Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9756 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6134
4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masina de 5.000E, Ce sa aleg?

Ce sa aleg?
 
Dacia Logan NOU [ 48 ] ** [30.19%]
Dacia Solenza [ 25 ] ** [15.72%]
Clio Symbol [ 17 ] ** [10.69%]
Daewoo Nubira [ 4 ] ** [2.52%]
Daewoo Cielo [ 12 ] ** [7.55%]
Alt model de masina NOUA [ 5 ] ** [3.14%]
Masina straina SH [ 48 ] ** [30.19%]
Total Votes: 159
Guests cannot vote 
nh1980ro
post 20 Apr 2007, 13:57
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai tocmai garantia..smile.gif
Daca schimbi un ambreiaj si vrei garantie 18 luni iti trebuie si manopera facuta in service autorizat Dacia.
Becuri si alte porcarii le schimb in fata blocului,dar revizia de 4 ani o s-o fac in service autorizat, ca daca nea' Caisa iti pune aiurea distributia si f..ti tot prin motor cine iti da garantie?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 20 Apr 2007, 13:58
Post #62


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.449
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 20 Apr 2007, 14:50)
Si ca sa luam un exemplu zi-mi tu cat sunt placutele de frana de origine pentru Opel Astra (ca tot e popular) pentru ca cele de Solenza de origine sunt 80RON.

Daca vrei comparam si cat costa ora de manopera in service-uri autorizate Dacia si in cele autorizate Opel.
*



placute ORIGINALE opel 120RON la augsburg saptamana trecuta cand le-am schimbat. Nu-mi spune ca nu gasesc mai ieftine. Am luat de acolo ca am decontare directa cu firma.

ora de manopera este 40RON. Cat e la dacia ?


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 20 Apr 2007, 14:05
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




La Dacia e 35RON si placutele sunt cu 50% mai scumpe la pretul pe care l-ai zis tu. SI daca ai deontarea directa cu firma inseamna ca placutele erau 120RON fara TVA nu?

This post has been edited by nh1980ro: 20 Apr 2007, 14:08


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 20 Apr 2007, 20:15
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Ov, nu te mai chinui ca o faci degeaba...dacia e mai buna wink.gif

Referitor la placute, acum 1 luna jumate : discuri fata, placute fata si saboti sau cum se cheama aia pe spate au fost 300 ron si erau de origine si cu sigla gm pe ele si noi...parerea mea e ca oricum tin mai mult decat cele de dacie chiar daca sunt poate mai scumpe putin(nu stiu preturile la dacie)...


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 21 Apr 2007, 11:56
Post #65


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.449
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




si io mi-am schimbat discurile: 197 RON (da, fara TVA) amandoua wink.gif
originale GM

nu ridic opelul in slavi (imi vine sa-i dau foc, ma chinuie o problema de nustiucand si nu reusesc s-o rezolv) si nici o masina SH, am si spus c-as prefera la orice ora o masina noua chiar daca nu ai acelasi confort/dotari (da, recunosc, sunt fan Logan) dar am ceva (pardon, CEVA) impotriva hotiei de soleza la mana a 2-a. Iar ma repet, solenza este o masina excelenta dar doar daca o ai de noua sau o iei SH cu MAAAAX 3000euroi (aia scala) !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 21 Apr 2007, 13:48
Post #66


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu-i nici o hotie, prost ii ala care da atat pe ea, sa ceri cat vor muschii tai pe ea nu-i ilegal. Tocmai ca sunt destuli naivi care sa cumpere, si de aia nu scad preturile, daca nu ar lua nimeni nu s-ar mai cere atat, stai linistit.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 21 Apr 2007, 14:06
Post #67


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Naivi? CUM indraznesti? Decat sa dea miliarde de euro pe un logan cu niscavai alta structura de rezistenta (no need for cuie), cu niscavai siguranta in plus, mai bine o solenza scala de 5000-6000E.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 21 Apr 2007, 14:41
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Merita o slz 5000 de euroi numai daca cunosti proprietarul, te poti baga la un logan daca vrei sa cari cu tine ceva fiare in puls.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 21 Apr 2007, 19:30
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Hmmm si o berlina de 30 de ani cu 1000E cum ti se pare?
Sau un Logan din 2005 cu 30.000km laureate cu 6800E?

