Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Turcia vs Spania vs Franta, diferentele dintre calitatea modelelor

mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 11:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Am citit pe mai multe forumuri straine(vw,skoda,seat...etc) cum ca fabrica din Turcia fabrica modele separate pentru Romania- de aici venind si diferenta de pret dintr-un megane sedan cumparat in Franta si unul cumparat din Romania. Fratilor, sunt ACELEASI masini, aceasi calitate, sunt gemene. Dau un exemplu concret- Dacia Logan. Unchiul meu lucreaza la uzina Dacia de la Mioveni. L-am intrebat daca difera modele de la export de cele pentru tara. El mi-a raspuns ca este aceasi masina. Cand iese masina de pe banda de fabricatie nu se stie unde va fi trimisa Pur si simplu este aceasi masina indiferent de tara in care va fi expediata. Apropo deja au ajuns prototipurile de Sandero si Logan Pick-UP intra la primavara in productie.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 2 Jan 2008, 17:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




E prima data cand aud de Sandero, am cautat pe google date despre model dar nu cred ca o sa arate la fel.Am gasit cate ceva pe site-ul
http://www.automarket.ro/stiri/acesta-va-f...hback-6132.html

data mai ai ceva informatii despre Sandero te rog sa postezi


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 19:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




In primavara va aparea sigur Logan Pick-up. Uzina este in mentenanta deocamdata. La ei ia concediu toata uzina odata si se intra in mentenanta. Dupa perioada sarbatorilor de iarna se va incepe fabricarea Pick-up-ului care va intra la vanzare la primavara. Cat despre Sandero va arata la fel doar sigla va fi schimbata. La uzina au ajunse piese pentru asamblarea catorva prototipuri de Sandero. Din cate se stie nu se va numi la fel el venind cu denumire de cod. App. dak te uiti mai atent la imagini vei observa ca in interior are aceleasi guri de aerisiri ca la Logan, aceasi frana de mana, aceleasi semnalizatoare, acelasi comp. de bord, acelasi schimbator de viteze, volan de Clio si partea cea mai interesanta manerele cu, care se deschid usile sunt de Megane.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 2 Jan 2008, 19:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




discutam despre megane sau despre (si) alte produse renault?


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 2 Jan 2008, 20:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




pai ar cam trebui sa vorbim despre megane...putin de offrtopic nu strica asa la inceput de an biggrin.gif


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 2 Jan 2008, 20:54
Post #6


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




meganescoviciul meu e made by turkish!!se simte calitatea proasta a materialelor intr-adevar,dar asta este,la banii astia ce sa cerem?
Referitor la ceea ce spunea itzy_shaolyn, sa stii ca exista diferente intre un logan fabricat in Romania si unul fabricat in Iran, un Renault Megane fabricat in Turcia si unul in Franta si etc.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 21:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Nu prea cred, motorul si cutia de viteze vin din Franta deja asamblate. Toate piesele sunt primite in Turcia si asamblate. Un exemplu concret va pot da la Logan. Uzina Dacia de la Mioveni are un depatament special care se ocupa cu primirea si trimiterea pieselor in strainatate la fabrici. Asta am vazut-o cu ochi mei, am vazut actele si tarile in care erau expediate. Toate Loganurile din lumea asta au aceleasi piese indiferent de tara de ASAMBLARE. Asa este si cu Meganul el doar se asambleaza in Turcia si in Spania deoarece este mai ieftin decat in Franta de aici rezulta si diferenta de pret. Daca cedeaza anumite componente ori e vina turcului ori e vina francezului. In Turcia mai au fabrica si Ford, Hyundai, Toyota, Citroen, Mercedes, Fiat etc.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 2 Jan 2008, 21:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




calitatea proasta a materialelor cred e intalnita aproape la toate modele care au aparut din 2005 si pana acum. Spun asta deoarece am vazut modele de masini ( Megane, Clio, ultimul model Passat, Ford) la care bordul s-a patat din cauza odorizantului ambipur. O alta problema referitoare la calitatea materialelor este vopseauna de pe manere. Am vazut problema asta la un Passat si la o Skoda.

Pe mine unul nu ma mai intereseaza in ce tara este facuta masina, atata timp cat este facuta in Europa . Spun asta deoarece de curand am avut ocazia sa vad un Audi A8 si un BMW X5 facute in China, diferenta este de la cer la pamant intre modelele din China si Europa.

