Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rulmenți de presiune, Întrebare

gigiraba
post 25 May 2008, 18:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 May 08




Salutare!
Aș dori să știu seria rulmenților de la telescoape pentru Renault Megane Diesel 2000. Trebuie să-i înlocuiesc deoarece mașina trăncăne foarte tare la mici denivelări iar toate celelalte subansamble sunt în perfectă stare, și am depistat apăsând botul mașinii cu palma dreapta și stânga ținand-o pe capătul telescopului. Am auzit un trăncănit la nivelul rulmenților. Am consultat și un mecanic auto și mi-a confirmat bănuiala cum că trebuiesc schimbați rulmenții. Am posibilitatea de a face rost de acești rulmenți dar mă interesează seria acestora. Aștept răspuns! Mulțumesc frumos.


--------------------
Renault Megane I 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 25 May 2008, 18:46
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Uzura acelor rulmenti nu are ca simptome sunetele descrise de tine.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigiraba
post 25 May 2008, 20:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 May 08




De acord! Dar ce ar putea fi?


--------------------
Renault Megane I 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 25 May 2008, 20:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




s-au mai "tocit" flansele alea...incearca sa le mai strangi


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gigiraba
post 25 May 2008, 20:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 May 08




Mulțumesc! M-am gândit și la asta, voi încerca.


--------------------
Renault Megane I 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 25 May 2008, 21:28
Post #6


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Hmm, si eu aud troncanituri la denivelari. Am chimbat bucsile la bara stabilizatoare (4 buc.) si troncaniturile persista.
La ce flansa te referi ? Cea de langa partea superioara a aripii interioare ? huh.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 26 May 2008, 07:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




si eu am "troncanituri" la trecerea peste denivelari, impreuna cu mecanicul am zgaltait si balansat masina, tot asa, la apasarea pe aripi stanga/dreapta si cu mana pe capatul telescopului se simtea poc-poc, concluzia -> bucse capat telescop (flansa).
Se poate sa ma insel dar cand am fost pe la dezmembrari am aruncat un ochi si la ansamblu telescop-arc-rulment-flansa, (pt. megane 1) si am fost surprins sa vad ca rulmentul este in partea inferioara a rulmentului, in partea superioara e doar flansa+bucsa capat telescop, undeva pe topicul de flanse megane II era o grasica animata cu sistemul acesta dar rulmentul era pozitionat in capatul superior al arcului... daca m-am inselat si cineva a desfacut acest ansamblu, il rog sa explice mai bine, in special pt. cunostinta celor care se incumeta sa schimbe singuri acele flanse (eu asta mi-am propus, e nevoie de un dispozitiv pt. tensionarea arcului).


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 27 May 2008, 22:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




In primul rand la masina mea am avut aceasta problema cand am luat-o. Problema nu e de la rulment, care intr-adevar este in partea inferioara a arcului, ci este de la flansa, care daca nu a fost strans foarte bine amortizorul isi face joc in timp, gaura devenind din rotunda, ovala. Rezolvarea este destul de simpla- se face rost de o presa de arc, o cheie torx care sa intre pe axul amortizor, o cheie inelara cu cot parca de 21 care sa desfaca piulita din capatul amortizorului si alte scule simple(clei fixe, dar nu mai stiu dimensiunile)
Se ridica masina pe cric, se scoate roata, se demonteaza cele doua suruburi de la capatul inferior al amortizorului, suruburile(cu hexagon de 10 parca) de la flansa superoara a arcului. Se trage fuseta atat cat permite pivotul si planetara, se scoate ansamblul arc+amortizor+flansa.
Dupa aceasta operatiune se slabeste putin piulita din capul amortizorului cu ajutorul inelarei si imbusului/torx, se monteaza presa de arc si se stange cu mare atentie din ambele parti in mod egal, apoi se scoate flansa prin demontarea totala a piulitei. In acest moment puteti scoate arcul curatatind si ungand rulmentul de la baza, care se demonteaza usor. Tot acum puteti observa si starea amortizorului.
Flansa se poate schimba(in jur de 120-150 lei) sau daca nu are nimic partea de cauciuc se poate reface gaura la un strungar priceput rotunjind gaura si adaugand o mica bucsa metalica (max 20 ron).
Pentru montare se respecta procedeul invers, cu atentie la burduful amortizorului. Va recomand sa strangeti bine acea piulita din capatul amortizorului, daca e necesar si tot are putin joc ar fi bine sa adaugati o saiba.
Succes!


