Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nessebar, Sunny Beach, Bulgaria, Statiune excelenta

dcsiki
post 29 Jun 2009, 21:38
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




Si eu merg tot la acelasi hotel in perioada 3-13 august
o sa fie o parcare plina de masini de romania


BAFTA


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 29 Jun 2009, 21:39
Post #32


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




la hotel Imperial nu merge nimeni?


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Jul 2009, 14:40
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




aveti grija cu parcarea pe acolo, ridica bulgarii masinile intr-o veselie.
intrebati la hotel unde puteti lasa masina si nu va riscati sa o lasati oriunde, bazandu-va pe faptul ca mai sunt si altii parcati acolo.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 9 Jul 2009, 17:49
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Eu ma duc luna asta in perioada 20-27 la hotel Amfora Beach***.Am ales trei stele pentru ca era mai ieftin.In primul rand ma intereseaza cazarea micul dejun si cina.Sunt prea multe de vazut in zona ca sa stau ca harciogul in restaurant si bar sa mananc si sa beau.
QUOTE(luck33ro @ 2 Jul 2009, 18:51)
Multi romani disperati le bagau in parcare si nu le mai scoteau decat la plecarea spre casa  radmasa.gif Pierderea lor fiindca ai ce vizita in Bulgaria - sunt si peisaje superbe (nu mai vorbim de Nesebar).
*


Cei care ati mai fost stiti cumva daca este vreo parcare cu plata pazita in statiune?Nu tin mortis sa beneficiiez de parcarea gratuita a hotelului.V-as mai intreba daca zilnic plec in plimbari cu masina platesc vreo taxa de cate ori intru in statiune?

This post has been edited by bulan: 9 Jul 2009, 18:14


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 10 Jul 2009, 13:19
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




sunt si cateva parcari cu plata, dar destul de putine.
taxa nu exista.

eu am fost unul dintre "disperatii" ce si-au bagat masina in parcare si n-au mai miscat-o de acolo pana la plecare.
motivul nu a fost frica de ridicari, pentru ca locuri de parcare totusi se gasesc. dar daca sunt in vacanta, vreau si eu sa pot sa beau o bere la orice ora am chef, fara sa stau cu morcovu' ca trebuie sa conduc.

in plus, transportul in comun e foarte bine organizat la ei. autobuzele vin la 12-15 minute, exista orare pentru fiecare linie de autobuz (se gasesc chiar in autobuze, agatate de barile de sustinere, seturi de foi cu orele la care ajung in statii autobuizele; rupi de acolo foaia pentru linia care te intereseza si o poti pastra). biletul e 1 leva de persoana(~20 lei).

pentru aquapark-uri exista linii de microbuze, inscriptionate cu aquapark-ul unde te duc, gratuite. poti lasa bacsis la sofer, daca vrei.


le: apropo, daca ai de schimbat bani, iti recomand sa o faci in varna. cursul euro/leva era 1.95 acolo, iar in statiuni gasesti doar la 1.91
eu am schimbat de vreo 2 ori la o casa de schimb de acolo, la care e simplu de ajuns. cand vii dinspre Shumen intri in Varna si mergi drept inainte, pana vezi indicatoare catre Burgas (la dreapta). imediat ce ai facut dreapta catre Burgas, pe partea dreapta, e o catedrala, apoi un parculet mic. exact dupa parculetul ala e o intersectie cu un soi de "scuar", in forma de triunghi, unde sunt parcate masini. gasesti un loc de parcare in "triunghiul" ala, apoi te uiti spre parc si in partea stanga, la parterul unei cladiri, e o casa de schimb.
uite si coordonatele "triunghiului" : http://www.wikimapia.org/#lat=43.2047261&l...33&z=18&l=0&m=b
daca mergi pe langa parculet, spre catedrala, o sa gasesti un soi de bazar si vreo cateva terase, unde poti sa bei un suc si sa-ti mai dezmortesti picioarele.

This post has been edited by Smiley: 10 Jul 2009, 13:55


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 10 Jul 2009, 17:37
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Multumesc frumos pentru informatii. worship.gif
Eu am de gand sa fac in fiecare zi cate o incursiune ca sa batatoresc zona si alta data sa nu mai am ce vedea.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 10 Jul 2009, 17:43
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Mama, mama ce bine ca plecati inaintea mea in zona domnu' Bulan. Sigur ca inspir din povestirile frumoase pe care o sa le relatati in jurnalu' lu' Bebe!

Eu plec in Sunny Beach pe la sfarsit de august!

Drum bun sa aveti!

