Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane 1.4 16v SuperStreet, Touge car + Laguna Grandtour GT 2.0 Tce 205

IRONICK
post 25 May 2022, 09:10
Post #121


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu mai sunt necesare amortizoare de zgomot asa de mari pe motoarele noi. S-au chinuit sa o umple de carenaje pana la puntea spate, dar nu au pus un plastic amarat sub roata de rezerva.

Nice, 6.2 cand multe au in jur de 7.5.

This post has been edited by IRONICK: 25 May 2022, 09:11


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 25 May 2022, 12:04
Post #122


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Probabil ca ia si gpf-ul, turbina si capacitatea cilindrica din sunet. Au facut si ei economie, d-aia nu au mai pus plastic si la roata de rezerva.

Legat de jante, da sunt decente, desi exista o varianta mult mai harcore la 3.8 kg per bucata. Oricum speedline turbine au cam 8.5 kg ca si greutate, tot e bine zic eu smile.gif)
regamaster.jpg ( Size: 202.62k ) Number of downloads: 797


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 30 Jun 2022, 23:10
Post #123


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Ca tot am intrat in concediu am mai reusit sa mai fac cate ceva la masina, asa ca mi-am facut curaj si m-am apucat sa fac franele.
Primu lucru pe care l-am facut a fost sa ma ocup de ce e mai greu, adica sa fac trecerea de la tambur la disc. Desi credeam ca voi intampina dificultati pot sa zic ca a mers chiar ok si n-am avut chiar asa de mult de lucru. Ca si cost cu toate piesele adunate am ajuns undeva la 2000 de lei (si da, sunt constient de multe ori piesele depasesc valoarea masinii ph34r.gif )
1.jpg ( Size: 263.3k ) Number of downloads: 775
2.jpg ( Size: 172.07k ) Number of downloads: 776
3.jpg ( Size: 164.2k ) Number of downloads: 777
4.jpg ( Size: 179.49k ) Number of downloads: 779
5.jpg ( Size: 178.54k ) Number of downloads: 95
4.5.jpg ( Size: 211.93k ) Number of downloads: 99


Bineinteles ca nu puteam sa am totul nou pe spate iar fata sa ramana nefacuta, asa ca am luat un set de discuri brembo max (chiar am fost multumit de cele de pe Kangoo asa ca am luat si pentru megane) si 2 kituri de reparatie de etrier cu tot cu pistonase. Dupa ce le-am curatat putin, am aplicat si 2 straturi de vopsea pe ele ca sa fie in ton cu cele de pe spate (aici bugetul s-a dus spre 800 de lei pentru fata).
6.jpg ( Size: 240.24k ) Number of downloads: 101
7.jpg ( Size: 156.4k ) Number of downloads: 75
9.jpg ( Size: 216.89k ) Number of downloads: 83
10.jpg ( Size: 166.83k ) Number of downloads: 92


Deoarece discurile erau noi pe spate si aveau si rulment, m-am gandit ca ar fi bine sa schimb si rulmentii pe fata (huruia unul dintre ei asa ca nu mi-am mai batut capul si i-am schimbat pe amandoi).
8.jpeg ( Size: 195.39k ) Number of downloads: 97


Dupa ce am terminat totul de montat am schimbat si lichidul de frana cu unul ate typ 200 ce are punct de fierbere mai ridicat fata de cel normal. Aerisirea am facut-o cu un dispozitiv cu vacuum ca sa fiu sigur ca scot tot lichidul vechi si nu vor fi probleme. Ca tot aveam o diagnoza clip imprumutata am facut aerisirea conform manualului de reparatie.

Am reusit sa gasesc si scuturile de plastic ce vin pe lateral, deoarece al meu megane nu le avea. Desi din ce imi aduc aminte, nu stiu sa fi vazut la vreo masina la care m-am uitat.
11.jpg ( Size: 251k ) Number of downloads: 83


Am bagat si volanul la spalat ca se facuse cam varza de la caldura si de la grasimea ce ramane de pe maini. In mod normal se recomanda sa mergi cu manusi, dar totusi nu cred ca e cazu, mai ales ca nu sunt pe circuit smile.gif
12.jpeg ( Size: 150.57k ) Number of downloads: 92


Ca tot am fost in concediu bineinteles ca m-am si relaxat. Am dat o fuga pe la unguri pentru ca e mai aproape de noi si nu avem chef de mers la mare. Nu am ce comenta, masina a mers ireprosabil si nu am avut nicio problema pe drum. Pana la Sibiu am mers usurel iar de acolo am bagat autostrada pana la Budapesta. Acum chiar pot sa zic ca am testat tempomatul la maxim smile.gif)
Legat de consum am mers cu o medie de 10.5% pe GPL. Ca tot am prins ceva autostrada, am bagat si vreo 200 de km pe benzina, ca mna e bine sa mai functioneze si injectoarele, desi instalatia e setata sa faca si compensare de bezina in functie de exploatare.
La intoarcere ca tot era vremea frumoasa am facut si o mica urcare pana la Balea Lac.
13.jpg ( Size: 303.79k ) Number of downloads: 106
14.jpg ( Size: 275.21k ) Number of downloads: 95
15.jpg ( Size: 259.57k ) Number of downloads: 90


Abia acum am reusit sa spal si Kangoo rosu si sa ii fac niste poze dupa ce a iesit de la vopsit. La 3500 de lei cat a costat, trebuie sa recunosc ca a iesit binisor, mai ales ca nu a fost vopsita in cabina.
16.jpg ( Size: 249.24k ) Number of downloads: 108
17.jpg ( Size: 290.53k ) Number of downloads: 109


