:49
Post #102


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@theodor2003: Sfatul tau e bun, insa pentru cei din Bucuresti, dar pe forumul asta nu e toata lumea din capitala.
Cred ca acolo unde ti-ai schimbat bieletele nu s-a facut si directia, aspect pe care eu nu-l agreez. Plec de acolo cu rotile oarecum drepte si stai sa vedem unde facem directia, o fi liber, o fi aglomerat?...

@loakvo: Daca insisti sa-ti iei piese de pe net, preturile de la autokarma sunt ok, febi, swag...vezi ca ai caseta trw.
Daca nu mergi pe la magazine, oferi informatiile depre masina de care au nevoie pentru identificarea reperelor si compari preturile cu producatorii.

In rest, realitatea e ca intretinerea unei masini costa. smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 23 Apr 2009, 12:41
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




hellcat si in provincie preturile sunt asemantoare acum depinde de marca produsului de calitate eu sunt din baia mare si aici am gasit bielete directie la 45 roni iar cap de bara la 75 roni swag daca cauti gasesti in schimb va sfatuiesc in momentul in care ati schimbat aceste piese ce tinde directie faceti o geometrie la un servis unde se pricep oamenii chiar daca costurile sunt mai mari merita!


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loakvo
post 23 Apr 2009, 18:33
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 14 May 07




QUOTE(hellcat @ 23 Apr 2009, 12:49)
In rest, realitatea e ca intretinerea unei masini costa. smile.gif
*



asta o stiam si eu dar totusi nu am un ML sa dau 400 lei pe o bieleta de directie. acuma nu inteleg ce e asa de special la masina asta... am un prieten care are magazin de piese, el fiind ala care mi-a dat preturile astea minunate.a luat omul toate codurile si datele si numerele, i-am dat copie de la certificatul de inmatriculare si datele de pe "bulina" ovala. lui i-au zis furnizorii cum ca ar fi riscant tare cu piesele pentru symbol, ca e ceva special cu ele, cum ca ar fi ceva special cu masina asta de fapt ca si numele zice ca e un simbol si din cauza asta nu pot sa-i aduca decat piese originale.... originale probabil la ei inseamna de fabrica... ma rog, mie mi se par baliverne. pe magazinele online scrie "necesita identificare cu piesa veche"... acuma eu ce sa fac? sa scot piesele sa le masor cu sublerul sa le fac 1 milion de poze ca sa le "identificam"?
am fost la cateva magazine in localitatea de bastina si unul nu prezenta incredere pentru ca nu stia exact ce piese trebuie. ma uitam impreuna cu el pe catalog si ma punea pe mine sa aleg piesele.... ma luau toti dracii. avea un catalog bilstein si acolo aratau cum arata si piesele mele + ca se facea diferenta intre SMI si TRW deci eu zic ca ar fi ok dar altii spun sa nu ma risc ca se aduce comanda gresit... acum ma gandesc ca o sa ma duc la iasi ... ca eu lucrez acolo si iau piese de acolo, mi se pare mai simplu si scap de bataia de cap, dar nu-mi iau masina cu mine si trebuie sa las pe altcineva sa se ocupe de reparatii ca eu nu o sa am timp liber decat in week-end... nu vi se pare prea complicata viata mea?
acum pe bune. e posibil sa fie ceva diferit la fiecare dintre masinile astea? adica ma gandesc ca sunt destul de multe cu motor de 1.4 din 2007 pe drumurile noastre... sa fiu eu primul care ma lovesc de problemele astea?

This post has been edited by loakvo: 23 Apr 2009, 18:39


--------------------
dacia & renault 1307 & Clio Symbol Fidji 1999 & 2007 - VS 02 GLL & VS 06110
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al3
post 23 Apr 2009, 19:43
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 7 June 07
From: Bacau/Iasi




pai du-te la un service la care iti aduc ei piesele si daca gresesc e pe barba lor, asa daca le cumperi tu si nu-s bune le-ai luat degeaba. la service-ul la care am fost au scos ei bieleta (tot asa ca cica is 2 tipuri si trebuie sa vada exact care e), s-a dus cu ea la depozit si au adus una la fel, au montat-o si gata smile.gif

This post has been edited by al3: 23 Apr 2009, 19:44


--------------------
Ford Focus 2006 Ghia 1.6 16V TI-VCT - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzmi
post 24 Apr 2009, 07:04
Post #106


IONUTZMI


Group: Members
Posts: 128
Joined: 22 March 07
From: G I U R G I U




incercati p www.autokarma.ro
eu de la ei am luat 2 capete de bara si 2 bielete antiruliu cu 150ron ,pt renault clio (FEBI) nu alte povesti gen soneza sau logan.
fata de alte magazine mi se par super ieftini .

