Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

56 Pages « < 52 53 54 55 56 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Noul Logan 2009, poze spion

Arhimede
post 17 Oct 2010, 13:54
Post #1591


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Noi vorbim de noul logan si pac!, sare si fansuv cu ce vrea el. Macar daca aduci ceva nou nu de iarna trecuta.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 19 Oct 2010, 21:50
Post #1592


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Următoarea generație a modelului Logan va fi proiectată integral în România, de către inginerii din cadrul Renault Technologie Roumanie, și va costa mai puțin, anunță Philippe Prevel, directorul programului Logan la nivel global

Viitorul Logan, la care inginerii români lucrează deja și care va fi lansat pe piață peste doi-trei ani, va putea fi cumpărat la un preț mai bun decât în prezent. "Viitorul Logan va fi mai ieftin. Vom căuta cele mai simple soluții și vom echipa mașina cu exact ce are nevoie clientul, nimic mai mult. Nu putem implementa tehnologie de dragul tehnologiei", spune Philippe Prevel, fostul director general al Renault Technologie Roumanie, care acum ocupă funcția de director al programului Logan la nivel global. Lansat în 2004 ca un model low-cost, destinat piețelor emergente, proiectul "X90" sau Logan, a reprezentat o surpriză chiar și pentru grupul francez, în condițiile în care de la o singură versiune s-a ajuns în șase ani la șase modele, alte două urmând a fi lansate în anii următori. "În 2006 doar ne-am imaginat succesul modelelor Dacia, dar nu eram siguri. Acum suntem siguri. Dacă top-managementul Renault a decis să construiască acest centru în România, s-a estimat succesul. Iar acum este realitate", afirmă Prevel. Piața mașinilor low-cost crește mai rapid decât piața auto totală la nivel mondial, pe măsură ce țări precum Brazilia, Rusia, India sau China se dezvoltă. Pe această piață auto, care potrivit Daimler AG va crește cu încă 900 mil. mașini în următorii 25 de ani, vor concura viitoarele generații ale modelelor din gama Logan, care vor avea un preț mai mic.

Loganul 100% românesc
Noul Logan va fi mai ieftin. Dacia: „Nu implementăm tehnologie de dragul tehnologiei”
Următoarea generație a modelului Logan va fi proiectată integral în România, de către inginerii din cadrul Renault Technologie Roumanie, și va costa mai puțin, anunță Philippe Prevel, directorul programului Logan la nivel global


Înainte de a preda complet mandatul de director general al Renault Technologie Roumanie către Sorin Bușe, Philippe Prevel anunță rezultatele celor patru ani în care s-a construit de la zero RTR - inginerii români lucrează deja la viitorul Logan, ce va fi lansat pe piață peste doi sau trei ani. Iar dacă prima generație a fost concepută integral de francezi, cea de-a doua reprezintă conceptul românilor. Ar putea fi pentru prima dată când proiectarea unui model Dacia va fi coordonată 100% din România. "Generația următoare a Logan va fi lansată sub responsabilitatea Renault Technologie Roumanie. Acesta va fi următorul pas. Nu este 100% decis, dar este foarte posibil. Până acum ne-am asumat progresiv responsabilități din ce în ce mai mari", a spus Philippe Prevel. Din modelele lansate până acum, cel mai mare aport al RTR se regăsește în cazul Duster, mai mult de jumătate fiind proiectat în România. Prevel a condus și supravegheat construcția Renault Technologie Roumanie, cel de-al doilea centru tehnologic al constructorului francez ca mărime după cel de la Paris, din 2006 până la finele lunii septembrie, când a predat ștafeta inginerului Sorin Bușe, primul român care preia o funcție de director general în cadrul Group Renault România. De la 1 octombrie, Prevel coordonează programul Logan de la centrul tehnologic din Franța, fiind responsabil atât pentru activitatea din România, cât și de cea din America de Sud, Rusia sau India, unde Renault mai deține fabrici și centre tehnologice locale.

O mașină de oraș mai mică decât Sandero

Următoarele două modele ale Dacia, care potrivit presei internaționale vor fi un model de oraș mai mic decât Sandero și un monovolum cu șapte locuri mai mare decât Logan MCV, au fost proiectate ca și modelele din gama actuală în Franța. "Pentru modelele ce vor fi produse la Tanger, în Maroc, responsabilitatea este în Franța, dar există și ingineri de aici implicați în program. S-a luat această decizie deoarece noi nu aveam resurse suficiente aici pentru a face întreg proiectul.

