Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Arc ambreiaj Laguna II, probleme, sfaturi

K3NJIRO
post 13 Jun 2010, 04:25
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 June 10
From: Ploiesti / Bucuresti




Am mutat postul din primul meu TOPIC aici:

"Salut!

Este primul meu post, si cu toate ca am cautat, nu prea am gasit mare lucru despre acest issue.

De la inceputul anului am intrat in posesia unei astfel de automobil, la 200.000 de km, care se misca exceptional (1.9 Diesel, Echipare Privilege). A fost masina de firma, rulata pe Bucuresti - Ploiesti si foarte bine intretinuta.

La inceput, aceste modele au avut o problema, si anume, cursa ambreiajului nu era completa, si trebuia ridicat cu varful piciorului. Drept urmare, cei de la Renault au spus ca este de recomandat ca posesorii sa vina sa li se faca o ajustare. Aceasta a constat in adaugarea unui compensator, o piesa cu un arc fixata pe pedala de ambreiaj.

Ieri, la 208.000 km, am simtit niste clancuri ale pedalei, si pe seara mi s-a blocat ambreiajul la jumate - nu se mai ridica la maxim. Am mai apasat de cateva ori (bineinteles dupa ce am reusit sa trag masina pe dreapta) pana a picat jumatate din piesa respectiva (nu stiam ca este jumatate pana nu m-am consultat cu cei de la IPSO). Masina functioneaza si fara, dar as prefera sa nu mai trag de ambreiaj chiar si acel 1 cm in sus.

La IPSO am aflat ca piesa este de fapt un compensator, ca ar costa cam 10-20 RON si manopera 50 RON. Problema este ca nu o au pe stoc. A mai avut cineva o astfel de problema? Un link catre un post anterior este de ajuns.

Este posibil sa fie din cauza mea?... poate apas prea brutal pe ambreiaj sau aplic presiunea altfel decat trebuie? Sper sa mai gasesc piesa.

M-ar bucura sa aflu daca ma poate ajuta cineva care a mai avut cineva o astfel de problema pe la 200.000 de km. N-as mai vrea sa patesc asta si la 300.000, sau chiar mai inainte.

Va multumesc anticipat,
HT"

Masina a fost achizitionata initial de la MACH1, si pana acum nu i-a sarit niciodata nicio tija/arc de la ambreiaj. O sa fac si o poza ca sa vedeti piesa sarita!

Toate cele bune!


--------------------
Renault Laguna II 2004 BGRG - 1.9 Diesel, 88 kW (120 CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K3NJIRO
post 14 Jun 2010, 21:19
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 June 10
From: Ploiesti / Bucuresti




Salut din nou!

Am fost azi la service la Mach 1 (mai nou Mival Mach 1), acolo sub Sofitel, si le-am aratat piesa rupta, si mi-au facut constatare.

Drept urmare, trebuie sa platesc cam 665 RON, pt o pompa de ambreiaj. Cica ar trebui schimbata cu totul.

La mine in galerie se gaseste o poza cu piesa care mi-a picat: 20100614_001_.jpg ( Size: 324.69k ) Number of downloads: 748


Intrebare:
M-au jecmanit, sau chiar este necesar sa-mi schimbe toata treaba asta?

Ideea e ca vineri seara mi-a picat piesa. Sambata m-am intors din Ploiesti in Bucuresti... masina a mers foarte bine, si nu am avut probleme la viteze peste 140, si m-am mai miscat cu ea si prin Bucuresti. Am cam 208.500 km, cu revizia facuta la 200.000. Astazi mi-au spus ca nu prea isi dau seama cum am ajuns pana la ei cu masina si ca ar fi bine sa nu o mai folosesc pana nu-mi vine piesa.


--------------------
Renault Laguna II 2004 BGRG - 1.9 Diesel, 88 kW (120 CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy_popescu
post 22 Oct 2010, 10:32
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 11 September 08
From: Targu Jiu




pentru cine doreste acest minunat arc sa ma contacteze, am pe cineva care poate aduce piesa originala la 45 ron, si daca e cineva interesat pot sa trimit prin posta sau curierat, o singura problema e ca trebuie sa ii dau cel putin comanda de 5 bucati...

mie la REDAC Craiova mi-au cerut 150 ron pe acest banal arc...
o sa pun si poze cu acest arc....

sper sa nu fie off topic smile.gif

This post has been edited by Costy_popescu: 22 Oct 2010, 10:33


--------------------
Renault Laguna 3 2013 2.0 dci 130 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
komisaru
post 16 Apr 2011, 15:02
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 22 November 08




Domnilor am urmarit acest topic cu atentie patit fiind si eu in legatura cu acest arc.Am cumparat arcul minune cu suma de 16 RON de la reprezentanta Renault, din apropiere de targul Autovit. Marea mea rugaminte este daca poate cineva sa explice modul de acces si montaj al acestuia, trebuie rampa neaparat sau merge din interiorul masinii cumva? Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Laguna IIl 2012/Black Edition/2.0 dci/131CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boddy
post 16 Apr 2011, 21:06
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 March 11




Am si eu o problema. De vre-o saptamana aud un zgomot ciudat din zona motorului si nu stiu de la ce e. Se aude o bataie mai tare dar nu e tot timpul, e la un interval regulat si nu se aude tot timpul. De exemplu, daca merg de 5 ori cu ea pe zi se aude la trei- patru curse. Am fost cu ea la service si nu au stiut sa imi zica cauza. Ma poate ajuta cineva? Si inca o intrebare stie cineva daca pe jentile pe care acum am anvelope 225/55 R16 se pot pune anvelope 195/65 R15 sau 225/45 R17.