Acum este o moda ca marile firme producatoare sa vina in Romania sau Turcia deoarece mana de lucru este mult mai ieftina, sindicatele nu sunt asa de puternice.Un exemplu este firma Ina Schaeffler, care este o firma nemteasca si care a venit de cativa ani in Brasov. Aceasta produce:
- parti si accesorii pentru autovehicule:
. frane, cutii de viteza, roti, sisteme de suspensie (amortizoare), radiatoare, tobe si tevi de esapament, catalizatori, ambreiaje; cutii, coloane si cartere de directie;
- fabricarea de parti si accesorii pentru caroserii de autovehicule:
. centuri de siguranta, airbag-uri, usi, bare de protectie.
- fabricarea de valve pentru motoare cu ardere interna.

Personalul din uzina si o parte din administratie este de nationalitate romana si top managementul si departamentul CTC este nemtesc

Scuzati ultima parte a mesajului, stiu ca sunt off-topic dar hai sa nu mai zicem ca masinile facute in turcia sau mai stiu eu unde nu sunt de calitate. Fiecare producator are un departament de control si evaluare si nu isi permite sa scoata pe piata orice produs care nu corespunde anumitor norme impuse de legislatia in vigoare.

This post has been edited by touche: 2 Jan 2008, 21:45


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 21:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Sunt perfect de acord cu tine Touche. Apropo si BMW si Mecedes iau piese din Romania, evident deoarece sunt mai ieftine. smile.gif Citeam pe forumurile de la alte marci si vedeam cat de atacat era Meganul si era pus in unele topuri pe ultimile locuri impreuna cu Linea si alte modele low cost numai pentru faptul ca era facut in Turcia. Dar vorba unui coleg de pe forum cand nu ai bani de un passat iti iei un renault la care daca ai o problema urli in gura mare si le zici la alti sa nu mai cumpere iar cei care au bani de un passat se duc cuminti la sevice si apoi incerca sa uite de problema si sa o minimizeze, doar de e masina nemtasca trebuie sa fie perfecta. Eu ador Meganul meu. wub.gif Recunosc la cumparare am cam avut indoieli despre calitatea lui cand am vazut ca e made in turcia dar se pare ca CTC frantuzesc si-a facut treaba destul de bine, pana acum doar manere cojite. smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 2 Jan 2008, 22:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




nici eu nu am crezut ca sunt diferente asa cum se zice si nici acum nu sunt convins dar iata un exemplu: odata cu meganul meu, cineva si-a cumparat un estate, masinile fiind aproape identice (privilege 1.5 dci 100cp...).
dupa doi ani si jumatate, estate-ul nu are nici pe drac la 85.000km si nu a mers la service decat pt reviziii iar al meu, la 40.000.... nici nu vreau sa ma mai gandesc.
nu spun ca sunt diferente de calitate dar am destule semne de indoiala. din punctul meu de vedere este suficient ca turcaletii sa le asambleze on faimosul si tipicul lor stil binecunoscut.


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 23:48
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




stilul turcalete........ radmasa.gif Dar nici chiar aja. Vezi tu comparatia asta nu e chiar buna. Aja pot sa iau si eu doua Passat-uri de la aceasi mama si la unul pot sa am probleme specifice passatului nou si la altul nu. Dar din pacate la Renault depinde si de "norocul" cumparatorului (trebuie sa ai noroc sa iti pice un set de manere bune( asta nu am prins biggrin.gif ),sa prinzi un set bun de lunete si alte "buguri") dry.gif Totusi turcaleti astia isi fac treaba destul de bine la cat sunt platiti + uitativa si voi la asamblarile korene( C'eed) pur si simplu jalnic, uitati-va pe forumul lor sa vedeti ce e acolo, Meganul e mic copil pe langa ce probleme are C'eed. Singurle atuuri care sunt peste Megane sunt pretul si garatia. Atat. Punct. In rest Meganul este net superior. Daca ati sti in ce conditii se lucreaza la Uzina Dacia de la Pitesti........ati intelege de ce ies Loganurile asa. Sunt salarii mizere care aja probabil sunt si in Turcia la Bursa. Francezi nu sunt foarte darnici la acest segment. Mai repet odata toate Meganurile au acealeasi piese, acum depinde de turcalete( chiar imi place cum le-ai zis dadu) sau de capsunar sau de frantuz cum le asambleaza. Unul dintre lucrurile care le reprosez la Renault sunt service-urile, cele din Ro, care sunt sub orice critica.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 2 Jan 2008, 23:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




la capitolul service se poate si mai rau, ba chiar eu sunt multumit de cei cu are lucrez. macar atat.