Dezvoltarea acestor modele a început cu mai mult de doi ani în urmă, iar la acea vreme RTR era prea mic pentru a prelua aceste responsabilități. Nu am încercat să preluăm aceste modele, ci doar responsabilități care puteau fi asumate", a spus fostul șef la RTR. Prevel a subliniat că deși inițial aceste mașini par proiectate pentru piața vest-europeană, unde există o cerere ridicată pentru automobile mici și monovolume, acestea sunt proiectate pentru a fi comercializate inclusiv în Europa de Est, Rusia, Brazilia și India.

Prioritatea pentru Renault Techno-logie Roumanie este în momentul de față gama "M0", adică întreaga gamă Logan și viitoarele generații. Activitatea pentru Twingo nu este o prioritate pentru RTR, în opinia lui Philippe Prevel. El consideră că dacă în viitor activitatea pentru gama M0 va crește, centrul din România poate ceda proiectul Twingo către un alt centru al grupului francez.

Sursa

This post has been edited by minny: 19 Oct 2010, 21:55


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 19 Oct 2010, 23:07
Post #1593


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




De aia a declarat bossu mare intr-un alt interviu ca Dacia va fi mai ieftina


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 20 Oct 2010, 06:41
Post #1594


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 20 Oct 2010, 22:05
Post #1595


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




CORECT. FARA FITZE- dar foarte eficient si f. bine la vanzari.
VOLVO a fost cu fitze si a ajuns la chinezi- doamne fereste!

Dacia face masini cam invechite- dar nu le putem face la vanzari- ziceau cei de la vw!
Ce atata tehnologie- faruri xenon, scaune cu piele, super-computere de bord, super motoare gurmande... la preturi care te fac rob!

This post has been edited by fansuv: 20 Oct 2010, 22:10


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 20 Oct 2010, 22:10
Post #1596


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




Daca umbla la caroserie, sa n-o mai ia rugina atat de repede, daca mai umbla un pic la antifonare eu zic ca are toate sansele sa fie un succes.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 21 Oct 2010, 10:38
Post #1597


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Si sa mentina macar pretul actual nu sa-l mai micsoreze, cu toate astea pentru unii nu cred ca ar fi de ajuns din cauza comportamentului Dacia fata de clienti de care efectiv isi bate joc.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 21 Oct 2010, 11:41
Post #1598


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Daca tu vrei logan 2 cu aceleasi preturi inseamna ca dacia e varza si nu isi bate joc destul de clienti pe cat ar putea.

Am mai discutat de diferenta de curs dintre momentul in care a aparut logan in 2004 si cea de azi. Unde mai pui ca si in conditiile astea chiar si pretul in euro e crescut pt echipari echivalente.

Eu stiu ce masina am luat cu 8200euro, si vreau de la dacia ca sa imi ofere prin logan 2 NORMAL, ceva in plus, ca doar au trecut 7-8 ani, si tehnologia zic eu ca a devenit mai accesibila.

In banii astia vreau cel putin un 1.6 16v, 4 airbaguri(2 front,2 laterale) Ac, geamuri electrice,un astepect mai modern in exterior si interior, o masina mai performanta per total si mai rafinata. NU la nivelul masinilor de 15.000 dar oricum.

Sau sa ofere o masina usor imbunatatita dar la preturi mult mai mici.

Altfel de ce naiba o mai scoate? Voi nu vreti nici sa scada pretul, nici mai performanta, nici mai buna nici mai de toate...

Daca o imbraca altfel si pune un 10% pret in plus romanii o sa fie la fel de mandrii de super produsul dacia.

This post has been edited by Arhimede: 21 Oct 2010, 11:43


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Oct 2010, 12:01
Post #1599


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Arhimede @ 21 Oct 2010, 12:41)
In banii astia vreau cel putin un 1.6 16v,  4 airbaguri(2 front,2 laterale) Ac, geamuri electrice,un astepect mai modern in exterior si interior, o masina mai performanta per total si mai rafinata. NU la nivelul masinilor de 15.000 dar oricum.
Adica vrei sa zici un sasiu mai rigid, o suspensie mai moderna, ac automat, tempomat, insonorizare, o directie mai buna, un confort interior sporit, o ergonomie mai buna, si nu in ultimul rnad o aerodinamica cu 0.8 puncte mai buna. Inclusiv o reducere de greutate prin folosirea materialelor plastice. Nimicuri de genul suport pentru piciorul stang (ca doar nu ii costa mare lucru sa il faca din polistirenul existent), un volan mai ergonomic care sa aiba macar santuri pentru degetul mare ...

