Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa imi cumpar imprimanta laser pentru acasa.

AlexV
post 13 Feb 2005, 14:15
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Vreau sa imi cumpar o imprimanta laser monocrom si as vrea si eu niste pareri de la cei ce detin asa ceva.

Specificatii tehnice si alte treburi din astea am tot gasit pe net, nu e o problema, dar ma intereseaza sa aflu despre umberea cartuselor.
Care se preteaza mai bine la aceasta operatiune, si nu se duce tamburul ala prea repede???

a, si inca o chestie. pana acum am lucrat cu un HP care nu are nici un fel de posibilitate de setare in softul lui. imprimanta o mai folosesc pentru prinarea unor foi pentru realizarea cablajelor imprimate, ceea ce necesita mai mult toner decat normal. Pe HP n-am reusit sa setez (de ex:) cantitatea maxima de toner pe care o poate folosi.

Stiti cumva de o imprimanta care poate fi setata sa faca asa ceva?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 13 Feb 2005, 16:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Salutare,

Nu prea inteleg exact ce vrei sa reglezi, sa nu depaseasca o anumita cantitate de toner pt. imprimarea unei pagini???

Nu cred ca-i simplu pt. ca intai ar trebui sa calculeze cat ii trebuie la fiecare pagina si daca depaseste sa normalizeze contrastul la valoarea maxima de toner folosibil. Daca ai un document cu mai multe pagini ar iesi unele pagini mai clare si unele mai palide.

Eu am lucrat cu HP si Tecktronix si nu-mi aduc aminte sa fi vazut asa ceva dar presupun ca se poate face din soft.

Bafta

QUOTE
Vreau sa imi cumpar o imprimanta laser monocrom si as vrea si eu niste pareri de la cei ce detin asa ceva.......
imprimanta o mai folosesc pentru prinarea unor foi pentru realizarea cablajelor imprimate, ceea ce necesita mai mult toner decat normal. Pe HP n-am reusit sa setez (de ex:) cantitatea maxima de toner pe care o poate folosi.
 
Stiti cumva de o imprimanta care poate fi setata sa faca asa ceva?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 13 Feb 2005, 16:59
Post #3


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




la HP, de la seria 5000 in sus toate au setari pt cantitatea de toner. in plus exista optiunea de economode - cu care printurile ies lizibile si economia de toner e cam de 50%. despre reincarcare: nu folosi niciodata cartuse reincarcate din 2 motive: durata de viata a unui cartus reincarcat este mai putin de jumatate decat a unuia nou si, cel mai important - nu stiu cu ce le incarca oamenii astia dar tonerul se depune aiurea pe pagina - uneori in straturi foarte groase, din cauza carora hartia se prinde in cuptor si il distruge - (la firma unde lucrez s-au stricat 3 imprimante din cauza asta - pretul cuptorului reprezentand o mare parte din pretul imprimantei sad.gif )


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 13 Feb 2005, 21:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Asa cum spune valiusbug, NU folosi cartuse reincarcate! Sunt plictisit de cate imprimante a trebuit sa desfac si sa curat din cauza ca proprietarii le-au utilizat. Nu merita! De asemenea atentie daca cumva tiparesti cablaje pe calc, acesta se topeste si se infasoara in jurul taburului din cuptor si good bye, don't cry!
Desi sunt adeptul declarat al imprimatelor HP (a caror calitate scade, din pacate, de la un model la altul, pt. a face fata concurentei), recent a aparut o imprimanta Samsung la 97-99E + TVA :shock:, A4, 600dpi, 14ppm. Pt. o imprimanta SOHO e ok, cred eu, desi nu pot sa-ti spun nimic de fiabilitate sau facilitati. Tonerul tine 3000pag la acoperire standard de 5% si costa undeva la 60-70E.
Desi pt. firma as lua tot HP, daca as vrea o imprimanta acasa as considera serios acest model avand in vedere pretul.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Feb 2005, 23:43
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu vorbeam de ecomode, ci de best of the best. sa foloseasca cat mai mult toner, ca depunerea sa fie consistenta, la transferul pe cupru sa ramana cat mai mult.
cat despre reincarcare, noi la firma folosim un hp care a costat vreo 15 mil si de cand o avem e o firma care vine si ia cartusele, le incarca, le aduce, si printeaza foarte bine. doar ca nu o am acasa.
cat despre samsung nu vreau sa fac experimente pe mine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 14 Feb 2005, 11:06
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




Alex exista dar nu vrei sa stii cat costa
Cand ai chestii d`astea ma suni sau dai mail si vii si le printezi la mine.
BW este 14000 Euro o masina XeroX iar fc CMYK este fix 20000 euro. prima este Sierra si a doua este Carerra, sau in limbaj uzual DC 440 si DC 2240
Din cate stiou numai HP LsJ 6000 are optiuni de setare cerneala


