Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

carpc / carputer, vreau niste pareri

boriss007
post 21 Oct 2010, 10:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




Salutare,

As vrea sa va cer parerea in legatura cu un carpc.
Doresc sa-mi pun un carpc in masina ... proiectul este cam la 75% in progres.
Va fi un Intel Atom 1.6 Gzh cu 512 gb Ddr2, hdd de 40 pentru inceput (pentru ca vreau sa evit sa stric componente scumpe pana nu e totul stabil) si o placa de baza mini itx de 170/170 mm.
Sistemul va fi in portbagaj si voi folosi un LCD touch screen Sanyo de 8 inch.
Ca sistem de operare voi folosi Windows Xp si aplicatia pentru carpc va fi Centrafuse.

Momentan sunt in faza de comanda a componentelor lipsa ... lcd, sursa si carcasa. De fapt, sunt deja pe drum.

In principiu mi-am facut cam tot planul dar cu siguranta mai sunt si lucruri care imi scapa. De aceea as vrea sa va intreb pe cei care v-ati pus asa ceva sau care ati mai citi despre asa ceva ce probleme ar putea sa apara.

Pe viitor daca reusesc sa montez si sa trec de perioada de proba, as vrea sa fac acest proiect pentru mai multe masini la un pret decent de ceea ce exista acum pe piata. Din ce-am vazut in Romania, un carpc cu o configuratie decenta este undeva la 1100 de euro. Prea mult dupa parerea mea.

Voi incerca sa fac acest proiect sa aiba un pret de maxim 500 euro pe urmatoarea configuratie:
lcd tft de 7-8 inch
atom dual core 1.6
mainboard mini itx
2 Gb DDR2
160 Hdd
gps receiver
camera video spate
conectare continua pe OBD la calc masinii
radio + tv

Ce parere aveti de pret? E mult 500 euro pentru config de mai sus avand in vedere ca vorbim de un carpc si montajul nu este chiar simplu.

This post has been edited by boriss007: 21 Oct 2010, 10:26


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 21 Oct 2010, 13:07
Post #2


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Eu am carpc pe masina. Faza cu unitatea montata in portbagaj nu merge, cablurile de 5 m sunt prea lungi pentru ca USB si VGA sa functioneze. Poti sa iei cabluri active USB si VGA dar e un cost in plus. Carpc-ul meu e pus in torpedo. Are cam aceleasi specificatii cu cele postate de tine, mai putin HDD-ul, care e SSD pentru a rezista mai bine la gropi.
Nu am gasit nici o carcasa destul de mica pe net, inclusiv ebay, care sa incapa in torpedo, asa ca mi-am facut una de la 0, din acrilat, cu dimensiuni exterioare de 18x18 cm.
Productia unui carpc in masa nu prea isi are sensul in Romania, nu sunt multe persoane care sa aiba nevoie de asa ceva, un DVD cu toate cele e mai mult decat de ajuns pentru utilizatorul obisnuit.
Pretul de 500 EUR e fantezist pentru ca numai manopera, inclusiv integrarea OEM a ecranului in bord dureaza destul de mult. Eventual vei ramane cu 2 lei profit, dupa care va trebui sa rezolvi si orice eventuala problema aparuta cu instalatia. Eu zic ca nu se merita.

This post has been edited by Fratzica: 21 Oct 2010, 13:08


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boriss007
post 21 Oct 2010, 13:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




multumesc Fratzica.
ce soft folosesti pentru carpc ? si ce tft ?

Un dvd in masina este maxim o porcarie agreata de taximetristi. eu incercam sa fac ceva inteligent si nu ceva de joaca pentru copii.
DVD-ul nu ma ajuta in nici un caz sa gasesc o pensiune daca raman undeva noaptea, dvd-ul nu-mi arata in nici un caz mail-urile, dvd-ul nu-mi arata unele eventuale probleme la masina. Sintetizat, un carpc e cu mult peste si ofera cam asa:

1. gps ... fara restrictii de memorie si spatiu ... si se evita eventualele erori.
2. internet
3. e-mail
4. camera video fata + spate
5 conexiune cu masina prin OBD
6. carkit bluetooth

Cred ca doar daca insumam acestea specificate mai sus iesim la un pret mai mic cu carpc. Un dvd_player decent e 200 euro, un gps decent e 150 euro, un sistem de parcare pe camera e 50 euro, o simpla diagnoza in iasi costa cam 50 euro ... o camera fata inca vreo 50 euro ... deci deja avem 500 daca nu gresesc ... si nu ai internet si nu ai libertate la fisiere si nu ai acces la mail ... ah si uitasem de carkit-ul pe bluetooth ... unul decent este aproximativ 50 euro.