Aspectul modern este praf in ochi la fel ca si ornamentele cromate de pe volan/portbagaj/grila si jante. Voi in loc sa platiti lucrul necesar, va place sa dati banii pe lucuri care scoate in evidenta snobismul. Scaune cu sezut mai lung si spatar cu suport lateral de ce nu adaugi? Matale esti mai obiectiv de obicei.

This post has been edited by IRONICK: 21 Oct 2010, 12:03


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 21 Oct 2010, 12:08
Post #1600


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Eh m-am grabit. N-avem chef sa indrug 1000 de chestii care s-ar putea imbunatatii. Eu unu am o problema cu orice reper. Aspectul in general e strans legat de functie. Designul implica forma pt functie. Nu ma refeream doar la aspect.



--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 21 Oct 2010, 12:09
Post #1601


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Pai tot ce ati spus voi doi acolo nu se leaga cu afirmatia "va fi mai ieftin" din articol!
Eu unul nu-mi fac sperante prea mari, trebuie sa se mentina sub Renault ori asta implica destul de putin spatiu de manevra, si dpdv al preturilor si dpdv al dotarilor.

This post has been edited by Garett: 21 Oct 2010, 12:11


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Oct 2010, 12:23
Post #1602


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ce am spus eu acolo implica intradevar costuri mai mari. Dar au de unde sa scada, marja pe care o au acum este de-a dreptul nesimtita. Nimeni nu cere plastic moale si cauciucat impregant cu "parfum" sa nu miroasa urat in timp.

This post has been edited by IRONICK: 21 Oct 2010, 12:24


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 21 Oct 2010, 12:29
Post #1603


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




@Garett:Asta-i vrajala. Si toata lumea a inghitit. Adica le e frica sa nu plece lumea de langa logan si sa cumpere megane, daca de la 8000 euro adauga 1000 de euro din care 70% sunt costuri de prod adaugate si restul profit. Si ce fac? O scumpesc cu 1000 si nu fac nici o modificare. Asa nu le mai e frica.

Intre un ambition din 2004-2005 de 8200 si un Laureate de 9500 din 2010 e o diferenta de 1300 de euro.E justificata diferenta asta de facelift? Asta fara sa mai iau in calcul diferenta de curs.

This post has been edited by Arhimede: 21 Oct 2010, 12:29


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Oct 2010, 12:30
Post #1604


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 21 Oct 2010, 13:01)
Adica vrei sa zici un sasiu mai rigid, o suspensie mai moderna, ac automat, tempomat, insonorizare, o directie mai buna, un confort interior sporit, o ergonomie mai buna, si nu in ultimul rnad o aerodinamica cu 0.8 puncte mai buna. Inclusiv o reducere de greutate prin folosirea materialelor plastice. Nimicuri de genul suport pentru piciorul stang (ca doar nu ii costa mare lucru sa il faca din polistirenul existent), un volan mai ergonomic care sa aiba macar santuri pentru degetul mare ...
*

Ce dracu de suspensie mai moderna? Ca nu prea-s multe noutati la suspensii ieftine in ultimii vreo 50 de ani. E, una mai corespunzator facuta, cu prinderile unde trebuie si cu ce trebuie, aia e altceva. Oricum suspensia nu e o problema reala la logan daca il lasi cu bara stabilizatoare.
In ce priveste directia, io zic ca e suficienta pentru pretentiile masinii.
La partea cu ergonomia sunt de acord, ar merge niste imbunatatiri de scaune si pozitii la volan/pedalier.
In rest, alea-s deja pentru nivelul 2, pt masini gen clio, care si ele trebuie sa se vanda. Loganul nu trebuie sa fie la nivelul ala, ca altfel canibalizeaza gama.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Oct 2010, 12:42
Post #1605


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Adica tu printr-o bascula cu alte prinderi ce intelegi? Sau alta flansa? Nu am zis o tehnologie mai noua. Si nici clima nu am zis, ci doar automat. Si de ce nu au pus dracu 4 butoane in plus si au activat tempomatul ala? Abia au pus satelitul ala pentru radio.
Ca la diesel era simplu sa nu mai zic de benzina noua.
Si de ce trebuie sa ma intereseze pe mine canibalizarea lui Clio2?