--------------------
RENAULT LAGUNA 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 18 Apr 2011, 08:55
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




QUOTE(Boddy @ 16 Apr 2011, 21:06)
Am si eu o problema. De vre-o saptamana aud un zgomot ciudat din zona motorului si nu stiu de la ce e....
*


Pentru zgomot, pune si tu un filmulet sa ne dam seama ce zgomot e... daca cei din service nu si-au data seama ascultand, cum crezi ca te poate ajuta cineva pe forum???

Pentru roti, cu tot respectul, dar esti pe dinafara total... Pe jentile de 16'' merg numai cauciucuri pe 16, pe cele de 15 numai de 15 s.a.m.d...Ai schimbat vreodata cauciucurile la masina?
O zi buna!


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 Apr 2011, 11:48
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(komisaru @ 16 Apr 2011, 15:02)
Domnilor am urmarit acest topic cu atentie patit fiind si eu in legatura cu acest arc.Am cumparat arcul minune cu suma de 16 RON de la reprezentanta Renault, din apropiere de targul Autovit. Marea mea rugaminte este daca poate cineva sa explice modul de acces si montaj al acestuia, trebuie rampa neaparat sau merge din interiorul masinii cumva?  Multumesc anticipat!
*


Inseamna ca eu am luat teapa ca am dat pe el 18 lei laugh.gif . Apropo, nu stiu de unde au scos preturile alea colegii de mai sus wacko.gif ...chiar daca sunt din 2010...ca eu tot anul trecut l-am schimbat pe cel vechi care s-a rupt.
Daca te uitai un pic aici:
http://www.reno.ro/Probleme-cunoscute-Laguna-t98582.html
dadeai de topicul asta:
http://www.reno.ro/Probleme-ambreiaj-t54041.html
unde se vorbeste de problema.
...asta daca nu te-ai lamurit de aici. smile.gif

In sfarsit...ideea e ca "bucla" aceea in forma de "u" a arcului trebuie sa vina pe stiftul unde se fixeaza tija pompei de ambreiaj. Se scoate capul tijei cu o surubelnita plata ca sa fie mai usoara montarea arcului. Imagineaza-ti ca la apasarea pedalei arcul ala trebuie sa se opuna. Daca il ai in mana iti dai seama apoi cand te bagi la pedalier cum trebuie montat.

This post has been edited by Dan73: 18 Apr 2011, 11:59


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 5 May 2011, 23:05
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Cred ca si mie mii s-a rupt acum 30.000 km si nu l-am schimbat.. Dar este in plan.. ca ma enerveaza ca nu pot sa folosesc pilotu automat.. trebuie de fiecare data sa ridic pedala câtiva milimetri..


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 15 Sep 2011, 15:41
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea






--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdyBadila
post 25 Jul 2018, 15:59
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 18




Buna ziua dragilor,

Va deranjeaza un proaspat posesor de Renault Laguna 2, 2003 fabricatie, 19 DCI, 120 cai.

In prima faza as dori sa va comunic faptul ca sunt foarte entuziasmat de aceasta masina, sunt fost posesor de Volvo.. ..si vreau sa zic ca imi place atelajul...sta bine pe sosea, consuma putin..cam rigida insa foarte spatioasa.

Problema mea e urmatoarea.... am costatat cu stupoare ca nu imi functioneaza pilotul automat...dupa indelungi cercetari pe forum...am desfacut switch-ul de pe pedala de ambreiaj..si acolo am constatat ca din cauza unui arc elicoidal care era montat pe pedala de ambreiaj (o parte) si cealalta parte montata cumva pe tija care actioneaza ambreiajul.....nu mai imi ajungea pedala in acel switch cat sa il actioneze. Ideea e..ca se vedea ca acel arc nu este montat corect...era pus in dorul leni si....l-am dat jos. Dupa ce am dat jos arcul...pilotul functioneaza, pedala ajunge la switch si toate sunt bune si frumoase.

Intrebarea mea catre voi....ce rol are acel arc? Pedala revine inapoi...nu se simte nici o schimbare...am vazut ca in spatele pedalei se mai afla alta parghie cu un arc in ea care trimite pedala inapoi. Are vreun rol important acel arc?

Tin sa mentionez ca ambreiajul functioneaza bine, pedala revine...nu agata treptele.

In speranta ca nu v-am plictisit...va multumesc pentru atentie....si astept un raspuns

Cu respect, Ady Badila

This post has been edited by AdyBadila: 25 Jul 2018, 16:00


--------------------
Renault Laguna 2 2003 - B990BBC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 25 Jul 2018, 16:12
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Arcul ala are rolul de a tine pedala sus, in timp pompa de ambreiaj nu va mai avea forta sa tina pedala sus, o sa constati faptul ca dimineata pedala ramane mai jos. Si eu am avut aceeasi problema cu arcul, l-am demontat si modificat, el din start a fost conceput prost.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdyBadila
post 25 Jul 2018, 16:47
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 18




Multumesc frumos pentru raspuns. L-ai modificat pe cel de pe masina? Sau alt arc?


--------------------
Renault Laguna 2 2003 - B990BBC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 25 Jul 2018, 19:45
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Da, cel de pe masina.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd June 2024 - 04:32
Dacia