Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

72 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unde mergem in concediu?, in tara si afara

UXE
post 23 Jul 2013, 10:50
Post #91


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




si animalutze biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 15 Aug 2013, 20:41
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




dupa luni de cautari si amanari , maine plec in concediu!!!!!! 124.gif charge.gif sofer5.gif
Am ales Bulgaria, in cele din urma, pachetul clasic de All Inclusiv la 4 stele, nu ma duc sa fac prapad in mancare ca nu prea mananc de fel, cu bautura aproape de loc, mai ales ca am si copii cu mine, pur si simplu vreau sa mai vad si altceva in afara de Satul de Vacanta din Mamaia!Voi merge undeva relativ aproape de granita cu Romania, la Kavarna, deoarece plec cu tot familionul si sper ca cei mici sa nu-mi faca surprize pe acolo.
Sper sa am parte de vreme buna si servicii pe masura pretentiilor mele (care nu sunt foarte exagerate), revin cu impresii la intoarecere!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Aug 2013, 21:05
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Concediu placut!
Baga si tu poze si zi cum te-ai descurcat cu aia micii acolo, si eu vreau sa plec la anul in alta parte decat Mamaia.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Aug 2013, 22:49
Post #94


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Merg de 6-7 ani in BG, am fost in mai toate statiunile.
A fost foarte ok de fiecare data, cu siguranta mult mai OK decat la mare la noi...din pacate.
Stai fara grija si concediu placut. Kavarna e ok sa-mi spui daca ti-au placut blocurile "desenate".

Daca ai timp si chef da o fuga si in Balchik si plimbati-va prin gradinile palatului reginei Maria.
E aproape si e frumos.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 26 Aug 2013, 20:11
Post #95