Acum Kangoo-ul rosu urmeaza sa intre la o revizie generala (conducte frana, schimb de ulei, distributie, cabluri frana de mana, schimbate fulia de la alternator si intizatorul plus cureaua). A rezistat eroic pana la 330k KM. In afara de un bloc de ABS stricat tot din vina noastra (nu a vazut lichid de frana nou niciodata) si clasicele injectoare, nu am avut probleme mai deloc de cand am avut-o de noua happy.gif

La Kangoo cel verde urmeaza acum sa ii schimb bucsile de la brate cu unele de poliuretan deoarece una dintre ele e obosita si creaza probleme. Cu ocazia asta am luat si cele de la bara stabilizatoare tot din poliuretan daca tot am dat comanda. Am platit si pentru softul la axele de twingo, asa ca astept sa il primesc ca sa ma apuc de treaba rolleyes.gif

Pentru Megane as vrea sa ma mai apuc de puntea de spate, sa ii schimb bucsile desi e horror sa ma apuc, dar trebuie facuta si treaba asta. Totusi au si ele 23 de ani si nu prea mai sunt ca in tinerete. Pe viitor as vrea sa ma apuc sa il vopsesc, dar nu sunt hotarat ce culoare sa il fac si la cine sa il vopsesc, dar ramane de vazut.

Ca tot le-am prins pe toate aliniate le-am facut si cateva poze laugh.gif
18.jpg ( Size: 267.25k ) Number of downloads: 129




--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 1 Jul 2022, 00:35
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Discuri pe spate, alta viata smile.gif
A trebuit sa mai modifici ceva la sistemul de franare ? ma gandesc poate la vreun senzor abs ?


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 1 Jul 2022, 05:41
Post #125


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cea mai buna chestie conversia la discuri pe spate. Am facut-o la Megane-ul din semnatura, doar ca la mine a trebuit schimbata pubtea cu una de break, din cauza ca masina venise cu tipul de punte spate la care nu aveai cum prinde suportul de etrier...mie mi-a convenit mai mult asa, ca am putut pune si amortizoare de break pe spate, plus ca barele de torsiune sunt mai tepene...
Scuturile alea de pe fata sunt foarte bune, ca nu lasa sa intre mizeria. Problema e ca meseriasii nostri uita sa le mai puna dupa vreo lucrare, sau le pun aiurea si ramai fara ele in timp. Si nici nu se gasesc asa usor...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 1 Jul 2022, 22:01
Post #126


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(mircea_aq @ 1 Jul 2022, 00:35)
Discuri pe spate, alta viata smile.gif
A trebuit sa mai modifici ceva la sistemul de franare ? ma gandesc poate la vreun senzor abs ?
*


M-am asigurat ca se potrivesc toate inainte sa le cumpar. Am verificat sa vad daca e acelasi numar de dinti la coroana de la abs, distanta de la rulmenti daca e diferita. Am reusit sa stric un senzor de abs cand vopsit suportii si am reusit sa gasesc unul la fel foarte greu. In principiu cam tot este diferit fata de sistemul cu tamburi. Cablurile de frana de mana au alte dimensiuni si alta forma la capete, senzorii de abs iar sunt diferiti si ei. Sistemul asta a fost montat si pe 1.8 16v sau pe coupe sau cabrio si nu prea mi-am facut prea multe griji

QUOTE(b06fcn @ 1 Jul 2022, 05:41)
Cea mai buna chestie conversia la discuri pe spate. Am facut-o la Megane-ul din semnatura, doar ca la mine a trebuit schimbata pubtea cu una de break, din cauza ca masina venise cu tipul de punte spate la care nu aveai cum prinde suportul de etrier...mie mi-a convenit mai mult asa, ca am putut pune si amortizoare de break pe spate, plus ca barele de torsiune  sunt mai tepene...
Scuturile alea de pe fata sunt foarte bune, ca nu lasa sa intre mizeria. Problema e ca meseriasii nostri uita sa le mai puna dupa vreo lucrare, sau le pun aiurea si ramai fara ele in timp. Si nici nu se gasesc asa usor...
*



In prima faza mi-am cumparat si punte de break care intradevar era mai solida. Ideea era ca era praf puntea si bagam multi prea multi bani. Dupa ce am vazut ca sunt bucsile varza am renuntat la idee de a mai face ceva cu ea. Ce m-a mai dat inapoi prinderea amortizoarelor si greutatea mult mai mare fata de asta normala. Singurul lucru benefic ar fi fost diametru discului de 278 mm fata de 238 cat are acum si bineinteles etrieri mult mai "prietenosi" cand vine vorba de reparat. Ce mai e misto la puntea de break ca poti da portfuzetele jos, nu ca la astea care sunt presate in punte.
Legat de scuturi, vazusem pe cineva ca isi cauta pe un grup asa ca mi-am facut si eu rost de o pereche. Am vrut mai mult pentru furtunele de la admisie ca sa fie mai protejate si sa nu traga jeg smile.gif
Per total sunt multumit de ceea ce a iesit. Ce ma tot dispera la tamburi era ca anual trebuia sa reglez frana de mana, sper ca acum nu vor mai fi probleme cu discuri


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 2 Jul 2022, 07:44
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Discuri mai mari pe spate înseamnă frânare mai multa pe spate deci șanse mai mari sa faci vreo drăcie mai ales fara esp. Așa că nu pune frane mari pe spate


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 2 Jul 2022, 09:24
Post #128


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(axabrt @ 2 Jul 2022, 07:44)
Discuri mai mari pe spate înseamnă frânare mai multa pe spate deci șanse mai mari sa faci vreo drăcie mai ales fara esp. Așa că nu pune frane mari pe spate
*