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 07:55
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Se poate mai rau?!!?!? radmasa.gif Unde? Eu pentru niste manere am stat 3 saptamani si motaju o ora, plus ca nu am putut sa stau langa masina in caz ca mai fac baietii ceva in plus. Poti sa imi zici mie cu ce service lucrezi? Poate o sa fac si eu revizia acolo.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Jan 2008, 09:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Nu cred ca mana de lucru nu influenteaza calitatea produsului final, experienta pe care o dobandesti in ani de munca, teste, incercari,etc determina clar calitatea.
Meganul meu e facut in franat si ...se simte treaba asta.Nu scartatie bordul, nu tremura geamurile, ambreiajul, etc.Ce am vazut acum la prieteni..f misto cand le-au luat, arata super bine dar atat.ba acum, dupa 5000k, nici imaginea nu mai e cum a fost la o masina noua, interiorul se duce vazand cu ochii in timp ce la mine e ca nou, si nu ma laud!
Mana de lucru conteaza f mult si pt cei care vor sa cumpere o masina sh ii sfatuiesc sa caute mai intai pe forum, sa vada ce probleme sunt la respectivul an/lot de masina si in special sa isi ia o masina din Franta, daca vor reno.Cat despre Spania eu am numai cuvinte de lauda, motoarele si cutiile de viteze vin de acolo si merg f bine, in special motoarele.pompele Delphi, care am inteles ca sunt nemtesti sau fabricate sub patent nemtesc,...jalnice.
in concluzie,nu dati banii pe prostii
Luati megane Franta la copii (si Parinti)


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 3 Jan 2008, 09:36
Post #15


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(meganus_bicorpus @ 3 Jan 2008, 09:30)
Nu cred ca mana de lucru nu influenteaza calitatea produsului final, experienta pe care o dobandesti in ani de munca, teste, incercari,etc determina clar calitatea.


Ce sa-i faci coane. Robotii din franta au mai multa experienta decat aia din Turcia. Mai ales ca acolo e cea mai noua si mai tehnologizata fabrica Renault. cool.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 09:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Vezi tu, ca orice firma de masini care se respecta, Renault are un CTC destul de bun in comparatie cu alte firme. Nici foarte bun dar nici foarte prost, undeva pe la mijloc. Daca vrei sa sti Meganul meu turcalete are peste 5.000 de km si nu am avut probleme mari cu el. Doar un maner drepta exfoliat si zgomotul care se aude pe roata dreapta spate, care din cate am inteles este un zgomot normal. Deci si turcaleti fac masini bune. Nu uita ca fabrica din Turcia este cea mai performanta fabrica Renault. Uite spre exemplu, Mercedes face camioane, cap tractor, autobuze, etc. in Turcia. Crezi ca alea nu au aceasi calitatea ca cele din Germania? Crezi ca ar rista Mercedes acest lucru, daca turcaleti nu ar face lucruri de calitate? Daca un francez imi face o usa pentru 100euro si turcaletele aceasi usa pentru 50euro, nu imi convine sa cumpar de la turc? De aceea au aparut atea fabrici de masini in Turcia. De aici rezulta si pretul mare la piesele de schimb, ele fiind facute in Franta unde mana de lucru este scumpa.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 3 Jan 2008, 10:42
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




QUOTE(meganus_bicorpus @ 3 Jan 2008, 09:30)
Meganul meu e facut in franat si ...se simte treaba asta.Nu scartatie bordul, nu tremura geamurile, ambreiajul, etc.
*




am si eu cor de greierasi in ea dar asta numai pe drumuri proaste (si la mine, predomina), pe drumuri bune nu-s probleme.
totusi cand aud pe cineva ca are greierasi sau vreau sa ii spun ca am si eu un cor, ma gandesc la drumurile pe care merge. la drumurile mele nu pot sa ii cer masinii prea multe dar el cand aude de greierasi arunca imediat cu noroi si striga "reno facut in turcia!".
cat despre uzine e foarte simplu, ce alta tara din europa de est ati prefera? si daca nu ar fi niciuna tot aici ar fi facuta din ratiuni economice sau pur si simplu pt a acoperi cererea din aceasta zona si aunci normal ca si in vest ar fi altele.

mi-au povestit prietenii ca au avut probleme asemenatoare cu iveco, man si nu mai stiu ce si au plecat de acolo convinsi ca masini inferioare dpdv calitativ decat vesticii.
e complicate si noi nu avem dovezi irefutabile!


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 13:35
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




dadu poti sa ne zici si noua ce service frecventezi (sper ca rar de tot) si esti multumit? Ca imi vine revizia la masina.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 Jan 2008, 13:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




fratilor si eu vad difrenta...........