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Am reușit să rup 4 zile și am încropit o mică excursie, cuprinzând cu greu Valea Oltului, Transfăgărășanul, Transalpina. Plus vizitat pe traseu niște mănăstiri, orașe sau stațiuni.
Cu ceva emoții în ceea ce o privește pe soția mea (care cu greu a cedat, după muuulți ani, insistențelor mele de a merge pe Transfăgărășan), am purces pe mult-lăudatul traseu. Dinspre Sibiu, spre Curtea de Argeș. Cerul cam înnorat, dar fără ploaie. Prima oprire: Bâlea Cascadă. Multă lume, muntele frumos, cascada departe. Nimic ieșit din comun. Bem o cafea comunistă, servită cu oareșce întârziere și o luăm mai departe, fără prea mari speranțe. Dar... uităm aproape imediat de "fițele" de orășeni, când doar după câțiva kilometri muntele începe să ni se dezvăluie. Ajungem sus, cu râpele amenințătoare pe partea dreaptă, și nu putem să ne abținem să nu oprim. Uităm de acrofobie, destul de pronunțată, și coborâm din mașină, să facem poze. Spectaculos! Deosebit! (și mi-s născut și crescut la poale de munte, nu la șes!).
Cu mult entuziasm, am plecat mai departe, bucurându-ne de fiecare curbă, fiecare prăpastie, fiecare cădere de ape, totul părea ireal. Ajungem în cele din urmă la Bâlea Lac. Muultă forfotă. Oprim și ne dumirim repede încotro s-o luăm să vedem lacul. După câțiva pași, pot spune că am văzut cel mai frumos peisaj văzut vreodată. Am colindat o parte importantă din țară, am văzut multe locuri deosebite, dar nimic ca aici. Mirific! Nu pot descrie senzația, e greu să crezi că un lac, niște versanți și o cabană pot alcătui un astfel de tablou. A, era să uit păsătrăvii, ce-și vedeau nestingheriți de treburile lor în apă. Greu ne-am desprins de acolo, după ce-am mâncat un bulz, cum n-am mai mâncat, poate, de 30 de ani. Coborârea a fost la fel de frumoasă, după aproape cinci ore, când am ajuns la Vidraru, ne-am întristat că s-a terminat prea repede totul, promițându-ne să mai venim. Poate la anul...
Am petrecut o zi hălăduind pe ici pe colo, cumva cu o emoție mare, știind că întoarcerea spre casă o vom face pe Transalpina. Și auziserăm că e mai sălbatică și mai frumoasă decât Transfăgărășanul. Nu puteam să ne imaginăm ce frumuseți ni se vor dezvălui, eram nerăbdători.
Am plecat din Târgu-Jiu pregătiți să vedem minunea. Am sărit peste excursia la Peștera Muierii, nu voiam să pierdem timp. Doar aveam de savurat un traseu foarte lăudat. Când am ajuns la Novaci, cerul arăta mult mai bine decăt la intrarea spre Transfăgărășan. Erau puțini nori, mai mult soare. Drumul, îngust, șerpuia frumos. Am început să urcăm, din ce în ce mai mult, în zig-zag prin pășunea alpină. Așteptam. Apare Rânca în zare. OK, spectacolul e după, zic. Trecem prin Rânca fără să oprim. Nu aveam unde, dar nici de ce. Totul aruncat aiurea, fără cap sau coadă. O stațiune apărută de nicăieri, fără un proiect, fără o logică. Doar cabane, moteluri și te mai miri ce, de forme diferite, culori diferite,... am asemuit-o pe loc cu Mamaia-Sat: acolo o mare perfectă și o plajă superbă, în rest...haos. Mergem mai departe. Pășune și drum. Serpentine. Cu urcarea, versanții devin mai abrupți. "Acele de păr" cu rampă mare. În față, coloană de mașini. Urcăm cu 5-6 Km/h. În curbe, rup motorul cu "antâia", stând aproape pe loc. Cineva, nu puteam vedea, în capul coloanei nu are motorul cu el, nu vrea sau e fascinat de peisaj. Exclusă depășirea pe acea zonă. Urcăm. Încet, dar urcăm. Pe la 2100 de metri, intrăm în ceață. La propriu. După 2-3 minute, nu mai vedem nimic. Nici măcar la 2 metri. Dacă nu stau lipit de mașina din față, nu-i văd stopurile sau avariile. Mergeam pe orbecăite, singurul gând era să nu rămân în urmă. Cât timp văd stopurile celui din față, am un reper asupra drumului. Și virajelor. Mergem așa preț de 15-20 de minute. Mi s-au părut o eternitate. Soția e speriată. Rău. Foarte rău. Nu mai știam pentru ce să-mi fac griji. Dar, încet, ieșim la lumină. Sperăm să nu mai dăm de ceață. Aș! în cinci minute, iar ceață. Dar durează puțin. Deja coboram. În prima parcare, o tipă și un tip încercau să readucă în simțiri o d-șoară. Probabil a cedat. Nu-i de mirare. Nu oprim, nu suntem în stare. Oricum erau suficienți lângă ea (mai oprise o mașină). Mergem mai departe, fără să vedem nimic altceva decât drumul. Și pășunea. Eterna pășune montană. Aștetăm să ajungem la capăt. Cât mai repede. Fără opriri, fără poze. Și ne-am promis să nu mai repetăm experiența. Niciodată!


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Aug 2013, 20:35
Post #96


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ati prins vreme nasoala. Dar, si pe vreme buna, Transalpina e mai putin spectaculoasa decat Transfagarasanul, cel putin pentru mine. Peisajul e destul de sterp, multa pasune, si cam atat. Iar, pentru "sofereala", drumul e prea periculos si prea abrupt ca sa fie placut. Ranca e unul din cele mai jalnice locuri pe care le-am vazut in Romania, o culme a prostului gust...am oprit pentru o cafea ca mergeam deja de ceva ore, dar nu m-as caza acolo nici gratis. E de bifat si Transalpina, nu zic nu, dar pe Transfagarasan as merge cu placere in fiecare zi.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 26 Aug 2013, 21:10
Post #97


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Gusturile difera!... mie imi place mai mult Transalpina... wink.gif mai ales inainte s.o asfalteze... era super...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macione
post 26 Aug 2013, 21:32
Post #98


Membru cu RS


Group: Members
Posts: 820
Joined: 17 June 09
From: Bucuresti




Si mie imi place Transalpina, l-am facu de 6 ori in 3 ani, dar o singura data in weekend, cand pur si simplu m-am tarat si nu mi-a facut nici o placere. Anul asta am fost intr-o zi de miercuri si era f liber si am putut sa imi fac de cap mergand cu mult peste limita legala smile.gif)