De mers cred ca mergea, ma gandesc ca pompa de abs are rol de compensator, cel putin asa scrie in documentatie. Masina e usoara de spate asa ca nu isi aveau rost franele mari, plus ca era si mai grea puntea de break. Puteam sa fac trecere pe fata la 300 si spatele la 278, dar nu mai intrau jante de 15 asa ca nu avea rost sa ma complic degeaba, mai ales ca nu are asa mult power cazanu


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 3 Jul 2022, 22:13
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




QUOTE(axabrt @ 2 Jul 2022, 07:44)
Discuri mai mari pe spate înseamnă frânare mai multa pe spate deci șanse mai mari sa faci vreo drăcie mai ales fara esp. Așa că nu pune frane mari pe spate
*



Poti te rog da detalizezi ?


@eviltuning up.gif


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 3 Jul 2022, 23:13
Post #130


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Io nu cred ca frane mai mari pe spate dezechilibreaza cv. Dacia 1300 avea repartitor de franare, banuiesc ca si astea mai noi au. Nu vad nici vreun mare avantaj - poate doar racire mai buna. Dar eu nu am incins niciodata tamburi pe spate. O singura data a curs vaselina din un rulment la roata dreapta spate - pt ca era ancrasat reglajul automat al sabotilor - am rezolvat cand am ajuns acasa - la dacia mea 1310 CN1 - data la remat recent.

Dacia mea avea tamburi ciudati, erau cam ca la dacia 1300 a lu tata ca diametru - adica mici, dar aveau reglaj automat. Eu stiam ca doar la dacia break ai saboti cu reglaj automat si diametru mai mare la tambur.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Jul 2022, 08:02
Post #131


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Tamburii au moment de franare semnificativ mai mare decat discurile.
Discurile au racire.
Nu mai fiti agatati in folclor.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu_salcie
post 4 Jul 2022, 08:19
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 31 July 10




are dreptate. uite si un video care explica asta, mura-n gura: https://www.youtube.com/watch?v=srO4Tt8dk5k


--------------------
reno clio 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 4 Jul 2022, 11:20
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




QUOTE(Muttley @ 4 Jul 2022, 08:02)
Tamburii au moment de franare semnificativ mai mare decat discurile.
..............
*



Ei, eu inteleg fix de dos daca citesc ce-a scris colegul axa...



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Jul 2022, 12:28
Post #134


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Pai lui ma adresam eu, ca bate campii.
Tamburii au dezavantaje multe, insa nu forta de franare mica, pe care o reclama el.

QUOTE(bubu_salcie @ 4 Jul 2022, 09:19)
Bai, nu va mai uitati la idiotul ala!!!
E de o mediocritate crunta!

This post has been edited by Muttley: 4 Jul 2022, 12:37


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Jul 2022, 12:33
Post #135


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La axa mereu e masina de vina ca nu stie el sa conduca....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu_salcie
post 4 Jul 2022, 12:41
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 31 July 10




QUOTE(Muttley @ 4 Jul 2022, 12:28)

Bai, nu va mai uitati la idiotul ala!!!
E de o mediocritate crunta!
*



smile.gif))) serios? ok ok


--------------------
reno clio 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 4 Jul 2022, 12:54
Post #137


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Pai strict la filmul ala, ce desene de ciung sunt alea, si nu ma refer la talentul artistic, ci la relevanta. Apoi, o bajbaie grav, c-a-nvatat el in facultate ca franeaza mai bine. A ramas el, asa, cu o impresie. Reno foloseste, si masini de offroad care nu merg la raliu. Limbaj de lemn cat incape.

Macar de ar fi pomenit despre efectul de impanare al sabotului pe tambur, care va face ca sabotul dinspre fata masinii sa franeze mai tare si sa se uzeze mai repede. Invers, doar daca masina merge majoritar cu spatele. Cred c-ar muri, i-ar da blue screen sa faca un desen pe chestia asta. Sau sa zica de lipsa de precizie a sistemului, cauzat de comportamentul asta. De asimietrie, samd. Doar bate campii, ca mai ieftin, ca mai usor de servisat. Presupuneri din putul gandirii.

Ma seaca ca ala are atat succes pe fb, il vad ca p-o oglinda a clasei politice, unde nonvaloarea prinde.

Axa, discul e mai cool.
- e ventilat;
- e simetric fata de directia de rotatie;
- e dozabil;
- are comportament predictibil, gratie celor de mai sus, d-aia se pune pe masini care chiar au de ce frana. Altfel, s-ar duce-n sant multe tigai in mainile unora care urca pe borduri.
- ca putere de franare e mai slab decat tamburul, insa daca e predictibil, ghici ce. Folosesti disc mare (brat moment de franare) cu etrier cu piston de diametru mare (forta (F=pxA) moment de franare) si ai si putere.

evil, scuzat fie offtopicul, vine impreuna cu axa uneori, ncsf.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Jul 2022, 13:40
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cam la fel si pe sfaturi financiare. E totusi mai bine decat deloc...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 6 Jul 2022, 16:26
Post #139


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(Muttley @ 4 Jul 2022, 12:28)

Bai, nu va mai uitati la idiotul ala!!!
E de o mediocritate crunta!
*



Imi e si rusine sa zic ca am fost la aceeasi facultate cu el. La om ii bate lantu grav. Ce am facut noi in facultate nu trece de 1987 ca materie, asa ca nu are niciun rost sa iti bati capu cu ce inveti acolo. Ce te ajuta din facultate, doar principiu de functionare, ca in rest...