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux76
post 15 Feb 2005, 15:30
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 20 April 04
From: Bucuresti




pentru imprimantele HP, exista un centru demonstrativ unde ti se dau orice detalii, la intersectia plevnei cu berzei, HP Interactive Center, nu se vinde nimic acolo dar le poti vedea si testa;


--------------------
rux
Megane II Sedan. 1.6 16V
verde-gri metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 15 Feb 2005, 15:41
Post #8


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




HP sunt scumpe, eu am luat un samsung la munca cu 20 mil(e color). Este mai rapida decat HP iar costurile per pag. sunt mai reduse


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 15 Feb 2005, 17:57
Post #9


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




QUOTE
nu vorbeam de ecomode, ci de best of the best. sa foloseasca cat mai mult toner, ca depunerea sa fie consistenta, la transferul pe cupru sa ramana cat mai mult.  
cat despre reincarcare, noi la firma folosim un hp care a costat vreo 15 mil si de cand o avem e o firma care vine si ia cartusele, le incarca, le aduce, si printeaza foarte bine. doar ca nu o am acasa.
cat despre samsung nu vreau sa fac experimente pe mine.



inteleg - initial am crezut ca te gandesti la economia de toner. oricum la modelele de care am zis, ai posibilitatea sa setezi in 4 sau 5 trepte cantitatea de toner depusa. pe setarea maxim - la un document pe care negrul este 100% tonerul depus este uniform si destul de dens. in procesele tipografice e folosita o tehnica asemanatoare cu cea pe care o folosesti pt. cablaje si rezultatele sun ok. despre faza cu reincarcarea - la noi s-au facut incercari cu mai multe firme care faceau chestia asta si am avut acelasi rezultat, probabil ca sunt si firme care lucreaza mai bine - dar cred ca e o chestie de noroc si de complexitatea cartusului - deci daca nu vrei sa faci experimente... :?


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 15 Feb 2005, 21:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




Eu am un HP laserjet IIp plus la mina 2-a(2,2 mil acum 3 ani),am scos 4000 pagini,amincarcat cu 300 mii lei si mai scot 4000(si scoate IMPECABIL).E fabricata in Japonia in 92 si avea scoase 45000 pagini cind am luat-o(are un contor la self test k km-jul la masina biggrin.gif )


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 15 Feb 2005, 21:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




... si are si buron manual de setare toner.Il tin la 3/4 :!:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 16 Feb 2005, 10:04
Post #12


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Folosesc un HP 1200 de vreo doi ani, am scos 4500 pagini cu Economode pe ON si nu s-a terminat inca tonerul.


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Feb 2005, 11:04
Post #13


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




da, se pare ca tot la hp ajung. 1010 sau 1012. lexmarku se pare ca sunt bune doar cele scumpe iar minolta are si probleme cu reincarcatul cartuselor.
o sa dau totusi o fuga pe la centrul pe care mi l-a recomandat rux.

multumesc mult pentru informatii.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 16 Feb 2005, 12:33
Post #14


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE
Folosesc un HP 1200 de vreo doi ani, am scos 4500 pagini cu Economode pe ON si nu s-a terminat inca tonerul.

io cu DC 440 am reusit 28000 pe fastmode si 21500 pe highqulity


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 16 Feb 2005, 16:30
Post #15


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




QUOTE
da, se pare ca tot la hp ajung. 1010 sau 1012. lexmarku se pare ca sunt bune doar cele scumpe iar minolta are si probleme cu reincarcatul cartuselor.
o sa dau totusi o fuga pe la centrul pe care mi l-a recomandat rux.  

multumesc mult pentru informatii.



un lucru important e programul in care realizezi documentele ce trebuiesc printate. sunt programe care cer imprimante postscript (adica cu un pret sensibil mai mare) pt. a tipari ca lumea fontii si nivelele de negru. de obicei imprimantele mai ieftine sunt gandite sa lucreze ok cu aplicatiile office - insa cu cele de grafica pot sa aiba probleme. din cate tin minte modelele 1010 sau 1012 nu au implementat limbajul ps - e bine sa verifici si treaba asta.


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Feb 2005, 18:46
Post #16


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




pai eu in general export cablajul din program ca gif si il printez. nu folosesc fonturi speciale sau nuante. vreau doar cat mai mult toner pe foaie. :-D.

ps am gasit doar una sa suporte da era foarte scumpa.

am gasit o minolta care are nu stiu ce GDI parca. windows printing interface. habar nu am ce e asta. microsoft nu da info.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex04
post 16 Feb 2005, 23:37
Post #17


zzzzzzzzz...