This post has been edited by alecsz99: 10 Jul 2009, 17:43


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 10 Jul 2009, 19:30
Post #38


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




ce drum recomandati? pe Ruse, pe Silistra sau pe Vama Veche?


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 10 Jul 2009, 22:35
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(bulan @ 10 Jul 2009, 18:37)
Multumesc frumos pentru informatii. worship.gif
Eu am de gand sa fac in fiecare zi cate o incursiune ca sa batatoresc zona si alta data sa nu mai am ce vedea.
*


ce anume ti-ai propus sa vizitezi?


@daniel4ro: mergi pe Ruse. sunt ceva probleme la iesirea din Ruse, ca se lucreaza la centura, asa ca iti recomand sa mergi prin oras, nu pe centura (dupa vama, la giratoriu, iesi pe prima iesire, drept in fata, si ajungi in oras). in rest, drum bun si drept.

This post has been edited by Smiley: 10 Jul 2009, 22:35


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Jul 2009, 22:41
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(Smiley @ 10 Jul 2009, 14:19)
biletul e 1 leva de persoana(~20 lei).
*


Doi lei romanesti pentru cine crede ca e prea scump smile.gif Oricum bune informatiile tale Smiley.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 11 Jul 2009, 07:16
Post #41


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




din Buzau mi se pare mai ocolit pe Ruse
cine a trecut cu bacul pe la Silistra, sa-mi spuna cat e taxa, de unde se ia vigneta si cum e drumul

pe Vama Veche am mai avut prieteni care au mers, dar pe acolo, din pct. meu de vedere e mai lung traseul


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jul 2009, 07:25
Post #42


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Am o intrebare. Fara sa va suparati. DE CE Bulgaria? Am inteles ca e super statiunea, in rest dezastru? Nu mai iesiti de acolo cat tine sejuru?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 11 Jul 2009, 07:25
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(sorin1983 @ 10 Jul 2009, 23:41)
Doi lei romanesti pentru cine crede ca e prea scump smile.gif Oricum bune informatiile tale Smiley.
*



scuze, m-am grabit si am amestecat leii vechi cu leii noi smile.gif
in principiu, pe acolo se pot face conversii rapide astfel:
1 leva = 2 ron
2 leva = 1 euro

conversia exacta e cu 2 zecimale (1.91 leva = 1 euro), dar e mai rapid sa imparti cu 2, daca vrei un pret orientativ.


@daniel4ro: eu am mers doar pe ruse-shumen-varna-sunny beach. sunt din bucuresti, deci asta e cel mai scurt drum pt mine.
nu stiu cum e drumul pe la Silistra(banuiesc ca vrei sa mergi pe Dobrich), dar in general bulgarii au drumuri bune, relativ putin circulate.


@driverx: eu am ales bulgaria pentru ca:
-vreau sa vad si alte locuri; prin romania m-am plimbat destul de mult, vreau sa vad cum e si la altii
-serviciile sunt mai bune pe acolo
-infrastructura e mai buna(drumuri mai bine intretinute)
-sunt mult mai putine masini pe strada si soferii (marea lor majoritate) au bun simt. pentru mine, cei 65km dintre giurgiu si bucuresti sunt mai stresanti decat cei ~280 de la ruse pana in statiune. eu ma simt mai odihnit dupa ce ajung, din buc, in sunny beach decat dupa un drum pana pe litoralul nostru.
-multe preturi sunt mai mici ca la noi (dar nu toate). sa-ti dau un exemplu: am fost la mamaia si dupa o saptamana am fost la sunny beach. cu aproximativ aceiasi bani (diferenta de ~20 ron) la mamaia am stat intr-o camaruta inghesuita, iar la sunny beach am luat apartament (2 camere) cu micul dejun inclus pentru 3 persoane. camera de la mamaia era cam cat camera cea mica din apartament.

cat despre iesit din statiune, e decizia ta. eu am mers sa stau pe plaja si sa fac baie in mare. daca esti o persoana mai activa, dornica de "explorari", sunt o gramada de firme acolo care organizeaza evenimente gen plimbari din sate bulgaresti, mers la varna la delfinariu, un soi de "safari" (de fapt o plimbare off road) etc. orasele mari sunt relativ aproape (30km pana la burgas, ~90 pana la varna) deci, daca vrei, ai unde sa te plimbi.