La tamburi cat sunt reci ai frane, dar dupa cateva frane mai sanatoase nu mai sunte deloc eficienta din cauza caldurii.
In principiu am ales sa pun frana pe disc pentru ca se vede urat tamburul, sistemul de reglaj mi se pare destul de excrabil gandit incat in fiecare an trebuia sa tot reglez la frana de mana de imi ieseau peri alb cu toate ca avea autoreglaj (la kangoo nu e asa rau)
Chiar am patit odata sa se dezlipeasca ferodourile dupa saboti si trebuie sa recunosc ca nu a fost prea frumos sa raman cu masina blocata. Sa zic ca ar mai fi fost treaba si de bani, adica e cam mult sa dau in jur de 600 de lei pe un tambur, cand ambele discuri au fost 520 lei (originale), iar pe ambii etrieri am dat 550. Eu zic ca nu am facut o alegere gresita mai ales daca ii mai trag din cand in cand, plus ca nu vreau sa raman fara frane cum am patit odata pe drumul poienii (stiu copchil fara minte, nu mai zic ca mai aveam franele de 260 pe fata). Bine ce e drept acum, am mai crescut si mi se pare mult prea periculos, mai ales ca traficul este mult mai mare fata de acum cativa ani. As vrea totusi sa merg pe motoring ca sa vad cum se simte masina si pentru ceva experienta.


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 6 Jul 2022, 17:59
Post #140


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Desi n-am scapat masina niciodata pe circuit, eu de motorring ala nu ma apropii, are santuri si parapeti. Adancata e safe, te duci pe camp si atat.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 22 Aug 2022, 15:11
Post #141


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Cum a mai trecut timpu s-au mai intamplat lucruri, unele bune, altele mai putin bune...

La Kangoo au cedat bucsile de la brate si cele de la bara stabilizatoare, asa ca am trecut la unele din poliuretan (sunt ceva TEDGUM, nu am mai auzit de ei pana acum, dar ma gandesc ca sunt mai bune fata de cele din cauciuc). Bieletele de la bara stabilizatoare le schimbasem in Octombrie, erau si OEM dar nu au tinut dupa cum se vede. Sper ca nu vor mai fi probleme pe viitor fiind un material mai solid.
1.jpeg ( Size: 102.39k ) Number of downloads: 81
2.jpeg ( Size: 97.14k ) Number of downloads: 47
3.jpeg ( Size: 193.57k ) Number of downloads: 47

4.jpeg ( Size: 217.14k ) Number of downloads: 53
5.jpeg ( Size: 196.06k ) Number of downloads: 53
6.jpeg ( Size: 121.64k ) Number of downloads: 52


Dupa ce am reusit sa schimb bucsile, cutia de viteza a inceput sa scoata sunete ciudate asa ca m-am apucat si am pus alta intr-un weekend. Bineinteles ca dupa ce am schimbat cutia de viteze, a cedat si un rulment la roata pe spate. In fine l-am schimbat si pe ala si acum e totul ok.
Daca tot am demontat pe acolo toate cele cand am schimbat cutia, am curatat si bornele de la baterie si am facut sa se aprinda martoru de GPL din bord.
9.jpeg ( Size: 181.02k ) Number of downloads: 66
7.jpeg ( Size: 185.35k ) Number of downloads: 57
8.jpeg ( Size: 113.51k ) Number of downloads: 50
10.jpeg ( Size: 129.6k ) Number of downloads: 65
11.jpeg ( Size: 133.89k ) Number of downloads: 60
12.jpeg ( Size: 123.79k ) Number of downloads: 47



In weekend am fost vizitat de niste prieteni, deoarece nu prea am mai iesit anu' asta cu masinile. Din pacate unu din clio a plecat pe platforma din cauza cutiei de viteze (nu stiu cum s-a spart carcasa la cutie si a curs tot uleiul, ma gandesc ca s-a desfacut ceva prin ea).
15.jpeg ( Size: 228.99k ) Number of downloads: 71
13.jpeg ( Size: 193.68k ) Number of downloads: 81
14.jpeg ( Size: 124.97k ) Number of downloads: 77



Ca o mica poveste, ma chinui de la inceputul anului sa cumpar o Laguna GT Grandtour pe benzina. Dar nu am reusit, ba am dat de oameni neseriosi, ba unii nu vor sa vanda la romani iar altii nu raspund la mesaje (din ce am observat multi nu pun numar de telefon la anunturi, cel putin astia care au laguna smile.gif) ) Pe cea rosie am pierdut-o de 2 ori, odata in Olanda si ultima oara in Polonia...Voiam neaparat una rosie, dar cum sunt aproape inexistente am zis ca ar fi ok si albastra sau argintie.
In fine, momentan am renuntat sa mai caut ceva ca am cam obosit.
16.jpeg ( Size: 204.21k ) Number of downloads: 101
17.jpeg ( Size: 96.82k ) Number of downloads: 98
18.jpeg ( Size: 141.08k ) Number of downloads: 85
19.jpeg ( Size: 116.73k ) Number of downloads: 80



--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 12 Sep 2022, 19:06
Post #142


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(eviltuning @ 22 Aug 2022, 15:11)

Ca o mica poveste, ma chinui de la inceputul anului sa cumpar o Laguna GT Grandtour pe benzina. Dar nu am reusit, ba am dat de oameni neseriosi, ba unii nu vor sa vanda la romani iar altii nu raspund la mesaje (din ce am observat multi nu pun numar de telefon la anunturi, cel putin astia care au laguna smile.gif) ) Pe cea rosie am pierdut-o de 2 ori, odata in Olanda si ultima oara in Polonia...Voiam neaparat una rosie, dar cum sunt aproape inexistente am zis ca ar fi ok si albastra sau argintie.
In fine, momentan am renuntat sa mai caut ceva ca am cam obosit.

