Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Luata Vopseaua Pe Plafon

premiumfaraplumb
post 18 Jul 2005, 11:11
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Mergeam pe magheru si aud "BUFFFFFFFFF" dar tare rau rau rau. Logic... "aaaa ce-i de la mine?!, noo" Si peste cateva zile observ gaurelele astea. Incredibil imi vine sa ma omor. Si cand am fost la service sa-mi fac programarea si sa intreb una alta... nu, nu se poate face nimic trebe sa le bagi pe casco"

Eu nu vreau sa bag nimic pe casco, pt ca daca Doamne-ajuta... se intampla vreun Meg Sed 1.9dCi ... nu mi se mai ofera de la asigurator reducerea de 50% pt casco/an. Voi ce-atzi face? Unu mi-a zis sa-i pun 2 puncte de vopsea sa nu inceapa sa rugineasca.


Attached thumbnail(s)
a.JPG ( Size: 56.06k ) Number of downloads: 5


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Jul 2005, 11:14
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Firar omule dar ce a cazut pe masina ... pietre ? macar puncte de vopsea ... sau daca nu mers la cineva calumea ... curatat, pus chit pentru indreptare si apoi vopsea ... numai sa nu ramana pete ca vopseaua e de culoare diferita ... nasol ... ori casco ori banii tai ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 18 Jul 2005, 15:36
Post #3


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




O chestie asemanatoare a patit si un prieten cu un Tico: in timp ce rula linistit pe Calea Victoriei s-a trezit cu o sticla de sampanie pe capota motorului. Nu mai stiu daca era plina sticla sau nu, dar rezultatul a fost similar cu cazul tau.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 18 Jul 2005, 15:44
Post #4


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Sunt rau acu: ..Era vreo sampanie de firma?...ca daca era plina.....si a si ramas "infipta" in caroserie.....a dublat brusc valoarea Tico-ului.... biggrin.gif


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zyppo
post 18 Jul 2005, 15:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 23 February 05
From: Bucuresti




Imi pare rau pentru ce ai patit. Analizeaza atent cit de adinca este lovitura. Daca s-a luat doar vopseaua ( sau lacul ) poti sa mai stai cu ea asa, desi e inestetic. In schimb daca a ajuns la tabla ... cu timpul o sa rugineasca iar mai devreme sau mai tirziu tot o sa trebuiasca sa o repari.
Ai grija si cu CASCO ... ca in cazul in care ti-l faci in urmatorul an, sa nu vina asiguratorul, sa vada loviturile de pe pavilion si sa nu ti le treaca la mentiuni ( ca lovituri ) pe contrat, astfel incit daca vei vrea apoi sa le repari pe CASCO sa nu mai poti. Intreaba inainte sa nu ai surprize !


--------------------
Renault Megan Sedan 2004 - 1.6 16v
MEGANE II Sedan 1,6 16v - 2005.
Confort Privilege - Negru, Clima, ESP, Xenon.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 18 Jul 2005, 17:17
Post #6


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Razi tu, razi, richelieu, dar la cati km a parcurs si in ce conditii... Tico ala e muuult mai fiabil decat orice Megane 2 de pe forum, te asigur!
Ca fapt divers, eu am 12.400 km parcursi pana acum si deja mi-au aparut zgomote la trenul de rulare... se simt in directie, ce sa mai, e rost de schimbari pe garantie. Dar cand nu va mai fi garantia ce fac? Scot banu' gros, aia fac. Pe cand Tico, i-a fost schimbata o data caseta de directie si mi se pare 1 sau 2 amortizoare.. si a mai avut mici probleme cu franele, in rest nimic, si a mers in cele mai rele conditii uneori, in total cca 90K km.
O sa arat post-ul asta si proprietarului Tico (actual posesor de Megane 2, btw) si o sa rada probabil pentru ca pana acum ceva timp nu eram convins ca e o masina asa buna, mai ales ca o comparam cu dacia mea Nova... tongue.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 18 Jul 2005, 20:19
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




ok.... si eu cum rezolv problemaaaa?????????