This post has been edited by IRONICK: 21 Oct 2010, 12:51


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 21 Oct 2010, 13:17
Post #1606


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Eu nu inteleg cateva chestii. Daca ala spune ca nu se stie sigur nici unde o sa fie dezvoltat noul logan, inseamna ca de fapt proiectul e foarte foarte tanar. Mai spunea unu ca ei asteapta ca piata sa-si revina, deci poate ca asteapta sa se limpezeasca treburile ca sa stie in ce directii o iau cu dezvoltarea masinii.

QUOTE
Diferentele intre noul si vechiul Logan vor fi in principal legate de stil. Acum aceasta masina se vinde peste tot in lume si trebuie sa fie mai curata ca design. In acelasi timp incercam sa reducem pretul de vanzare pentru noul model si sa rezolvam anumite probleme cum ar fi zgomotul.


Concluzia: Mai aratos, mai ieftin si mai putin zgomot.

Pana apare logan 2 probabil o sa mai vedem niste facelift-uri, cu siguranta pe la Sandero.

This post has been edited by Arhimede: 21 Oct 2010, 13:23


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 21 Oct 2010, 13:34
Post #1607


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(Arhimede @ 21 Oct 2010, 12:29)
@Garett:Asta-i vrajala. Si toata lumea a inghitit. Adica le e frica sa nu plece lumea de langa logan si sa cumpere megane, daca de la 8000 euro adauga 1000 de euro din care 70% sunt costuri de prod adaugate si restul profit. Si ce fac? O scumpesc cu 1000 si nu fac nici o modificare. Asa nu le mai e frica.

Intre un ambition din 2004-2005 de 8200 si un Laureate de 9500 din 2010 e o diferenta de 1300 de euro.E justificata diferenta asta de facelift? Asta fara sa mai iau in calcul diferenta de curs.
*


Eu cred ca este de fapt invers, le e frica sa nu se cumpere Logan-ul cu mai multe imbunatatiri in detrimentul megane-ului!
Un fel de "efect Skoda" daca vrei. Si atunci vor avea grija sa faca Logan-ul cat mai spartan cu putinta.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 21 Oct 2010, 21:05
Post #1608


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(Arhimede @ 21 Oct 2010, 12:41)
Daca tu vrei logan 2 cu aceleasi preturi inseamna ca dacia e varza si nu isi bate joc destul de clienti pe cat ar putea.

*


Mai eu am spus macar la acelasi pret, ei au spus pret mai mic si mai imbunatatit...si ce tampenii a mai declarat acel oficial dacia in articol.

This post has been edited by bobo77: 21 Oct 2010, 21:06


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 22 Oct 2010, 22:15
Post #1609


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/da...2012-53979.html


Stiu ca e vechi insa cred ca ar fi un subiect bun de discutie - poate cineva important de la Dacia ne citeste parerile smile.gif ......la aspect estetic personal mi-e indiferent insa mi-ar place daca l-ar face mai lat si mai "jos" ( comparatia cu fluence pare buna ) .....totodata castiga mult daca "schimba" berlina (desi am inteles ca vror sa-l faca in 3 volume ?) in hatchback- la motorizari ......visez la acel TCE de 130 de CP sau orice peste 105 CP - macar sa existe ca optiune desi majoritatea romanilor nu se inghesuie la asa ceva( si-n plus nici fluence nu are TCE - numi spargeti capul va rog daca nu e asa icon_mrgreen.gif ).....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 22 Oct 2010, 22:31
Post #1610


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Pentru mine e suficient de lat iar garda la sol este numai buna pentru drumurile noastre .Eu nu vreau alta generatie chiar si actuala dar cu mai putini greieri , mai bine insonorizat ,o caroserie mai rezistenta la impact si la rugina, Esp macar optional pe toate versiunile , sa inlocuiasca butonul ala de deschidere al porbagajului la berlina cu ceva mai practic , geamuri electrice secventiale , scaun sofer reglabil pe inaltime in standard , o vopsea mai rezistenta la zgaraieturi si cred ca ar mai fi cateva "nimicuri" practice pe care le-am scapat din vedere.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 22 Oct 2010, 23:00
Post #1611