Deci eu zic ca se poate ... pretul sper EU ca nu e foarte fantezist ... daca iese mai mult de 600 euro nici nu ma mai apuc.
Si cand ma gandesc cati isi cumpara laptop de 500 de euro pentru a sta pe messenger si a viziona filme ... mai mult pe post de desktop decat de laptop ... parca imi da sperante.

Din punctul meu de vedere nu stiu cat de mult o sa ma ajute dar pentru mine e mai mult o pasiune si o dorinta mai veche decat rentabilitate.

Mercic oricum pentru sfatul cu portbagajul ... m-am gandit la treaba asta dar nu stiam exact cat duc cablurile alea de VGA. Un prieten de-al meu are cablu vga in casa de 10 metri si nu are nici o problema.

This post has been edited by boriss007: 21 Oct 2010, 13:30


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 21 Oct 2010, 13:46
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(boriss007 @ 21 Oct 2010, 14:30)
multumesc Fratzica.
ce soft folosesti pentru carpc ? si ce tft ?

Un dvd in masina este maxim o porcarie agreata de taximetristi. eu incercam sa fac ceva inteligent si nu ceva de joaca pentru copii.
DVD-ul nu ma ajuta in nici un caz sa gasesc o pensiune daca raman undeva noaptea, dvd-ul nu-mi arata in nici un caz mail-urile (toate astea ti le poate arata si un telefon), dvd-ul nu-mi arata unele eventuale probleme la masina (de cate ori se intampla sa ai nevoie de asa ceva?). Sintetizat, un carpc e cu mult peste si ofera cam asa:

1. gps ... fara restrictii de memorie si spatiu ... si se evita eventualele erori. (are si DVD-ul la fel, restrictia de spatiu e data de marimea cardului de memorie)
2. internet
3. e-mail
4. camera video fata + spate
5 conexiune cu masina prin OBD
6. carkit bluetooth

(arunca un ochi aici)

Cred ca doar daca insumam acestea specificate mai sus iesim la un pret mai mic cu carpc. Un dvd_player decent e 200 euro, un gps decent e 150 euro, un sistem de parcare pe camera e 50 euro, o simpla diagnoza in iasi costa cam 50 euro ... o camera fata inca vreo 50 euro ... deci deja avem 500 daca nu gresesc ... si nu ai internet si nu ai libertate la fisiere si nu ai acces la mail ... ah si uitasem de carkit-ul pe bluetooth ... unul decent este aproximativ 50 euro.

Deci eu zic ca se poate ... pretul sper EU ca nu e foarte fantezist ... daca iese mai mult de 600 euro nici nu ma mai apuc.
Si cand ma gandesc cati isi cumpara laptop de 500 de euro pentru a sta pe messenger si a viziona filme ... mai mult pe post de desktop decat de laptop ... parca imi da sperante.

In masina nu stai atat de mult timp incat sa vezi filme (care e si ilegal si periculos pe drum) sau sa stai pe mess. Astea sunt "fite" de care te plictisesti repede.

Din punctul meu de vedere nu stiu cat de mult o sa ma ajute dar pentru mine e mai mult o pasiune si o dorinta mai veche decat rentabilitate.

Mercic oricum pentru sfatul cu portbagajul ... m-am gandit la treaba asta dar nu stiam exact cat duc cablurile alea de VGA. Un prieten de-al meu are cablu vga in casa de 10 metri si nu are nici o problema.

Intr-un mediu plin de perturbari electromagnetice cum e masina, un cablu VGA de 5 m nu va functiona, iar usb-ul pierde tensiune la peste 2 m de cablu.


*



Daca te intrebi de ce mi-am pus eu carpc daca tot nu vad utilitatea in cele zise de tine, iti spun eu. Pentru Car Audio, e mult mai ieftin sa schimbi o placa de sunet decat sa iei un Head-Unit, si am la dispozitie infinit mai multe reglaje.
Ca front-end folosesc Centrafuse, iar ca tft o chinezarie, dar cu panel LCD de calitate de la Hitachi.