This post has been edited by Macione: 26 Aug 2013, 21:34


--------------------
Nissan Renault CLIO/RS Nissan Xtrail Tekna 2015 , Juke Nismo RS 2016 - B 169 RRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Aug 2013, 21:35
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru Transalpina recomand traseul Sebes-Lacul Oasa-Obarsia Lotrului-Voineasa-Valea Oltului, e mult mai interesanta decat zona Ranca. Eu vreau sa repet traseul si cu bicicleta.
Din pacate insa, faptul ca s-a asfaltat Transalpina a atras si tarabagii si diversi ce nu aveau ce cauta pe acolo, eu am facut-o si cand nu era asfaltata, iar apusul de soare petrecut pe barajul lacului Oasa, cand nu se aude absolut nimic (fiind singuri pe o raza de cativa kilometri), e superb.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 27 Aug 2013, 08:10
Post #100


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(Macione @ 26 Aug 2013, 22:32)
o singura data in weekend, cand pur si simplu m-am tarat si nu mi-a facut nici o placere.
*


și eu l-am parcurs duminica sad.gif

QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Aug 2013, 22:35)
Pentru Transalpina recomand traseul Sebes-Lacul Oasa-Obarsia Lotrului-Voineasa-Valea Oltului, e mult mai interesanta decat zona Ranca.
*


Eu l-am parcurs prin Rânca, Oașa, Sebeș. Mai mult de jumătate din drumul de la Obârșia Lotrului la Sebeș (în special pe zona lacurilor, dar nu numai) drumul e spart din loc în loc (la distanțe de 2-3 sute de metrii, rar distanțele sunt mai lungi) pe toată lățimea drumului, și trebuie să încetinești foarte mult, altfel rupi mașina. Te omoară drumul ăla, mergi foarte încet. Deja o parte dinspre Sebeș e asfaltat, posibil să continue lucrările. Oricum, cred că am avut ghinion cu Transalpina, dacă condițiile meteo erau altfel, și nu era duminică, aș fi avut o altă impresie. Asta e.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 27 Aug 2013, 08:15
Post #101


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Asa era si acum 2 ani si acum 3 ani. Acum 3 ani asfaltau pe Valea Sebesului, sparturile le terminasera si le astupau deja cu pamant si pietris si vad ca asa le-au lasat. Partea frumoasa a Transalpinei si cu asfalt bun este intre Obarsia Lotrului si Ranca, nu vad de ce ai ocoli tocmai partea aia. Anul trecut am fost si pe la Voineasa si a fost drumul foarte prost. Din fericire nu eram cu masina mea, dar din pacate era o Octavia Tour si mi-a rupt spatele.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 27 Aug 2013, 08:39


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 27 Aug 2013, 11:11
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(gabizegrean @ 27 Aug 2013, 09:10)
și eu l-am parcurs duminica sad.gif
*


Bingo!
QUOTE(gabizegrean @ 27 Aug 2013, 09:10)
Oricum, cred că am avut ghinion cu Transalpina, dacă condițiile meteo erau altfel, și nu era duminică, aș fi avut o altă impresie. Asta e.
*


Curat ghinion. Si eu l-am parcurs tot intr-un weekend, insa am avut noroc de vreme spendida si trafic mai lejer... (bine exceptand partea cu stat la semafoare pe partea Sebesului) montau ceva pe la poduri.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 27 Aug 2013, 14:56
Post #103


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




deci.....
se duse vacanta.

corfu o fost beton. drumu cu hautocaru obositor, dar odata ajuns a fost superfain. am avut scuter inchiriat (un aprilia liberty 125 cmc, cu doar 2000 si ceva de km la bord - 3 zile 75 euro cu un plin de benzina) si am facut jumatea nordica a insulei. peisaje superbe, plaje de te lasa mut, apa albastra si calda. doar o poza am disponibil acu. e plaja porto timoni (gasiti mai multe imagini pe net). poza mea e stearsa. ii facuta cu telefonu cu functia panoramic si a iesit najpa.
grecii super calmi si de treaba.