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




De acord cu tine - gusturile nu se discuta ! depinde foarte mult de ce anume isi doreste fiecare .....cred ca o sa fie greu sa multumeasca pt ca ei l-au gandit ca low cost si cred ca vror sa-si mentina tendinta; intradevar poate si eu sunt un pic carcotas- am 3 astfel de masini (una chiar de la inceputul productiei ) si nu am absolut nimic de care sa ma plang ( si-au scos banii- investitie buna ); sigur cea mai veche are acei greierasi ( uneori mai des alteori mai rar smile.gif ) , insonorizare cum o stiti insa aspectele "audio" pe mine nu ma deranjeaza ( dimpotriva imi place sa aud motorul );cu rugina chiar nu am avut de-a face pana acum; pt mine ar fi fost suficient un motor ( adevarat ceva sensibil mai puternic ) o caroserie si AC .....restul au venit bonus ( nu m-ar fi deranjat geamurile daca erau manuale ; ESP oricum il decuplez la celelalte masini ......) si per ansamblu sunt multumit pt ce ofera; au castigat fiabilitate si costuri reduse prin dotari relativ minime sau ..suficiente( pt cei ca mine ) si ma gandesc ca poate ar fi timpul sa adauge 2 variante de echipare sa zicem - una care sa multumeasca clienti care vror comfort ( pachet drumuri grele , greieri putini ,insonorizare buna , scaune incalzite si reglabile , mai multe airbag-uri etc etc....) si alta pt cei mai "spartani"( dotari mai putine , un motor mai puternic , o garda mai joasa .....) .......evident vise nu? smile.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 Oct 2010, 11:12
Post #1612


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Ce dracu pachet de drumuri grele, majoritatea masinilor cu acest pdg nu sunt ca loganul,daca nici loganul nu are pdg...
Puteai sa spui ca voiai o versiune mai sport si una cum este acum, exprimarea este cam ambigua, dar am inteles la ce te referi pana la urma.

This post has been edited by bobo77: 23 Oct 2010, 11:15


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dsi
post 23 Oct 2010, 11:24
Post #1613


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 3 April 07




Mie mi-ar placea un logan in 5 usi, nu neaparat hatchback, poate sa fie si ca octavia, e mai practic decat sedan, bancheta rabatabila, poti baga in portbagaj si chestii mai voluminoase.


--------------------
Dacia Logan ABS Plus 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Oct 2010, 13:27
Post #1614


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Da insa versiunea actuala nui multumeste pe unii care vror mai mult comfort ( de ex colegul CGDBZ smile.gif ) ;unii doresc mai multa siguranta dotari si evident nu pot fi invinovatiti- daca altii au gasit compromisul ( alte marci ) cu siguranta o sa poata si DACIA - eu as dori doar sa apara in optiuni ( atat ce imi doresc eu cat si colegii ) care evident vor adauga la pret .....insa sa apara !
Referitor la pachetul drumuri grele lucrurile nu sunt chiar asa - dacia este un compromis fericit ( o suspensie cat de cat robusta care rezista alaturi de o garda la sol considerabila facute sa multumeasca atat pe un drum bun cat si pe unul cu denivelari) insa pdg (ar) presupune mai multe lucruri ca dotari si comporatment ( nu se compara suspensia pdg sau cea a modelelor sport cu cea de la echiparile obisnuite ca si comportament , piese etc .......iar in final poate chiar un 4x4 -evident unii o sa zica Duster insa ......smile.gif ) .....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Oct 2010, 18:01
Post #1615


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pana nu apar noi vesti despre viitorul model, aici e o discutie de tipul: cum ai vrea sa fie noul Logan". Dar nu stiu cat de utila e, ca multi voriau multe de la duster, si in afara de 6 trepte, ESP si 4x4 nu au primit.

This post has been edited by einstein1984: 23 Oct 2010, 18:04


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 23 Oct 2010, 19:50
Post #1616


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dacă tot vorbim de ESP la Logan, sper ca acest post să nu se considere prea mult off-topic.
Cum sa NU ai nevoie de ESP?
Dacă mergi încet, nu-și face simțită prezența, dacă mergi prea tare, te ține pe șosea ...

P.S.: discuția poate continua aici.

O seară bună!