This post has been edited by Fratzica: 21 Oct 2010, 13:50


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boriss007
post 22 Oct 2010, 07:43
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




Multumesc de sfaturi daca cred ca mergem in directie gresita. Eu cred ca este util si voi reusit sa-l fac pentru mine. Daca vor mai vrea si altii ok, daca nu tot ok.

Intrebarile mele pentru tine ar fi:
1. de cat timp il ai ?
2. cat te-a costat ? (eventual ce componente ai)
3. s-a stricat ceva pana acum ? din ce cauza ?


PS: scopul acestui calculator nu este pentru drumul casa-serviciu pe care il fac in fiecare zi. imi ia 5 minute pana la serviciu si nici n-as avea timp sa bootez. Este in principiu pentru drumurile lungi, pentru concedii, pentru momente de maxima necesitate.


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 24 Oct 2010, 22:35
Post #6


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




In afara tarii am vazut un "netbook" mai special, un fel de netpad - Asus T101MT -

M-am si jucat cu el putin si mi se pare cel mai ok compromis, are touch screen (destul de ok) - merge cu degetul cat si cu un pen special cu care vine echipat, recunoaste scrisul de mana, are si screen keyboard, wifi, webcam etc. Ii faci un suport dintr-un plastic siliconic, un receptor gps pe USB il poti pune si pe verticala (portret mode), in momentul in care ai sosit din vacanta il iei in casa si il fol in casa.

PS - aici costa acum cca o luna 450€.


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 24 Oct 2010, 22:46
Post #7


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




ii faci suportul din plastic, dar unde il pui? E prea mare ecranul. Plus ca pentru utilizare auto nu face nimic in plus fata de un dvd dedicat sau o unitate gps. Un carpc are avantajul imbunatatirii componentelor interne.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boriss007
post 27 Oct 2010, 11:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




din punctul meu de vedere laptop-ul nu se integreaza in masina. Eu vreau ceva integrat ... ca si cum "ar fi de acolo de la mama lui din fabrica". Si in plus ... netpad + accessorii ma costa mai mult decat desktop. Si cum a spus si Fratzica ... avantajul imbunatatirii comp interne. Exemplu: la laptop daca s-a dus placa de baza .... poti sa-l arunci la gunoi.
Initial am mers pe ideea cu netpad si chiar am cautat sa cumpar unul dar dupa mai multe analize am decis ca cel mai bine e pentru mine un carpc. In weekend dau comanda de cateva componente ... sper sa vina luna noiembrie si sa imi fac un cadou de craciun.

Fratzica, poti sa-mi dai niste raspunsuri la intrebarile mele de mai sus ? Mercic.


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fre33lancer
post 27 Oct 2010, 12:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 15 March 08




Daca chiar vrei Car pc iti recomand sa faci comanda de aici : http://www.mini-box.com/Car-PC-Automotive-...uting-Solutions , orice alta improvizatie poate duce la un rezultat foarte urat sau chiar incendiu in masina si mai stiu eu ce...


--------------------
Megane Sedan 2.2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Racky
post 27 Oct 2010, 13:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.050
Joined: 1 June 05




Sau poate asa ceva, dar nu stiu preturile...

This post has been edited by Racky: 27 Oct 2010, 13:24


--------------------
Renault . .
2005 Symbol 1.4 8V Fidji
2008 Laguna III estate 2.0 dCI(150)-Initiale Paris
2002 Clio Bicorp 1.5 dCI 85-Privilege
2009 Laguna coupe GT 3.0 V6 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boriss007
post 28 Oct 2010, 08:26
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




Thanks guys!
Configuratia finala va fi similara cu cele din link-ul dat de Racky si bineinteles ca va fi "impachetata" corespunzator intr-o carcasa ITX asa cum a trimis Fre33lancer.
Nu incerc sa fac improvizatii ieftine si proasta calitate.
Partea proasta e ca deocamdata caut o solutie sa fac comanda de o carcasa pentru ca e foarte scump transportul. Cu cei de la mini-box.com am avut niste discutii dar e scump shipping-ul pe Romania. Oricum, asa va arata produsul final.

Multumesc de sfaturi!

O intrebare (urmeaza s-o incerc dar am zis sa intreb intai):
am softul Centrafuse si ma intreb oare daca conectez un telefon prin bluetooth la PC, va sti sa foloseasca conexiunea ca si CarKit ? A incercat cineva ? Eventual o solutie similara ?