Am mai spus masinile ieftine se devalorizeaza greu din cauza ca devalorizarea e ca procent din pretul initial.
Si pretul de 5000E pt o Solenza Scala de 3 ani e super corect.

Si ca preturi Dacia (Solenza):
placute frana de origine: 80RON
saboti frana de origine: 120 RON
discuri frana (se pare ca nu exista de origine, dar exista Valeo cu codul de SLZ): 220RON

Total: 420RON.(cu tot cu TVA) si poate sunt mai ieftine in targ Vitan,dar nu iau de acolo.

Daca Ov a zis ca 2 discuri de frana sunt 197RON FARA TVA.
Inseamna ca lucian_vlaicu a dat pe placute si saboti 100RON, deci cam 40 RON placute de frana si 60RON saboti.
Ori pentru Opel Astra, pe bursa gasesti placute de frana cu 90RON, deci in magazin probabil ar fi vreo 120RON.

Haideti sa fim seriosi!

@lucian_valicu Poti sa pui o poza cu factura pentru cei 300RON dati pe placute, discuri si saboti? Ca eu nu cred.

@driverx Un Logan la dotarile SLZ Scala cu vopsea metalizata e 8155E (asta daca nu punem si jante aliaj pe care le are scala si nu adaugam CDplayer-ul pe care il are scala). Ori 8155E e cam 63.1% mai mult decat 5000E. Logan e mai bun cu 63.1% decat Solenza Scala? Si ar mai fi si forma de Fram al Loganului care se opreste in rafalele de vant si care te chinuie cand tre sa parchezi in locuri stramte. Ar mai fi si valoarea politei CASCO, care e mai mica la SLZ. Eu tot cred ca am ales bine ...tongue.gif

This post has been edited by nh1980ro: 21 Apr 2007, 19:48


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 21 Apr 2007, 21:19
Post #70


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(nh1980ro @ 21 Apr 2007, 20:30)
Eu tot cred ca am ales bine ...tongue.gif
*



Sunt convins...... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 22 Apr 2007, 00:01
Post #71


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Mi se pare amuzant ca daca e sa te iei dupa rezultatele poll-ului un logan NOU e lafel de bun ca o straina SH.


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 Apr 2007, 01:08
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




@driverx Nu mi-ai raspuns la intrebare. Tu crezi ca Logan Laureate e cu 63% mai bun decat o Solenza Scala?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitz1982
post 22 Apr 2007, 09:13
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 January 07




Corect ar fi sa compari pretul unei solenze de 3 ani cu pretul unui logan de 3 ani(parerea mea). Loganul laureate (8155 nou cu vopsea metalizata) din 2004 se invarte pe undeva pe la 6300 euro. Deci procentul respectiv devine 26%.


--------------------
a a a - a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Apr 2007, 10:21
Post #74


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Nu ma obosesc sa iti raspund la intrebare. La pretul ala a loganului ti-au scapat dotari care le are loganul si solenza nici macar cu scala nu le-a visat. Doar din punct de vedere structural si comportament la impact cred ca mai bun cu 63%. Nu mai vorbesc de restul aspectelor (comfort, etc). Am condus solenza si desi stiam ca e Dacie, am ramas profund dezamagit. Daca Loganul nu ar avea asa pozitie de duba la condus, atunci chiar as fi spus ca loganul e lux pe langa solenza.

Dar nu are rost sa continuam. Tu esti convins ca ai facut alegerea buna. Te auto-convingi ca ai facut alegerea cea mai buna cumparand cea mai scumpa masina posibila de pe piata romaneasca. Eu pe o Scala buna as da in jur de 2500E, nu sunt mare expert in piata auto, dar cred ca e un pret relativ corect, care e mult sub jumatate fata de pretul super tampit de pe piata.

This post has been edited by driverx: 22 Apr 2007, 10:24


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 22 Apr 2007, 13:38
Post #75


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Driverx, de curiozitate, cu cat ai vandut berlina pe care ai avut-o inainte de Logan?


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 23 Apr 2007, 12:10
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




A dat-o gratis, ca lui ii place sa fie corect. Si la ce comfort are berlina si la ce siguranta ce bani poti sa ceri pe ea?