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Jul 2005, 22:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai fa-ti niste calcule si vezi ce e mai rentabil: sa repari masina pe CASCO sau sa o faci pe banii tai si sa-ti pastrezi reducerea. Eu cred ca pe CASCO tot iesi mai bine.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 19 Jul 2005, 01:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




QUOTE(padre @ Jul 18 2005, 05:17 PM)
Razi tu, razi, richelieu, dar la cati km a parcurs si in ce conditii... Tico ala e muuult mai fiabil decat orice Megane 2 de pe forum, te asigur!
Ca fapt divers, eu am 12.400 km parcursi pana acum si deja mi-au aparut zgomote la trenul de rulare... se simt in directie, ce sa mai, e rost de schimbari pe garantie. Dar cand nu va mai fi garantia ce fac? Scot banu' gros, aia fac. Pe cand Tico, i-a fost schimbata o data caseta de directie si mi se pare 1 sau 2 amortizoare.. si a mai avut mici probleme cu franele, in rest nimic, si a mers in cele mai rele conditii uneori, in total cca 90K km.
O sa arat post-ul asta si proprietarului Tico (actual posesor de Megane 2, btw) si o sa rada probabil pentru ca pana acum ceva timp nu eram convins ca e o masina asa buna, mai ales ca o comparam cu dacia mea Nova...  tongue.gif

apropos de Tico... am un prieten care are 180k la unul... si nu a schimbat decat planetarele, telescoaptele si a sudat lonjeroanele dupa ce a luat un scuar la 110km/h... ATAT! si masina merge exceptional! Pai daca pun ce ar trebui sa-mi schimb eu la masina (scutul de la evacuare, sau ceva de genul care ma costa in jur de 15 milioane, la banii astia mai bine il aud pe ala cu zdragane la 3500* de ture sau dau putin din volum mai tare) si adunand ce am schimbat (presostatul de la uleiul de servo si cureaua de accesorii in jur de 10 mil amandoua) imi luam Tico... aaa si eu am aproape 33k km... blink.gif

ps: am pus steluta ca la carte biggrin.gif ... ciudata chestie e ca la inceput imi suna intre 4000 si 4200... ei bine... acum sunetul asta s-a mutat la 3500 si atat dupa ce trec de zona asta nu se mai aude... cre`k s-a mai crapat putin si si-a modificat zona de rezonanta... (SFAT: sa nu dati in gura la masina intr-o dimineata de iarna dupa ce a dat un inghet... pentru ca acel condes, care se formeaza pe scutul de evacuare, ingheata si apoi cand vine aer foarte cald de la motor se schimba brusc temberatura scutului care e din Al, deci nu e prea rezistent la variatii mari de temperatura... sper sa nu gresesc cu chimia ca s-asa nu prea aveam note bune pe acolo biggrin.gif )

QUOTE
ok.... si eu cum rezolv problemaaaa?????????


tu esti sigur ca o sa primesti acea reducere de 50% daca nu ai incidente? daca da... atunci eu zic sa o repari din banii tai ca nu te costa mai mult de 10 mil (cel mult 10) si masina in service 3 zile... Acum faci cum crezi ca e mai bine...

Si ca sa nu mai deschid un nou topic... si mie mi s-a spart parbrizul sambata... ca au pus ticalosii criblura pe un drum din afara orasului mad.gif ... si mi-a sarit o piatra exact pe mijlocul geamului... si poc! stelutaaaa, de fapt e stelutoi ca tot drumu am injurat la ei dup-aia mad.gif ... Are careva idee cat costa un parbriz de clio? eventual unul de bicorp ca-mi plac mai mult alea ca sunt colorate biggrin.gif si termopane biggrin.gif laugh.gif. Daca-l fac pe casco nu cred ca o sa ma penalizeze prea mult pe anul urmator... mai mult de 50 de euro/pe tot anul nu cred ca ma penalizeaza.


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 19 Jul 2005, 08:08
Post #10


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




eu zic ca daca il costa 10 milioane, mai bne sa il repare pe casco...ca reducerea de 50 % din casco tot nu face 10 000 000 lei


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jul 2005, 08:09
Post #11


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




10 mil e exagerat de foarte mult ... 100€ hai sa zic ... pai la mine bara spate vopsit complet, aripa spate indreptata si vopsita complet si prag infundat inderptate si vopsit = aprox. 330€ ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 19 Jul 2005, 10:04
Post #12


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




@padre
Avem si noi in firma vreo 5+6 la Timisoara.....
Pot afirma cu mana pe constiinta ca sunt cele mai fiabile masini vandute pe piata noastra in ultimii 10 ani.