gibraltar: fain. mai ales excursia pe stanca. stanca este de fapt o rezervatie naturala. si ai ce vedea.
1. pestera st michael (gasiti poze pe net). superba. si in interior se tin uneori concerte. deci va dati seama cum e acolo.
2. toata stanca e plina de tunele. facute incepand cu anii 1700 si ceva si pana in al doilea razbel mondial. de fapt stanca in sine e o adevarata fortareata. unde nu-s tunele, is cuiburi de mitraliera, puncte de observatie, baterii de tunuri....etc. majoritatea din al doilea razbel mundial.
3. maimutele. atractia principala. io am gasit un pui mai tupeist care in schimbul unei tulpini de planta, mi s-a urcat in cap, m-a cautat de pureci, m-a mangaiat, m-a cautat de ceara in urechi, a dormit in capu meu, a incercat sa-mi fure borseta....etc. haios la maxim.
viata in gibraltar in schimb e scumpa. esti fericit doar daca fumezi, bei tarie si mananci benzina. tigarile si beutura eftine, iar benzina in jur de-o lira. taman d-asta spaniolii faceau trafic la greu cu aceste trei produse, in timp ce gibraltarezii treceau in spania sa-si ia haleala si cele trebuincioase casei.
un singur supermarket in gibraltar (morisson parca). scumpute toate. la mcdonalds un mcpuisor batea spre 4 lire, iar la burger king am vazut si la 7 lire un rahat de senvici. chiriile mari (pretena la care am stat dadea 900 lire lunar, ptr un ap de 60 mp - 2 camere).
in schimb gibraltarezii erau fericiti. totu curat, totu organizat, totu semnalizat. se cricula insa haotic. si asta din cauza scuteristilor si motociclistilor care mergeau total aiurea. efectiv n-aveau simtul conservarii.

spania (mai precis malaga, cordoba, granada, cadiz si inca fro cateva statiuni mici). foarte frumos. si foarte cald. granada de departe mi-a placut cel mai mult. apoi cadiz si apoi corboda. am avut pe toata perioada masina inchiriata (un fiat panda cu 7000 km la bord). motor de 1.2 benzina si 69 CP. foarte puturos. insa mi-am facut treaba cu el. am bagat aproape 3000 km. si asta a fost simplu si datorita drumurilor din spania. nu ma asteptam sa aiba asa drumuri. practic dadeai din autostrada in autostrada. nimeni nu se grabea, aproape toti respectau limita de 120 km/ora. erau chiar enervanti la un momentdat, dar apoi am realizat ca n-au de ce sa se grabeasca. din moment ce ai numa autostrada si viteza de 120 la ora, e suficient.
in cordoba am prins cea mai a dracu caldura pa care mi-a fost dat s-o traiesc. atat de cald si asa tare ardea soarele ca nu puteai sta 5 sec in soare. cat is io de mare si rezistent simteam ca ma ia lesinu. de spaima arsitei ne-am bagat intr0un restaurant si taman atunci era la tv starea vremii. si spuneau aia ca in cordoba erau 42 grade. oficial. deci va dati seama cum era in realitate.

granita dintre spania si gibraltar era fie libera fie aglomerata. cum primeau vamesii ordine de la sefi. cand ii apucau dracii si verificau toate masinile si toate bagajele, de stateai 3-4 ore in vama. cand nu, treceai fara sa se uite la tine. verificau in special masinile care ieseau din gibraltar. sa nu aiba tigari, beutura si benzina ascunse.

Attached thumbnail(s)
070820131055.jpg ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 489