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 28 Oct 2010, 08:31
Post #12


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




ai optiune la instalarea Centrafuse. Te intreaba daca vrei sa instaleze si bluetooth. In meniu ai sectiune Phone.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adelx
post 1 Nov 2010, 13:52
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 February 07




Uite aici ... King Cobra 7 Inch HD TouchScreen la 310 Euro fara transport.

Care a pus mana pe asa ceva ... il rog sa isi spuna parerea.
Multumesc.

1 Nov 2010, 18:25:
sau asta ... Renault DVD, GPS, BT, RADIO, etc... la 300$ fara transport

This post has been edited by adelx: 1 Nov 2010, 17:25


--------------------
Renault Mégane Sedan 1.5 dCI 100 CP 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agergeorgian
post 7 Nov 2010, 15:07
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 May 09




dar ceva pentru clio 3?pot adapta navigatia speciala pentru megane in consola de clio 3?nu e la fel de mult loc.


--------------------
renault clio r27 2008 - b94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 7 Nov 2010, 16:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Vezi ca au mai fost proiecte/tentative pe forum, da si tu o cautare.

Pe topicul asta vei gasi un exemplu:
http://www.reno.ro/Consola-LCD-navigatie-p...t84848-s30.html

Si evident, jurnalul de bord al lui j.d
http://www.reno.ro/Megane-Sedan-page-1-t94646-s0.html

This post has been edited by clr: 7 Nov 2010, 16:36


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agergeorgian
post 7 Nov 2010, 17:00
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 May 09




STIAM DE ASTEA,DAR VROIAM CEVA IN CONSOLA,NU ACOLO SUS...


--------------------
renault clio r27 2008 - b94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 7 Nov 2010, 20:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




In primul rand te-as ruga frumos sa nu tipi. Faptul ca o indicatie de ajutor a unui coleg de forum nu ti-e utila nu inseamna ca trebuie sa-ti dai frau liber la caps lock.
In al doilea rand, daca ai citi cap coada topicul lui j.d ai vedea ca la un moment dat avea doua ecrane, unul sus, unde nu-ti convine tie, altul in locul RCD-ului.
In al treilea rand, ai cerut informatii de la cei cu experienta pe zona asta, eu ti l-am indicat pe j.d care mi se pare cel mai potrivit/cu experienta in aceasta zona, nu e tocmai genul de imbunatatire practicata de userii acestui forum.

Toate cele bune!


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agergeorgian
post 7 Nov 2010, 21:37
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 May 09




pai nu am tipat.eram pe telefon si nu mi-am dat seama ca am folosit caps lock.apreciez ca am primit raspuns asa de repede.Stiu ca jd avea unul in locul casetofonului,dar la clio 3 nu am vazut decat din acelea cu ecran retractabil.eu as vrea ceva care sa fie ca la megane 2,adica sa fie ecranul mare,dar sa nu fie retractabil,dar nu prea are loc.ma gandeam ca poate are cineva modificata consola ca sa incapa ecranul.
scuzati-ma pt ca am scris cu capslock.


--------------------
renault clio r27 2008 - b94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 7 Nov 2010, 21:44
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




E, daca a fost accident nu punem la inima smile.gif
Ideea e ca proprietari care sa fi facut astfel de modificari sunt putini, iar j.d mi se pare cel mai "avansat" de aceea te-am indrumat catre el. Poate ca nu-ti poate da sfaturi in privinta amplasarii ecranului unde vrei tu, dar cu alte sfaturi cred ca e cel mai in masura sa te ajute.
Cat despre ecran, probabil ca trebuie sa masori, sa vezi ce intra acolo si sa te pui pe cautat o solutie. Probabil va trebui si ceva bricolaj, in masura in care esti bun la asa ceva, sau sa gasesti pe cineva care se pricepe pentru a iesi ceva frumos.

Pe de alta parte, eu nu prea stiu Clio III la interior.
Din ce ma uit aici
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=46883&hl=poze
nu ai prea multe alternative. Ori mergi pe ideea de retractabil, ori nu stiu ce alta metoda sa folosesti? Sa muti butoanele de sub RCD si sa decupezi? Nu stiu cat de bine ar iesi si totodata cred ca ar fi prea jos dupa parerea mea. Cel putin in masura in care vrei sa pui si navigatie pe carpc-ul ala.