Si apoi sa zici ca Loganul e mai bun la siguranta cu 63% si la structura tot cu atat e cam utopie. Eu cred ca tu te amagesti ca Loganul e o masina atat de sigura.

Si apoi aici e vorba de o masina de 5000E. Ori la pretul asta o masina care sa-si faca treaba (A/C, servodirectie, motor relativ fiabil, mecanica/electrica acceptabila) e Solenza, Matiz sau o straina SH. La straina SH sunt prea multe variabile. Asa am preferat sa stiu ce cumpar si sa stiu ce ma asteapta. SI pana acum sunt multumit si a raspuns asteptarilor Solenza mea.

@mitz1982 Aici vorbim de pretul actual. Ca Solenza nu se mai fabrica. Daca am fi adaugat la pretul Solenzei inflatia pe 3 ani si cresterea preturilor la materii prime, iesea mai scumpa decat un Logan..biggrin.gif

This post has been edited by nh1980ro: 23 Apr 2007, 12:22


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 23 Apr 2007, 12:17
Post #77


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Nu am vandut-o.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 23 Apr 2007, 13:21
Post #78


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Ideea era ca nu numai slz e supraevaluata pe piata romaneasca, ci cam toate masinile mai ieftine, inclusiv berlina.
Explicatia cred ca se gaseste in faptul ca in RO, taxele, impozitul, asigurarile sunt mici comparativ cu restul Europei.
Pentru un neamt, ce mi-e ca da 2000E pe o masina, ce mi-e ca da 5000E, banii astia oricum ii da anual doar ca s-o tina inmatriculata.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitz1982
post 23 Apr 2007, 13:30
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 January 07




QUOTE
@mitz1982 Aici vorbim de pretul actual. Ca Solenza nu se mai fabrica. Daca am fi adaugat la pretul Solenzei inflatia pe 3 ani si cresterea preturilor la materii prime, iesea mai scumpa decat un Logan..biggrin.gif


Ha, pai atunci compara 8155 euro ai loganului cu valoarea actuala a solenzei noi, adica cum ai zis si tu "mai scumpa decat un logan".
Oricum nu merita sa ne agitam prea tare pe chestia asta. (la un moment dat si eu am vrut sa-mi iau o solenza, dar cand cineva mi-a cerut pe varianta cheala 5000 euro m-am lasat pagubas)

On topic: cred ca la 5000 euro cel mai bun ar fi un cielo sh.

This post has been edited by mitz1982: 23 Apr 2007, 13:34


--------------------
a a a - a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Apr 2007, 14:21
Post #80


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(b64chr @ 23 Apr 2007, 13:21)
Pentru un neamt, ce mi-e ca da 2000E pe o masina, ce mi-e ca da 5000E, banii astia oricum ii da anual doar ca s-o tina inmatriculata.
*



Nu-i chiar asa, chiar si 2000 de euro anual e enorm ca taxe la o masina, oricare ar fi ea, tinand cont ca multe familii de nemti nu au venitul lunar 2000 de euro.

Am prieteni/rude pe acolo,exemplu: familie de 4 in total, doar unul unul lucreaza, la restul se mai adauga unele ajutoare sociale-alocatii, si nu depasesc 2000 euro lunar - 4 persoane. Pentru asta tot au 3(el, ea, si copilu' cel mare) masini vechi din anii 90 si cam poluante, cu taxele la zi. Taxele/impozitele pe auto(dar si in general), sunt egale(daca nu mai mari) in Romania cu multe tari din UE.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4Tuning
post 23 Apr 2007, 15:10
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 March 07
From: C r a i o v a




Imi dau si eu cu parerea...eu zic ca un Fiat Punto ar fi bun..asta tinand cont de :

1.Nu e Dacie sau Daewoo

2.Consum relativ mic

3.Costuri de intretinere bune

4.Dotari de bun simt

Ce dezavantaje are:

1.Spatiul redus(gen matiz)

Acum luand in calcul si celelalte autoturisme mentionate mai sus:

1.Dacia Logan Dezavantaje:....masina de 6500 euro noua...Deci 6500 dai pe O MASINA NOUA...de 6500 te rasplateste....Am ramas total dezamagit cand am vazut (dacia club) cate probleme ABSOLUT PENIBILE pot aparea la o masina relativ noua....Cu aceasta suma vei putea achizitiona modelul Ambiance .. wacko.gif ...Avantaje: Masina noua ..Spatiu Suficient .