*



Ei uite ca s-a intamplat si miracolul pana la urma. Vinerea cand eram la munca, primesc notificare pe telefon cum ca ar fi un anunt nou la o laguna. Intru dupa un minut si vad masina la pretul de 4790 euro si zic sa nu stau pe ganduri si sa ma apuc sa sun. Am sunat dupa numar de telefon de romania si bineinteles ca nu a raspuns domnul ce vindea masina. Dau 2-3 telefoane in Germania sa sune cineva de acolo ca sa fie cu numar de telefon de-al lor. In fine...Dupa 5 minute reusesc sa dam de vanzator doar ca s-a ne spuna ca masina s-a rezervat... Insa a zis sa il mai sunam sambata si ne v-a spune daca s-a vandut masina sau nu.
Normal ca ma gandeam deja ca odata ce mi-a zis a fost rezervata masina am zis ca gata, asta e.... s-a dus si asta. Totusi am zis sa sun si sambata sa vad care e treaba. Intre timp pretul urcase la 5400 de euro, lucru care m-a facut sa ma indoiesc de anunt deja si ceva e putred. Dupa ce aflu de la prietenul meu care a sunat din nou la vanzator sa imi spuna ca nu s-a vandut masina incep si imi fac totusi speranta ca s-ar putea sa cumpar o masina. Dupa multe mesaje reusesc sa fac rost de seria de sasiu si toate informatiile care aveam nevoie sa fiu sigur ca masina este ok asa ca m-am decis sa ii zic ca ii trimit un avans.
Toate bune si frumoase pana cand aflu ca tipul ce vindea masina este arab. Deja imi veneau ganduri cum ca ceva are masina la pretul asta, sigur a fost vreo dauna sau are probleme cu actele desi in poze masina parea sa aiba toate panourile la linie fara vreo diferenta de lufturi. Ca masura de siguranta am verificat intai sa vad daca exista parcul auto din care facea parte masina (gasisem ceva pe maps cu vedere din satelit si se vedeau masinile din parc ce le avea dansul)
Nu stiam ce sa fac asa ca m-am sfatuit cu un prieten de-al meu in legatura cu problema mea.
Pana sa mai schimb vreo vorba doua cu arabul imi spune amicul meu ca ia facut transfer 150 de euro. De aici nu a mai fost cale de intoarecere, deoarce nu voiam sa pierd niste bani aiurea asa ca m-am decis Duminica sa plec spre Germania cu bunul meu var.
Am zis fie ce o fi, si de pierd 350 de euro macar m-am plimbat iar daca e sa fie masina buna plec si fericit smile.gif
Asa ca Duminica pe la ora 16.30 am plecat din Moieciu catre zona unde se alfa masina (cam la 1500 de km) Drumul a fost destul de obositor si de lung deoarece am mers fara oprire (doar pentru alimentari si eventual daca aveam nevoie la baie). Masina s-a alfat undeva mai jos de Leipzig asa ca am venit pe ruta Ungaria-Slovacia-Cehia si in cele din urma Germania.
Undeva pe la 10.30 am ajuns in parcul arabului si am ramas suprins sa vad ca exista masina acolo (nu am crezut ca masina exista pana am ajuns, mai ales la pretul de 4700 de euro, deoarece la ce m-am uitat eu toate plecau de la 6000 de euro in sus)
Asadar ajuns acolo arabul ne vede intrand si ii arat cu degetul spre laguna se intoarce spre cladirea unde avea el cheile si vine cu cartela la masina.
Toate bune si frumoase pana m-a vazut arabu ca am inceput sa verific fiecare colt al masinii si sa trag de una alta de pe ea. Supriza lui a fost cand i-am zis ca vreau sa pun testerul pe masina acesta s-a schimbat instant la fata si a inceput sa zica ca se grabeste si ca la el nu a venit niciodata nimieni cu tester ca sa verifice o masina.
M-am mai uitat eu pe acolo la panouri si zic sa ii dau o cheie sa vad cum se aude motorul. Dau capacul jos si il pun pe varu' sa porneasca. Eee, cand am auzit motorul dupa prima cheia am inceput sa fiu mai vesel, cu toate ca imi sufla arabul in ceafa la orice miscare. Mai lasam noi masina vreo 10 minute pornita sa ne asiguram ca nu fierbe apa sau se mai intampla cine stie ce minuni apoi mergem in birou si discutam cu arabul. Dupa vreo 10-15 minute de vorbit si la telefon cu prietenul meu care era translator am reusit sa cadem la o intelegere cu domnul vanzator pentru a lua masina (bineinteles ca arabul nu stia nici engleza nici romana, dar nici noi gram de germana nu stiam smile.gif) ). Cum am tras de timp verificand masina am pierdut si programarea pentru eliberarea numerelor de zoll asa ca a mai trebuit sa pierdem o zi plus ca arabul nu voia sa vina cu noi sa ne ajute sa scoatem numere.
Totusi a doua zi dupa ce am facut contractul si am mai schimbat 2-3 vorbe cu el (chiar daca am vorbit mai mult prin semn) a decis sa vina cu noi si sa ne ajute sa scoatem numerele ca sa plecam inapoi spre Romania.
Dupa 1 ora de umblat si o cerere completata la nu stiu ce birouri din apropiere am reusit sa scoatem numerele. Dupa ce ne-am intors la parc unde avea arabul taraba, am pus numerele pe masina si am pus rotile de vara in kangoo si direct destinatia catre Romania.
La intoarcere am venit mai usor, chiar am facut si o oprire in Praga pentru ceva cumparaturi.
Drum spre intoarcere a fost mult mai lung si mai greu deoarece fiecare eram singuri in masina, doar ca ce ne mai tineam de vorba la telefoane ca sa nu ne prinda oboseala. Totusi ajunsi pe la Arad am zis sa bagam vreo ora sau doua la somn pentru ca deja nu mai puteam si ne era din ce in ce mai somn.
Sa zis ca am dormit vreo 2 ore exact cand s-a crapat de zi. Dupa o mica cafea si ceva de mancare am plecat usurel la drum.
Acum despre masina.
Ca sa zis asa se da o Laguna GT Grandtour 2.0 Tce 205 cu urmatoarele dotari:
faruxi cu xenon adaptativ, keyless go, keyless entry, scaune cu reglaj electric si incalzite, oglinzi incalzite si rabatabile electric, 4 control (care exista pe toate GT-urile), volan de piele, cruise control, senzori de lumini si de ploaie, perdelute pe spate. Are cam tot ce mi-am dorit. Singurele lucruri care ar lipsi ar fi trapa si hayonul la care se deschide luneta separat, in rest are cam de toate.
Ce am gasit la masina. Sa incep cu lucrurile bune: masina are folie pe spate, presurile originale din cauciuc si carligul care este si el original. Un alte beneficiu ca sa zic asa ca masina are si roti de vara si de iarna cu anvelope in stare foarte buna. Masina are doar 149K KM (da stiu suna prea bine ca sa fie adevarat dar am fost si cu ea la reprezentanta zilele trecute si au ramas si cei de acolo suprinsi ca are chiar acesti km) ceea ce este foarte putin si vede peste tot, adica motorul este foarte silentios (am auzit mai multe care sunau mult mai nasol plus ca am scos busonul si se vedea si pe axele cu came ca nu au depuneri si ca nu sunt zgariate. stiu ca multe f4r sufera cu presiunea de ulei dupa ceva vreme), interiorul si el este foarte bine intretinut iar de exterior nu mai zic. Are vopseau originala cu exceptia aripii spate dreapta care este foarte bine facuta (se observa o diferenta foarte mica de nuanta)
Acum si partile rele, ca bineinteles ca nu toate sunt perfecte in viata.
Asa ca defectele sunt urmatoare: navigatia are un scurt in ea si nu comunica cu restul masinii desi ea functioneaza dar se inchide uneori si defectul cel mai enervant este ca nu functioneaza niciun buton de pe usa soferului, desi usa se incuie si se descuie.
Ce ar mai fi nasol la masina este ca nu a fost facuta distributia la masina si nici revizia de vreun an de zile. Discurile pe spate ar trebui si ele schimbate in viitorul apropiat. Oricum astea nu le pot cataloga ca defecte deoarece sunt consumabile si oricum le schimbam.
Zic cumva ca a meritat asteptarea pentru ca am luat masina asta buna.

