Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault 11 Turbo, ajutor

plantutza_je
post 11 Mar 2006, 20:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 March 06
From: Brasov




Buna tuturor... smile.gif
Sunt fericitul posesor al unui R11 turbo... cool.gif Am cateva probleme cu el si as dori sa va cer cateva sfaturi. sad.gif
In primul rand anul trecut i-am gripat motorul din cauza unui "mecanic" foarte destept care in momentul in care a facut schimbul de ulei a strans prea putin filtrul ...pierdut ulei....nu s-a aprins nici un bec pe bord...fatalitate, a iesit un piston prin bloc. blink.gif Din aceasta cauza am fost nevoit sa schimb motorul cu unul second adus din Franta (l-am gasit la Bodoc,in Covasna, eu fiind din Brasov).
De asemenea in momentul in care alt "mecanic" mi-a schimbat motorul (de 1,4..luat de pe un R11 cu cutie automata) au inceput sa curga problemele: mi-a rupt senzorul pentru vitezometru si kilometraj (electronic)
STIE OARE CINEVA UNDE POT SA GASESC?????,
Am consumul mult prea mare (undeva pe la 12-13l/100km),OARE PROBABIL DIN CAUZA CARBURATORULUI DUBLU-CORP(este cel care era pe motor original) si imi tremura masina la relanti, si scoate fum negru pe teava de esapament.
Ar fi posibil sa schimb carburatorul cu cel de pe fostul motor turbo(SOLEX MONOCORP)???
Va rog sa ma ajutati!!
Astept sugestii


--------------------
renault 11 TURBO 1987
renault 11 turbo '87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yknot
post 14 Mar 2006, 10:31
Post #2


just turbo


Group: Members
Posts: 226
Joined: 29 September 04
From: Braila




carburatorul solex 32 dis pt motorul turbo o sa-ti consume mai mult decat atat daca mergi cu el aspirat, el este conceput pt turbo asa ca regleaza cum trebuie carburatorul dublu corp


--------------------
volvo 480 turbo 1990
ex. owner r5 GTT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plantutza_je
post 16 Mar 2006, 14:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 March 06
From: Brasov




Eu nu mai am fostul motor pe masina!!! Chiar o sa consume mai mult?


--------------------
renault 11 TURBO 1987
renault 11 turbo '87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plantutza_je
post 16 Mar 2006, 14:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 March 06
From: Brasov




multumesc yknot
am fost la carfil acum o luna si l-am reglat pe banc. Alte motive pentru consumul ridicat??? avand in vedere ca bujiile sunt noi, la fel si filtrul de aer?


--------------------
renault 11 TURBO 1987
renault 11 turbo '87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 01:02
Dacia