2.Dacia Solenza Dezavantaje:....Spatiu relativ mic....Avantaje:(Aici o iau ca pe un avantaj) Isi mentine pretul destul de ridicat...daca ar fi fost o masina ce lasa de dorit probabil pretul ar fi scazut drastic..asa cum sa intamplat cu fratiorul ei mai mare Logan...

3.Renault Clio Symbol....Dezavantaje..Spatiul restrans..Avantaje:Dotari de bun simt.... aspect "Prietenos" lund in calcul celelalte 2 "contracandidate" mentionate mai sus...

4.Daewoo Nubira...(taicameo are asa ceva)....Dezavantaje:destul de veche...Avantaje: Dotari de bun simt...Tinuta de drum buna...Spatiul suficient ..

5.Daewoo Cielo...Dezavantaje:Masina cazuta Moral.....E pe Val...adik toti $#@4^$ au cielo(dacia romanului modern laugh.gif )(scuze pentru detinatorii de Cielo)......Avantaje:Spatiu suficient...Tinuta de drum buna....Masina REUSITA...pentru ca are accelasi aspect ca acum 12 ani si Romanii inca o mai cumpara din anumite motive stiute numai de ei huh.gif ...

6.Alt model de masina noua:Aici la suma pe care o detii ai o singura varianta..Daewoo matiz Dezavantaje: Spatiu mic ....Dotari (la acest model de 5500 euro sau cam asa valoreaza cea mai slaba echipare) Lasa de dorit... masina STRICT de Oras....Avantaje:Masina noua...Ca si durabilitate Sta bine....Aspect simpatic icon_mrgreen.gif ....

7.Masina straina SH....la acest capitol eu zic sa te lasi pagubas...masina Sh (de AFARA) care sa fie acceptabila nu poti sa iei cu suma pe care o deti...Masinile Sh din Romania...Ar fi cateva variante gen: Opel vectra B dar cu 5000 iei o cazatura de toata frumusetea....in rest nu prea vad ce ai putea lua...

Consumul si costurile de intretinere nu le-am luat in considerare pentru ca nu mi se pare relevant deoarece:

1.Consumul: Vrei masina confortabila...Spatiu suficient etc...Evident si consumul va fi pe masura deci aici nu avem ce sa discutam pentru ca e alegerea omului si doar el stie pentru ce isi ia o masina...

2.Costurile de intretinere:foarte simpla situatia...Dacia&Daewoo costuri de intretinere reduse ..Piesele cad relativ repede ...Masinile Straine...Costuri de intretinere maricele(depinde de masini) Piesele cad mult mai greu decat la Dacia&Daewoo....Deci e acceasi situatie:Ori ca schimbi piesele la 1 an si sunt mai ieftine..ori ca le schimbi la 2 si sunt mai scumpe....Cam atat am avut de spus....Bafta in continuare ...Sper sa faci o alegere Buna peacefingers.gif

PS: Din toate variantele as alege Fiat-ul Punto victorie.gif



--------------------
Bmw 318 E46 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rotuning
post 24 Apr 2007, 21:08
Post #82


Australanthropus olteniensis


Group: Members
Posts: 337
Joined: 18 June 04
From: pe langa Buridava




Parerea mea e ca pe Fiatul Punto daca vrei sa-l compari o faci cu NGYaris, 207, C3, Clio si alte HB din segmentul lui. Nu stiu daca prea multi dintre virtualii cumparatori de Logan ar vedea ca alternativa Punto; mai degraba Albea.