1.jpeg ( Size: 97.49k ) Number of downloads: 111
2.jpg ( Size: 130.16k ) Number of downloads: 85
3.jpg ( Size: 221.5k ) Number of downloads: 82
4.jpg ( Size: 246.27k ) Number of downloads: 91
5.jpg ( Size: 170.41k ) Number of downloads: 97
6.jpg ( Size: 247.32k ) Number of downloads: 104
7.jpg ( Size: 104.51k ) Number of downloads: 98
8.jpg ( Size: 180.96k ) Number of downloads: 88
9.jpg ( Size: 185.5k ) Number of downloads: 103
10.jpg ( Size: 232.39k ) Number of downloads: 105
11.jpg ( Size: 255.54k ) Number of downloads: 92


In alta ordine de idei nu stiu ce m-as fi facut fara Kangoo, a mers ireprosabil 3000 de km iar cruise controlul a fost cel mai bun lucru ce l-am pus pe masina asta.
Acum ca am luat Laguna, din pacate trebuie sa ma despart de el asa ca de azi incepand este pus la vanzare. Pentru cei interesati de pe forum voi face o reducere smile.gif

Acum sper sa nu ma injurati, deoarce am scris kilometri aici despre cele intamplate si aveti ceva de citit tongue.gif

Ca planuri de viitor pentru Laguna ar fi urmatoare:
revizie completa (ulei, filtre, lichid frana, lichid servo, antigel, etc)
distributie
un set de arcuri sport
niste jante mai de doamne ajuta
posibil volan incalzit de talisman
navigatie rlink (care deja e pe drum)




--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Sep 2022, 19:20
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Sa inteleg ca toate afacerea te-a dus la nitel peste 5000 euro?
La cum arata masina si la ce preturi sunt azi la sh e o afacere foarte buna.
Sa o stapanesti sanatos !

PS: merita si ea o spalare si o sedinta foto pe lumina


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 12 Sep 2022, 20:21
Post #144


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




De ce vrei sa schimbi jantele? Masina e f misto, multi kmp.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 1 Oct 2022, 11:15
Post #145


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




F frumoasa Laguna, sper sa rezolvi cu navigatia si comenzile de pe usa. Cat despre Kangoo, la cat de minutios intretii masinile, nici nu ma astept sa mearga altfel decat impecabil. Spor la vanzarea lui si multi km fara probleme cu noua achizitie!


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 18 Oct 2022, 00:19
Post #146


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(mircea_aq @ 12 Sep 2022, 19:20)
Sa inteleg ca toate afacerea te-a dus la nitel peste 5000 euro?
La cum arata masina si la ce preturi sunt azi la sh e o afacere foarte buna.
Sa o stapanesti sanatos !