This post has been edited by ionutzmi: 24 Apr 2009, 07:06


--------------------
RENAULT Laguna 2,2Dci / Megane 1,6 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 24 Apr 2009, 09:19
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




@loakvo: sa stii ca, intr-un fel au dreptate cei de la service cand spun ca piesele de Clio au ceva ,,special''.
Spre exemplu bieletele de directie de Symbol sunt de 2 tipuri: mai lungi si mai scurte. Cele de la casetele TRW sunt mai lungi (cam cu 10 cm) decat de la SMI.
Eu am TRW, am fost la service, baietii au dat jos bieletele, si le-au comandat pe baza informatiilor din talonul masinii. Cand au venit, supriza: nu se potrivea filetul. Pt ca bieletele de Symbol, in afara de faptul ca unele sunt mai lungi si altele mai scurte, au si filete cu diametru diferit. Asa ca am mai facut o comanda, dupa ce in prealabil am masurat filetul.
Asa ca, parerea mea e ca este riscant sa comanzi bieletele pe Internet, daca nu stii lungimea lor si diamtetrul filetului.
Deci eu zic ca tot la un service sa mergi (unul mai micut eventual), iti dau jos bieletele, le masoara, si apoi le comanda.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loakvo
post 26 Apr 2009, 13:03
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 14 May 07




deci pana la urma nu prea ma poate ajuta nimeni. varianta cu service-ul nu merge pentru ca eu trebuie sa plec in deplasare si obligatoriu cu masina de servici. deci trebuie sa iau piesele fara posibilitatea de a face comparatie directa intre piesa veche si cea noua, de asta trebuie sa stiu exact. pe autokarma de exemplu la servodirectie TRW exista un singur tip de bieleta de directie. tu acuma sustii ca sunt cu 2 tipuri diferite de filet... acolo zice si dimensiunea filetului... 14 mm interior si 14 mm exterior, la cele SMI fiind 14 mm filet exterior si 12 mm filet interior. eu stiu sigur ca am servodirectie TRW dar tot nu ma poate lamuri nimeni ce bielete de directie sa iau.... ceea ce inseamna ca probabil nu stie nimeni... eu asta mi-as dori... sa spuna unul cu masina ca a mea... adica Symbol 1.4 8v din 2007... ce piese trebuie sa cumpar si unde gasesc in Iasi


--------------------
dacia & renault 1307 & Clio Symbol Fidji 1999 & 2007 - VS 02 GLL & VS 06110
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 26 Apr 2009, 18:30
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




poi cumpara piese de la un magazin mai mare sa ti le caute dupa un program si daca esti sigur ca ai caseta trw atunci cumperi bielete directie pentru acel tip de caseta!altfel nu vad de ce sa nu se potriveasca!bafta!


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 27 Apr 2009, 16:39
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




Masina mea e din 2003, deci e posibil ca intre timp sa fii modificat dimensiunile filetului.
Fa cum spune blacklimouse, alta solutie nu ai.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 29 Apr 2009, 23:46
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(loakvo @ 26 Apr 2009, 13:03)
deci pana la urma nu prea ma poate ajuta nimeni. varianta cu service-ul nu merge pentru ca eu trebuie sa plec in deplasare si obligatoriu cu masina de servici. deci trebuie sa iau piesele fara posibilitatea de a face comparatie directa intre piesa veche si cea noua, de asta trebuie sa stiu exact. pe autokarma de exemplu la servodirectie TRW exista un singur tip de bieleta de directie. tu acuma sustii ca sunt cu 2 tipuri diferite de filet... acolo zice si dimensiunea filetului... 14 mm interior si 14 mm exterior, la cele SMI fiind 14 mm filet exterior si 12 mm filet interior. eu stiu sigur ca am servodirectie TRW dar tot nu ma poate lamuri nimeni ce bielete de directie sa iau.... ceea ce inseamna ca probabil nu stie nimeni... eu asta mi-as dori... sa spuna unul cu masina ca a mea... adica Symbol 1.4 8v din 2007... ce piese trebuie sa cumpar si unde gasesc in Iasi
*



Te duci la Autocenter pe Canta, cu certificatul masinii, le specifici ca ai o caseta de directie TRW si stai linistit. Iti dau aia tot ce iti trebuie, eu am schimbat 2 seturi de bielete si 1 set de capete de bara pana acum si niciodata nu au dat gres.