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 3 Jan 2008, 13:51
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




Nu vreau sa creez o polemica dar nu poti spune ca un megane care se vinde in franta are 100% aceleasi piese ca unul pentru romania.uita-te la unele mici detalii:cauciucuri,baterii,si alte subansamble.Difera furnizorii de aici => difera si fiabilitatea si de aici => pret mai mic pentru tarile din estul europei.Da motorul si cutia etc adica pisele de baza sunt aceleasi dar de aici si pana a spune ca sunt 100% toate piesele identice e drum lung.


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 3 Jan 2008, 14:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




Si eu eram preocupat de diferenta de calitate,dar m-am linistit repede:de curiozitate am comparat finisajele de la Meganul meu cu cele ale unui break(produs in Spania_si hatch(produs in Franta).Iar ca etalon am luat imbinarea din dreptul parbrizului cu plafonul.La mine luftul e minim spre deloc,pe cand la celelate 2 nu exagerez dar imi incapea degetul.Nu mai zic de mocheta iesita la Break sau lufturi mari la imbinarea dintre finisajele montantilor parbrizului la hatch,chestii care la al meu nu apar.Plus problemele la manere care la mine inca nu au sunt(slava Domnului).Deci eu zic ca depinde mult de model si de norocul fiecaruia.Nu exista masina perfecta si nu cred ca importa unde se face.Standardele sunt aceleasi zic eu.ca se respecta sau nu asta e partea a doua.

This post has been edited by andreicri: 3 Jan 2008, 14:03


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 14:18
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Spui fff gresit cand zici Megane pentru Romania, billabong. Ti-am dat un exemplu concret, cei de la Dacia, implicit Grupul Renault nu fac 2 masini Logan: una pt export sau una pentru piata interna. Este una si aceasi masina. Asa fac si turci de la fabrica Renault din Bursa. Ei primesc piesele si doar le asambleza fiind apoi inspectati in privinta asamblarii. Nu poti sa zici azi facem Meganuri pt Franta si maine pentru Romania +restu. Vreau sa spun ca nu exista nici o diferenta intre un Megane care se vinde in Franta si cel care se vinde in Romania. O singura diferenta ar fi (si foarte enervanta) ca acesoriile nu sunt aceleasi, noi nu avem acel sistem de maini libere si navigatia. De sarbatori a venit un prieten de familie din Belgia. Am ramas surprins cand am vazut ca are masina ca a mea, doar culoarea era alta. M-am uitat la imbinari si la calitatea plasiticelor. Era aceasi calitate si aceleasi plastice. Masinile dupa ce au fost fabricate li se decide locul unde vor ajunge. Sper ca v-am lamuri cum este cu turcaleti astia , fratzuzi si spaniolii. Parea mea este ca masina isi face toti bani. Imi pare bine ca am ales o masina frantuzeasca, mai ales Renault. wub.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 3 Jan 2008, 14:29
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(itzy_shaolyn @ 3 Jan 2008, 15:18)
. O singura diferenta ar fi (si foarte enervanta) ca acesoriile nu sunt aceleasi, noi nu avem acel sistem de maini libere si navigatia.
*



Asta nu tine de cei care fabrica masina,ci ce politica reno din foecare tara.Masinile se fac la comanda pe baza cerintelor Reno din fiecare tara.Daca la noi au decis sa nu fie acele accesorii in oferta e vina Reno ro nu a turcaletilor.


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billabong
post 3 Jan 2008, 14:34
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 11 October 07




Nu stiu ce sa zic.Am stat la Paris o perioada si nu am vazut nici un Megane cu magnificele cauciucuri cu talon de Jeep Brigestone....Si sunt sigur ca mai exista si alte diferente mari.


--------------------
Renault Clio II 2003 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 14:34
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Da, asta vroiam sa adaug si eu. la ce spunea andreicri

3 Jan 2008, 15:41:
Si la ce spunea billabong, eu spre exemplu nu am gume Brigestone. Masina mi-a fost livrata cu pneuri Michelin Pilot Primecy fiind echiparea Privilege. Asa este si in Franta si in restul tarilor in care se comercializeaza Renault. In functie de echipare asa vin cu gumele, mai bune sau mai proaste. tongue.gif

This post has been edited by itzy_shaolyn: 3 Jan 2008, 14:41


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 3 Jan 2008, 15:09
Post #26


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(billabong @ 3 Jan 2008, 14:34)
Nu stiu ce sa zic.Am stat la Paris o perioada si nu am vazut nici un Megane cu magnificele cauciucuri cu talon de Jeep Brigestone....Si sunt sigur ca mai exista si alte diferente mari.
*



Asta pentru ca nu ai vazut sedanuri. Si daca ai vazut erau in echiparea de top.