PS: merita si ea o spalare si o sedinta foto pe lumina
*



Multumesc frumos smile.gif
Chiar pot spune ca a fost o afacere buna, mai ales la cate lucruri am gasit pana acum la ea. Sper sa ma tina cat mai mult

QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Sep 2022, 20:21)
De ce vrei sa schimbi jantele? Masina e f misto, multi kmp.
*


Multumesc biggrin.gif
Legat de jante, imi place sa le colectionez. Nu am nimic cu cele oem, chiar sunt niste jante decente si arata misto fata de altele.

QUOTE(Filip @ 1 Oct 2022, 11:15)
F frumoasa Laguna, sper sa rezolvi cu navigatia si comenzile de pe usa. Cat despre Kangoo, la cat de minutios intretii masinile, nici nu ma astept sa mearga altfel decat impecabil. Spor la vanzarea lui si multi km fara probleme cu noua achizitie!
*


Multumesc! Sa mearga fieru
Intradevar Kangoo chiar mi-a fost o masina foarte utila si nu s-a stricat. Ca sa zic asa a tinut cu casa si nu m-a distrus din punct de vedere financiar. Ca i-am mai facut eu cateva ceva, asta e partea a doua, dar per total pot sa zic ca nu a spart banca. Sper ca si Laguna sa fie la fel de cuminte. Kangoo sper totusi sa ajunga pe maini bune, pentru ca e pacat de el. Cumva imi pare rau ca trebuie sa il dau, dar mna nu am nici loc de parcare in plus si cel mai sigur nici bani sa intretin inca o masina. Consider ca imi ajunge Laguna si Meganul sleep.gif


Acum legat de jurnal.

Pentru Laguna avem urmatoarele lucruri.
ODO 150053
Am facut o revizie generala la tot ce a tinut legat lichide si filtre. Bineinteles ca distributia nu a fost uitata nici ea, doar ea era cea mai importanta. Pot sa zic ca am ajuns acasa doar prin minune dupa ce am vazut cum arata cureaua veche. Ce am fost suprins sa vad ca pinionul de la arbore avea pana, desi la multe am vazut ca vine fara. Odata cu kitul de distributie am pus pompa de apa oem si un set de accesorii nou. Ca producator am ales INA in ambele cazuri, pentru distributie si accesorii. Nu am vrut sa folosesc cele oem deoarece mi s-au parut foarte execrabil lucrate. Fulia de la arbore a fost totusi ok asa ca nu am avut probleme.
Bujiile au fost si ele schimbate tot cu unele de origine. Am avut putine emotii pentru ca s-au desfacut cam greu fiind pline de depuneri de carbon. Mai aveau ceva viata in ele, dar trebuiau si ele schimbate in viitorul apropiat.
Singurul lucru ce a ramas neschimbat, este lichidul de frana. Din ce am vazut in documentatie e o anumita procedura de schimbare si trebuie sa am si o pompa ce introduce presiune in sistem. Voi rezolva si aceasta problema cat mai curand. Ca sa fie totul mai usor m-am apucat de am umblat la aerisitori. Era mai complicat daca ma duceam la cineva si ii rupea, asa ca i-am convins eu usurel sa iasa. Cu ocazia asta am constat ca am nevoie si de 2 discuri de spate. Trebuie sa le comand si pe alea cat mai curand, dar momentan finantele sunt mai subtiri in perioada asta a anului.
Ca si costuri pana acum cu toate piesele pentru intretinere am ajuns cam la 2500 de lei, norocul meu ca lucrez cu piese auto-moto, altfel as mai fi pierdut banii si pe adaos si nu as fi avut posibilitatea sa compar piese dupa bunul plac rolleyes.gif

1.jpg ( Size: 245.41k ) Number of downloads: 78
2.jpg ( Size: 159.11k ) Number of downloads: 64
3.jpeg ( Size: 113.55k ) Number of downloads: 66
4.jpg ( Size: 167.37k ) Number of downloads: 68
5.jpg ( Size: 159.14k ) Number of downloads: 68
6.jpg ( Size: 181.73k ) Number of downloads: 66

7.jpg ( Size: 182.06k ) Number of downloads: 64


Acum vine despre de ingrijire-conservare.
M-am apucat de am dat jos toate carenajele sa vad daca avem ceva rugina si am fost suprins sa gasesc ca masina a fost terosonata si data cu ceara dupa. Asa ca am facut doar o spalare si am dat un strat de ceara. Cu ocazia asta am observat ca arcurile fata-spate sunt noi cu eticheta de origine pe ele, asa ca momentan nu-mi comand arcurile sport sleep.gif

8.jpg ( Size: 155.45k ) Number of downloads: 73
9.jpg ( Size: 193.63k ) Number of downloads: 66
10.jpg ( Size: 213.94k ) Number of downloads: 73
11.jpg ( Size: 215.85k ) Number of downloads: 76
13.jpg ( Size: 225.58k ) Number of downloads: 72


Am schimbat cu stergatoarele cu unele Champion (am vazut ca le foloseste madhorsefuzzy si nu are probleme cu ele, asa ca am zis ca de ce sa nu le dau si eu o sansa)

15.jpg ( Size: 237.82k ) Number of downloads: 77


I-am dat de cap si butoanelor de la sofer. Pana la urma a fost modulul de confort din usa de la sofer. Acum totul functioneaza ireprosabil si a fost doar 80 de lei modulul cu tot cu macara inclusa. (Noroc ca au polonezii preturi foarte bune la piesele sh icon_mrgreen.gif )

17.jpeg ( Size: 115.09k ) Number of downloads: 78


Am facut o mica proba cu niste jante de megane 4 rs, ca mna, de ce nu? Tot le aveam in curte si era masina ridicata pe cric

16.jpg ( Size: 264.62k ) Number of downloads: 89


Anxios fiind am schimbat si joja de ulei cu una metalica. Imi era frica la cum facea cand schimbat uleiul... Am zis ca o scot bucati direct prin baie la urmatorul schimb daca o mai las pe cea de plastic.