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 May 2008, 22:29
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




La mine amortizoarele originale au avut in capul axului batut hexagon, pentru imbus, nu torx, in rest perfecta explicatia lui Ionut. Eu am facut aceasta operatiune ieri si nu o puteam explica mai bine biggrin.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 29 May 2008, 15:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




totusi mecanicul m-a pus putin in ceata spunandu-mi ca s-ar putea sa vina si de la telescop... tin sa mentionez ca in timpul operatiunii de detectie a sursei, chiar daca in capatul superior al telescopului se simtea "boc-boc" nu parea sa existe o miscare propriuzisa in gaura flansei.
ionut daniel - largirea gaurii din flansa se simte la testul de mai sus ? sau doar la demontare, practic arcul preseaza flansa pe capatul telescopului si forta pt. a face acel capatsa miste trebuie sa fie f mare. Orice sugestie e binevenita, urmeaza sa le schimb eu si as vrea sa fiu sigur smile.gif


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 29 May 2008, 15:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Daca e rau largita tare, se si vede, daca misti energic cu piciorul de partea superioara a rotii. Daca doar se simte incearca sa desfaci piulita si sa pui acolo o saiba, dar mai mult ca sigur flansa este stricata. Oricum, daca desfaci flansa vezi si amortizorul cat e de uzat-daca este pe gaz trebuie sa extinda singur, iar la apasare aceasta sa se faca destul de greu, daca este pe ulei (putin probabil) trebuie sa se apese/traga cu dificultate. Nu sunt admise jocuri .


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bitch_please
post 1 Jul 2008, 14:08
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 11 June 05




Salut, am si eu o problema similara cu un Megane 1:

http://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=137&...=0#entry1437999

poate se pricepe cineva mai bine.

Mersi


--------------------
Renault Megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoshPuiu
post 4 Jul 2008, 14:46
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 5 July 06




Aceleasi usoare bocanituri le am si eu, am schimbat amortizoarele si bucsile de la bara stabilizatoare dar tot degeaba: masina se aseaza mai bine la drum, nu se mai simt batai in capul amortizoarelor cind balansez masina dar bataile infundate se aud in continuare!

@radunre: cum ai rezolvat pina la urma?


--------------------
Renault Megane I Classic 1,6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 4 Jul 2008, 19:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




moshpuiu - inca nu am rezolvat problema, nu e asa de grava, bocaniturile apar si dispar , mai mult apar smile.gif dar vreau sa o fac eu si nu am alocat inca timpul necesar. Am sa revin cu detalii cand reusesc operatiunea.

La mine e aproape sigur ca sunt flansele (bucsa din capatul amortizorului) totusi sunt sanse sa fie si din amortizor. Cand ai schimbat amortizoarele nu s-a constatat uzura la flanse/rulmentii de presiune ?

This post has been edited by radunre: 4 Jul 2008, 19:21


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea_C20
post 6 Jul 2008, 00:07
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 15 January 07
From: Bucuresti




pocanituri aveam si eu in mers, nu stiu daca este aceelasi caz ca si la voi, la mine s-au schimbat pivotii, capetele de bara si bucsele de la bara stabilizatoare, si pentru cateva saptamani a fost totul ok.
de vreo 2 saptamani aud un pacanit cand virez si mai dau de o denivelare, m-am uitat si am descoperit ca in burduful de la planetara am o mica crapatura sad.gif si a aruncat vaselina pe toata contra aripa sad.gif
sunt un pic ingrijorat, poate sa bocane doar k nu mai e gresat cum trebuie? sau toata planeta este in pericol? :-s


--------------------
Renault Megane Clasic 1.9dTi (88kw / 250Nm CHIP) 2001 - B 70 MRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Jul 2008, 09:51
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




In mod clar planetara e in pericol, ramane fara ungere si intra praful/apa, formula sigura pt. o distrugere rapida !
La auto anterior (R11) am avut o problema asemanatoare si am hotarat sa demontez planetara, mecanicul cu care am lucrat a zis ca nu are joc, mi-a gresat-o cu o vaselina speciala pt. planetare, grafitata, pasta de culoare gri. Am cumparat un burduf de solenta si a mers perfect pana in momentul vanzarii (~3 ani).