L.E.: singurul lucru pe care l-aș vrea pe Logan (deși nu dețin așa ceva) ar fi să adauge în ofertă cutia automată smile.gif

This post has been edited by cosmin_2300: 23 Oct 2010, 19:51


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 24 Oct 2010, 14:59
Post #1617


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




@user123


Tu esti perfect multumit cu masina, iti ajunge si daca e un motor cu caroserie si ac. Dar vrei tce de 130 si poate si 4X4 .Nici fluence nu are( nu ca stii sigur)..dar tu il vrei, nu pt tine, pt altii desi nu prea cumpara lumea, dar macar optional( nu standard)

Ti-e indiferent cum arata, dar vrei sa-l faca mai nu stiu cum.


Castiga mult daca il fac hatch, desi ei vor sa-l faca tot berlina. Hello!!! Sandero iti spune ceva???

"au castigat fiabilitate si costuri reduse prin dotari relativ minime" Ce ironie, cu cat pui mai putine cu atat e mai fiabila masina si mai ieftina.

Concluzia, tu le spui astora de la dacia cam ce vrei tu, nu pt tine, ca tu te multumesti cu putin, pt ceilalti, desi stii ca nu cumpara nimeni, si nici ei nu o sa faca asta.

Parca esti clona lu fansuv.usernameul e graitor.

This post has been edited by Arhimede: 24 Oct 2010, 15:01


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Oct 2010, 19:11
Post #1618


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Cu siguranta ca , daca ar pune TCE sau chiar RS F1 l-as cumpara ....la fel cum de fiecare data am luat numai "varful" dpdv al motorizarilor la toate masinile pe care le am ( nu numai logan ) - deci il vreau pt mine si pot sa-l iau , insa multi nu-l vror din motive variate; mi-ar fi placut sa fie macar optional - m-ai inteles gresit ......

Am zis clar ca aspectul estetic al masinii nu ma intereseaza - arata-mi unde am comentat ceva despre estetica masinii- singurele lucruri la care am facut referire au fost garda la sol si latimea masinii , daca consideri ca tin de estetica atunci imi recunosc vina

Sandero este hatch insa chiar si asa e mai mic decat logan; nu cred ca era rau sa fie si logan hatch ( la fel cum , de ex , este octavia hatch ) era mai mult loc ( doar o parere ); de ce asa? devine un pic mai practic ......in plus ca tot ai zis de sandero/logan uite gandeste-te la urmatoarele : skoda are fabia ( pe care o poti asemana cu sandero ) si octavia ( similara loganului ) ambele modele si cu variante hatch , de ce nu si la logan? ( o simpla parere, nimic mai mult )


Da , cu cat pui mai putine pe masina ea devine mai ieftina si uneori si mai fiabila ......la pret e usor de inteles iar la fiabilitate o sa-ti dau un exemplu tot de la skoda ( daca tot am inceput cu ea ) unde o masina cu o varianta de echipare medie ( sa zicem ) are cu pana la 50 % mai putina "parte electrica" ( adica senzori relee sigurante etc etc ) comparativ cu omologul de la VW - reduc totul la minimul necesar in asa fel incat sa fie cat mai putine piese care sa se poata defecta ( este unul din motivele pt care si-au si ales motto-ul - simply clever ) ......

Cu siguranta ca nu le-am zis niciodata celor de la Dacia ce vreau ;eu nu ma multumesc cu putin , ma multumesc cu "bine" (adica cat am si cat imi pot permite , nu vreau mai mult -vreau sa-mi pot mentine ce am ); am zis de celelalte dotari pt ca sunt persoane care poate vror mai mult decat imi doresc eu ( si chiar mai sus un coleg spunea ceva de comfort , in alta parte citesc cum unii isi pun xenon , altii pun o suspensie sport , altii resofteaza etc - de ce sa nu acopere prin optionale aceste lucruri Dacia?).....daca la putere e adevarat ca o sa fie mai putini amatori ( desi apar dupa aceea aici sau in alta parte si se plang ca "nu trage" de parca ar fi numai vina masinii ) insa la comfort cred ca ar fi mai multi clienti .....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Oct 2010, 19:48
Post #1619


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sandero si Logan sunt bazate pe acelasi model. Octavia e altceva decat Fabia.
Sandero e fabia hatch si Logan e fabia sedan (in cazul primei generatii). Un hatch in 2 volume si jumatate e inutil in gama alaturi de o berlina 3 volume si un hatch in 2 volume.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Oct 2010, 20:27
Post #1620


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Corect insa poti sa incerci sa impaci capra cu varza ....nu?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
56 Pages « < 52 53 54 55 56 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 17:45
Dacia