This post has been edited by clr: 7 Nov 2010, 21:50


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boriss007
post 9 Feb 2011, 16:56
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




Proiectele anterioare le-am citit insa pretul pe care l-au platit predecesorii a fost cam mare. Caut totusi niste solutii mai ieftine si totusi ceva mai multa calitate.
Unitatile care se gasesc in comert cu GPS, Bluetooth, Radio, DVD si mai stiu eu ce nu ma multumesc absolut deloc. In primul rand sunt niste porcarii limitate si depasite ca tehnologie care din punctul meu de vedere nu fac mai mult de 150 de dolari.
Ideea de baza a proiectului meu este de a avea internet mobil.
De a avea un monitor de o rezolutie foarte buna si chiar Full HD. Altceva in plus fata de predecesorii mei ? Da. Vreau iesire Video/Audio diferita fata/spate. Mai detaliat. Vreau la display-ul din fata si sistemul audio al masinii sa pot rula GPS+radio sau mp3 pentru sofer care bineinteles nu se va uita la filme in timp ce conduce ... recomandat dar nu obligatoriu ... poate sunt doritori sa incerce smile.gif ... si pe monitoarele din tetiere sa rulez in paralel un film si audio aferent (la 2 perechi de casti finutze). Asta complica putin lucrurile. Si ridica putin costurile de realizare insa nu ma dau batut.
Sper ca pana la vara cand am sa plec in concediu sa fie functional.
Acum caut o placa de baza care sa aiba video intregrat si 2 iesiri video (vga+dvi sau hdmi) si sa aiba procesor intel atom fanless si bineinteles model mini itx si un pret bun.
Daca imi poate da cineva o recomandare ar fi de mare folos. Am luat un Asus de la Emag cu LVDS dar l-am dat inapoi dupa cateva zile de teste esuate pe LVDS. Nu exista cabluri in comert. Am gasit custom made dar un cablu de 1/2 metru costa aproximativ 100 USD. In cele din urma am renuntat. Placa avea 2 iesiri video: LVDS si VGA. Acum merg pe ideea de VGA si DVI. Monitorul din bord va fi un LCD de 8 inch cu un VGA controller. Sistemul va fi deci PC -> VGA->VGA Controller->LVDS connector - >LVDS 8 INCH LED Display. E pe drum monitorul.
Cam aici m-am blocat.
Mi-am achizitionat perifericele. Am softul.
Mai am mici probleme cu hartile GPS pentru Centrafuse dar asta e o problema care inca nu arde si mai am timp sa ma ocup de ea.

This post has been edited by boriss007: 9 Feb 2011, 17:00


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Feb 2011, 17:02
Post #21


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pune Igo in centrafuse.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boriss007
post 10 Feb 2011, 10:53
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 7 September 08
From: Iasi




Pai IGO mi-as dori.
Este un plugin pentru IGO/Centrafuse ... costa vreo 20 de dolari, customizat de cineva de pe mp3car.com.
Poate gasesc o solutie free totusi. Daca stie cineva o solutie free pentru IGO pe Centrafuse as aprecia.

Multumesc!


--------------------
Renault Koleos 2 2019 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 9 Apr 2012, 11:40
Post #23


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




http://www.mp3car.com/show-off-your-projec...e-planning.html

Ceva de genul as face si eu cu eeepc-ul meu numai ca as muta radio-cd-ul in torpedou. Ma gandeam sa ii instalez un touchscreen ca nu e complicat numai ca e scump unul la vreo 200 de dolari din cate am gasit pe net.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 9 Apr 2012, 11:47


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 10 Apr 2012, 22:52
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Nu este mai simplu cu o tableta?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Apr 2012, 05:38
Post #25


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Este mai simplu, dar este mai scumpa si tot am EEEPC-ul asta si nu o sa il mai folosesc. Pe langa asta mi-ar placea foarte mult sa am linuxul.
Parca vazusem pe la un utilizator cu o carcasa marita de la RCD dar nu mai stiu la cine ca ar merge ecranul pus mai bine acolo.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 11 Apr 2012, 05:39


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 1 May 2012, 17:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Sper ca nu sunt Off daca va intreb ce puteti sa-mi spuneti despre receptia posturior DVB-T , in Buc si in exterior , folosind o tableta sau un GPS cu tuner? Ma intereseaza si la ce viteza de deplasare se pierd , alte detalii .....

This post has been edited by alc2: 1 May 2012, 17:37


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:44
Dacia