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 7 Jul 2008, 11:04
Post #17


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Recent am schimbat si flansele din partea superioara a telescoapelor fata si am observat ca suspensia e ceva mai rigida, dar troncanelile suparatoare nu au disparut. Se pare ca trebuie sa schimb totusi bara stabilizatoare, ca bucsile sunt noi, la fel si pivotii inferiori.
Necazul e ca aceasta bara nu se produce aftermarket, din cate stiu eu, iar una de origine te usuca la buzunar, e minim 850 de ron.
Stie cineva daca se poate reconditiona bara stabilizatoare, iar daca da, prin ce procedeu ? Eu am auzit ca s-ar putea, dar nu-mi dau seama cum, avand in vedere ca e facuta dintr-un otel special, foarte elastic .


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mojorisin
post 15 Jul 2008, 08:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 24 July 07




Bineinteles ca si eu am aceasta problema, la mine se manifesta in sarcina pe spate (accelerari sau cand am pasageri in spate) e ca un huruit (sa zicem de rulment). Am schimbat amortizoarele si e tot acolo, discret, ca pana acum. Cred ca ma voi consola pentru ca apare frecvent si se pare ca nimeni nu ii cunoaste cauza.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 107 cai alerti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 15 Jul 2008, 10:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Dodone - poate ai specificat altundeva dar mai sunt multe elemente in suspensia fata care sa poata produce acel troncanit, pivoti inferiori / bucse brat inferior / telescop, chiar si la directie sunt astfel de zgomote bieleta directie / rotula directie/ caseta...
Ca un fapt divers, eu cand am adus masina aveam un troncanit ciudat in momentul in care rotile erau bracate si sareau peste o denivelare, s-a descoperit ca pivotul inferior era uzat dar in momentul in care mecanicul a vrut sa-l monteze pe cel nou a observat ca locasul din fuzeta unde intra pivotul era foarte largit, se pare ca la revizia anterioara nu a fost suficient strans surubul de blocare si in timp pivotul a largit locasul, a trebuit sa schimb fuzeta, am gasit usor la SH.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 18 Jul 2008, 10:56
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Fost la doftor, schimbat flansa stanga+rulment presiune (190Lei Lemforder+SKF), capat bara ST/DR (MOOG - 54 lei/buc.), schimb ulei/filtru (Elf Evolution 5W-40 / 5l -150lei, filtru MANN - 27 lei), filtru aer MANN (37 lei), manopera m-a ciupit de 110 lei la service particular. Nu mai am troncaneli de nici un fel, ciudat, flansa arata ca noua, nu tu cauciuc rupt/deformat si totusi bocanea la denivelari de numa'.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mojorisin
post 18 Jul 2008, 13:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 24 July 07




Nu stiu exact daca problema de la mine este aceasi de aceea va cer niste lamurir. La mine nu as putea sa spun ca troncane. La mine "huruie". Huruitul vine de pe puntea spate si se manifesta cand masina e incarcata pe spate sau cand masa masinii se deplaseaza spre spate la accelerari de ex. Este oare acceeasi problema ? Specific ca am schimbat amortizoarele pe spate.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 107 cai alerti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_deo
post 18 Jul 2008, 14:15
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 30 December 07




un huruit asemanator aveam si eu .am fost la service mi-au ridicat masina pe elevator si mi-au invirtit rotile pe rind.au gasit rulmentul de la roata din spate stinga huruia si cind il invirteai cu mina si vibra in tot habitaclul.
l-am schimbat si acum este foarte silentioasa .cam 200 lei cu tot cu manopera.


--------------------
renault megane 1,4 16v 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 18 Jul 2008, 21:19
Post #23


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




mojorisin - am avut si eu aceleasi simptome si de vina a fost rulmentul...

L.E. se potriveste rulmentul de Logan dar nu ma pot pronunta in privinta calitatii.

This post has been edited by adrian mgn: 18 Jul 2008, 21:21


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 21 Jul 2008, 20:21
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




cu parere de rau anunt si eu revenirea problemei, troncaneli pe stanga la usoare denivela ale drumului...
Mecanicul mi-a spus ca ar mai fii telescopul care sa faca figura fiindca toate celelalte bucse/pivoti etc. sunt in stare buna sau noua...
Am fost azi la o statie ITP care are sistem hidraulic de verificare a suspensiei (exceptie test amortizoare) si mi-au confirmat ca totul e OK, totusi suna... cand apas pe aripa stanga se aude un fel de scartait din amortizor, desi lucreaza bine, la mana.
Am gasit o alta statie ITP care se pare ca are si tester pt. amortizoare, sper sa ajung pe acolo si sa ma lamuresc odata, UFfff


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 04:13
Dacia