--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16V CD 2006
TOYOTA NGYaris 1.3 VVT-I Luna LCA M/M
ARO 11.9 1.6D
ex:Dacia Solenza Clima 1.4 MPi
ex:AlfaRomeo33 1.5 ie
ex:DaciaNovaGT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4Tuning
post 24 Apr 2007, 22:14
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 March 07
From: C r a i o v a




Omul a spus ca dispune de 5000 euro.....Fiatul Punto se incadreaza in suma respectiva evident second-hand.....Albeea .. 207-le si celelalte masini mentionate de tine mai sus sunt deja din alt film...Cu cat suma de care dispune e mai mare cu atat alternativele sunt mai numeroase .....Cu 5000 chiar nu ai prea multe alternative sad.gif ...... Nici Renault-ul Clio nu ar fi o masina de Neglijat ...Ar trebui luata serios in calcul de catre "Initiatorul Topicului".....Daca as fi in situatia de a alege o masina din variantele de mai sus....Pe primul loc ar fi Fiat-ul punto luat direct din germania cu 4000-4200 euro 2002-2003 euro 4 Taxa de Inmatriculare ar fi undeva pe la 600-800 euro poate mai putin...A 2-a varianta ar fi Renault-ul Clio.....Dar totusi eu zic sa iti faci un calcul si sa vezi daca chear ai Urgenta nevoie de masina mai noua......Daca vrei doar ca vechea Dacie (nu stiu ce masina ai blush.gif ) a imbatranit ..eu zic sa o mai duci asa pana mai strangi 1500-2000 euro sa ai undeva pe la 7000.si atunci o sa ai mult mai multe variante si iti spun sigur ca nu o sa regreti cei 2000 euro stransi in plus fata de ce calcul ti-ai facut....Suma de 5000 euro e o suma intre (Cielo-espero-matiz-tico-Slz-Dsn-chiar logan sh-) si Incepi sa te gandesti si la Straine Gen:(Punto-"Clio"(o iau ca pe o straina)..si cam atat....E o suma "Nenorocita" sa zic asa....nici 3500-4000 sa zici frate atat am vad eu ce iau (Cielo-Espero-Dsn-Slz-Matiz-Tico) nu ai nici 6500-7000 sa ai Intradevar posibilitatea de a achizitiona niste masini "Solide"....


--------------------
Bmw 318 E46 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 25 Apr 2007, 14:21
Post #84


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Si pe mine ma tenta Punto, mai ales ca imi place la nebunie cum arata, dar am inteles ca are o "istorie" mai nefericita cu partea tehnica si cu fiabilitatea. Voi ce stiti?

Pana acum topul ar fi asa:

1. Fiat Punto (desi ma cam sperie fibilitatea, motoare JTD foarte bune din cate am inteles).
2. Dewoo Cielo (masina de 25 de ani ca si conceptie, intretinere ieftina ca braga, afinitate personala)
3. Renault Clio Symbol (intretinere scumpa, masina fiabila, simpatica)
4. Daewoo Nubira (consum MAARE, dotari bune, masina frumoasa, intretinere OK)
5. Daewoo Leganza (nu sunt sigur in ce stare poti sa o gasesti la banii astia, eu am vazut una din `99, pretunri de intretinere de Daewoo, nu stiu sigur ce consum are -> posibilitate GPL, dotari flatante pentru 5000E)

Matizul ar fi o varianta, mai ales nou, dar am drumuri pe autostrada de facut, stiu ca se descurca dar... E facut pentru Drumul Taberei, nu pentru A2. Oferta Daewoo SH ma intereseaza pentru intretinere ieftina si afinitati personale. Prin 95-98 imi spuneam "o sa vina o zi cand o sa am si eu unul si o sa il spal zilnic si o sa il tin <<bec>>", nu ca ar fi neaparat sa se si intample. Nubira e o masina OK daca treci peste consum -> GPL (consum mare si pe GPL dar 16 la suta gaz=8 la suta benzina, e ok). Leganza ma tenteaza pentru ca e un Cielo biggrin.gif mai mare, cu piele, imitatie de lemn (mai kitch-oasa, ce-i drept), e o masina frumoasa, mare, cu motor acceptabil (ca si capacitate). Nu am auzit pareri negative prea multe despre ea dar nici multe pozitive, va rog sa ma luminati. Tico iese din calcul, carucior, nu dezvolt ideea. Espero e o masina OK dar cei de la reprezentanta Daewoo mi-au spus ca dpdv tehnic e de ocolit, nu ca ar fi rau dar piesele incep sa devina "an issue". E o masina care isi arata varsta, tehnic si estetic. Buna, dealtfel. M-ar tenta un Opel Astra A sau Vectra A sau B, fiecare cu plusurile si minusurile lor, ambele A sunt masini bune dar foarte vechi, ieftine. Vectra B pentru banii astia nu cred ca gasesc ceva care sa nu ma coste o avere in service. Corsa C e interesanta dar e greu de gasit una OK pentru banii astia. Logan Sh, nosenchiu la cat costa piesele, 5000E egal TAXI. Logan nou nu stiu daca imi permit. Solenza ma enerveaza. Pretul. Mi se pare ca s-a scumpit aiurea, plus de asta e un Renault 11 facut in 2005. Daca imi iau masina de conceptie veche iau Cielo fara discutii. E totusi un Opel, nu un Renault11 de 5000E.
Tind catre idei mai cuminti pentru ca deocamdata castig in jur de 2000 RON pe luna si nu imi permit sa intretin cine stie ce. De aia tind spre Daewoo desi a ajuns noua Dacia 1310. Pe de alta parte Fiat Punto e prea misto ca sa nu il am in vedere. Pe langa Fiat Punto intra multe masini straine SH wink.gif . VW Polo`9x-`00, VW Passat `95-`96, am vazut chiar si un Fiat Panda, Seat (multumita colegului de forum, stie el) .