14.jpg ( Size: 127.21k ) Number of downloads: 86


Ca tot am avut comanda prin polonia mi-am adus si o tava din cauciuc de la Rezaw-Plast pentru portbagaj. A fost cam 150 de lei. E si pacat sa se murdareasca interiorul la cat de bine intretinut este happy.gif

26.jpg ( Size: 226.19k ) Number of downloads: 91


Acum vine partea cea mai grea. Adica navigatia ph34r.gif

Navigatia veche era obosita, in sensul ca mergea cand isi dorea dansa. Nu m-ar fi deranjat prea mult, dar nu mergea nici radio-ul. Si e tare rau sa stai fara ceva sunet in masina.

18.jpeg ( Size: 56.18k ) Number of downloads: 96

Montajul a fost efectuat de catre userul BigDaddyAdy. Fara el nu stiu ce m-as fi facut, destul de complicat cu firele si cu activarile. Bineinteles nu e ca la kangoo, unde-s 2 fire de legat smile.gif)
A mai ramas sa ii mai fac o vizita din nou la bucuresti cand mai am timp, pentru a activa android auto si rs-monitorul. Se facuse destul de tarziu si ii statusem destul pe cap si imi era deja rusine.

19.jpg ( Size: 176.4k ) Number of downloads: 88
21.jpeg ( Size: 232.78k ) Number of downloads: 76
20.jpg ( Size: 218.25k ) Number of downloads: 73

25.jpg ( Size: 161.69k ) Number of downloads: 81
24.jpeg ( Size: 117.07k ) Number of downloads: 81
23.jpeg ( Size: 89.26k ) Number of downloads: 75


Cat am demontat pe acolo plastice si toate cele am avut supriza sa gasesc si o umbrela OEM blush.gif

22.jpeg ( Size: 283.59k ) Number of downloads: 88


Rlink-ul nu m-a costat nimic deoarece a fost cadou de masina "noua" de la un bun prieten de-al meu.
Trebuie sa mai fac rost de o pereche de ceasuri de renault latitude sau de samsung sm7 pentru ca unele functii sa functioneze corect la rlink. Ar mai merge unele digitale de captur dar trebuie ceva modul facut de niste baieti de prin belarus. O sa mai vad eu pe parcurs.

32.jpg ( Size: 145.87k ) Number of downloads: 96


Pe drum am si un volan incalzit de espace v. Acum sa vad daca gasesc un airbag de megane GT si de o spira care sa mearga cu incalzirea.

Acum pot sa zic ca am nimerit o masina buna, nu ca celalalte ar fi fost rele. Dar asta a fost cea mai ingrijita. Exteriorul arata bine (chiar si pe camerele de la munca tongue.gif ) Interiorul este fara rupturi sau alte defecte. Nu prea stiu ce solutie sa folosesc ca sa curat alcantara, deoarece in unele locuri are mici pete. Poate ma ajutati voi cu vreo sugestie happy.gif
Momentan am facut cam 2500 de km de cand o am, pot sa zic ca am ramas suprins cat de bine se misca pentru o masina de 1500 kg. Bine, ma gandesc ca ajuta si 4 controlul destul de mult, cel mai mult l-am simtit la parcari. E un must have, daca masina este destul de lunga.

28.jpg ( Size: 236.07k ) Number of downloads: 112
27.jpg ( Size: 280.24k ) Number of downloads: 91
32b.jpeg ( Size: 148.51k ) Number of downloads: 92

31.jpg ( Size: 93.08k ) Number of downloads: 85
29.jpg ( Size: 174.03k ) Number of downloads: 85
30.jpg ( Size: 123.9k ) Number of downloads: 77


Acum si despre celalalte masini.
Megane-ul l-am scos la plimbare saptamana trecuta, deoarece nu-l mai plimbasem de vreo 3 saptamani. In noiembrie trebuie sa-i fac ITP-ul si sa o bag la hibernare.

34.jpg ( Size: 245.68k ) Number of downloads: 85


Kangoo-ul a fost igienizat in interior si spalat temeinic la exterior. Acum sta cuminte si isi asteapta urmatorul proprietar.

33.jpeg ( Size: 312.51k ) Number of downloads: 96


This post has been edited by eviltuning: 18 Oct 2022, 00:24


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Oct 2022, 16:00
Post #147


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.autovit.ro/anunt/renault-kangoo-ID7H4CYU.html vezi ca in unele poze ai ascuns numarul in altele nu


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 21 Oct 2022, 16:20
Post #148


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




QUOTE(einstein1984 @ 21 Oct 2022, 16:00)
https://www.autovit.ro/anunt/renault-kangoo-ID7H4CYU.html vezi ca in unele poze ai ascuns numarul in altele nu
*



Ultima poza am pus-o de prezentare cum a venit masina (adica stock). Acolo nu era inscrisa, era la inceput ph34r.gif


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Oct 2022, 16:23
Post #149


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la naiba, credeam ca avea banda neagra, nu ca lipseste si suportul de numar

This post has been edited by einstein1984: 21 Oct 2022, 16:31


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Oct 2022, 20:24
Post #150


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Esti mai chior decat o cartita radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:40
Dacia