Group: Members
Posts: 122
Joined: 4 January 05
From: Tineretului, Bucuresti




QUOTE
pai eu in general export cablajul din program ca gif si il printez. nu folosesc fonturi speciale sau nuante. vreau doar cat mai mult toner pe foaie. .  

ps am gasit doar una sa suporte da era foarte scumpa.  

am gasit o minolta care are nu stiu ce GDI parca. windows printing interface. habar nu am ce e asta. microsoft nu da info.


Daca tot printezi gif-uri si vrei cat mai mult toner, nu te aranjeaza un HP Photosmart cu jet de cerneala ? Are o rezolutie de pana la 4800dpi color si 1200dpi a/n fata de 1010/1012 care are max 600/1200dpi. Cu Photosmart si hartie foto obtii calitate maxima. Eu o folosesc pentru printat pozele facute cu foto digital.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004
1.6 16V - 115cp
Confort Privilege
Clima - Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 17 Feb 2005, 00:05
Post #18


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




din ce program il exporti si din ce program il printezi?


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 17 Feb 2005, 12:18
Post #19


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




trebuie neaparat sa fie laser. e foarte important ca tonerul ala prin incalzire sa treaca de pe foaie pe cupru.

pai de exportat din mai multe si printul in fac doar cu corel.


am cautat centrul ala hp, nu l-am gasit.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 17 Feb 2005, 20:08
Post #20


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




incearca sa folosesti formatul de fisier eps - ai un control mai bun in ceea ce priveste culoarea - adica poti sa setezi ca negrul sa fie negru 100%. giful este un format pt web, unde e important doar aspectul pe monitor, si poti avea surpriza ca ceea ce tie iti apare ca negru pe ecran sa fie scos la imprimanta pe la 80-85%


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 24 Feb 2005, 16:25
Post #21


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




QUOTE
trebuie neaparat sa fie laser. e foarte important ca tonerul ala prin incalzire sa treaca de pe foaie pe cupru.

Sa inteleg ca iti trebuie imprimanta ca sa faci cablaje imprimate?
Atunci ai 3 solutii:
1-fie folosesti folie transparenta pentru retroproiector pentru inkjet si folosesti cablaje cu fotorezist, prin metoda UV (pentru instructiuni de realizare da-mi un PM)
2-fie imprimi imaginea cablajului de realizat pe hartie normala, apoi aplici pe hartia imprimata un spray special (Transparent 20) care face hartia translucida permitand realizarea cablajului cu tehnologie UV, similar ca la pct. 1
3-fie folosesti folii Press-n-Peel, sunt niste folii care se folosesc in locul hartiei, se printeaza cu imprimanta laser apoi aplici folia pe cablaj cu fierul de calcat, partea neatinsa de toner transferandu-se pe suprafata de cupru apoi se face corodare clasica, vezi http://www.eidusa.com/Theory_PnP.htm (pentru detalii de unde sa cumperi folie Press-n-Peel da-mi un PM).

Imprimante laser refurbished HP LaserHet IIIp, ieftine, la 1milion bucata, cu garantie, fara dungi sau alte surprize pe hartie, daca vrei, da-mi un PM. Nu pot sa postez linkul deoarece nu vreau sa fac reclama.

Sper ca ti-am fost de folos.


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cklaus
post 24 Feb 2005, 16:32
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




LaserHet - pai de-aia e ieftinache, ca-i un fel de pansoanic...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 24 Feb 2005, 16:33
Post #23


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




Da, George, vezi linkul postat anterior de mine.
Am facut zeci de cablaje asa, e foarte practic!


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 24 Feb 2005, 16:34
Post #24


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




LaserJet, pardon :oops:


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 24 Feb 2005, 16:39
Post #25


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Nea' Alexe ... vrei sa te abtii ?...
Nu vrei mata sa te te duci sa-ti speli Alfa vreo 20-30 de ani...

Apropo ... cum mai e cu filtru ala de Boeing ?!


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 24 Feb 2005, 16:39
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




CARE MA !!!! UNDE ??? si mama lui stie ?


--------------------
SUBARU LEGACY B4 , LW, H4 2.5 16v 165cp, 10.2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 24 Feb 2005, 16:46
Post #27


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Va rog sa va potoliti cu misto-ul ( macar aici ).
Pentru alexmirica: daca ai de gand sa spui si aici povesti cu feti frumosi si zane eu te sfatuiesc sa te lasi
Pentru ceilalti: va rog raspundeti la subiect.

restul mesajelor pe langa subiect au fost sterse de mine.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 14:11
Dacia