Punto:
http://www.autovit.ro/html/8/4/8/6/538486.php
http://www.autovit.ro/html/9/4/0/5/529405.php

Panda:
http://www.autovit.ro/html/0/0/2/6/530026.php
http://www.autovit.ro/html/3/8/7/3/533873.php

Cielo:
http://www.autovit.ro/html/3/8/8/8/523888.php
http://www.autovit.ro/html/7/5/0/7/527507.php

Nubira:
http://www.autovit.ro/html/6/6/2/9/536629.php

Leganza biggrin.gif:
http://www.autovit.ro/html/1/2/5/3/531253.php

Clio:
http://www.autovit.ro/html/6/4/9/2/536492.php


Daca nu aveam voie sa pun link-urile in post rog adminii sa ma scuze si sa le stearga (dau o bere).
Daca mesajul e prea lung si nu aveti rabdare sa il cititi asta e...


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 25 Apr 2007, 14:30
Post #85


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Cand am spus 16 GPL=8 Benzina nu m-am referit decat la pariatea intre preturi, nu si la "daca e 8 la suta pe benzina iti ia 16 pe gaz" pentru ca nu se intampla decat in caz de defectiune. Leganza e indoita pe dreapta da e usor si ieftin de reparat. Se indreapta. Punto ala galben mi-a pus capac. E super. Nu imi place sa sar in ochi si sa fiu in centrul atentiei dar e prea frumos. Suspect de frumos pentru asa pret chiar.


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4Tuning
post 25 Apr 2007, 18:14
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 March 07
From: C r a i o v a




Nubira nu are un consum asa de speriat....Cum am mai spus taicame-o are o astfel de masina...dar nu ca cea din link....cea de pe autovit nu e "Full" icon_mrgreen.gif sa zicem asa....mai are in plus Airbag Pasager...ABS...Cd+reverse din fabrica...Jante ....Consumul e pe undeva pe la 10-MAX 12 oras asta cand "te dai la ea" iar la 130-140 undeva la 7.5-8 afara....Leganza e o masina "de lux" a celor de la daewoo si pe buna dreptate e o masina buna...consumul undeva la 15-16 in oras....Cat despre fiabilitatea fiat-ului nu stiu prea multe..dar motorul e unul de exceptie cu un consum "exemplar"...Cat despre passaturi din 94-95 eu zic mai bine sa te lasi pagubas...stiu ca tentatia e mare dar o sa te coste o avere intretinerea ei ..si chiar nu merita deoarece nu are un aspect asa reusit....Cielo mie chiar mi-a placut acum 3-4-5 ani....dar in ultimi 2 ani pur si simplu au INEBUNIT oamenii pe el.....unde te uiti Cielo laugh.gif ....Masina buna e.. nu contest asta...dar chiar nu mi-as lua in momentul de fata un Cielo.......