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 28 Aug 2013, 11:46
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Dupa 10 zile de alergat prin tara si prin afara am ajuns acasa...o spun cu regret pentru ca anul acesta am avut unul dintre cele mai frumoase concedii si primul cu familia, in editie completa tongue.gif !
Am fost plecat 6 zile in Bulgaria, la 40 de km de Romania, intr-un satuc uitat de lume in care efectiv nu ai ce sa faci si ce sa vezi, TOPOLA.Satul este amplasat deasupra marii, cam la 100 de metri, si pe o stanca enorma este construit unul din cele mai frumoase resort-uri in care am fost eu, Topola skies golf&spa.Aici am gasit un grup de aproximativ 30 de vilute cu 3 etaje si 3 apartamente pe etaj, dispuse circular si cu o enorma piscina intre ele, foarte bine intretinuta, cu zone delimitate pentru copii, cu hidromasaj, cu topogan, cu bar si scaunele in apa in jurul barului, etc.
Apartamentul in care am fost noi cazati avea aprox 70m^, o sufragerie ernorma , un dormitor cu un pat in care am dormit cum nu am mai dormit de mult, veranda sau patio, cum ii zic ei cu si inca o camera de 2x3 compet goala, loc in care am lasat carutul copilului si bagajele voluminoase.Intr-un colt al sufrageriei era si o bucatarie mica, frigider f curat cu cuburi de gheata in congelator, plita vitroceramica, doua aparate de Ac, doua lcd-uri, cablu tv si un pic de net wi-fi.
Mancarea era compusa din 4-5 feluri, in fiecare zi altele, gratarul mergea de la 9 dimineata pana la 9 seara si in afara de frigarui, porc, pui si peste mai faceau si vinete si alte legume.Mezelurile de slaba calitate, restul mancarii buna si chiar foarte buna, dulciuri pentru toti, fructe la discretie.La partea de bauturi, standul de alcoolice f bine garnisit, in afara de celebra lor bere, Kamelitza, foarte baubila se mai gaseau si tarii rusesti precum si uischi Teachers, foarte apreciat de romani care il serveau regulat la fiecare masa..si intre!
Eu, daca am fost cu copiii, nu prea am baut si m-am chinuit cu niste cocktail-uri slab alcoolizate sau chiar sucuri, un fel de TEC-uri.
Pe tot parcursul sederii nu am fost nevoit sa scot niciun ban, angajatii foarte draguti si zambitori, engleza o stie inclusiv femeia de serviciu (desigur, atat cat ii trebuie ei), masina a stat in parcare pazita, nu s-a furat nimic, curatenie zilnica, 15 prosoape in apartament schimbate la maxim doua zile toate.
In primavara au mai construit inca o puiscina Infinity, situata pe marginea stancii, impresia e ca se varsa in mare.Piscina este incalzita, luminata noaptea in fel si fel de culori, curata si desigur, cu hidromasaj.
Ar mai fi multe de povestit dar ma opresc pentru moment aici, ideea e ca nu regret aboslut deloc alegerea facuta, e primul loc in care ma duc si gasesc ceva peste asteptari si peste prezentarea oficiala.Recomand acest loc in special familiilor cu copii mici sau celor care "lucreaza" la marirea familiei.
Am incercat sa adaug niste poze dar se incarca cam greu...revin!

Attached thumbnail(s)
SAM_2140.JPG ( Size: 525.99k ) Number of downloads: 440
SAM_2037.JPG ( Size: 1.78mb ) Number of downloads: 448
SAM_2046.JPG ( Size: 1.7mb ) Number of downloads: 455
IMG2679.jpg ( Size: 209.75k ) Number of downloads: 465


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 28 Aug 2013, 12:06
Post #105


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




@meganus_bicorpus inteleg ca ati avut AI? Cat v-a costat distractia?
Noi am fost la Royal Bay Apart's care e la o aruncatura de bat mai jos si intr-adevar chiar nu ai ce sa faci si sa vezi acolo, dar asta nu e neaparat un minus.

Apropo de pe stanca aia cum ajungi la mare...?


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 28 Aug 2013, 13:52
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




pentru 2 adulti si 2 copii (care insa nu au platit nimic dar au consumat la greu) am platit 403 de euro, AI 5nopti/6 zile.
Plaja era cam mica si cam departe de hotel, e adevarat, dar piscinele au suplinit cu succes lipsa marii.Accesul la mare se face fie cu masina proprie fie cu maxi taxi gratuit de la hotel.
Pe voi cat v-a costat?Sper ca ati fost la fel de incantati ca si noi!