This post has been edited by Smiley: 11 Jul 2009, 07:36


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 11 Jul 2009, 10:57
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(daniel4ro @ 11 Jul 2009, 08:16)
cine a trecut cu bacul pe la Silistra, sa-mi spuna cat e taxa, de unde se ia vigneta si cum e drumul
*



Cu bac-ul de la Calarasi am trecut eu in primavara. Taxa nu o mai stiu exact, ceva in jur de 25 ron pe masina. Traversarea a durat 10 - 15 minute singura problema fiind coborarea de pe bac daca mergi cu o masina cu gara joasa la sol.

Drumul Slobozia - Calarasi - Chiciu (bac) este bun, grija doar la iesirea din Calarasi, pe o mica portiune.

La bulgari eu am mers spre Golden Sands si drumul este destul de prost.

Pot confirma din surse de incredere ca cea mai buna varianta din punct de vedere a conditiilor de drum este din Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Shumen - A2 Varna - Byala - Obzor - Nessebar.

Pentru cine ajunge acolo si nu vrea sa stea numai in statiune, merita o vizita si in Pomorie si mai ales Sozopol.

Drum bun!


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jul 2009, 11:15
Post #45


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Smiley @ 11 Jul 2009, 08:25)
...
cat despre iesit din statiune, e decizia ta. eu am mers sa stau pe plaja si sa fac baie in mare. daca esti o persoana mai activa, dornica de "explorari", sunt o gramada de firme acolo care organizeaza evenimente gen plimbari din sate bulgaresti, mers la varna la delfinariu, un soi de "safari" (de fapt o plimbare off road) etc. orasele mari sunt relativ aproape (30km pana la burgas, ~90 pana la varna) deci, daca vrei, ai unde sa te plimbi.
*



Pentru asa ceva merg in Turcia/Grecia. Macar vad ceva mai deosebit. Un sat bulgaresc seamana mult cu ceva prapadeala de pe aici. Where is the fun part?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 11 Jul 2009, 13:43
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(daniel4ro @ 10 Jul 2009, 19:30)
ce drum recomandati? pe Ruse, pe Silistra sau pe Vama Veche?
*


Eu de cate ori am fost la Brasov cu camionul m-am dus pe Cheia si m-am intors pe Valea Prahovei.La Timisoara ma duc pe Deva Arad si ma intorc prin Craiova.De ce trebuie sa te duci neaparat pe drumul cel mai scurt glont?Oricum sejurul incepe cu orele 14 in prima zi si se cam termina dupa micul dejun in ultima zi.Te duci pe un drum si te intorci pe altul si mai vizitezi cate ceva in drum.

QUOTE(Smiley @ 10 Jul 2009, 22:35)
ce anume ti-ai propus sa vizitezi?
*


Uite aici ce vreau sa vizitez:
http://www.picturesofbulgaria.com/
Dupa cum se vede la sitemap by region regiunea Burgas e plina de destinatii turistice.
Eu dupa aceasta adresa de net imi organizez excursiile in Bulgaria si imi ies chiar bine.
QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 07:25)
Am o intrebare. Fara sa va suparati. DE CE Bulgaria?
*


QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 11:15)
Where is the fun part?
*


Acum de ce ne pui la zid?Vrei neaparat sa recunoastem ca ne place sa ne dam mari in apa mica cu putini bani?
QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 11:15)
Pentru asa ceva merg in Turcia/Grecia. Macar vad ceva mai deosebit.
*


E timp pentru toate in viata si uite iti promitem ca o sa ne ducem peste tot!

This post has been edited by bulan: 11 Jul 2009, 13:50


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jul 2009, 17:49
Post #47


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(driverx @ 11 Jul 2009, 08:25)
Am o intrebare. Fara sa va suparati. DE CE Bulgaria? Am inteles ca e super statiunea, in rest dezastru? Nu mai iesiti de acolo cat tine sejuru?
*


Pentru ca la mamaia 1. platesti sa intri in statiune si 2. jumatate din parcari (intr-o statiune in care ajungi eminamente cu masina) sunt cu plata. Aproape nu ai loc unde sa-ti lasi masina in parcari fara plata la mamaia, de parca ar fi centrul londrei.
Si pentru ca pana la turci sau greci, in zonele mai bune ca litoral, mai faci cateva sute bune de km, ca la turci sunt prin antalia, iar la greci prin insule.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 12 Jul 2009, 01:06
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ps: sunny beach e un soi de "mamaia" a lor, una din statiunile "de top".