Ca preturi, capetele de bara sunt pe la 75 RON bucata (ai grija ca is diferite stanga/dreapta) iar bieletele in jur de 125 RON bucata.

Am fost in aceeasi pozitie ca tine si n-am avut probleme.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loakvo
post 7 May 2009, 21:18
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 14 May 07




mi-au venit piesele marti, le-am luat de la Prima Car de pe silvestru culmea langa magazinul de piese Bras in Iasi. toata confuzia cu lungimi diametre casete de directie s-a spulberat. asa va place voua sa complicati totul. sunt 3 feluri de bielete de directie pentru symbol. fara servodirectie, cu servo smi si cu servo trw. nu 200 asa cum incearca altii sa lase impresia.
bieleta directie 2 x 112 lei
cap bara 2 x 51 lei
bieleta antiruliu 2 x 22 lei
toate sunt fabricate de Febi, urmeaza montajul si refacerea geometriei. oricum am urcat-o eu pe rampa astazi si am facut comparatie intre piesele cumparate si cele de pe masina si se pare ca sunt la fel. revin dupa montaj.


--------------------
dacia & renault 1307 & Clio Symbol Fidji 1999 & 2007 - VS 02 GLL & VS 06110
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 7 May 2009, 22:02
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




poi nu sunt 200 asa cum incearca dar 3 sunt destule sa nimeresti chiar alea 2 care nu se potrivesc biggrin.gif la fel le am luat si eu fara sa ma uit la dimensiuni si modele mi a cautat pe un program si le a gasit ok! fiindca la service erau prea scumpe am preferat sale cumpar separat si ambele au fost 90 de lei! tongue.gif


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 8 May 2009, 10:41
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




Eu am comandat bielete TRW pt caseta cu servo, si nu s-a potrivit diametrul filetului pt ca masina e din 2003. Asa ca am comandat altele.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarul
post 9 May 2009, 06:47
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 5 March 09




Si de care tre sa comanzi acum SMI?cand am fost sa ma interesez si eu de preturi m-a intrebat ce caseta de directie am sau asa ceva........TRW sau SMI? blink.gif
Habar nu am si nici nu stiu unde tre sa ma uit ca sa stiu sa nu comand ceva ce nu e bun

This post has been edited by zarul: 9 May 2009, 06:47


--------------------
renault clio symbol 2002 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 9 May 2009, 07:59
Post #116


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(loakvo @ 7 May 2009, 21:18)
asa va place voua sa complicati totul. sunt 3 feluri de bielete de directie pentru symbol. 
revin dupa montaj.
*


Nu cerem scuze, o sa incercam sa nu se mai intample! radmasa.gif
Sper ca dupa montaj sa nu mai ai ceva de reprosat!

@zarul: Hai mah, ca s-a tot scris...casetele SMI sunt montate pe servo electric, adica pe bicorpuri. Symbolul are caseta TRW, iar in decursul timpului s-au folosit mai multe generatii, de aici si anumite diferente.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 9 May 2009, 10:06
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




mda da bicorp am si eu si are smi caseta!cititi mai sus fratilor!


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zarul
post 9 May 2009, 10:31
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 5 March 09




Eu am auzit ca Daca e dupa 2003 e sigur TRW caseta de directie. La cele mai vechi nu mai sunt asa sigur, poate fi si SMI.hmmmmmmm si am vrut sa aflu unde se citeste chestia asta da.....ma-ti bagat in ceata smile.gif !presupun din spusele tale hellcat ca si alea TRW si SMI sunt de mai multe feluri blink.gif


--------------------
renault clio symbol 2002 1.4mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 9 May 2009, 12:16
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




a mea e bicorp e din 2002 luna a 10 a deci cu 2 luni inainte de 2003 si are smi radmasa.gif


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 9 May 2009, 12:21
Post #120


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cel mai sigur si mai clar ... voi sau un mester, sub masina, se uita la caseta de directie, citeste eticheta (daca aceasta mai exista) sau cauta o stanta ceva (serie, nume, numar etc.) masoara si filetul (daca este si considerati necesar) si gata stiti ce aveti pe masinuta ... smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 17:04
Dacia