This post has been edited by meganus_bicorpus: 28 Aug 2013, 13:57


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 28 Aug 2013, 14:04
Post #107


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




A.I 5 nopti in conditiile alea, la banii aia....unde gasesti asa ceva la noi, mictiona-m-as pa mazare cu cluburile lui cu tot.
asa m-apuca nejte draci si-mi tot pun vesnica intrebare retorica: aia de ce plm pot si noi nu?

This post has been edited by CGB: 28 Aug 2013, 14:06


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 28 Aug 2013, 14:28
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




eu am plecat in data de 17 august cu rezervarea facuta in data de 11...am colegi care au fost cu bilet lat din februarie cu 200 de euro.Eu ma intreb ce au avut de castigat de pe urma mea, la 200 de euro deja cred ca e pierdere.
Inainte de Bulgaria am studiat si oferta noastra, mai ales ca plecam cu copiii si ma asteptam la diverse boli, etc (care insa nu au fost, din fericire) si un AI decent sub 3200 de lei nu am gasit nicaieri in Mamaia


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 28 Aug 2013, 15:48
Post #109


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




QUOTE(meganus_bicorpus @ 28 Aug 2013, 13:52)
Pe voi cat v-a costat?Sper ca ati fost la fel de incantati ca si noi!
*




~1100 lei dar noi am avut doar micul dejun inclus, AI nu exista la ei.
Oricum cu banii de pe mancare, tot pe acolo cred ca am iesit. Sg diferenta e ca am mancat ce-am vrut si unde am vrut (Balchik, Capul Kaliakra, Dalboka etc).

This post has been edited by BioHazarD: 28 Aug 2013, 15:50


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 29 Aug 2013, 14:46
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(CGB @ 28 Aug 2013, 14:04)
A.I 5 nopti in conditiile alea, la banii aia....unde gasesti asa ceva la noi, mictiona-m-as pa mazare cu cluburile lui cu tot.
asa m-apuca nejte draci si-mi tot pun vesnica intrebare retorica: aia de ce plm pot si noi nu?
*



Pentru ca la noi ai cluburi, droguri, curve si mega fitze. Amarâtii de noi cu copii mici, care vrem doar sa ne odihnim la mare/sa distram copii nu avem ce cauta in RO. On topic am fost la Obzor Miramar Club bla bla. Perfect pentru mine si familia mea.

This post has been edited by Diac: 29 Aug 2013, 14:54


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 30 Aug 2013, 21:37
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am tras cu ochiul pe net si arata bestia l miramar asta..cat v-a costat distractia?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavilion8373
post 30 Aug 2013, 23:54
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti






..

This post has been edited by pavilion8373: 30 Aug 2013, 23:59


--------------------
Una mai tanara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 31 Aug 2013, 08:51
Post #113


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Am facut 5 zile pe plaiurile mioritice - sighisoara - lacul vidra - transalpina - Targu jiu - back home. 1400 km din care cea mai urata parte a fost bucata de autostrada de 40 km de la pitesti. Autostrazile in Romania sunt ca buzele umflate cu botox ale marinelei nitu. Nu folosesc, mai mult strica. In rest, traseul a fost sublim. Putin dezamagit de transalpina, gabizegrean a surprins bine sentimentul trait acolo.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 31 Aug 2013, 09:29
Post #114


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ce rau imi pica mie autostrada Bucurest-Pitesti...fac doar o ora, in loc de 2 pe drumul vechi, nu dau de carutasi, betivi, radare in boscheti. Si rau mi-a facut si Bucuresti-Constanta, cand am facut fix 2 ore din Bucuresti pana in portul turistic din Constanta. Da-s mai masochist asa, imi place sa fie rau de genul asta blush.gif

Cred ca transportatorii de marfa sunt cei mai ofticati pe autostrazi, pai iti dai seama ca pot sa faca distanta in jumatate de timp fata de DN, si cu costuri mult mai mici? Pai le eficientizeaza afacerea...saracii de ei, nu stiu cum sa mai faca sa opreasca constructia vijelioasa de autostrazi din Romania


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 31 Aug 2013, 11:36
Post #115


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




up.gif


QUOTE(PhilipMorris @ 31 Aug 2013, 08:51)
Autostrazile in Romania sunt ca buzele umflate cu botox ale marinelei nitu. Nu folosesc, mai mult strica.
*


Autostrazile din Romania desi scumpe, putine si nu extraordinare calitativ, servesc totusi scopului.
Iti permit sa mergi constant si in siguranta cu 130km/h.