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 12 Jul 2009, 06:37
Post #49


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Well, m-am uitat la preturi si nu is vizibil mai ieftini decat unele hoteluri din Kusadasi. Si sa dau cam aceasi bani si sa merg intr-o alta Mamaia doar ca a noastra este penibila mie personal nu imi convine. Am intrebat doar, nu trebuie sa va suparati. Desi anul asta am probleme cu bugetul, Bulgarica nu m-a convins.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 Jul 2009, 10:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Eu am vrut sa facem un turneu in vara asta dar madam bulan nu e compatibila cu calatorii mai lungi de o zi.Asa ca am cazut la pace si am hotarat:la mare in Bulgaria.Cum noi nu suntem asa de dibaci in calculatoare am trimis-o pe madam bulan in oras cu urmatoarea sarcina:te duci in oras la prima agentie turistica care iti iese in cale si cumperi doua bilete la all incluse*** cel mai ieftin oriunde in Bulgaria!Norocul a facut sa gasim bilete pentru Sunny Beach cu 203 euro/7 zile de persoana.Pai la banii astia ma lipsesc de toate pranzurile de la all incluse si fac 7 excursii lejere in zona.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gorbaciov
post 12 Jul 2009, 10:54
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 28 July 07




Nessebar isi merita toti bani. E mai ieftin ca la noi si stiu sa te faca sa te simtit bine. Nu a avut niciun smecher de chelner vreo problema cu fi'mea, care alerga ca la 100 m garduri prin terasa, lucru care se intampla doar la noi.

Attached thumbnail(s)
P1000218.JPG ( Size: 287.98k ) Number of downloads: 3760
P1000226.JPG ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 3839
P1000231.JPG ( Size: 365.38k ) Number of downloads: 3707
P1000232.JPG ( Size: 390.54k ) Number of downloads: 3688
P1000235.JPG ( Size: 338.16k ) Number of downloads: 3618
P1000240.JPG ( Size: 446.31k ) Number of downloads: 587
P1000243.JPG ( Size: 369.48k ) Number of downloads: 595


--------------------
Citroen C5 2007/Elegance - B-01-DRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 12 Jul 2009, 16:49
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(driverx @ 12 Jul 2009, 07:37)
Well, m-am uitat la preturi si nu is vizibil mai ieftini decat unele hoteluri din Kusadasi. Si sa dau cam aceasi bani si sa merg intr-o alta Mamaia doar ca a noastra este penibila mie personal nu imi convine. Am intrebat doar, nu trebuie sa va suparati. Desi anul asta am probleme cu bugetul, Bulgarica nu m-a convins.
*




driverx, poate ca intrebara ta nu e bine pusa. ar putea fi reformulata asa: de ce nu Bulgaria?

pentru multi, litoralul bulgaresc e la fel de accesibil ca si cel romanesc. distanta nu e semnificativ mai mare, iar taxele sunt mici: podul la noi 22ron, vigneta 5E/saptamana, podul la bulgari 6E. si daca acolo te simti mai bine decat la mamaia, de ce sa nu te duci?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 12 Jul 2009, 17:07
Post #53


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Smiley @ 12 Jul 2009, 17:49)
driverx, poate ca intrebara ta nu e bine pusa. ar putea fi reformulata asa: de ce nu Bulgaria?

pentru multi, litoralul bulgaresc e la fel de accesibil ca si cel romanesc. distanta nu e semnificativ mai mare, iar taxele sunt mici: podul la noi 22ron, vigneta 5E/saptamana, podul la bulgari 6E. si daca acolo te simti mai bine decat la mamaia, de ce sa nu te duci?
*



bulan zicea ca sotia a gasit la 203E/7 zile de persoana in Bulgarica. Eu am fost anul trecut in Turcia cu 420E/8 zile doua persoane si am avut Marea Egee, am avut Ephes aproape, am avut Pamukkale destul de aproape, am avut Sirince aproape, am avut un mediu ceva mai exotic.

E drept, cu masina mai ai de mers mult biggrin.gif

This post has been edited by driverx: 12 Jul 2009, 17:11


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2009, 18:16
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E adevarat ca ai platiti si DUBLU, dar astea-s detalii deja...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 12 Jul 2009, 18:19
Post #55


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




203*2 (pretul dat de bulan era pe persoana ) = 406. E drept ca eu am dat mai mult de 406E, vreo 420E, pentru doua persoane si 8 zile, nu 7, precum am specificat tongue.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 12 Jul 2009, 18:22
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




Am fost in 2007 in Sveti Vlas (langa Sunny Beach si Nessebar) pentru 10 zile cu sotia si cu pustiu' si pot spne ca pana acum a fost vacanta in care m-am odihnit cel mai bine. Curat, ieftin, linistit, exact ce ne-a trebuit sa ne incarcam bateriile. Iar drumurile lor... sunt cu trei clase peste ale noastre.