Bafta la achizitie...sper sa nu fi dezamagit...cel mai bine si cel mai bine e sa mergi cu toate..nu se poate sa nu cunosti pe cineva cu vreun Punto...Cielo Garatat cunosti pe cineva ca din 5 oameni 3 au cielo laugh.gif ...matiz la fel...Clio. colegii dp forum te pot ajuta rolleyes.gif .....Faci un Drive Test si iti spun sigur ca o sa simti ceva in suflet si vei sti exact ce masina ti se potriveste... victorie.gif


--------------------
Bmw 318 E46 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 25 Apr 2007, 22:26
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Nu stiu ce ai cu Solenza..tongue.gif Dar macar incearca sa mergi cu o Scala sa-ti faci o idee.
Cielo daca ai noroc si nimeresti unul bun e OK. La insonorizare a mai bun decat Solenza si e o masina fiabila. Problema la Cielo e ca lumea care il vinde chiar a mers mult cu el si are multi km la bord. Asta poate duce la inlocuire de piese destul de rapida-> bani mai multi pentru intretinere. In plus la Cielo e consumul ceva mai mare, dar poti pune relativ ieftin GPL.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 25 Apr 2007, 23:55
Post #88


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Solenza merge bine, chiar destul de bine dar ma oftica pretul. Plus de asta am un coleg care se lauda cu o scala de parca ar avea RollsRoyce Silver Seraph Scala. Nu mi se pare ca merita 5000. Undeva sub 4000 zau ca as da. Daca Leganza consuma peste 15 sa stea acolo (pe autovit) si in parcare la Senat, ca numai aia mai au. Daca vroiam un consum din-ala riscam cu un Scorpio care nu pare asa urat dupa ce te obisnuiesti cu el sau cu un Opel Omega `95. Intradevar intretinerea la Passaturile vechi e scumpa rau. Stiu un patit. Tentatia e mare dar pot sa ma abtin. Nubira ziceti ca ar putea fi o idee ok? M-as bucura. Astept in continuare Fiatisti.

PS Ce ziceti de taxa micsorata? Pentru un Euro4 nou poate sa se injumatateasca?! Va dati seama? S-a ieftinit cu 107 Euro! Giiizas! happy.gif

This post has been edited by CiprianPJM: 25 Apr 2007, 23:59


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 26 Apr 2007, 00:07
Post #89


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Promit ca in momentul in care chiar ma apuc de sunat lume, de vazut masini & stuff, fac un sait detaliat cu cautarile si alegerea masinii. Poze cu fiecare masina si date detaliate, plusuri si minusuri. Pana atunci e bine de discutat si impartasit experiente. Chiar ma intereseaza pe mine si cred ca nu numai. Puneti poze cu masinile voastre daca se incadreaza in suma. Daca e greu sa puneti poze puteti sa imi trimiteti pe mail (cipmars@gmail.com) poze mai mari, mai mici, impresii si tot asa, eventual costuri pe care le platiti pentru intretinere.


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 26 Apr 2007, 21:41
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai poza cu masina mea e in avatar..smile.gif Nu difera foarte mult de pozele de prezentare si se incadra (mai demult) in suma de fix 5000E. Acum s-au mai scumpit din pacate (sau din fericire pentru mine ..tongue.gif).
Cea mai nasoala problema au fost pungile de la usi care nu erau lipite bine (rezolvat cu prenandez..smile.gif ).
Avantajul ar fi ca poti gasi o Scala in 5000E (mai greu acum) pana in 50.000km si nu prea 'obosita' (dar nu in Bucuresti!). Straineze nu cred ca gasesti in 5000E sub 100k km.

L.E: Am uitat de costuri. Din pacate am primit o singur cheie la masina si pentru a avea 2 aveam optiunea sa merg in Obor sa-mi fac alta (cu 280RON) sau sa merg in service sa schimb UCE+capete chei cu 500RON. Am preferat UCE nou si capete chei noi.

Revizia de 40.000km 144.84 RON (care include filtrul A/C)+70RON ulei Elf+15 RON filtrul ulei original+25RON filtrul de aer polonez parca. =254.84RON
Aia de 50.000 o sa fie si cea de 4 ani (adica revizia de 60.000+ schimbat toate lichidele, eventual placute, discuri, tamburi frana). Estimez maxim 2000RON toata distractia.

This post has been edited by nh1980ro: 26 Apr 2007, 21:52


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 10:14
Dacia