Daca ai avea amabilitatea sa ne si argumentezi un pic....si eventual si cu niste argumente credibile si nu niste motivatii de copil de grupa mare de la gradi, poate m-as mai gandi un pic inainte sa te iau la un misto grav.

Sau hai sa iti intind o mana si sa te ajut un pic, ca doar suntem colegi de forum, ce dracu. unsure.gif

Raspunde-mi la cateva intrebari daca binevoiesti.

1. De ce strica sa ajung la mare in 2 ore in loc de 4? De ce strica sa nu merg prin toate comunele si satele de pe drumul vechi. De ce strica sa stiu ca nu trebuie sa fiu atent la carutasi, caini, biciclisti matoli, tractoare, vaci.......etc

2. De ce strica sa ajung in Pitesti in mai putin de 1 ora? Idem cu satele si comunele.

3. De ce strica sa ajung la Ploiesti, dupa care inspre munte, fara sa stau cu ochii benoclati in vitezometru ca nu cumva sa depasesc enorma viteza de pe DN1 de 70km/h. Nu de alta, dar ma gandesc ca decat sa ma uit numa' in bord, e poate mai productiv sa ma uit la drum.

4. De ce strica sa ocolesc unele orase, (ex. Sibiu sau Deva) pe centura (adica bucatica de autostrada)? Nu de alta dar prin Sibiu la ora de varf n-as pierde decat vre-o ora sa-l strabat. Iar Sibiul desi e un oras superb, ca marime nu-i chiar atat de mare incat sa fie explicabil de ce-l strabati intr-o ora?

Suficient pt. moment. Multumesc anticipat.

This post has been edited by vallixx: 31 Aug 2013, 13:46


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 31 Aug 2013, 14:01
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Acum iti ia mai bine de o ora sa traversezi Sebesul. N-am stiut pana acum 2 saptamani ce oras mare e. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 31 Aug 2013, 14:03
Post #117


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu e mare nici ala, insa se repara nu stiu ce strada principala asa ca te baga pe alta ruta care evident este extrem de aglomerata. Am trecut anul asta de 3 ori prin Sebes, prima oara in mai, ultima oara luna asta. Evident ca lucrarile tot acolo sunt. mad.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 31 Aug 2013, 21:27
Post #118


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




au facut austrada bucuresti pitesti pentru navetisti. Si mie acu imi sar boocile de fericire. poate mai se face una pitesti mioveni sa ajunga mai repede workerii de la da'cia.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 31 Aug 2013, 21:33
Post #119


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pai au facut drum cu 2 benzi pe sens, separat pe mijloc de parapet, intre Pitesti si Mioveni, deci cu putina imaginatie se poate considera autostrada. Dar stii de ce? Pentru ca era nevoie de un drum bun si rapid pentru a scoate masinile de la Dacia din fabrica spre destinatia lor finala...clientul. Vechiul drum era atat de distrus incat firma de transport care cara Daciile folosea niste janghine de tiruri pana in Pitesti, pentru ca apoi sa mute masinile pe tiruri bune, cu care sa le trimita mai departe.

Stii de ce nu avem fabrica Mercedes-Benz in Romania? Pentru ca nu avem autostrazi. Nemtii vroiau sa deschida aici o fabrica pentru A si B-Class, pentru ca avem mana de lucru ieftina si bine calificata in domeniul auto. Dar au renuntat cand au realizat ca transportul e extrem de ineficient in Romania, asa ca au facut-o la unguri. Uite asa pierdem sute de milioane de euro in investitii...pentru ca nu avem autostrazi. Beneficiul lor cel mai mare e pentru economie, nu neaparat pentru omul de rand care iese la plimbare.

This post has been edited by Synyster: 31 Aug 2013, 21:35


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Sep 2013, 07:08
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cetatenii RSR-ului vor pensii si ajutoare sociale, ii doare undeva de infrastructura si legislatia clara care ar atrage investitorii straini.
Prin urmare, asta avem; nu ne convine, putem emigra.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
72 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 21:38
Dacia