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 12 Jul 2009, 19:36
Post #57


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Va rog nu va suparati pe mine, dar reiterez si sprijin intrebarea lui driverx si atitudinea din spatele acesteia: DE CE LAUDATI ATAT BULGARIA?... aveti ceva de castigat de aici?... or avea peticele alea amarate de litoral cu infrastructura cat de cat facuta de nemti... dar in rest, ce v-o place atata la tara aia, ca nu pricep????...
Din contactele mele cu ea (atata de putine cat au fost), e o tara mancata de o saracie si o coruptie mult mai cumplita decat Romania, cu functionari vamali si de politie de frontiera inca incremeniti in comunism (putin a lipsit de exemplu sa nu ma iau de gat cu un bou de la Kulata, legat de modul in care inteleg ei sa vanda vignieta...), deci bateti-ma. taiati-ma, oameni, buni, dar nu va pricep... Nu va suparati, dar oamenii de pe la frontierele Romaniei, asa cum sunt ei, sunt cu 3 clase peste bleoti... imi pare rau ca contrazic pe aici, dar de atatia ani (dintre care multi petrecuti in tara, multi in afara hotarelor ei), nu incetez sa ma mir de placerea masochista a romanului de a crede ca e ultima vietate de pe pamant, aflata la baza lantului evolutiei, e cel mai prost, cel mai dobitoc, inferior fata de modele inchipuite sau reale...
Va rog eu, revedeti-va bazele de comparatie si ideile... si vedeti Bulgaria asa cum e: o tara de cenzurat, cam cum era Romania in urma cu niste ani de zile... noi am evoluat, ei mai putin... eu unul m-am saturat de predicile si ridicarile astea in slavi...
Sa fie faptul ca sunt plecat de atata vreme?... va spun eu, din 2004 incoace de cand nu ii mai fac eu umbra pamantului, Romania noastra, asa cum e ea, a evoluat foarte mult... voi poate nu va dati seama, ca o vedeit zi de zi, dar eu, care o vad in salturi de 3-6 luni, va spun ca asa e... daca tot vreti baze de comparatie, va rog: luati Germania, Austria, chiar Ungaria, dar nu Bleotland, va roooog... ca nu mai suport...
Reiterez rugamintea de a nu va supara pe mine, dar atat sunt de satul de comparatia asta inutila si fara obiect, omniprezenta pe internetul si in presa romaneasca, incat nu mai vreau... nu indraznesc sa spun ca cei care aduceti laudele astea aiurea si fara obiect poate nu ati vazut altceva mai pretabil unor comparatii, dar va rog eu atat, deschideti ochii... un pic de demnitate, ce dracu...
Si acum, ca de obicei in cazul unor interventii polemice ale mele, astept castanele si pietrele in cap...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 12 Jul 2009, 19:38
Post #58


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Moama. Da' te-ai aprins, nu gluma....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 12 Jul 2009, 19:41
Post #59


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Eh, presiuni vechi si adunate smile.gif ... Stai ca vine acusica partida adversa si ne convinge cat e de minunata Bleotland... smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 12 Jul 2009, 20:49
Post #60


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(Vio @ 12 Jul 2009, 20:36)
Va rog eu, revedeti-va bazele de comparatie si ideile... si vedeti Bulgaria asa cum e: o tara de cenzurat, cam cum era Romania in urma cu niste ani de zile... noi am evoluat, ei mai putin... eu unul m-am saturat de predicile si ridicarile astea in slavi...
*


Aici se vorbeste despre statiuni, nu? smile.gif
Desi mi-am petrecut si 2 revelioane in 2 orasele din sudul bulgariei unde am fost tratat cu respect si cei cu care am intrat in contact au facut totul sa ne simtim bine, noi grupul de romani.

Albena, Balcik, Nisipurile, sunt statiuni ce-ti ofera servicii si conditii peste cele de pe litoralul romanesc. Eu asta am realizat.
Si statiunea Mamaia o vad an de an, iar nesimtirea este la rang de cult si ia proportii.

@Vio: Da, eu am vazut litoralul bulgaresc si-l pot recomanda. Din ce-ai scris inteleg ca tu nu l-ai vazut.
Oricum, e firesc sa existe 2 tabere, intotdeauna vor exista. Suntem oameni diferiti, ne plac lucruri diferite, apreciem diferit.
Vad ca recomanzi Austria, Germania...foarte corect - insa e pe bani, pe bani multi!


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 04:30
Dacia