Ale noastre au toate peste 200k km iar costurile de intretinere si reparatii (exceptand accidentele...bineinteles...) sunt de-a dreptul neglijabile....

Am zis de la inceput ca sunt rau.....era o gluma ......nu am ce sa-i reprosez unui Tico din punct de vedere al fiabilitatii......altele da...dar alea tin de alte considerente....

(Am si condus Tico vreun an...si de multe ori l-as prefera in aglomeratia din Bucuresti)

EDIT: Si....chiar....discutia asta nu-i rezolva omului problema cu vopseaua lipsa de pe plafon.....

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 13:21


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 19 Jul 2005, 10:09
Post #13


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




@premiumfaraplumb: Eu zic s-o repari pe banii tai.....si nu neaparat la un service Reno.

Daca te intereseaza, iti fac rost de un contact de la un service care face doar tinichigerie si sunt buni...(la ei ne facem noi toata tinichigeria masinilor si suntem multumiti).

Daca te intere....PM


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 19 Jul 2005, 10:56
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




deja platesc doar 300$ asigurarea la clio, pt ca inainte n-am avut accidente cu dacia.... si cand s-a transferat asigurarea,... pac 50% reducere, la viitoarea masina la fel, daca imi iau megane sedan o sa platesc banuiesc 350$ asigurarea in loc de700 cat e?

thanks sa strang niste bani si ma duc la cunostinta aia a ta la service sa intreb ce si cum

mersi frumos


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 19 Jul 2005, 11:14
Post #15


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Vezi ca lucreaza si cu CASCO....si lucreaza cu virament direct....adica nu trebuie sa platesti tu si pe urma sa recuperezi banii de la asigurare....

Se descurca ei direct cu asiguratorul.....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 20 Jul 2005, 01:43
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




QUOTE(premiumfaraplumb @ Jul 19 2005, 10:56 AM)
deja platesc doar 300$ asigurarea la clio, pt ca inainte n-am avut accidente cu dacia.... si cand s-a transferat asigurarea,... pac 50% reducere, la viitoarea masina la fel, daca imi iau megane sedan o sa platesc banuiesc 350$ asigurarea in loc de700 cat e?

thanks sa strang niste bani si ma duc la cunostinta aia a ta la service sa intreb ce si cum

mersi frumos

pai... huh.gif astia de la BCR asigurari or avea chestia asta? ca sa stiu si eu cum merg cu masina! blink.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 20 Jul 2005, 09:52
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




nu stiu ,eu sunt la Asirom.

Cat e asigurarea la Megane Sed 2?

Eu vreau sa o fac fara sa o bag pe casco, gen tinichigiu super super bun, sa nu se observe nimic.


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zyppo
post 20 Jul 2005, 14:07
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 23 February 05
From: Bucuresti




Toto - BOD, la un Megane Sedan II un parbriz este 350E fara TVA si montaj, daca ne luam dupa informatiile publicate intr-o revista auto cunoscuta. Nu stiu cit poate fi unul de Clio.
Legat de asigurarea CASCO ... singurul "minus" ar fi, ca daca ai avut un incident intr-un an, in anul urmator nu mai beneficiezi de reducere. Iar reducerile nu cred ca sint mai mari de 10%. Prin urmare la un CASCO de 500E / an ( pt. Clio ), ai o reducere de 50E. Merita sa stai cu parbrizul spart inca 1 an ?!


--------------------
Renault Megan Sedan 2004 - 1.6 16v
MEGANE II Sedan 1,6 16v - 2005.
Confort Privilege - Negru, Clima, ESP, Xenon.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 21 Jul 2005, 00:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




nu! ca oricum casco scade pentru ca imi scade valoarea masinii pe fiecare an... asa ca saptamana asta o sa ma duc sa mi-l schimb! ca doar d-aia dau atatia bani la CASCO...


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:11
Dacia