This post has been edited by ssilviu: 3 Jan 2008, 15:10


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Jan 2008, 15:18
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Un vecin si-a cumparat un sedan 16V si am fost pe la el sa vad cum arata.cand a ridicat capota l-am trimis la service, nu avea protectia de plastic de la baterie, capotajul motor lipsa, cablaraia atarna linistitat prinsa uneori de un colier de plastic...mizerabil.Am fost cu el la service si cei de acolo ne-au zis ca astea asa vin acum, fara nimic pe ele, altfel de unde discountul de 2500 euro??/La a mea nici nu stiu cum arata motorul, bateria nici praf nu are pe ea, cablajul este trecut elegant prin izolatii de platic, sa nu frece de caroserie sau alte componente.
E o panarama ce se vinde acum, in curand nici volan nu se va mai da, va fi trecut la optionale.
Cine zice ca "masina mea e full, are toate optionalele" sa verifice cum arata un megane din 2004-2005, avea pe el de toate si nu trebuia sa mai platesti decat pt alte luxuri, trapa, jenti, xenon.Acum un rahat de capotaj motor e optional si e si ieftin, 320 ron!!!
greierasi am si eu si nu ma supar, imi plac animalele...Am remarcat ca ii aud doar pe drumuri proaste, frantuzu nu s-a gandit si la lumea a treia cand a proiectat masina asta.
In concluzie..nu mai zic nimic, va las pe voi sa decideti


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 3 Jan 2008, 15:34
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Am si eu aceasi masina ca vecinul tau Megane Sedan 1.6 16v 110cp, Privilege, beige poivre. Capac motor intradevar nu are dar are capac la baterie si cablurile aranjate. Apropo de masinile din 2004-2005 tu ai cumpara una daia? Dupa 2006 odata cu face-liftul Renault a rezolvat multe dintre problemele pe care le avea Megane. Aaaaa era sa uit, aveau cumva ESP!?!? Eu unul nu imi amintesc. Acum au, intradevar la optionale, dar mai bine aja decat deloc. Nuh? Acum au si scut adevarat, nu cum aveau cele de dinainte de 2006. Plus ca au adaugat si Pachetul de Drumuri Grele care eu zic ca ne este de ajutor la ce cratere avem in tara asta. biggrin.gif Multe din accesori au fost trecute la optionale ca sa mai scada pretul. Renault practica de mult discounturile si va mai practica in continuare.


Astept pareri.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 3 Jan 2008, 15:40
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Cu siguranta regret ESP-ul..In rest meganul meu din 2004 are de toate pe el, inclusiv scut.Pachetul de drumuri grele ce reprezinta pana la urma?La Skoda Octavia de la servici noi am fost obligati sa-i schimbam amortizoarele,muuult prea rigide si am mai platit si pachetul de drumuri grele...Altceva ce se mai pune ca sa ai mersul lin?Burete in scaun?Sunt prea multe lucruri necesare care au fost trecute la optionale, obligandu-te astfel sa mai dai un ban in plus caci fara ele chiar ar fi caruta


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 3 Jan 2008, 15:47
Post #30


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Diferente in calitate in functie de destinatia automobilului nu exista. Evident, ma refer la faptul ca de exemplu bieletele la un sedan pentru franta sunt identice si nu se monteaza preferential fata de cele montate pe un sedan pentru romania. Motivul pentru care nu se face asta e simplu: productivitate scazuta. Dar in functie de particularitatile fiecarei piete in parte, exista diferente in dotari oferite/disponibile.

Diferente in functie de locul de asamblare al automobilului exista atat prin faptul ca na, sunt caroserii diferite, dar si prin faptul ca unele subansamble sunt realizate local. Parti care desi respecta reteta originala, pot fi diferite. Ca sunt mai proaste sau mai bune, este irelevant, pentru ca asa cum s-a spus si mai sus exista un CTC care trebuie respectat. Eu personal nu cred ca exista diferenta de calitate, impresia ca sedanul ar fi mai putin fiabil decat celelalte versiuni de caroserie datorandu-se doar proportiei mult mai mari in ceea ce priveste numarul de modele vandute.

Faptul ca intre un bicorp din 2004 si un sedan din 2007 exista diferente de nu stiu ce plastice nu depinde de diferenta de calitate existenta la un moment dat intre fabrici, ci de politica de reducere de costuri implementata intre timp.

This post has been edited by ssilviu: 3 Jan 2008, 16:00


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 21:09
Dacia